Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

29-11-2003

Komise doporučí v pondělí vládě jen jednu nabídku nových stíhaček

Jeden nejvhodnější návrh hodlá v pondělí předložit ministru obrany Miroslavu Kostelkovi devítičlenná komise, která nyní posuzuje nabídky států na dodávku stíhaček pro českou armádu. ČTK to řekl její předseda Radek Novotný s tím, že na vyhodnocování komise stále pracuje. Vláda chce nové stíhačky za dosluhující MiG-21 vybrat do konce letošního roku. Podle informací deníku Právo ale už nyní existují dva favorité: švédská nabídka na nové stíhačky Jas-39 Gripen a starší letouny F-16 v modernizované verzi MLU, nabízené Belgií či Nizozemskem. Proto je podle listu, který se odvolává na nejmenovaný zdroj, možné, že komise doporučí vládě nabídky dvě.

Menší šance zřejmě mají USA, které nabízely F-16 jiného typu, a Kanada s letouny F/A-18. Spojené státy ale podporují i belgickou a nizozemskou nabídku, pro své letouny ale připravily výukový program a především půjčku ve výši 550 milionů dolarů. V letech 2005 až 2007 hodlá ministerstvo obrany do stíhaček investovat ročně 1,5 miliardy korun, od roku 2008 do roku 2015 3,5 až čtyři miliardy. Vláda pořízení stíhaček na pět až deset let označila za strategickou zakázku, a nemusí proto vypisovat veřejnou soutěž. Kabinet zároveň plánuje výběrové řízení na úplně nové letouny. Když Švédsko nabídlo nové moderní gripeny, překvapilo tím své konkurenty. Lidé seznámení s nabídkou navíc tvrdí, že je asi o deset procent levnější než strop, který určilo ministerstvo obrany. Někteří jiní odborníci zase poukazují na to, že letouny F-16 se už mnohokrát osvědčily a jejich nástupcem bude projekt Joint Strike Fighter (JSF) - zcela nový víceúčelový bojový letoun.

Evropská obrana dostává obrysy, detaily nadále mlhavé

Ministři zahraničí 25 evropských zemí, stávajících a vstupujících členů EU, v Neapoli při debatě o evropské ústavě výrazně pokročili ve formulaci budoucího uspořádání vojenské spolupráce v rámci unie. Panovala široká shoda kolem návrhu protokolu o tzv. strukturované obranné spolupráci, který má být přiložen k rodící se ústavě. Do takové spolupráce by se podle textu pustily země, které "chtějí postupovat rychleji a dále" při rozvoji schopností EU, jež jí umožní provádět "i ty nejnáročnější" vojenské operace. Cílem je zajistit, aby EU dokázala i vojensky "hrát svou roli na mezinárodní scéně".

Francouzský ministr obrany Dominique de Villepin označil protokol za "skutečný průlom". Vyložil, že se zrodil z francouzsko-německo-britské iniciativy, přednesené v pátek u večeře. Předsedající Itálie na tomto základě připravila dokument, který se dočkal širokého souhlasu. Do "strukturované" vojenské spolupráce se podle tohoto textu zapojí ty státy EU, jež na sebe vezmou závazek výrazněji budovat své vojenské schopnosti a podílet se na práci vznikající evropské obranné agentury. Hlavní podmínkou je, že tyto země musejí do roku 2007 postavit bojové jednotky s nezbytným dopravním a logistickým zajištěním, schopné zasahovat v rozmezí od pěti do 30 dnů v jakýchkoli operacích, obvykle na žádost OSN. Trvání těchto akcí je od 30 dnů do nejméně 120 dnů. V návrhu, který má ČTK k dispozici, se výslovně říká, že musí jít o "národní síly", nebo o "mnohonárodní sestavy", což dává šanci na účast také malým zemím. Musejí se ovšem zavázat k plnění řady hledisek, pokud jde o úroveň vojenských výdajů, sbližování národních sil, specializaci, interoperabilitu, doplňování a podobně. Tyto aktivity nesmějí být na úkor závazků, které dané země mají vůči NATO.

