Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

29-01-2004

Kandidáty na eurokomisaře zatím neohlásily ČR, Kypr a Maďarsko

Z deseti přistupujících zemí do Evropské unie své možné budoucí členy Evropské komise (EK) navrhlo dosud sedm států, oficiální kandidáty zatím vedle ČR nemá Kypr a Maďarsko. Českým eurokomisařem by se mohl stát někdejší ministr životního prostředí a sociální demokrat Miloš Kužvart, vláda o jeho nominaci ale bude hlasovat nejspíš až příští týden. Třiačtyřicetiletý Kužvart je nejmladší v seznamu kandidátů zemí, které již oznámily své nominace na člena EK či se o jméně spekuluje. O rok starší je slovenský aspirant Ján Figeľ. Český kandidát je též jediným bývalým ministrem, většina zemí hodlá do Bruselu vyslat úřadující ministry, v jednom případě bývalého premiéra. Slovensko navrhlo člověka bez ministerské zkušenosti. V dosavadním seznamu jsou zatím tři ženy.

ČNB zvýšila odhad inflace a růstu HDP na letošní a příští rok

Centrální banka v lednové prognóze mírně zvýšila odhad inflace pro konec letošního roku. Růst cen by se v prosinci měl pohybovat mezi 2,6 až 4,0 procenta, zatímco loni v říjnu odhadovala ČNB růst o 2,9 procenta. HDP by měl letos podle prognózy centrální banky stoupnout o 2,9 až 3,4 procenta. V roce 2005 ekonomika poroste o 3,4 až 4,9 procenta, což je oproti říjnové prognóze o jeden procentní bod navíc, řekl na tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Do zákoníku práce se dostává definice sexuálního obtěžování

Český právní řád bude podrobněji než dosud popisovat, co je sexuální obtěžování. Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákoníku práce, která definici sexuálního obtěžování obsahuje. ČTK o podpisu zákona informoval Klausův mluvčí Petr Hájek. Prezidentův podpis je nutný k tomu, aby zákon začal platit. Právě o definici sexuálního obtěžování se při schvalování novely zákoníku práce vedly největší spory. Senátoři vrátili normu sněmovně, neboť měli strach, že by definice sexuálního obtěžování mohla vyvolat lavinu žalob a obvinění. Poslanci ale zákon znovu odhlasovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se česká úprava podobá obdobným normám v Evropě. Přestože největší pozornost poutaly právě spory o definici sexuálního obtěžování, novela zákoníku práce přináší podstatné změny také do pracovního práva. Počítá s tím, že firmy budou moci zaměstnávat lidi na dobu určitou nejvýše dva roky. Pak se z takového úvazku až na výjimky stane pracovní poměr na dobu neurčitou.

Policisté dopadli lupiče hodinu po přepadení pošty v Úvalech

Čtyřiadvacetiletý muž ve čtvrtek ráno v Úvalech u Prahy přepadl poštu. Pod pohrůžkou zastřelením si od pokladních vynutil vydání 125.000 korun. Ze své kořisti se však dlouho neradoval. Po necelé hodině ho na základě popisu dopadla na úvalském nádraží policejní hlídka. ČTK o tom ve čtvrtek informoval středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa. Podle něj byl muž při vstupu na poštu maskovaný parukou a kapucí. Vytáhl zbraň, natáhl ji a mířil na jednu ze dvou pokladních. Žádní klienti v té době na poště nebyli. Po jeho výzvě "Dej sem peníze" se pokladní schovala pod přepážku. Lupič pokračoval k druhé přepážce, výzvu opakoval a na pokladní stále mířil zbraní. Když mu žena vydala z pokladny finanční hotovost, vrátil se k první pracovnici, pistolí zaťukal na okénko a vynutil si vydání i dalších peněz. Se 125.000 korunami utíkal směrem k vlakovému nádraží, kde ho zatkli policisté. Kromě finanční hotovosti u něj našli plynovou pistoli i blond paruku. Zadržený čtyřiadvacetiletý muž je z Kutné Hory a v minulosti byl již několikrát trestán. Tentokrát mu hrozí trest deset let odnětí svobody.

