Zprávy Radia Praha

Svoboda na Novém Zélandě jednal s guvernérkou a českými krajany

Jednáním s generální guvernérkou Silvií Cartwrightovou a setkáním s českými krajany zahájil v pátek ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda návštěvu Nového Zélandu. Při setkání s generální guvernérkou se diskutovalo zejména o situaci v Iráku a Afghánistánu, o boji proti terorismu či o životním prostředí. Novozélandskou stranu zajímaly také otázky spojené se vstupem ČR do Evropské unie, například úpravy celních dohod či společná zemědělská politika.

S Cartwrightovou Svoboda hovořil i o programu Working Holiday Scheme, který by měl stovkám mladých lidí z ČR v budoucnu umožnit studovat, cestovat a pracovat na Novém Zélandu. Konkrétnější jednání o připravovaném programu, o kterém ČR podle Koláře jedná i s dalšími státy, však proběhnou až v neděli, kdy se ministr Svoboda setká se svým novozélandským protějškem Philem Goffem, a v pondělí při jednáních s premiérkou Helen Clarkovou.

Při setkání s několika desítkami členů krajanského Českého a slovenského klubu ve Wellingtonu ministr bývalému honorárnímu konzulovi ČR Miroslavu Paulíkovi posmrtně udělil cenu Gratias agit, která je podle Koláře určena významným Čechům, kteří se v zahraniční zasloužili o dobré jméno České republiky.

Muž obviněný z napadení šéfredaktora Respektu je na svobodě

Muž, který byl obviněn z útoku na šéfredaktora týdeníku Respekt Tomáše Němečka, je na svobodě. Soud totiž nevyhověl návrhu státního zástupce, aby na něj uvalil vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků. Na stopu pětadvacetiletého muže policii přivedli informátoři. Obviněný se podle kriminalisty s činem pochlubil v hospodě. Na policii ale vše popřel.

Němečka přepadli dva muži 17. ledna před jeho domem v Praze 8 - Kobylisích. Pachatelé ho nejprve několikrát udeřili pěstí, do obličeje mu nastříkali slzný plyn a srazili ho na zem. Pak do něj ještě chvíli kopali, vyrušil je zřejmě až přicházející člověk. Němeček následně strávil přibližně týden v nemocnici, potom se léčil doma. Nyní je již zpět v práci.

Němeček stíhaného muže označil mezi policejními figuranty s jistotou na 75 procent. Podle něj důležitější než jeho bylo svědectví očitého svědka, který toho samého muže označil s pravděpodobností téměř stoprocentní. Zadržený muž si již od policejního komisaře vyslechl obvinění z ublížení na zdraví a výtržnictví ve spolupachatelství.

Policie zatím neví, jaký byl motiv útočníků. Prověřují několik verzí. Například to, zda vzhledem k trestní minulosti obviněného nešlo o běžné loupežné přepadení, aniž by pachatelé věděli, o koho jde. Policie také zjišťuje, zda si útočníky nenajal někdo, komu se nelíbily články v Respektu. Mimo nezůstává ani varianta, že mohlo jít o vyřizování osobních účtů.

Němeček i jeho kolegové z redakce týdeníku již dříve vyjádřili podezření, že útok měl spojitost s prací Respektu. Podle šéfredaktora mohl souviset s články, ve kterých časopis na sklonku loňského roku popisoval řádění násilnického gangu v Mostě a Litvínově.

ČR zbývá řada úkolů před vstupem do EU, žádné ale nejsou nesplnitelné

Česká republika odstranila řadu nedostatků, které jí Evropská komise vyčetla v listopadovém posudku; spousta jich však přetrvává a bude třeba je za tři měsíce do vstupu do EU napravit. Netrčí mezi nimi žádné dramatické vykřičníky, mnohé jsou však dost závažné na to, aby jejich nesplnění přineslo silné komplikace. Tak popisují čeští diplomaté i zdroje EK vyznění dnešních konzultací věnovaných kontrole plnění úkolů plynoucích z posudku.

"Komise dala jasně na vědomí, že pokud nebudeme už plně v souladu s legislativou EU, nebude se zdráhat použít nástrojů, které má jako strážce smluv a s nimiž počítá přístupová smlouva," uvedl vedoucí české delegace Ivan Jančárek, vrchní ředitel ministerstva zahraničí.

Komise shledala pokrok ve třech bodech, které v listopadu vypíchla jako největší problémy, zcela spokojena však nebyla. Zákon o uznávání kvalifikací platí, předpis týkající se diplomů lékařů a zdravotníků čeká na prezidentský podpis. Panují však pochybnosti o jeho plné slučitelnosti s evropským právem, takže bude třeba svolat další technické jednání. Chybí prováděcí vyhlášky i orgány pro uznávání diplomů.

