Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

24-11-2003

Čeští vojáci se možná vrátí do Afghánistánu

Na letišti v Kábulu by mohlo v budoucnosti působit až třicet příslušníků české armády. Uvedl to v pondělí náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Češi by v Kábulu mohli mít na starosti meteorologickou službu, případně řízení letového provozu. "Variant, které se zvažují, je celá řada. Každopádně každý podobný krok podléhá rozhodnutí parlamentu," reagoval mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha. Podle Štefky byly v souvislosti s nedostatkem personálu na letišti v Kábulu, kde chybí asi 200 lidí, osloveny všechny členské státy NATO.

Děčínský soud zamítl další žalobu Kinského na vydání majetku

Děčínský okresní soud zamítl žalobu Františka Oldřicha Kinského na vydání výletního areálu v Rynarticích na Děčínsku. Nemovitosti tak nadále zůstávají v majetku pražské firmy MTT Company. Kinského advokát se chce proti rozsudku odvolat. O odvolání by pak rozhodovala liberecká pobočka ústeckého krajského soudu. Děčínská soudkyně Jana Havlová už v říjnu zamítla dvě žaloby Kinského. Lovecký zámeček na Tokáni tak stále patří ministerstvu vnitra a restaurace na Jedlové hoře obci Jiřetín pod Jedlovou. Podobně jako v těchto případech uznala, že František Kinský byl majitelem sporného majetku, tedy areálu výletního zámečku v Rynarticích, ale s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Edvarda Beneše žalobu zamítla.

Místopředseda US-DEU Majzlík pohrozil odchodem členů DEU z unie

Odchodem členů platformy Demokratické unie z US-DEU pohrozil místopředseda strany Ratibor Majzlík. "Pokud nebude na celorepublikovém shromáždění zvoleno nové vedení, bude platforma DEU hledat jiný způsob prosazování svého politického programu," řekl Majzlík. V případě osamostatnění by podle něj US-DEU ztratila asi čtvrtinu ze svých 3000 členů. DEU by pak chtěla navázat úzkou spolupráci s ODS a lidovci. Majzlík tvrdí, že změna vedení strany je poslední šancí k zachování politické budoucnosti unie. Stávajícímu vedení vytýká laxnost při prosazování stranického programu a velké ústupky vládním kolegům z ČSSD. Na prosincový sjezd tak Majzlík půjde se dvěma požadavky. Prvním z nich je volba nového předsednictva, druhým pak přijetí nové politické strategie strany.

Armáda opouští Český Krumlov

Slavnostním nástupem a svinutím bojového praporu se v pondělí vojáci rozloučili s Výcvikovým střediskem mírových sil v Českém Krumlově. Armáda tak po 12 letech opouští perfektně vybavený komplex, do něhož postupně investovala 500 milionů korun a kde absolvovalo výcvik na 20.000 českých a zahraničních vojáků. Část z týmu 81 lidí přechází do nového útvaru Středisko obsluhy výcvikového zařízení Boletice, který začne fungovat 1. prosince. Podle pověřeného velitele střediska Romana Dembkovského přišlo o pracovní místa 35 vojáků z povolání a 11 civilních zaměstnanců. Českokrumlovské výcvikové středisko zůstane do 30. června 2004 v majetku armády, ještě v červnu se zde uskuteční mezinárodní logistické cvičení NATO. Pak začnou přípravy na jeho prodej. Pokud se nenajdou zájemci, přichází v úvahu bezúplatný převod na město Český Krumlov.

Na dálnici D1 se ve směru na Prahu zastavila doprava

Dálnice D1 u Jihlavy je ve směru na Prahu kvůli dopravní nehodě od rána uzavřená. Policie řídí dopravu na sjezdech z dálnice i na jihlavských křižovatkách. Přesto je hlavní dopravní tepna ve městě zcela zablokovaná kolonami aut. Při nehodě avie a kamionu na 116. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u osady Rytířsko na Jihlavsku vyteklo na 1500 litrů motorového oleje. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Rozlitý lej znečistil dálnici i okolní příkopy. Tři hodiny havárii likvidovali hasiči, nyní následky odstraňují zaměstnanci specializované firmy, kteří odmašťují povrch vozovky a odstraňují kontaminovanou zeminu. Podle hygieniků a pracovníků životního prostředí se jedná o středně závažnou havárii. V okolí místa nehody jsou totiž podzemní zdroje pitné vody, které však nebyly znehodnoceny.