Strojvůdci Českých drah vstoupili do stávkové pohotovosti

Strojvůdci Českých drah ve čtvrtek vstoupili do stávkové pohotovosti. Důvodem je, že vedení drah nesplnilo slib, který strojvůdcům dalo na konci loňského roku ohledně nárůstu mezd, sdělila ČTK Federace strojvůdců. Vyjádření ČD ČTK shání. Federace strojvůdců je jednou ze šesti odborových centrál Českých drah. "Důvodem je nedodržení slibu managementu Českých drah, že nejpozději k 1. únoru 2004 se uskuteční změna zařazení strojvedoucích v Oborovém sborníku prací," uvedl prezident Federace strojvůdců České republiky Petr Čechák. Podle něj jim zaměstnavatel tuto změnu několikrát slíbil na sklonku loňského roku při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. Podle slibované změny se má sjednotit zařazování strojvedoucích na traťových výkonech do osmé tarifní třídy a na zálohových výkonech do sedmé, uvedl Čechák. Odborové sdružení železničářů stále jedná s vedením drah o letošním propouštění na drahách. Propuštěno by mělo být 6000 osob. Odborům vadí především to, že na tak velké propouštění nevyčlenil stát dostatek peněz na odstupné v rámci doprovodného sociálního programu.

Pět rotvajlerů napadlo chlapce v Mladé Boleslavi

Pět rotvajlerů ve čtvrtek po poledni v Mladé Boleslavi napadlo a pokousalo jedenáctiletého chlapce. Stav zraněného chlapce není kritický, ale zřejmě jej od mnohem vážnějších zranění uchránilo zimní oblečení, řekl ČTK mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Psi, kteří patří chlapcovým rodičům, se zatím nezjištěným způsobem dostali z kotce a nečekaně na chlapce na pozemku jejich domu zaútočili. Na místo přijela policejní hlídka i městští strážníci, kteří psy odchytili. Chlapce převezla záchranná služba do mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice.

Vědci soudí, že vláda dělá pro podporu výzkumu, co může

Současná česká vláda se snaží podporovat českou vědu a vědecký výzkum, míní Eva Synková předsedkyně Klubu českých hlav a poroty soutěže Česká hlava. S vědci oceněnými v této soutěži se ve čtvrtek ve Strakově akademii v Praze setkal premiér Vladimír Špidla. "Pro nás není jiná cesta, než otevřenost, inovace, rozvoj vědy, vývoje technických oborů, poznání ve všech oblastech, které si jen člověk může vymyslet," řekl oceněným vědcům předseda vlády na začátku asi hodinového setkání. Česká věda podle něj musí být konfrontována s vědou evropskou, nesmí zůstat jen v národním rámci. Synková řekla ČTK, že vláda vědu podporuje morálně a tím, že zdůrazňuje její význam, ale snaží se i o finanční podporu. "To je samozřejmě závislé na rozpočtu a na našich možnostech, ale myslím, že i v tomto směru si vláda uvědomuje, zvláště při našem vstupu do EU, nutnost věnovat v naší zemi finance na vědu," domnívá se. Podle ní má podobný názor i řada dalších politiků, a proto se situace v české vědě zlepšuje.

Zdeněk Herman z Ústavu fyzikální chemie Akademie věd, který loni v listopadu získal v soutěži Česká hlava hlavní cenu za výzkum dynamiky elementárních chemických reakcí iontů, ČTK řekl, že například mladým vědeckým pracovníkům od letošního roku významně stouply platy. "To považuji za velice dobrý krok dopředu. Vždycky jsem si myslel, že grantový systém, vzniklý v posledních 15 letech znamenal ohromný krok ve financování vědy, stejně jako přístup ke grantům Evropské unie," poznamenal. Vědci s premiérem hovořili především o složitém vztahu mezi základním a aplikovaným výzkumem, o dalších možnostech podpory české vědy, například i pomocí státu při zařizování mezinárodních patentů. Špidla se ale zajímal i o budoucí vývoj v oblasti umělé inteligence, změny v energetice v příštích 80 letech a další témata.

Cena Česká hlava byla v roce 2003 udělena podruhé. Určena osobnostem z oblasti vědy a techniky. Nominováno bylo 80 lidí. Porota zástupců vysokých škol, Akademie věd i odborníků z praxe ocenila sedm z nich a jednu firmu. Jedním z cílů udílení ceny je popularizace vědy a snaha o to, aby získala větší prestiž.