Stále ještě není jasné, zda je zákon o zadávání veřejných zakázek schválený na podzim plně kompatibilní s evropským právem - i o tom se během února povedou další konzultace. Dokud nevstoupí v platnost (plánováno na 1. května), nemůže Praha předkládat komisi ke schválení stavební projekty, jež mají být spolufinancovány z evropských peněz.

V zemědělství komisi nadále zlobí pomalé tempo budování platební agentury, pro kterou chybí opora v právním řádu a jejíž akreditace se odsouvá. Dokud nebude existovat, nemohou čeští farmáři očekávat žádné zemědělské platby z rozpočtu unie.

Sobotka navrhne odvolání šéfa ČKA Řežábka i dalších členů vedení

Ministr financí Bohuslav Sobotka navrhne vládě odvolání předsedy představenstva České konsolidační agentury Pavla Řežábka a dalších členů představenstva. Řekl to na páteční tiskové konferenci ČSSD. Důvodem je jeho dlouhodobá nespokojenost s činností agentury. Kabinet by tento bod mohl projednávat již 18. února.

Sobotka nechtěl spekulovat o možném nástupci Řežábka. Pouze řekl, že chce nejdříve informovat šéfy koaličních stran. Příští úterý je Sobotka mimo republiku na jednání ministrů financí Evropské unie a přistupujících zemí Ecofin, a koalici tak o svém plánu informovat nestihne.

Sobotka v minulosti kritizoval postup ČKA při prodeji pohledávek společnosti EC Group. Té agentura prodala pohledávky, které nikdy nevlastnila, a musela tak následně společnosti zaplatit 370 milionů korun. Ministr kvůli tomu agentuře na čas zakázal prodávat velké balíky pohledávek.

Pochybení agentury již dříve odmítli generální ředitel ČKA Řežábek a šéf její dozorčí rady a poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Agentura podle nich převzala chybu při nákupu, když získala neexistující pohledávky. Škody chce ČKA vymáhat na bankách.

Další chybou byl podle ministra postup u společnosti Autoklub Bohemia Assistance (ABA). Stát ji prostřednictvím agentury většinově vlastní, ta však připustila, aby většinu v představenstvu ABA získali minoritní akcionáři.

Model řízení ČKA je podle Sobotky nastaven nešťastně. Personálně je představenstvo odpovědné vládě a dozorčí rada odpovídá Poslanecké sněmovně. Politickou odpovědnost za činnost agentury však nese ministr financí, který sám nemůže o složení představenstva ani dozorčí rady rozhodovat. "To je poněkud schizofrenní situace," řekl již minulý týden Sobotka.

Vláda nepřipravuje diplomatické kroky vůči USA a Británii

Vláda se nechystá vyzvat USA, Velkou Británii a další země NATO, aby v Iráku, v Afghánistánu a na americké základně Guantanámo na Kubě dodržovaly mezinárodní úmluvy o válečných zajatcích a zabezpečení základních potřeb obyvatelstva. Vláda totiž nemá informace o tom, že by USA a Británie postupovaly v těchto lokalitách protiprávně. Uvedl to premiér Vladimír Špidla (ČSSD) v odpovědi na písemnou interpelaci šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka.

Interpelace a odpověď budou jedním z bodů sněmovní schůze, která začne v úterý. Grebeníček totiž není s odpovědí spokojen, a tak ji projedná dolní komora. Buď odpověď schválí, nebo Špidlovi uloží, aby vypracoval novou. Na vládní politiku ale ani jedna z možností žádný přímý dopad mít nebude. Projednávání interpelace a odpovědí bude ale příležitostí k polemice mezi koalicí a opoziční KSČM, která přítomnost cizích vojáků hlavně v Iráku odmítá.

Podle Grebeníčka porušují USA a Británie mezinárodní úmluvy nejen v Iráku a v Afghánistánu, ale i na americké vojenské základně Guantánamo, kde Američané drží stoupence svrženého afghánského vládního hnutí Taliban. Grebeníček uvedl, že USA a Británie opakovaně porušují Ženevské úmluvy o obětech války a dodatky k těmto úmluvám, hlavně o zacházení s válečnými zajatci.

"Vláda nemá k dispozici relevantní informace o Vámi obecně udávaném mezinárodně protiprávním jednání Spojených států amerických a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska," napsal Špidla Grebeníčkovi v odpovědi.