Popálené irácké děti se budou v Praze léčit i z infekce

Léčba dvou iráckých dětí, které v neděli přiletěly do Prahy, se soustředí na dohojování rozsáhlých popálenin, které utrpěly při manipulaci s ohněm. Zatím však oba malí pacienti leží v karanténě na infekčním oddělení motolské nemocnice. Stejně jako jejich 16 předchůdců zde zůstanou pravděpodobně deset dní. Teprve poté budou převezeni na specializované pracoviště na Vinohrady, kde jsou již očekáváni. Obě děti byly již několik měsíců v péči lékařů 7. polní nemocnice v Basře, popáleniny mají již částečně zhojené, největším problémem je ale rezistentní infekce. Byla také důvodem, proč byli pacienti zařazeni do vládního programu léčby iráckých dětí v Česku. Oba pocházejí ze špatných sociálních podmínek a další doléčení doma po propuštění by nemuseli přežít.

Češi si více cení majetku než života

Podle výběru pojištění si Češi více cení svého majetku než života a zdraví. Vyplývá to z šetření společnosti NFO Aisa pro Českou pojišťovnu. Nejužívanějším pojistným produktem v České republice je povinné ručení, které má sjednáno 42 procent lidí. Následuje pojištění domácností, jež má sjednáno 36 procent dotázaných. Životní pojištění využívá 28 procent a úrazové 29 procent lidí. Jako nejdůležitější ovšem dotázaní vnímají pojištění domácností a životní a úrazové pojištění. Právě životní pojištění stejně jako pojištění domácností chce do půl roku uzavřít více než dvě procenta respondentů. Zájem o životní pojištění v České republice rok od roku roste, jeho objem však stále ještě nedosahuje objemu tohoto pojištění v západních evropských státech. Zatímco v ČR je podíl životního pojištění na celkovém pojistném 34,2 procenta, neživotního 65,8 procenta. V zemích EU je poměr životního a neživotního pojištění zhruba opačný.

Podnikatelé: Prostředí k podnikání v ČR se zhoršuje

Podnikatelské prostředí v České republice je stále nepřehlednější, korupce státních úředníků roste a práce soudů se zhoršuje. Vyplývá to z letošního průzkumu Hospodářské komory a Středního podnikatelského stavu mezi podnikateli. Daňová zátěž je podle většiny z nich demotivující, naopak nastalo zlepšení v možnosti získání bankovního úvěru. Posun názorů podnikatelské veřejnosti na míru celkové daňové zátěže označil analytik komory Jan Přib jako dramatický. Podíl těch, kteří považují daňovou zátěž za naprosto demotivující, vzrostl z 27 procent předloni přes 36 procent loni až na letošních 56 procent. Tento názor vyjádřilo dokonce 64 procent představitelů malých firem a 80 procent zástupců nejmenších podniků. Podnikatelé zřetelně změnili názory na dostupnost bankovních úvěrů. Počet oslovených, podle nichž je zájem bank o úvěrování malých a středních podniků mizivý, klesl z 28 procent v roce 2001 na 11 procent letos.

Český průmysl se více zapojí do kosmických projektů

Nové možnosti českému průmyslu k účasti na kosmických programech otvírá Plán pro evropské spolupracující státy. Tuto dohodu mezi Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Českou republikou dnes v Praze podepsali ředitel odboru strategie a vnějších vztahů agentury Jean-Paul Poncelet a ministryně školství Petra Buzková. Zapojení českých firem a institucí do evropských kosmických projektů Galileo a GMES, což podepsaná dohoda umožní, přijde Česko na milion eur (asi 32 milionů korun). Galileo je systém třiceti družic. Jeho hlavní využití se očekává v letecké, silniční, železniční i námořní dopravě a záchranné službě. GMES rovněž provozuje síť umělých družic, která se zabývá sledováním životního prostředí a bezpečnosti. Česká republika musí ale do 12 měsíců předložit projekty v hodnotě 32 milionů korun.