Senát schválil nový okruh posuzování vlivů na životní prostředí

Předmětem posuzování vlivů na životní prostředí mají být v souladu s evropskými směrnicemi nejen celostátní koncepce rozvoje, ale také koncepce regionální. Změnu má umožnit novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát rozdílem pouhých dvou hlasů. S novelou, proti níž během více než hodinové debaty vystupovali hlavně zástupci ODS, nakonec souhlasilo 34 z 63 přítomných senátorů. Například Pavel Eybert (ODS) zákonu vyčítal, že proces posuzování vlivů na životní prostředí projekty prodražuje a zdržuje. "Koncepce posuzování vlivů na životní prostředí je další překážka na cestě něco připravit, vybudovat, uvést do života. A navíc se k ní může vyjádřit každý. Jak byrokratické, jak zneužitelné a jak nekonečné," rozhořčoval se senátor. Neúspěšně navrhoval novelu zamítnout. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) novelu hájil s tím, že "posuzování vlivů na životní prostředí je proces, který má předejít problémům v územním a stavebním řízení". Zákon má podle ministra naopak spíše pomoci investorům a dát prostor pro vyjádření veřejnosti právě v přípravné fázi, kdy se zvažuje například u stavby silnice několik variant. Předešlo by se tak sporům, které provázely budování obchvatu kolem Plzně.

Proti odpůrcům předlohy se postavil také jeden z Ambrozkových předchůdců Jiří Skalický (za ODA). Navrhoval ale také, aby z procesu posuzování vlivů na životní prostředí byly vyňaty skutečně malé větrné elektrárny, na jejichž výstavbu se nevztahují státní dotace. Sněmovna v novele zvýšila příslušný limit výkonu takové elektrárny z pěti na 500 kilowattů, Skalický ho chtěl snížit na 35 kilowattů. Jeho návrh podpořil bývalý energetik Jiří Stodůlka (KDU-ČSL), podle něhož je elektrárna s výkonem 500 kilowattů "mašina, která je skutečně velká". Upozornil na to, že novela neřeší možnost sériového zapojení takovýchto zařízení. "Nevím, jestli je za tím něčí záměr nebo pouze neopatrnost," upozornil Stodůlka. Ambrozek ale snížení limitu odmítl. Poznamenal, že by to znamenalo zvýhodnění českých výrobců větrných elektráren. Za schválení novely beze změn proto senátorům poděkoval. Novela, která nyní poputuje k podpisu prezidentovi, také zpřesňuje systém posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí. Koncepci nelze schválit bez hodnotícího stanoviska, které pro celostátní koncepce bude nadále vydávat ministerstvo životního prostředí, sdělila ČTK jeho mluvčí Karolína Šůlová. Podotkla, že ministerstvo průmyslu chtělo, aby posuzování vlivů u celostátních koncepcí zajišťoval jejich zpracovatel. "V praxi by to znamenalo, že například ministerstvo průmyslu by samo sobě vydávalo stanovisko o vlivech státní energetické koncepce na životní prostředí," podotkla mluvčí. Parlament ale omezení kompetencí ministerstva životního prostředí zamítl.

Soud uložil střílejícímu pracovníkovi inspekce vnitra podmínku

Bývalému pracovníkovi Inspekce ministra vnitra Zdeňkovi Krejčímu, který byl stíhán za pokus o vraždu policisty, ve čtvrtek pražský městský soud uložil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Odsouzený navíc nesmí následujících pět let pracovat u policie ani vlastnit žádné střelné zbraně. Podle rozsudku se dopustil ublížení na zdraví, pokus o vraždu mu soud nedokázal. Městský soud se případem zabýval již podruhé. První verdikt, vynesený v roce 1997, Krejčího obžaloby zprostil. Kauza se potom dostala před odvolací soud, který ji vrátil zpět k novému prošetření. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti všem jeho bodům odvolal. Státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou.

