Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

08-12-2003

Klaus má obavu z ústavy EU jako celku, sporné body jsou podružné

Prezident Václav Klaus by byl raději, kdyby chystaná evropská ústava vůbec nevznikla. Má totiž obavy, že tento dokument změní Evropskou unii v jinou instituci, než o jaké rozhodovali čeští občané v letošním referendu. Klaus to uvedl po pondělním setkání s premiérem Vladimírem Špidlou. Předseda vlády ho přijel na Pražský hrad informovat o mandátu, s nímž pojede česká delegace tento týden na summit v Bruselu. Sporným bodům, jako je počet komisařů či váha kvalifikované většiny při rozhodování, nepřikládá Klaus takovou váhu jako ministři. "Byl bych raději, kdyby žádná taková ústava nebyla přijata. Nemohu proto říci, že by mandát, který vláda delegaci České republiky dala, byl výslovně můj mandát, který já bych uvítal," prohlásil prezident. Pozvání na schůzi vlády, která o ústavě jednala, odmítl - vadilo mu, že se jedná na mimořádném zasedání a navíc v neděli pozdě večer. Řadu postojů Špidlova kabinetu, kterým se snaží zvýšit vliv ČR v rozšířené Evropě, nicméně vítá. "Ale můj názor na tyto věci je širší, cítím daleko větší obavu vůbec z přijetí evropské ústavy jako takové a z toho, že to znamená velmi radikální a razantní proměnu současného evropského uspořádání," uvedl Klaus.

Špidla uvedl, že mandát české delegace při jednáních o ústavě je pružný. Nepředpokládá proto, že by Česko muselo sáhnout až k vetu, pokud by některé své záměry neprosadilo. "Je v zájmu České republiky být v hlavním proudu, být vlivným členem a mít schopnost ovlivňovat budoucnost Evropské unie," řekl premiér. Klausovy obavy z evropské ústavy Špidla, který se netají svým eurooptimismem, na tiskové konferenci nijak nekomentoval.

Protistrana platí soudní poplatky za Kinského, aby urychlila soud

Soudní poplatky 3000 korun zaplatil v pondělí za Františka Oldřicha Kinského u děčínského okresního soudu Josef Doškář. Kinský od něj a jeho syna soudně požaduje tři domy v České Kamenici, ale protože nezaplatil poplatky, soudkyně projednávání sporu dosud nenařídila. "Chci urychlit jednání soudu, protože se svým majetkem kvůli žalobě Kinského nemohu od listopadu loňského roku nakládat," řekl ČTK Doškář. Doškář uvedl, že chce domy prodat. "Místo toho, abychom za ně dostali peníze, které potřebujeme, musíme stále platit za jejich údržbu a daně," poznamenal. Kinský podal u děčínského okresního soudu 46 majetkových žalob, ale soudní poplatky zaplatil pouze za 12 z nich. Soudkyně Jana Havlová v pondělí ČTK řekla, že se musí Kinského zeptat, zda bude souhlasit s tím, aby Doškář za něj soudní poplatky zaplatil. O žalobách s nezaplacenými poplatky by chtěla Havlová rozhodnout do konce roku. Kinský v listopadu na soudním jednání v Litoměřicích na dotaz ČTK, proč jeho advokát Jaroslav Čapek nezaplatil soudní poplatky za všechny podané žaloby, uvedl, že to neví. "Je to věc pana Čapka. Není to na můj pokyn," řekl Kinský. Čapek pak ČTK řekl, že vzhledem k vysokému počtu žalob představují soudní poplatky hodně peněz. Čapek je navíc přesvědčen, že by je stát měl jeho klientovi prominout, protože léta užíval jeho majetek.