Václav Fischer investoval 13 milionů dolarů

Podnikatel Václav Fischer vložil do skupiny Fischer 13 milionů dolarů (přes 360 milionů korun). Peníze by podle jeho mluvčí Věry Kudynové měly upevnit finanční stabilitu firem zastoupených ve skupině. Pocházejí ze soukromých Fischerových aktivit v Německu. Skupina Fischer se před několika měsíci ocitla ve finančních nesnázích. Fischerovy společnosti dlužily Komerční bance, Českým aeroliniím a České správě letišť dohromady kolem 470 milionů korun. Do firem Cestovní kancelář Fischer, Fischer Air a Fischer, s.r.o. pak vstoupil majitel firmy Atlantik FT Karel Komárek. Podnikatelé se tehdy dohodli, že Komárek získá ve Fischerových firmách 75procentní podíl. Fischer by měl nyní zůstat ve vedení svých společností a věnovat se marketingu a obchodu. CK Fischer by měla letos podle Kudynové prodat přibližně stejný počet zájezdů jako loni, tedy přes 300.000 tisíc.

V Bavorsku začínají protesty proti rozšíření Temelína

Odpor proti možné výstavbě dalšího reaktoru v atomové elektrárně Temelín se kromě Rakouska probouzí také v sousedním Bavorsku. Tamní neparlamentní Strana svobodných voličů vyzvala zemský kabinet v Mnichově, aby žádal od Prahy vysvětlení jejích plánů v jaderné energetice. Bavorská neparlamentní organizace se obává, že by stavbou dalšího reaktoru v Temelínu pokračovala "dosavadní katastrofa" a "nebezpečný potenciál přede dveřmi Bavorska by se ještě více zvýšil". Z Prahy přicházely minulý týden rozporné zprávy o plánech kolem rozšíření Temelína. Jak napsal německý list Süddeutsche Zeitung, v ČR se vychází z toho, že v Evropě bude nedostatek energie, jestliže se v příštích letech odpojí v Německu a Francii některé reaktory. Pak prý bude Česko k dispozici jako exportér elektřiny.

Cestující Českých aerolinií musejí kvůli stávce zůstat v Izraeli do úterý

Většina ze 70 cestujících Českých aerolinií, kterým znemožnila v neděli odlet do Prahy stávka na letišti v Tel Avivu, zůstane v Izraeli nejméně do úterý. Zatím přiletělo letadlem ČSA do ČR 11 osob dnes dopoledne. Pro dalších 31 cestujících bude místo na lince ČSA v úterý. Zbylá skupina 28 osob zatím na spojení čekala. Jedinou šancí ale byli jiní dopravci, protože ČSA létá z Tel Avivu jen jednou denně. Na palubě ČSA tak budou k dispozici další volná sedadla až ve středu. V podobné situaci jako ČSA se ocitly i další letecké společnosti. Provoz izraelského mezinárodního letiště zastavila v neděli na celkem sedm hodin předem neohlášená stávka, kterou vyhlásily odborové svazy zaměstnanců letišť. Cestující, kteří musí zůstat v Izraeli, mají od aerolinek zdarma ubytování a stravu.

Mentálně postižení nepatří do ústavů

Společnost Duha, která pomáhá lidem s mentálním handicapem, chce upozornit veřejnost na to, že lidé s intelektovým postižením nejsou nemocní a nepatří do ústavů sociální péče. Připravila proto putovní výstavu, která konfrontuje "šťastný a bezproblémový" život zdravých s téměř izolovaným životem lidí s postižením. Výstava se symbolickým názvem Odyssea představuje aktivity Společnosti Duha a složitou cestu jejích klientů k identifikaci se světem, v němž žijí. Změna přístupu k lidem s mentálním postižením je podle organizátorů pomalá a neuspokojivá. Řada handicapovaných by mohla normálně pracovat, pokud by existovala ochota zaměstnat je a vytvořit jim pro to podmínky. Občanské sdružení Společnost Duha vzniklo na počátku 90. let z iniciativy rodičů postižených dětí. Umožňuje třem desítkám klientů žít s pomocí asistentů v chráněných bytech způsobem srovnatelným s životem jejich vrstevníků.