"Došlo zajisté k průlomu v tom, že vlastně se k této spolupráci už hlásí všichni, až na výhrady neutrálních států," řekl k tomu český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Všichni říkají, že tato spolupráce má být otevřená všem, že nesmí bořit nebo narušovat most mezi Spojenými státy a Evropou a nesmí ohrozit NATO. V tom je naprostá shoda." Jisté zmatení panuje zatím kolem toho, jak má být o této spolupráci v rozšířené EU rozhodováno. Podle Svobody by bylo dobře ji "spouštět" jednomyslně, ale o dalších dílčích operacích pak rozhodovat už jen kvalifikovanou většinou. Další ministři, například britský Jack Straw či maďarský László Kovács, to vidí naopak - většinové rozhodnutí o zahájení spolupráce, ale jednomyslnost při povolování vojenských operací. Svoboda chce, aby "podmínky byly přesně napsány", než se šéfové států a vlád za dva týdny v Bruselu k této věci s konečnou platností vysloví. Do té doby se bude také jednat o tom, jaký má být minimální práh účasti členských států v této spolupráci - Praha dosud žádala, aby to byla nejméně polovina. Není však jisté, že tolik států vůbec splňuje kritéria vypočítaná v návrhu protokolu.

"Debata odhalila silnou touhu jít cestou evropské obrany, která bude doplňkem k NATO a nebude představovat žádnou duplikaci," podotkl francouzský ministr obrany Dominique de Villepin. Navržený systém je podle něj "otevřený a zcela transparentní", takže "zapojit se bude moci každý, kdo splní daná hlediska a bude si to přát". Pokusy o budování evropské vojenské politiky vyvolávají od začátku roku podezíravé reakce Spojených států; řada tamních politiků v ní vidí vznik konkurence vůči NATO, kde Američané hrají prim. Ve snaze odvrátit toto podezření se v EU nemluví už o budování separátního velitelství a plánovacího útvaru, ale o propojení případných dalších evropských orgánů s Vrchním velitelstvím ozbrojených sil NATO v Evropě (Shape). Důležité je také zapojování Británie, nejbližšího amerického spojence v Evropě, do těchto plánů. Podle diplomatů v Neapoli však americký ministr Colin Powell v posledních dvou dnech několikrát volal svým evropským kolegům, aby se poptal, co se to děje. De Villepin přiznal, že s ním mluvil, ale prý o něčem docela jiném.

V návrhu ústavy zůstala i klauzule o vzájemné pomoci v případě napadení, která je nadále obtížně přijatelná pro neutrální státy. Finsko proto navrhlo, aby byla zmírněna - povinnost pomoci by nahradila jen možnost to udělat.

Policie propustila předsedu představenstva OKD Viktora Koláčka

Předseda představenstva OKD a jeden z majitelů společnosti Karbon Invest Viktor Koláček je po pátečním zadržení a obvinění ze zneužití informací v obchodním styku na svobodě. Policie propustila i bývalého místopředsedu představenstva OKD Jana Przybylu. "Neshledali jsme důvody vazby. Vyšetřováni budou na svobodě," řekl ČTK Karel Kalda z ostravské pobočky vrchního státního zastupitelství. Obvinění podle něj souvisí s tím, že mezi mezi personálně propojenými společnostmi OKD a Karbon Invest manažeři údajně uzavírali nevýhodné smlouvy, které OKD zřejmě připravily o více než 1,5 miliardy korun. Policisté ze stejného trestného činu chtějí obvinit i současného předsedu dozorčí rady OKD Petra Otavu, který si ale obvinění ještě nepřevzal. "Můžeme se domnívat, že se stíhání vyhýbá. O tom, že bychom s ním chtěli mluvit ví, takže se mohl ozvat. Bude to muset vysvětlit," dodal státní zástupce s tím, že v případě Otavy bude tato okolnost zohledněna při rozhodování, zda zastupitelství podá soudu návrh na jeho vzetí do vazby. Przybylu policie propustila po výslechu už v pátek okolo 22:00. Koláček ve společnosti kriminalistů z ostravské expozitury Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zůstal až do sobotních časných ranních hodin.