Centroodbyt hodlá neprodávat vepře pod 30 Kč/kg a cenu prosadit

Odbytové družstvo Centroodbyt, které kontroluje asi pětinu z domácí produkce jatečných prasat, hodlá i nadále nedodávat zpracovatelům, kteří nezvýší výkupní cenu alespoň na 30 korun za kilogram. ČTK to v pondělí odpoledne řekl předseda družstva Jan Veleba s tím, že na cenu zatím přistoupili čtyři masokombináty. Centroodbyt jich zásobuje odhadem asi dvacet. Většina zpracovatelů podle ankety ČTK však nadále vykupuje maso za 25 až 27 korun a s dodávkami nemá problémy. Centroodbyt s dalšími odběrateli intenzivně jedná. Nedodávat méně než za 30 korun hodlá podle Veleby tak dlouho, dokud cenu masokombináty nepřijmou. "Pokud přistoupíme na strategii, že to prodáme, tak prohrajeme a dál se sníží cena," prohlásil Veleba. Vepřové se nyní vykupuje po 25 Kč/kg a chovatelé tvrdí, že tato cena je likvidační. Další odbytové družstvo Agropork nedodává vepřové maso zpracovatelům pod 30 Kč za kilogram už od konce října, uvedl jeho předseda Jiří Vávra.

ÚOHS zahájí v nejbližší době správní řízení na trhu s vepřovým

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí v nejbližší době správní řízení ve věci zakázaných cenových dohod na trhu s vepřovým masem. Úřad podezřívá chovatele ze zakázaného kartelu, hodlá se však zabývat i chováním dalších subjektů v řetězci, tedy včetně zpracovatelů. ČTK to v pondělí řekl předseda ÚOHS Josef Bednář v reakci na pondělní zastavení dodávek vepřového strany družstva Centroodbyt, které od zpracovatelů požaduje minimálně 30 korun za kilogram. Každá cenová dohoda postihuje spotřebitele, případně ostatní konkurenty, buď okamžitě nebo v budoucnu, vysvětlil Bednář důvod zahájení správního řízení. Konkurenti si podle jeho slov nemají co doporučovat vzájemně ceny a dohadovat se na jejich výši. Úřad má navíc dostupné informace o tom, že na trhu existuje dostatek vepřového masa a lze počítat s normálními tržními cenami.

Odbory budou na tripartitě žádat doplnění návrhu reformy důchodů

Odbory se obávají, že důchodová reforma v podobě navržené ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, by nejvíce postihla lidi s nízkými příjmy. Nejsou proti hlavním principům nového systému, ale požadují, aby se zároveň jednalo i o možnosti modifikovat současný dávkový systém důchodů. S tímto postojem půjdou jejich zástupci na úterní jednání Rady hospodářské a sociální dohody. "Chybí tam (v návrhu) celá řada výpočtů a srovnání, abychom opravdu seriozně položili na stůl dvě varianty," řekl ČTK místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Pavel Skácelík. Jejich doplnění budou odbory po vládě požadovat, aby se otevřela cesta k dalším jednáním. Ministerstvo navrhuje takzvaný příspěvkově definovaný systém (NDC), založený na fiktivních individuálních účtech. Na nich by se lidem evidovala odpracovaná doba, odvedené penzijní pojištění a podle toho by se vypočítala výše důchodu. Podle Skácelíka tento systém dobře funguje třeba ve skandinávských zemích, ale podoba navržená ministrem nezaručuje, že by na jeho zavedení nedoplatili lidé s nízkými příjmy. Jejich důchod by se příliš přiblížil životnímu minimu, což je pro odbory nepřijatelné, uvedl Skácelík.