Kvůli transformaci armády bude méně kaplanů

Transformace české armády se týká i duchovní služby, kaplanů proto bude méně, než se plánovalo. Uvedl to hlavní kaplan české armády Tomáš Holub. Do roku 2008 by tak v České republice mělo působit 25 armádních kaplanů. Armádní duchovní služba vznikla v roce 1998. Podle Holuba se kaplan již stal neodmyslitelnou součástí jednotek a počítá se s ním tak u každého nového útvaru. Nyní má česká armáda 17 kaplanů. I když je jasné, že kaplanů bude méně, armáda požaduje, aby se plánovaná místa duchovních naplnila co nejdříve. Snížením plánovaného počtu se zpřísní výběr kněžích, kteří chtějí pracovat u armády. Nyní duchovní služby poskytují kaplani pěti církví. Holub vítá i profesionalizaci české armády. Možnost péče duchovních o mladíky, kteří jsou na vojně jen dočasně, byla velmi omezená. V rámci transformace začne armáda nově využívat duchovní z řad dobrovolníků. Ti budou působit u 13 jednotek, které vzniknou z aktivních záloh a na základnách vojenských záchranářů.

Kůrovec letos na Vysočině napadl desetkrát více stromů

Na Vysočině letos kůrovec napadl zhruba desetkrát více stromů než v jiných letech. Největší potíže mají níže položené oblasti na Ledečsku a Třebíčsku, které v létě nejvíce postihlo sucho. Další rozšíření tohoto škůdce se očekává na jaře. Podle havlíčkobrodského oblastního inspektora Lesů České republiky Jana Znojemského však situace v naprosté většině lesů v kraji přesto není kritická. Podíl kůrovcové těžby z celkového objemu těžených stromů není tak vysoký, aby byla nutná zvláštní opatření. "Koncem srpna jsme zastavili veškeré úmyslné těžby a těžíme jen nahodilé kůrovcové těžby," řekl správce lesní správy Třebíč Jiří Konopáč. Na úseku s rozlohou 16.000 hektarů lesa již lesníci vykáceli desetitisíce uschlých stromů.

Ornitologové u Prahy pozorovali vzácné ptáky

Několik vzácných potáplic severních zaregistrovali středočeští ornitologové v polovině listopadu, když sčítali vodní ptactvo. Zřejmě se trefili i do období tahu ledňáčků. V okolí hlavního města napočítali dvacet jedinců, což je výjimečné. Sčítání vodních ptáků na zimovištích budou ornitologové opakovat ještě 13.prosince, 17.ledna, 14.února a 13.března. Vltavu a Labe rozdělili na pětikilometrové až patnáctikilometrové úseky, které soustavně monitorují. Výsledky sčítání se každým rokem liší v závislosti na počasí. Například v posledních dvou letech, kdy byl relativně teplý únor, vodních ptáků v tomto měsíci na řekách ubylo. Odstěhovali se totiž už před jarem na stálá místa na rybnících.

Miloslav Topinka převzal literární Cenu Jaroslava Seiferta

Básník Miloslav Topinka dnes v sídle Senátu převzal letošní Cenu Jaroslava Seiferta udělovanou Nadací Charty 77. Porota v čele s Karlem Šiktancem mu ocenění dala především za knihu poezie s kosmologickou a existenciální tematikou Trhlina. Topinka si vedle diplomu a nadačního symbolu mramorové kostky odnesl i šek na 250.000 korun. Osmapadesátiletý Topinka je básník a esejista. V roce 1969 vydal básnickou sbírku Utopír, dva roky nato byl zničen náklad sbírky Krysí hnízdo, která mohla vyjít až o dvacet let později. V roce 1994 publikoval biografii Arthura Rimbauda s názvem Vedle mne jste všichni jenom básníci. Ocenění pojmenované podle jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu uděluje nadace od roku 1986 za vynikající beletristické dílo vydané v posledních třech letech. Prvním laureátem Seifertovy ceny se stal Dominik Tatarka. Po něm následovali Ludvík Vaculík, Ivan Diviš, Jiří Kolář, Bohumil Hrabal či Milan Kundera. Loni cenu dostal spisovatel, básník, překladatel a diplomat Jiří Gruša.