Plzeňané si připomněli slavného stíhacího letce Antonína Lišku

Slavného stíhače britského Královského letectva (RAF) a účastníka letecké bitvy o Anglii Antonína Lišku (1911 až 1998) si v sobotu u pamětní desky na domě, kde po válce žil, připomněly desítky lidí. Liška zemřel před pěti lety a Plzeň se s ním tehdy rozloučila vojenským pohřbem se všemi poctami. "Pan generál Liška byl opravdu velký člověk, vynikající pilot a člověk, který měl strašně rád létání," vzpomněl na pilota předseda Aeroklubu Plzeň-Letkov Miroslav Neumann. Ještě ve svých asi 83 letech podle něj Liška usedl do pilotní kabiny a létal. Nesloužil už mu sice tolik zrak, takže kolega v kabině za něj vzlétl a pak přistál, starý generál ale ve vzduchu ovládal řídicí páku sám, řekl ČTK Neumann. Lidé, kteří Lišku znali, vyzdvihují jeho přátelskou povahu a statečnost v boji i osobním životě. Dokázal se vzepřít každému bezpráví. Pověstné je Liškovo sestřelení nad kanálem La Manche, který jako zázrakem přežil, když byl výbuchem vymrštěn z explodující stíhačky. Antonín Liška se narodil v roce 1911 v Hromnici u Plzně. Na jeho domě odhalil tamní obecní úřad pamětní desku před dvěma lety. Jako stíhací pilot RAF bojoval ve druhé světové válce v letecké bitvě o Anglii, kde byl těžce raněn. Po válce a návratu z Anglie byl diskriminován komunistickým režimem, propuštěn z armády a zařazen do výroby. Byl držitelem mnoha válečných vyznamenání. Své působení u RAF popsal v knihách Jak se plaší smrt, Stíny na obloze, Cesty mužů a Stíhači nad Kanálem. Z jeho vzpomínek vycházel mimo jiné Zdeněk Svěrák při psaní scénáře k filmu Tmavomodrý svět. Bývalý pilot 312. stíhací perutě zemřel 3. prosince 1998, až do konce svého života bojoval za svobodu a jako čestný předseda Aeroklubu Plzeň-Letkov pomáhal rozvoji sportovního letectví.

Policisté obvinili mladíky, kteří v září napadli mladého učně

Za ublížení na zdraví stíhají policisté dva mladíky ve věku 17 a 18 let. Jsou podezřelí, že v září na jednom z pokojů internátu v Kralovicích na Plzeňsku fyzicky napadli patnáctiletého chlapce. ČTK to řekla policejní mluvčí Jolana Číhová. Mladíci podle ní bili mladého učně pěstmi po celém těle. Přestali, až když ho udeřili do krku a on nemohl dýchat. Chlapec musel být s otřesem mozku a mnohačetnými pohmožděninami zad hospitalizován v Plzni. "Útočníkům hrozí za toto napadení odnětí svobody až na dvě léta," doplnila Číhová. Místní tisk v září informoval, že na internátě se vrhli "mazáci" z vyššího ročníku na prváky Středního odborného učiliště zemědělského. "Nikdy se nám ve škole nic podobného nestalo, budeme proti hříšníkům postupovat velmi tvrdě," řekl tehdy tisku vedoucí vychovatel internátu.

Z havarovaného kamionu se vysypala nebezpečná chemikálie

Nebezpečná chemikálie se v sobotu dopoledne vysypala z nákladního vozu, který havaroval na silnici E 55 u obce Bílinka nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Řidič kamionu nezvládl prudké klesání a z korby se vysypal karcinogenní oxid nikličitý. Řidič vyvázl bez zranění. Policie uzavřela jeden jízdní pruh"Kamion z Kolínska vezl 24 tunových vaků s chemikálií. Souprava se dostala pravděpodobně do smyku a skončila v příkopu. Přitom se kolem pěti vaků vysypalo. Neporušený náklad přeloží jeřáb na jinou soupravu přepravní firmy," uvedl.

Oddech v předvánočním ruchu nabízejí v Praze kulturní akce

První adventní neděle již předznamenává vánoční čas a mnozí už věnují své volno přípravě na nejkrásnější svátky roku. Chodbami domů se line vůně cukroví a venku lákají na mnoha místech vánoční trhy. Při procházkách vánoční Prahou ale lidé mohou zajít i na některou z výstav nebo divadelních či hudebních představení.

Ve výstavní síni České spořitelny v Rytířské ulici začal v sobotu již v 09:00 výstava Medové Vánoce, která potrvá až do 4. ledna. Představí různé tradiční výrobky sloužící k dekoraci vánočního stolu či příbytku. V Galerii Rudolfinum v sobotu skončí prodloužená výstava Podivné nebe. Představovala současnou čínskou fotografii.

Od 14:00 se koná v hotelu Renaissance v ulici V Celnici aukce výtvarného umění a starožitností, kterou pořádá aukční síň Dorotheum. Druhá aukce je na programu v neděli, začíná ve 13:00 na Žofíně a pořádají ji galerie Antikva Nova Kodl společně s Aukční síní Vltavín. Nejzajímavější položkou nedělní dražby je obraz Františka Kupky s názvem Ocel pije, jenž se bude vyvolávat za 4,2 milionu korun.