Jihlavské nemocnici se podařilo snížit ztrátu z 19 na 1,5 mil. Kč

Nemocnice v Jihlavě vykázala v říjnu ztrátu 1,5 milionu korun, přičemž v září činila 19 milionů. "Na hospodářském výsledku se kladně projevilo sestěhování nemocnice ze dvou do jednoho areálu, snížení provozních nákladů, doplatek od pojišťovny, ale také úspora na mzdách," řekl v pondělí ČTK ředitel nemocnice Pavel Hrala. V listopadu by se v hospodaření mělo projevit i snížení zásob léků a zdravotnického materiálu. Kladného výsledku však nemocnice nemůže dosáhnout kvůli 13. platu, který představuje 12 milionů korun. Průměrná měsíční ztráta zdravotnického zařízení se letos pohybovala kolem 11,5 milionu korun, upřesnil ředitel. Nemocnici však tíží i ztráta z minulých let, která dosáhla 180 milionů korun. Kraj jí z vládní pomoci na jejich umazání přidělil 33,6 milionu. Na mzdách nemocnice sice letos ušetří, protože od 15. října někteří lékaři odmítají sloužit přesčasy, ale jejich protesty se negativně projeví poklesem operací, jež pojišťovny zúčtují v pololetí 2004. Protesty lékařů budou pokračovat do konce roku. Od ledna již může ředitel na základě zákoníku práce svým zaměstnancům opět nařídit ústavní pohotovostní služby. Roční limit nařízené práce přesčas je 150 hodin. Lékaři však za jediný měsíc vykazují 80 až 100 hodin přesčasů. Nedojde-li ke shodě v otázce mezd, krizový provoz tak může od března začít znovu.

ČR chce zavést daň na uhlí, elektřinu a plyn až od roku 2008

Česká republika chce zavést spotřební daň na uhlí, elektřinu a plyn až od roku 2008. Tyto daně jsou v Evropské unii povinné, ČR však na první roky členství žádá výjimku. Žádost o přechodné období projedná ve středu vláda, řekla v pondělí ČTK mluvčí ministerstva financí Eva Nováková. Po zavedení daní lidé zaplatí o stovky korun ročně víc. Ministerstvo chce vyjednat i další přechodné období na spotřební daň na naftu. Minimální sazba na naftu se v unii od roku 2010 zvýší na 0,33 eura na litr. Česká republika, která bude mít od ledna 2004 mírně vyšší spotřební daň na naftu, než kolik požaduje EU, by tak kvůli nové minimální sazbě musela od roku 2010 zvýšit daň nejméně o 60 haléřů. Cílem MF je zavést tuto novou sazbu až od roku 2012. Evropská unie v říjnu zavedla povinné zdanění elektřiny, uhlí a zemního plynu určeného pro výrobu tepla. Dosud EU regulovala pouze daně z minerálních olejů, tedy především z nafty a benzinu. Pokud by ČR nepožádala o přechodné období, nebo kdyby jej EU zamítla, platili by lidé tyto daně již od května 2004. Zavedení spotřební daně z elektřiny již v příštím roce by zřejmě mělo negativní dopad na domácnosti i podnikatele. Zdražila by totiž řada výrobků a služeb a české firmy by mohly mít omezenou konkurenceschopnost na evropském trhu. MF prý bude muset také vypracovat zcela nový systém zdaňování elektřiny a pevných paliv, aby zajistilo efektivní výběr nových daní. Argumentem pro zavedení přechodného období je prý i plánované dokončení liberalizace trhu s elektřinou na konci roku 2005.

ODS chce, aby ji koalice pozvala k jednání o českém eurokomisaři

Opoziční občanští demokraté vyzvali v pondělí vládu, aby s nimi konzultovala nominaci českého zástupce v Evropské komisi (EK). "Návrh, podporovaný pouze vládní koalicí, je pro nás nepřijatelný," rozhodla Výkonná rada ODS. Předseda strany Mirek Topolánek na tiskové konferenci řekl, že jeho strana už oslovila několik možných kandidátů do eurokomise. Jejich návrh podle šéfa ODS například odmítl diplomat Alexandr Vondra. Šéf zahraniční politiky největší opoziční strany Jan Zahradil doplnil, že český zástupce v Evropské komisi by měl pocházet z manažersko-finanční sféry, nikoli z politických kruhů. "Prioritní je odborný profil kandidáta, stranická příslušnost je až druhotná," konstatoval. Protože "ne všichni politici jsou pitomci", dokázal by si ale Topolánek v komisi představit i českého politika. "Je zajímavé, že mají chuť se bavit až ve chvíli, kdy jde o posty," řekl k výzvě ČTK vicepreiér Petr Mareš (US-DEU). Opozice podle se něj mohla zapojit do jednání o Evropské unii už dříve, místo toho ale "bouchala pěstičkami a hrála divadlo". Přesto podle Mareše vládá návrh ODS zváží.