Ministerstvo práce žádá, aby dětské plenky měly nižší sazbu DPH

Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje, aby dětské plenky zůstaly v nižší sazbě daně z přidané hodnoty. Chystané zvýšení DPH z pěti na 22 procent by stálo rodinu s malým dítětem 4700 korun za dva roky, vyplývá z tiskové zprávy úřadu. Ministerstvo práce stejně jako Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že ponechání snížené sazby DPH umožňuje Evropská unie. Ministerstvo financí však prohlašuje opak. Zdražení plenek by prý neúměrně zatížilo rodiny s malými dětmi. Mohlo by také způsobit odsunutí mateřství do pozdějšího věku nebo snížit porodnost. Ministerstvo přitom argumentuje nejasným výkladem předpisů EU. Dětské plenky by šly údajně zařadit pod "výrobky používané pro hygienickou ochranu," které unie povoluje zdanit nižší sazbou DPH. Plenky prý jsou výrobky zdravotní péče, napomáhají při prevenci onemocnění a snižují riziko nákazy. Používání plenek na jedno použití údajně také šetří rodičům čas a ti se mohou více věnovat výchově dětí.

Ministr financí Bohuslav Sobotka však tvrdí, že zvýšení DPH je nutné. Ani jeho úředníci si prý nebyli jisti, kam dětské plenky zařadit, a proto zaslali dotaz do Bruselu. Odpověď prý byla jednoznačná - plenky musejí do základní sazby. Sobotka to řekl novinářům ve středu po jednání vlády. Zvýšení DPH by každou plenku zdražilo o 1,15 Kč. Děti v české republice používají plenky po dobu 20 až 24 měsíců. Průměrná rodina za ně zaplatí asi 1200 korun měsíčně. Češi by neušetřili, ani kdyby se vrátili k textilním plenám. Rostou totiž ceny energií, pracích prášků, vodného a stočného.

Aby Češi víc třídili, vznikla kampaň "Nebuďte líní: Třiďte odpad"

Jestliže Češi chtějí dostát svým závazkům k EU, budou muset začít víc třídit odpad. Země totiž slíbila, že ke konci roku 2005 bude recyklovat 52 procent obalů, k tomu je ale nutné použité obaly jako tříděný odpad od lidí vůbec vybrat. Podle statistik společnosti Eko-kom, která je za splnění závazku odpovědná, ale růst třídění odpadů v minulém roce zpomalil. Společnost proto nechala připravila kampaň "Nebuďte líní: Třiďte odpad", její první spoty odvysílá v neděli Česká televize. Pro splnění požadavků EU musí podle propočtů expertů vzrůst počet třídících Čechů ze současných dvou třetin na tři čtvrtiny do konce příštího roku. V roce 2008 pak bude muset do popelnic na papír, sklo a plasty nosit odpadky víc než 85 procent Čechů. V současnosti připadá na průměrného obyvatele necelých třicet kilogramů vytříděného odpadu, za čtyři roky to má být o deset kilogramů víc.

Mezi lety 1999 a 2002 rostlo množství vytříděného odpadu v průměru o 37 procent ročně, a to díky rozšiřování sítě jeho sběru a rostoucí ochotě občanů třídit. Během minulého roku se ale růst zpomalil pouze na 11 procent přesto, že investice do rozšíření počtu sběrných míst byly vyšší než v předchozích letech. Třetina Čechů, která netřídí, podle šetření zadaného Eko-komem tvrdí, že tak nečiní kvůli tomu, že kontejnery jsou příliš daleko nebo nemají na třídění čas a místo. Průměrná vzdálenost sběrného místa od jejich domova je přitom podle průzkumu 170 metrů. "Kampaň má proto přesvědčit třetinu Čechů, kteří netřídí, aby nebyli líní," řekla ke kampani ČTK mluvčí Eko-komu Hana Hradní. Akce je rozplánovaná na tři roky a v neděli odstartuje odvysíláním prvních spotů na prvním programu České televize. Letos má kampaň agentury Euro RSCG New Europe, na které spolupracoval režisér Vladimír Michálek, přilákat k třídění odpadů co nejvíce lidí. Příští rok se bude orientovat na zlepšení kvality tříděných složek a v roce 2006 bude třídící Čechy utvrzovat ve správnosti jejich postoje.