V Divadle Na Prádle v Besední ulici se v sobotu od 15:00 koná akce nazvaná Podzimní rozmanitost pro děti a divadelní představení pro jejich rodiče, kterou pořádá Multikulturní centrum Praha na závěr projektu Rozmanitost do knihoven. Na programu bude Pohádková cesta pro děti, Literární toulky pro dospělé, Taneční zeměpis pro děti a divadelní představení Divadelním letem světem.

U Národního divadla budou v sobotu od 10:30 do 16:00 účinkovat některé sbory, které se v Praze účastní víkendového 13. ročníku mezinárodního sborového festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena. Vyvrcholením festivalu bude společné zpívání všech zúčastněných sborů na Staroměstském náměstí v 16:00.

V Národním domě na Vinohradech je v sobotu od rána do odpoledne přístupná veřejnosti soutěž těchto sborů. Na přehlídku přijelo přes 50 těles z 18 zemí, celkem na 2000 pěvců z Evropy a z Jihoafrické republiky.

V sobotu odpoledne uvede Divadlo Minaret v Redutě veselou pohádkovou hru o vzniku Země i člověka nazvanou Stvoření světa. O den později tam uvede příběh o narození Ježíška doplněný známými koledami s názvem Putování do Betléma.

Koncertem pro táborské kulturní sdružení Cesta pokračuje v sobotu mezinárodní hudební festival Alternativa 2003. V Divadle Archa vystoupí domácí skupiny C, Some Other Place, trio Deverova chyba či americký soubor Sabot. Tato kapela vznikla před 15 lety v San Franciscu, v roce 1993 přesídlila do jihočeského Tábora.

V Divadle na Vinohradech zakončí v sobotu večer představení Mamma Medea v podání divadla z Hannoveru Pražský divadelní festival německého jazyka. V Paláci Akropolis v sobotu pokřtí Dan Bárta své nové album nazvané Entropicture. Druhý koncert i křest se bude v paláci konat v neděli.

V Rudolfinu začne v sobotu ve 20:00 slavnostní koncert Českého rozhlasu k 80. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. V neděli oživí prostory Rudolfina netradiční mnohahodinový program, v němž bude znít především renesanční hudba. Hlavními hosty projektu nazvaného Loire-Bohéme budou francouzské soubory Doulce Mémoire a Diabolus in Musica specializované na interpretaci tvorby 15. a 16. století.

V čase mezi jejich dvěma koncerty, odpoledním a večerním, se v Rudolfinu objeví ještě řada menších hudebních formací a sólistů, mimo jiné pražský soubor Collegium Marianum. Program otevře blok zpěvů a tanců přibližující dobu panovníků a mecenášů Františka I. a Karla V. Vyvrcholením večera má pak být uvedení Mše "Se la face ay pale" od Guillauma Dufaye.

V sídle ministerstva kultury v Nostickém paláci na Maltézském náměstí začne v neděli v 16:00 adventní cyklus Vánoční zastavení v Nostickém paláci. Akce se konají každou adventní neděli od 16:00 na nádvoří Nostického paláce a v Císařské konírně. Na programu je vystoupení dětských souborů.

V neděli vpodvečer bude mít v Divadle Minor premiéru inscenace Petry Zámečníkové a Jana Jirků nazvaná Karkulka a červený balónek, určená těm nejmenším divákům. Ve stejnou dobu bude v kavárně Platýz na Národní třídě otevřena výstava fotografií Petra Našice, které pořídil v Praze při natáčení filmu Amadeus Miloše Formana.

V kostele sv. Tomáše v neděli v 18:00 začne benefiční koncert na podporu prvního slovenského hospice v Bardejovské Nové Vsi. Na Žofíně se bude v neděli večer konat benefiční koncert Nadačního fondu Plaváček Deany a Juraje Jakubiskových, který se koná na podporu projektu Vítr do plachet, zaměřeného na talentované děti ze sociálně slabých skupin.

V neděli večer se na jeviště Divadla v Dlouhé vrátí po více než roční pauze, způsobené loňskými povodněmi, tanečně-hudební představení s názvem Edith Piaf - vrabčák z předměstí. Hlavní roli ztvárnila Radka Fišarová. Inscenace vznikla před lety v Plzni, odkud se na popud choreografa a autora Libora Vaculíka přesunula do Prahy. Poprvé se v Dlouhé hrála loni 10. července a naposledy v týdnu, kdy metropoli zaplavila velká voda.

V Divadle Archa v neděli od 20:00 pokračuje festival Alternativa 2003. V projektu Symfonický Jablkoň vystoupí skupina Jablkoň rozšířená o Moravské symfoniky s dirigentem Alešem Podařilem a další hosty, houslistu Jaroslava Svěceného, zpěvačku Radůzu, tubistu Filipa Spáleného a trumpetistu Michala Geru. Skupina Jablkoň tímto netradičním koncertem oslaví čtvrtstoletí své existence.