Noví senátoři budou ve výborech pro integraci a pro místní rozvoj

Nový senátor Karel Jarůšek (ODS) se má stát členem výboru pro evropskou integraci, Josef Kalbáč (KDU- ČSL) má nastoupit do výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Oba budou do výborů zařazeni ve středu poté, co složí při schůzi horní komory senátorský slib. Místo v integračním výboru se pro zástupce ODS uvolnilo v souvislosti s odchodem Dagmar Lastovecké mezi ústavní soudce; ODS má nyní v tomto výboru čtyři místo pěti členů, řekl ČTK místopředseda senátorů ODS Vladimír Kulhánek. Jarůšek by měl ve výboru nahradit právě Kulhánka, který doplnil sestavu v ústavně- právním výboru, jemuž Lastovecká předsedala. Kalbáč nastoupí po nynějším předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském, který nemohl být jako člen vlády v žádném z výborů. Zařazení Kalbáče do výboru, v němž mají lidovci nyní dva zástupce, odpovídá rozložení sil v horní komoře. Kalbáč má zájem také o práci v komisi pro rozvoj venkova, řekl v pondělí ČTK předseda lidoveckých senátorů Josef Kaňa.

Přepravu vánočního stromu provázely potíže, v Praze bude v úterý

Nový vánoční strom se proti původním předpokladům v pondělí na pražském Staroměstském náměstí neobjeví. Přepravu zhruba pětadvacetimetrového smrku z Velkých Karlovic na Vsetínsku zdržely technické problémy, řekl odpoledne ČTK Milan Šmerda z firmy Folk Art Production, která v centru města pořádá vánoční trhy. Strom dorazí do metropole až v úterý. Nový smrk nahradí původní jedenatřicetimetrový, který se v poryvech silného větru v sobotu dopoledne zřítil a zranil čtyři lidi. Pořadatelé oslav Vánoc v centru města původně předpokládali, že strom dorazí v pondělí v podvečer.

Pokácení vánočního smrku trvalo dřevorubcům přibližně hodinu. Pražanům ho darovala majitelka části lesa. Podle ní patřil k vybraným dřevinám už loni. Na cestu se vydal dopoledne. Sobotním zřícením vánočního smrku zvaného Velký Karel se zabývají policisté. Zjišťují, zda za neštěstí přeci jen někdo nemůže. Pomoci jim v tom mají znalecké posudky, vyšetřování může trvat i týdny. Při pádu stromu byli zraněni tři lidé lehce a jeden těžce: britský turista skončil v nemocnici se zlomeninami obou stehenních kostí, bederní a hrudní páteře. Už o víkendu podstoupil dvě náročné operace, jeho stav je podle mluvčí nemocnice stabilizovaný.

Američan, kterého v neděli přejelo metro, je po operaci

Mladý muž, kterému v neděli ráno amputovala souprava metra obě nohy, je podle informací ČTK občanem Spojených států a v České republice studoval. Nyní je ve vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Náměstek nemocnice Ladislav Šerák ČTK řekl, že muž byl operován. Mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková v pondělí ČTK řekla, že jde o "anglicky hovořícího člověka". Čtyřiadvacetiletý student vysoké školy se v neděli nad ránem ztratil nedaleko Václavského náměstí svým přátelům, kteří jej později poznali na fotografiích. Nehoda se stala ve stanici Muzeum. "O nehodě víme, ale nemůžeme případ nijak komentovat," sdělilo ČTK americké velvyslanectví v Praze. Šerák uvedl, že pacient z USA nehodu přežil a je v péči lékařů tohoto zařízení. O zdravotním stavu s odkazem na zákony nechtěl podat žádné informace. Policie stále vyšetřuje přesné okolnosti nehody, vyžádala si i záznamy z kamerového systému metra. "Zatím nic na cizí zavinění neukazuje," dodala mluvčí. Podle výpovědi strojvůdce ležel muž v kolejišti už ve chvíli, kdy souprava přijížděla do stanice. Vlak mladíkovi amputoval obě nohy a zlomil ruku.