Eko-komu platí firmy na základě smluv za to, že splní jejich povinnosti týkající se zpětného odběru obalů, tedy za ně odpad vybírá a zajišťuje jeho recyklaci. Prostřednictvím Eko-komu tak podniky spolufinancují náklady obcí na tříděný sběr. Ke konci roku bylo do systému zapojeno 20.200 podniků, které na trh uvedly 94 procent obalů, a 4200 obcí, což představuje 92 procent populace. Hradecká nepřipouští, že by se Eko-komu nemuselo potřebný podíl odpadu do roku 2008 od lidí vybrat. Kdyby se tak přece jen stalo, ministerstvo životního prostředí by firmě odebralo autorizaci k činnosti.

Páleník: Jednotka speciálních sil je připravena na Afghánistán

Prostějovská jednotka speciálních sil, která by se měla zhruba v polovině dubna zapojit do mezinárodní operace Trvalá svoboda v Afghánistánu, je podle svého velitele na misi připravena. "Pilujeme poslední detaily," řekl ve čtvrtek novinářům velitel jednotky Ondřej Páleník po ukázkách práce průzkumníků ve vojenském výcvikovém prostoru Hamry na Prostějovsku. Žádný speciální výcvik na misi v Afghánistánu podle něj vojáci neabsolvovali, kromě loňské alpské přípravy na vysokohorské podmínky. Jednotka je totiž standardně připravována na plnění nejsložitějších úkolů, prohlásil Páleník. "V současné době už jen provádíme automatizaci činností, které jsou třeba při napadení či zranění. Dále se věnujeme zpravodajské přípravě, studiu terénu, klimatu či místních podmínek v Afghánistánu," uvedl velitel jednotky. Průzkumníci ve čtvrtek novinářům prezentovali část své techniky, která je podle Páleníka na špičkové úrovni. Při ukázkách výcviku médiím například předvedli výsadek, přepadení nepřítele či záchranu zraněného kolegy. Jaké úkoly bude jednotka případně v Afghánistánu plnit, však zatím vojáci nevědí. Dozví se je až poté, co jejich vyslání odsouhlasí parlament, upřesnil zástupce náčelníka Generálního štábu Emil Pupiš. "Jsem si ale jistý, že jsou připraveni na splnění jakýchkoliv úkolů, pro které byli vycvičeni," míní Pupiš. Na dotaz, jak velké riziko bude jednotka případně muset v Afghánistánu podstoupit, Pupiš uvedl, že každá zahraniční mise je pro vojáky nebezpečná. Rozdíl mezi dosavadními operacemi je ale ten, že se zatím vojáci účastnili jen mírových misí, Afghánistán bude první bojovou operací, zdůraznil ředitel Vojenského zpravodajství Josef Prokš.

Do operace Trvalá svoboda by se mělo zapojit asi 108 vojáků prostějovské jednotky a měli by v Afghánistánu působil čtyři až šest měsíců. Vládní návrh na jejich vyslání do tohoto kmenového státu odsouhlasil ve středu Senát. Kabinet musí ještě získat souhlas Poslanecké sněmovny, která má o misi rozhodovat pravděpodobně v polovině února.

Pivovary loni zvýšily výrobu piva o 2,3 procenta na 18,3 mil. hl

Pivovary v České republice loni vyrobily 18,27 milionu hektolitrů piva, což bylo o 2,3 procenta více než v roce 2002. Na setkání s novináři to řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Výroba sladu, který je jednou z hlavních surovin pro výrobu piva, loni podle předběžných výsledků stoupla o šest procent na 480.000 tun.