Záporně reagoval i na Grebeníčkův dotaz, zda vláda učinila nebo učiní diplomatické kroky k tomu, aby země NATO, zejména USA a Británii, vyzvala k dodržování úmluv, jež se týkají jak zajatců na Guantánamu, tak zabezpečení základních životních potřeb obyvatel v Afghánistánu a Iráku.

Bookmakeři už nevěří, že ČR vstoupí do EU s Kalouskem ve vládě

Česká republika vstoupí do Evropské unie bez Miroslava Kalouska ve vládě, myslí si bookmakeři. Ještě koncem ledna se přitom přikláněli k možnosti, že nedávno zvolený šéf lidovců posílí vládní tým Vladimíra Špidly nejpozději do 1. května, kdy se Česko spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi stane součástí rozšířené unie.

Za stokorunu vsazenou na Kalouskův vstup do vlády vyplatí pobočky správně tipujícím dvojnásobek, stejná částka na opačnou variantu může vynést o čtyřicet korun méně. Minulý měsíc byl přitom poměr kurzů obrácený. "Kurzy jsme přehodnotili především na základě toho, jak lidé sázejí. Většina z nich si myslí, že pan Kalousek zatím do vlády nepůjde," uvedl mluvčí loterijní společnosti Lubomír Ježek.

Přesto se ale podle něj najdou mnozí, kteří v Kalouskovo vládní angažmá pevně věří. Nejvyšší částka vsazená na tuto možnost představovala 100.000 korun, uvedl Ježek.

Kalousek od svého listopadového zvolení opakuje, že do vlády nechce a stačí mu funkce předsedy vlivného rozpočtového výboru sněmovny. Část sociální demokracie v čele s jejím místopředsedou a ministrem vnitra Stanislavem Grossem však dala několikrát najevo, že by měl mít i vládní odpovědnost. Lidovecký předseda nicméně tvrdí, že nikdy nepožadoval ministerské křeslo a nemíní nic takového iniciovat po dobu trvání současné vlády.

Nátlak na vstup Kalouska do kabinetu považují někteří pozorovatelé i politici za důsledek vnitrostranického boje uvnitř sociální demokracie. Zároveň se začalo spekulovat o tom, jaké ministerstvo a na čí úkor by měl Kalousek získat. Gross poté veřejně podpořil ministra zemědělství Jaroslava Palase z ČSSD, o jehož výměně na úkor lidoveckého předsedy se hovořilo.

Pojišťovny pojistily proti krachu polovinu CK, jež působí na trhu

Pojišťovny pojistily proti krachu přes 500 cestovních kanceláří, tedy zhruba polovinu CK, které působí na českém trhu. S desítkami kanceláří pojišťovny ještě jednají, několik stovek jich pojistit odmítly. Kanceláře musejí být pojištěné proti úpadku již od 1. ledna 2004. V ČR dosud působilo více než tisíc CK. Bez pojištění musí živnostenský úřad kanceláři odebrat koncesi. Pro některé CK to může znamenat konec jejich činnosti jako pořadatele zájezdů.

Předseda sdružení na ochranu klientů cestovních kanceláří Daniel Pantůček doporučil, aby lidé při nákupu zájezdů důsledně kontrolovali, zda má vybraná firma pojištění uzavřené. Zákazníci, jež si koupili zájezd od CK, která nemá pojištění proti krachu, mohou požadovat vrácení peněz.

Obnovený model Lidového domu se vrátil do sídla ČSSD

Model Lidového domu představující v měřítku 1:50 jeho původní podobu z 30. let minulého století se po restaurování dnes vrátil do vstupní haly současného sídla ČSSD v pražské Hybernské ulici. Odtud model zmizel před několika lety do depozitáře, protože byl poničen při stavebních pracích v areálu Lidového domu.

"Poničeno bylo především průčelí modelu, které ukazuje podobu objektu viditelnou z Hybernské ulice. K restaurování jsme ho do našeho ateliéru převezli počátkem roku, dnes s obnovou končíme. Byla to zajímavá práce, věnujeme se spíše výrobě modelů nových," uvedl Pavel Jedlička z firmy Architektonické modely, která maketu restaurovala poté, co zakázku získala ve výběrovém řízení.

Restaurátoři celý model vyčistili, opravili poničené části a doplnili chybějící díly. "Vznikly úplně nové miniaturní židličky do předzahrádky u restaurace, stromy a věž. Chtěli jsme zachovat věrnou podobu Lidové domu, ale nebylo to jednoduché. Neměli jsme k dispozici dokumentaci a vlastně ani nevíme, kdy model vznikl a kdo je jeho autorem," dodal Jedlička.