Růst využívání elektronické komunikace s úřady se zpomaluje

Růst využívání elektronické komunikace s úřady se ve světě zpomaluje. Podle šetření skupiny TNS vstoupilo v posledním roce na stránky nějakého úřadu 31 procent občanů, což je o 11 procent více než loni. Zájem lidí však již neroste tak rychle jako loni, kdy růst počtu návštěvníků těchto stránek vzrostl o 15 procent. V České republice ale zájem lidí o stránky úřadů zesiluje. Využívání elektronické komunikace s úřady vzrostlo v České republice na 23 procent z loňských 18 procent. Podle TNS by se navíc zahájení provozu Portálu veřejné správy v říjnu letošního roku mohlo stát impulzem k dalšímu nárůstu počtu uživatelů. Na čele pelotonu využívání služeb tzv. e-governmentu jsou skandinávské země. Více než šest z deseti dospělých využívá v Dánsku a Norsku služby úřadů on-line. Naproti tomu v mnoha zemích střední a východní Evropy je využívání internetové veřejné správy na mnohem nižší úrovni. V Bulharsku využívá služeb úřadů on-line pouhé procento lidí a v Maďarsku a Polsku šest procent občanů.

Student napadl baseballovou pálkou pedagoga hradecké univerzity

Baseballovou pálkou napadl v pondělí před 10:00 student politologie královéhradecké univerzity pedagoga Jana Laška. Učitele zbil v jeho pracovně v budově Pedagogické fakulty v Hradecké ulici. Zraněný Laška je v nemocnici, dvacetiletého útočníka zatkla policie. ČTK to potvrdila mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Podle informací ČTK student udeřil učitele pálkou do hlavy i jiných částí těla. Třiapadesátiletý pedagog má na hlavě tržné rány, na několika místech těla podlitiny. Lašek, který se podrobil několika vyšetřením, tvrdí, že útok přišel naprosto nečekaně. "Dostal jsem z boku něčím ránu, potom jsem se otočil a začaly pršet rány baseballovou pálkou. Upadl jsem na zem, bránil jsem se nohama, po řadě ran jsem zaútočil na toho člověka a podařilo se mi jej vytlačit z pracovny," popsal incident novinářům v nemocnici Lašek. Rektorka Univerzity Hradec Králové Jaroslava Mikulecká ČTK řekla, že útočník bude vyloučen ze školy. "Univerzita může na základě vysokoškolského zákona vyloučit studenta ze studií, o případě bude jednat disciplinární komise fakulty, na které je zapsán," řekla v pondělí ČTK Mikulecká. Lašek podle ní studenta politologie, který jej napadl neučil, jasný není ani motiv útoku. Lašek je vedoucím oddělení psychologie na Pedagogické fakultě. Jako dětský psycholog se v médiích poměrně často vyjadřoval k různým problémům školáků.

Počasí

V téměř jasné noci se ojediněle vytvoří mrznoucí mlhy nebo bude zataženo nízkou oblačností. Teploty -5 až -9 stupňů. V úterý ráno a dopoledne ještě ojediněle hrozí mrznoucí mlhy, jinak bude opět slunečno. Teploty -1 až +3 stupně, v místech s nízkou oblačností kolem -3, na horách 5 nad nulou. Jihovýchodní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů v hodině.

08-12-2003