Arnika: Chceme, aby Spolana nepoužívala při výrobě chloru rtuť

Ochránci přírody ze sdružení Arnika ve čtvrtek vyzvali vedení chemičky Spolana Neratovice, aby se vzdalo používání rtuti při výrobě chloru. Podle nich životu nebezpečná rtuť kontaminovala nejen areál továrny, ale i okolní pozemky a řeku Labe. Spolana tvrdí, že stejnou technologii jako ona používá více než polovina evropských výrobců chloru. "Spolana zbytečně vypouští do životního prostředí řádově stovky kilogramů rtuti ročně," řekla ve čtvrtek novinářům členka sdružení Hana Kuncová. Spolana bude podle ní muset od používání rtuti dříve či později stejně upustit, aby vyhověla evropskému zákonu o prevenci znečištění. Požaduje, aby byly průmyslové podniky vybaveny nejlepší dostupnou technologií. "Ve světě se používají tři technologie výroby chloru. Ta, kterou používá Spolana, je z hlediska dopadů na životní prostředí nejhorší," dodala Kuncová. Podle mluvčího Spolany Josefa Petrů však stejnou technologii jako neratovická chemička používá v Evropě více než 50 procent výrobců chloru. "Jsme i řádným členem certifikovaného sdružení výrobců chloru Eurochlor," řekl ve čtvrtek ČTK. Zákon o prevenci znečištění navíc nestanovuje dobu, do které musí chemička novou technologii instalovat. Jediným závazným datem je rok 2007. "Do této doby musí Spolana krajský úřad požádat o povolení ke změně technologie," uvedl toxikologický expert Arniky Jindřich Petrlík. Středočeský kraj však může rozhodnout, že zachová současný stav a neratovická chemička bude moci vyrábět chlor dále za pomoci rtuti.

Spolana podle mluvčího uvažuje o přechodu na bezrtuťovou technologii do roku 2015. Staré ekologické zátěže chce odstranit do roku 2011. "Odstraňování zátěží ze staré amalgámové elektrolýzy se bude dít za zvýšeného monitoringu," dodal Petrů a připomněl, že podle expertizy Vysoké školy chemicko-technologické je koncentrace rtuti v okolí továrny zanedbatelná. Spolana Neratovice v roce 2001 vypustila podle České inspekce životního prostředí do ovzduší 151 kilogramů rtuti. Téměř 20 kilogramů nebezpečného kovu skončilo i v čištěných odpadních vodách. Údaje za rok 2002, kdy areál továrny zasáhla povodeň, nejsou známy.

Meteorologové varují před silným větrem se sněžením

Meteorologové očekávají ve čtvrtek v noci a v pátek sněžení a silný vítr. Způsobí to frontální systém, který bude přecházet přes území České republiky od západu až severozápadu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto upozorňuje na možnost zesilujících nárazů větru a především na tvorbu sněhových jazyků nebo závějí. V noci a v pátek dopoledne může napadnout do pěti centimetrů, od vyšších poloh do deseti a v horských oblastech až kolem 15 centimetrů prachového sněhu. Čerstvý jihozápadní až západní vítr během noci zesílí na 18 až 36 kilometrů za hodinu. Místy v nárazech a také od vyšších poloh může dosahovat 50 až 70 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor by mohl foukat vítr rychlostí až 90 kilometrů za hodinu. Vzhledem k současné sněhové pokrývce se podle meteorologů budou ve větru a při dalším sněžení tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh i závěje. V pátek odpoledne by měla síla větru slábnout. Vydané upozornění platí pro celou republiku, zejména však pro vyšší a horské polohy Čech a Českomoravskou vrchovinu, sdělili ČTK pracovníci centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Inspektoři EU kontrolovali masokombinát Jičín a hradecký Interlov

Společnost Masokombinát Jičín, královéhradecký Interlov a Krajskou veterinární správu Hradec Králové kontrolovali ve středu inspektoři Evropské unie. Již v pondělí prověřili hradeckého zpracovatele vajec, firmu Agricol. "Domníváme se, že jsme v kontrolách obstáli," řekl ve čtvrtek ČTK ředitel hradecké Krajské veterinární správy Václav Dlauhoweský. Uvedl, že několik zjištěných nedostatků, které přitom neohrožují hygienickou bezpečnost potravin, bude možné odstranit. Nedostatky blíže nespecifikoval. "Žádný kostlivec na nás ze skříně nevypadl," podotkl ředitel s tím, že ve středu inspektoři svou práci v Hradeckém kraji ukončili.

Téměř pět hodin inspektoři strávili na kontrole v Masokombinátu Jičín. "Zhruba polovinu času věnovali kontrole dokumentace. V provozu se soustředili na křížení toků suroviny a hygienu zaměstnanců. Odnesli si od nás pozitivní dojem," řekl ČTK ředitel masokombinátu Ladislav Adam. Jičínský podnik, který je s ročním obratem kolem 600 milionů korun druhým největším zpracovatelem masa v Hradeckém kraji, kvůli splnění norem investoval přes 110 milionů korun. Zhruba dvě třetiny sumy vydal na výstavbu úplně nové porážky prasat, dále investoval do čistírny odpadních vod, trafostanice, chlazení a dalších zařízení. Na hradecké Krajské veterinární správě inspektoři kontrolovali její činnost a systém práce. "Zajímalo je, zda jsme při našich kontrolách postupovali v souladu s novou legislativou," přiblížil Dlauhoweský.