Letošní Pražský divadelní festival německého jazyka je minulostí

Spokojena s průběhem a přijetím Pražského divadelního festivalu německého jazyka u publika je ředitelka této přehlídky Jitka Jílková. Prestižní festival nabídl od 18. listopadu divadelním fanouškům 12 představení devíti inscenací v podání umělců z Česka, Německa, Rakouska a Švýcarska. "Letos poprvé jsme hráli ve Velké dvoraně Veletržního paláce, kde vznikl divadelní prostor pro tisícovku diváků. Zejména v případě Ibsenovy Nory a hlavně pak Shakespearova Othella v režii Luka Percevala, s nimiž přijely soubory z Berlína a Mnichova, to bylo ideální. Pro třetí inscenaci, Schillerovu hru Úklady a láska, kterou uvedl Thalia Theater z Hamburku, byl tento prostor příliš velký," řekla Jílková ČTK před závěrečným představením.

Byla jím repríza hry Mamma Medea Belgičana Toma Lanoye v nastudování Sebastiana Nüblinga v provedení činohry z Hannoveru. Všechny klasické texty z festivalového programu byly podle dramaturga Josefa Balvína výrazem úsilí učinit klasiku součástí dneška a odpovědět na otázku, jak žít, respektive jak nežít.

Osmý festivalový ročník pozval diváky i do divadel Komedie, Archa, Disk a na Vinohrady. Národní galerie byla koproducentem přehlídky, když v její dvoraně vzniklo hlediště a také konstrukce pro jevištní techniku, osvětlení a ozvučení. Podle Jílkové byl tento prostor zvolen proto, že v metropoli neexistuje velké divadlo bez orchestřiště. "Povedla se dvě scénická čtení Herrmana Beila z textů Thomase Bernharda a satira na praktiky reklamní branže a její amorální triky nazvaná 39,90 nastudovaná podle bestselleru Frederika Beigbedera divadlem z Basileje. Vynikající bylo i vystoupení brněnského HaDivadla s inscenací Top Dogs, která získala festivalovou cenu Max," uvedla Jílková. O zájmu diváků svědčila vesměs vyprodaná hlediště. V rámci doprovodného programu se uskutečnily v Goethově institutu besedy se zahraničními tvůrci. Náklady na reprezentativní přehlídku, která navazuje na tradici soužití a vzájemného obohacování české, německé a židovské kultury, činily podle Jílkové kolem 20 milionů korun, získaných především od sponzorů. Jak ČTK řekl správce financí Johannes Kinský, veřejné instituce, respektive daňoví poplatníci těchto zemí pokrývají necelou třetinu rozpočtu.

Podle dramaturga přehlídky Ondřeje Černého by měl být příští ročník méně finančně náročný. "Do budoucna uvažujeme o tom, že by se v programu objevily nějaké koprodukční inscenace. Po letošní ceně Max brněnskému HaDivadlu se ukazuje životaschopnost tohoto ocenění pro nejlepší českou inscenaci německy psaného textu uplynulé sezony. Má smysl i konkrétní místo ve struktuře udělovaných cen," dodal Černý. Příští ročník chtějí organizátoři festivalu zahájit 31. října 2004 inscenací vídeňského Burgtheatru na jevišti Národního divadla. "Zatím uvažujeme o hře Elfriedy Jelinek nazvané Das Werk (Dílo), jakési scénické koláži inspirované stavbou vodní elektrárny v Kaprunu. Kromě jiného v ní vystupuje více než dvacítka členů rakouských divadelních odborů v modrých halenách a montérkách," dodala Jílková.

Ze sportu:

Běžkyně na lyžích Helena Balatková si letos jako první česká reprezentantka připsala body do průběžného pořadí Světového poháru. V kombinaci na 7 a půl kilometru klasicky a 7 a půl kilometru volnou technikou doběhla ve finském Kuusamu na 25. místě. Zvítězila Kristina Šmigunová z Estonska. Body do celkového hodnocení získal také Ladislav Rygl. V úvodním závodu Světového poháru v severské kombinaci skončil čtyřiadvacátý. Z prvenství se radoval Němec Ronny Ackermann.

Počasí:

V neděli se místy udrží mlhy, očekáváme, že bude zataženo, místy s deštěm. Teploty vystoupí na 6 až 10 stupňů Celsia.

29-11-2003