Tyto údaje neznají přesně ani sociální demokraté. Podle jejich mluvčího Jiřího Hrona veškerá dokumentace k modelu v minulosti zmizela. "Pouze se domníváme, že mohl vzniknout mezi roky 1925 až 1930," řekl Hron.

Lidový dům, jehož historickou podobu představuje model ve vstupní hale, je spjat s dějinami Československé sociálnědemokratické strany dělnické. Objekty zakoupila strana postupně v letech 1907 až 1928. Část uhradila redakce Práva lidu, část věnovaly odbory a největší podíl prostředků pocházel z takzvaného haléřového fondu dělníků. Po sloučení sociální demokracie s komunisty v roce 1948 byly objekty formálně převedeny na KSČ.

Na sociální demokracii, která vznikla v roce 1990, bylo vlastnické právo k objektům Lidového domu převedeno v březnu 1990, i když později ministerstvo financí vlastnictví zpochybnilo a spor ukončil ve prospěch ČSSD až Ústavní soud. Od roku 1997 v Lidovém domě začaly stavební práce, která vyvrcholily rekonstrukcí hlavního objektu v roce 2000.

Domažlická výstava představuje dýmky z celého světa a různých dob

Desítky dýmek, fajfek, lulek, ale i listů tabáku, tabatěrek, sirek a dalších kuřáckých potřeb představuje ode dneška výstava Dýmky v čase v chodském muzeu v Domažlicích. Výstava ukazuje na exponátech i doprovodných panelech historii i současnost kouření dýmek na několika kontinentech.

"Hlavní část výstavy jsme si zapůjčili od muzea v Třebíči, doplnili jsme ji i několika exponáty z naší sbírky a také předměty se sirkárny v Sušici," uvedla Marie Hanačíková z muzea.

Návštěvníci si mohou prohlédnout dýmky vyrobené z nejrůznějších materiálů. Jsou tu fajfky porcelánové, hliněné či pěnovky z mořské pěny, nechybí arabská vodní dýmka, dýmky vyrobená z lastur, kovu a dřeva. Dýmky zdobí nejrůznější motivy a ornamenty, některé jsou vyřezávané, jiné mají na porcelánu výjevy například z loveckého života. Pozornost upoutají i dýmky ze sbírek domažlického muzea. Některé kuřáci - kutilové vydlabali v zajímavě rostlých samorostech, jinou, asi metr dlouhou dýmku, zase autor zdobil vyřezáváním.

Nejstarší dýmky na výstavě pochází z 18. století, k nejmladším patří dvojice malých dýmek moderního tvaru z roku 1989. Kromě dýmek jsou na výstavě i tabatěrky, kožené pytlíky na tabák a další kuřácké pomůcky. Návštěvníci se na panelech dozvědí také informace o pěstování, zpracování a druzích tabáku i o jeho cestě do Evropy. Výstava bude v muzeu do konce března.

Sport:

Čeští softbalisté prohráli v dnešním utkání play off na mistrovství světa v novozélandském Christchurchi se Samoou 0:5 a šampionát pro ně skončil. Celkově obsadili jako nejlepší Evropané na MS sedmou pozici, dopadli tedy o jedno místo hůře než před čtyřmi lety v Jihoafrické republice.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve svém jubilejním stém závodu Světového poháru dosáhla desátého vítězství. Přemožitelku nenašla v dnešní volné desítce ve francouzském La Clusaz a v počtu výher v SP se na prvním místě českého pořadí vyrovnala skokanovi na lyžích Pavlu Plocovi. Po narození dcery Lucie jezdí Neumannová skvěle. Vyhrála už potřetí, což se jí v jedné sezoně předtím nikdy nepovedlo. Navíc má na kontě jedno třetí místo a celkově je v SP devátá.

Úvodní bod v utkání prvního kola Davisova poháru v Brně získal pro české tenisty Jiří Novák, jenž porazil sedmnáctiletého Španěla Rafaela Nadala 7:6, 6:3 a 7:6. Utkání trvalo dvě hodiny a třiatřicet minut a Novák v něm prokázal své zkušenosti zejména v koncovkách obou tie-breaků.

Počasí:

V sobotu bude oblačno až zataženo, s deštěm nebo přeháňkami. Odpoledne budou na horách srážky přecházet ve sněhové. Teploty 8 až 12 stupňů, na jihovýchodě až 14 stupňů, na horách kolem 4 stupňů Celsia. Během dne se bude ochlazovat.