Při pondělní kontrole v Agricolu byli inspektoři podle ředitele závodu Pavla Štefky s jeho provozem spokojení. Podniku podle něj inspektoři vytkli pouze nedostatky, které bez výrazných nákladů dokáže rychle odstranit. Jedna z výtek směřovala například k seřízení stroje na zpracování vajec. Inspektoři se v Česku pohybují od minulého pondělí, kontroly ukončí v pátek 30. ledna. Cílem mise z Bruselu je prověřit stav potravinářských provozů, provést vyhodnocení a připravit zprávu pro Evropskou komisi.

Nového velitele čeká rozdělení záchranné a výcvikové základny

Nového velitele olomoucké 75. záchranné a výcvikové základny Borise Matonohu čeká reorganizace základny a od poloviny roku její rozdělení na dva prapory v Olomouci a Hlučíně na Opavsku. "Cílem je připravit tyto záchranné kapacity armády k efektivnímu nasazení při řešení mimořádných událostí," řekl ČTK Matonoha. Olomoucká základna má speciální poslání - plní úkoly civilní ochrany. Samostatně nebo v součinnosti s dalšími složkami integrovaného záchranného systému se může podílet na likvidaci škod po povodních, ekologických haváriích, požárech a podobně. Matonoha v čele základny stojí prakticky od počátku ledna, ve čtvrtek však byl oficiálně uveden do funkce. Nahradil Milana Nováka, který odešel do zálohy. Ze základny, která má nyní zhruba 540 vojáků, zůstane od 1. července v Olomouci zhruba 300 příslušníků nově vzniklého 156. záchranného praporu. Dalších asi 250 vojáků 157. záchranného praporu najde působiště v Moravskoslezském kraji, vysvětlil mluvčí základny František Nepšinský.

Základna se také v rámci plánované reformy armády profesionalizuje. Nyní v ní působí již 236 vojáků z povolání, ke kterým přibude dalších 40 v nejbližší době. Po odchodu příslušníků do Hlučína by měl mít olomoucký prapor koncem roku asi 226 profesionálů a přes 70 civilních zaměstnanců. Rozdělení základny se nelíbí olomouckému hejtmanovi Janu Březinovi. "Každý zásah do zaběhnutého systému přináší řadu problémů a připravované roztříštění funkčního útvaru ve svém důsledku nikomu neprospěje," řekl již dříve ČTK Březina, který se obává snížení akceschopnosti záchranářů. To však vojáci odmítají. V Moravskoslezském kraji již v Hlučíně působí stovka armádních záchranářů a po příchodu posádky z Olomouce se jejich počty v krajích vyrovnají.

V nominaci na Švédské hry jsou dva nováčci - Duba a Klepiš

Dva nováčky, brankáře Tomáše Dubu ze Znojma a slávistického útočníka Jakuba Klepiše, povolal do širší šestadvacetičlenné nominace na Švédské hry trenér české hokejové reprezentace Slavomír Lener. Zatímco Klepiš je v užším kádru, Duba je stejně jako již dvakrát v minulosti jen v pozici náhradníka. Ve Skandinávii se však představí pouze třiadvacetičlenný výběr. Vedle Duby budou připraveni zaskočit v případě zranění i karlovarský bek František Ptáček a forvard Petr Průcha z Pardubic. Lener se tak společně s asistenty Vladimírem Růžičkou a Antonínem Stavjaňou rozhodli, že budou v závěrečné části série Euro Hockey Tour spoléhat na dva brankáře, sedm obránců a čtrnáct útočníků. Jediný zatím jistý nováček Klepiš upoutal Lenerovu pozornost na nedávném juniorském mistrovství světa ve Finsku. "To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem tam jel. Chtěl jsem si do Švédska vybrat jednoho až dva obránce a dva nebo tři útočníky," vysvětlil reprezentační kouč. Vedle Klepiše povolal ještě vítkovického Rostislava Olesze.