Jiří Gruša je jediným kandidátem na předsedu PEN klubu

Výrazným apelem na zachování svobody slova začal v neděli večer v Mexiku 69. světový kongres mezinárodní organizace spisovatelů PEN klub. Kongres, který bude trvat až do pátku, má zvolit nového předsedu za odcházejícího Homera Aridjise. Jediným kandidátem přitom je český autor a diplomat Jiří Gruša. Gruša popsal před několika dny svoji kandidaturu jako pokus o revitalizaci literatury v současném světě. "Literatura je v přelomové situaci, končí její dosavadní funkce vedoucího média, kterou měla do poloviny 20. století. Ale to neznamená, že ztrácí na významu," řekl. Literatura zůstává v novém kontextu významným prvkem. Zejména literatura méně početných národů - podle něj musí umět komunikovat s masovými médii. "Moje biografie je klasická ukázka toho, jak z malé literatury lze vstoupit do širšího kontextu, aniž ztratíte svou identitu," řekl.

Rudolfinu v neděli zazní francouzská hudba

V neděli 30. listopadu proběhne v prostorách pražského Rudolfina netradiční mnohahodinový hudební program připravený Francouzským institutem. Znít bude především renesanční hudba, ale návštěvníci budou mít také možnost ochutnávat vína a kozí sýry z údolí řeky Loiry. Hlavními hosty projektu nazvaného Loire-Bohéme budou francouzské soubory Doulce Mémoire a Diabolus in Musica, specializované na interpretaci tvorby 15. a 16. století. V čase mezi jejich dvěma koncerty, odpoledním a večerním, se v Rudolfinu objeví ještě řada menších hudebních formací a sólistů. Mezi nimi budou vedle francouzských i české ansábly Collegium Marianum a Ritornello. Vyvrcholením večera má pak být uvedení Mše "Se la face ay pale" od Guillauma Dufaye.

Concertino Praga vyhrála patnáctiletá Němka Weissová

Absolutní vítězkou 38. mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga se stala patnáctiletá německá houslistka Hellen Weissová. Všechny další ceny získali soutěžící z bývalé východní Evropy včetně tří hudebnic z Čech. Vedle Weissové, vítězky houslové kategorie, vybojovali první ceny Rus Fjodor Amosov mezi violoncellisty a v kategorii klavír rovným dílem dva soutěžící - šestnáctiletý Alexander Kundrjavcev z Ruska a Marie Al-Ashhabová ze severočeského Mostu, čtrnáctiletá dcera izraelsko-českého manželského páru. Porota posoudila nahrávky 26 kandidátů - devět klavíristů, šest houslistů a 11 violoncellistů ze 13 států; s výjimkou Kanady ze zemí evropských. Nejmladší z oceněných Sáře Vujadinovičové že Srbska-Černé Hory je 12 let.

Sport

Vedení fotbalového klubu 1. FC Brno odvolalo na mimořádném zasedání hlavního trenéra prvoligového mužstva Karla Večeřu. Toho v posledním utkání podzimní části první ligy v sobotu v Opavě nahradí ve funkci dosavadní kouč rezervního týmu Stanislav Schwarz. Večeřovo odvolání způsobila remíza 1:1 v sobotním ligovém utkání v Brně s Marilou Příbram. Z vedení tabulky se Brňané po jedenácti zápasech postupně propadli na deváté místo. Opadl i divácký zájem o jejich utkání. Večeřa se stal sedmým odvolaným trenérem letošního ročníku první ligy. Ze svých postů už před ním nuceně odešli Radek Rabušic (Synot), Günter Bittengel (Blšany), Vítězslav Lavička (Žižkov), Vlastimil Palička (Jablonec), Tomáš Matějček (Opava) a Jozef Chovanec (Příbram).

Počasí

V noci bude zataženo nízkou oblačností s mrholením. Teploty 6 až 2 stupně.

V úterý čekáme mlhy, které se na Moravě udrží téměř po celý den.. Teploty 6 až 10 stupňů C.

24-11-2003