Z defenzivních hráčů na Lenera udělal největší dojel Ladislav Šmíd z Liberce, který však ještě věkem patří do kádru národního týmu do osmnácti let a v době Švédských her absolvuje závěrečný turnaj před mistrovstvím světa této kategorie. "Kdybych ho tedy vzal s námi, bylo by to pro něj zbytečně náročné," podotkl Lener na adresu jedné z největších českých nadějí pro letošní draft zámořské NHL. V obraně se objevila jména již ostřílených Jana Nováka, Jana Hejdy, Radima Tesaříka či Jiřího Vykoukala. Bek finského TPS Turku byl sice na předešlou akci pozvaný po třech letech oficiálně pouze na záskok, nechybí však v nominaci ani tentokrát. "S většinou hráčů před nominací osobně mluvím. S Jirkou tentokrát ne, takže o tom, že jsme ho nominovali, se dozvěděl až ve čtvrtek z oficiální pozvánky. Neměl by v tom však být problém. Mluvili jsme o tom spolu již v prosinci," podotkl Lener. Útočnou sílu by měl vedle tradičních opor Jaroslava Hlinky či Petra Sýkory zvýšit například sparťan Martin Chabada, který se do národního týmu vrací po třech letech. Navrátilec ze zámoří měl startovat již na předešlém turnaji Baltika, ale pro zranění se omluvil. "V nominaci máme hráče, kteří budou praktikovat technický a důrazný hokej a šanci dostanou i mladí," pochvaloval si trenér vyváženost týmu.

Z rodinných důvodů se omluvil nejproduktivnější hráč extraligy Josef Beránek ze Slavie a pozvánku nakonec nedostal ani jeho klubový spoluhráč a nejlepší střelec soutěže Michal Sup. V jeho případě je však důvodem jeho vazba na Radka Dudu z ruské Kazaně, s kterým obvykle v reprezentaci nastupoval. Duda se na turnaji ve Finsku vážně zranil a tým českého kouče Vladimíra Vůjtka nechtěl tentokrát riskovat. "Byla to těžká situace. Byl jsem tři dny v kontaktu s hráčem i jeho trenérem, ale vlastník klubu se nakonec rozhodl jej neuvolnit," krčil rameny Lener. Český svaz se sice mohl domáhat Dudova uvolnění, ale nakonec se rozhodl tak neučinit. Bývalému hráči pražské Slavie by totiž mohlo hrozit, že jej Kazaň ze svých služeb propustí. "Klidně by mu mohli říci, aby se už nevracel. Také mohli vytvářet tlak na hráče, aby sám řekl, že nechce jet nebo se z nějakého jiného důvodu omluvil," vysvětlil generální sekretář svazu Martin Urban, proč Češi na Dudově uvolnění striktně netrvali. "Navíc něco podobného se nám stalo poprvé," přiznal. Ani na čtvrtém turnaji sezony se neobjeví útočník Jiří Dopita z Pardubic. "Máme s ním plány až po play off. Jsme domluveni, že pokud bude zdravotně v pořádku, bude hrát až zápasy před mistrovstvím světa," naznačil Lener, že s olympijským vítězem z Nagana a trojnásobným světovým šampionem počítá až pro pražský vrchol sezony. Český tým se sejde v úterý odpoledne v Praze, kdy na ledě pražské Sparty absolvuje také jediný společný trénink před středečním odletem na sever Evropy. Do závěrečného turnaje EHT vstoupí Lenerův tým ve čtvrtek 5. února v Helsinkách proti Finsku, v sobotu ho čeká ve Stockholmu Švédsko a v neděli Rusko.

"Ve hře je stále druhé místo a účast ve finále Tour, takže se o ní budeme snažit," nastínil hlavní cíl reprezentační kouč. Průběžnou tabulku série vedou Finové, kteří si již s předstihem zajistili účast ve finále EHT. Druhé Rusko má stejně jako třetí český tým náskok tří bodů na Švédsko.

Počasí:

V pátek čekáme opět zataženo až oblačno s občasným sněžením, které má odpoledne od západu slábnout. Odpolední teploty -4 stupně až nula. Jihozápadní až západní vítr se během dne zmírní. Stále se však mohou tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh závěje.

29-01-2004