Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

07-02-2004

Gross připustil, že by mohl kandidovat na nejvyšší funkci v ČSSD

Místopředseda vládní sociální demokracie a ministr vnitra Stanislav Gross poprvé otevřeně připustil, že by se za rok mohl ucházet o nejvyšší funkci v ČSSD, pokud jej k tomu jeho krajská organizace vyzve. Prohlásil, že by před "podobným krokem neuhnul" ne kvůli sobě, ale kvůli sociální demokracii. Nejsilnější vládní straně klesají dlouhou dobu voličské preference a uvnitř ČSSD se debatuje o tom, jak před parlamentními volbami zlepšit její vyhlídky. Gross svůj postoj oznámil na krajské konferenci středočeské ČSSD, jejímž je prominentním členem. Šéf této krajské organizace Richard Dolejš krátce před tím o Grossovi hovořil jako o ideálním předsedovi strany, s nímž by ČSSD mohla vyhrát parlamentní volby v roce 2006. Gross řekl, že o tomto tématu nechce už dál hovořit a ani delegáti konference je ve svých vystoupeních nerozebírali. "Jsem připraven na řádném sjezdu... si to rozdat s kýmkoliv," reagoval premiér Vladimír Špidla. Podotkl, že bude připraven předložit bilanci své práce a obhajovat ji. Grosse za svého "korunního prince" označoval v devadesátých letech tehdejší předseda strany Miloš Zeman, který jej nyní ostře kritizuje. Čtyřiatřicetiletý Gross patří přes svůj věk k veteránům české politické scény. Stojí dlouhodobě v čele žebříčku oblíbenosti českých politiků, a přestože během posledního roku ztratil zhruba čtvrtinu příznivců, stále mu důvěřuje podle průzkumů přes 60 procent lidí. V poslední době se nicméně stále častěji stává terčem kritiky jeho působení v čele ministerstva. Ve svém novoročním projevu se o resortu kriticky zmínil i prezident Václav Klaus.

Dobšík: Školské odbory podpoří případné protesty kvůli platům

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství je připraven zapojit se do případných protestů organizovaných konfederací odborových svazů, pokud se nepodaří získat peníze na 13. a 14. platy pro státní zaměstnance. Shodli se na tom zástupci okresních školských odborových organizací a profesních sekcí. ČTK to řekl předseda odborového svazu František Dobšík. Žádný odborový orgán ale zatím nerozhodl, zda se případné protesty uskuteční. Mluvčí odborových svazů zaměstnanců rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová protesty nevyloučila. Současně ale upozornila, že odborové svazy rozpočtových a příspěvkových organizací ještě nerozhodly, zda a v jaké podobě k nim přikročí. Nejprve totiž budou odboráři vyjednávat s vicepremiérem Patrem Marešem a předsedou vlády Vladimírem Špidlou. Pokud by státní zaměstnanci nedostali 13. a 14. plat v padesátiprocentní výši jako loni, mnohým by poklesl celoroční příjem. Vláda totiž uvolnila peníze, které stačí jen na desetiprocentní výši dalších platů. Koaliční lídři se dohodli, že kvůli platům státních zaměstnanců nebude vláda zvyšovat deficit státního rozpočtu.

Česko zasáhl silný vítr

Silný vítr, který dnes postihl celé území republiky, dosáhl na Fichtelbergu v Krušných horách síly orkánu. Vítr zde vál rychlostí až 144 kilometrů v hodině, řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu. Jako orkán se označuje vítr, jehož rychlost překročí hodnotu 115 kilometrů v hodině. Na Milešovce na Litoměřicku naměřili meteorologové náraz přes 100 kilometrů v hodině. Na ostatních místech republiky dosahovala síla větru v nárazech až 80 kilometrů za hodinu. Na horách byl vítr ještě silnější a zejména na hřebenech vál rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Meteorologové vydali varování, že ve vyšších polohách mohou vznikat sněhové jazyky. Hasiči dosud k žádným vážnějším případům nevyjížděli. "Zatím, co máme hlášeno, jsme zasahovali u dvou stromů, co spadly na trať," řekl odpoledne důstojník z operačního střediska hasičského sboru. Jeden strom odstraňovali hasiči v Borové u Poličky na Svitavsku, kde do padlého stromu narazil vlak. Nehoda se obešla bez zranění. Druhý strom bylo nutné odstranit u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku. V Praze vítr vyvracel stromy a sloupy a shazoval tašky ze střech Vyvrácené stromy a sloupy veřejného osvětlení, několik případů shozených střešních tašek a billboard smetený do vozovky - taková je bilance nehod způsobených dnes v Praze silným větrem. Nehody poškodily několik automobilů, zraněn ale nikdo nebyl, řekl mluvčí pražských hasičů Václav Hladík.

Druhý blok Temelína od noci stojí

Přesně o půlnoci se zastavil reaktor druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Příčinou je plánovaná odstávka bloku spojená s výměnou čtvrtiny paliva. V následujících zhruba 70 dnech technici elektrárny provedou také kontrolu a revizi zařízení reaktoru, bezpečnostních systémů a nejaderné části bloku, řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Pracovníci elektrárny a dodavatelských firem ihned po vypnutí reaktoru zahájili práce naplánované v rámci garanční odstávky. Podle Nebesáře bude v reaktoru vyměněno celkem 42 palivových souborů. Druhý blok je v provozu zhruba rok. Letos vyrobil již asi 0,86 terawatthodin elektřiny. Oba bloky vloni vyrobily celkem 12,12 terawatthodin elektrické energie, což je o zhruba 6,7 TWh více než v roce 2002. Letos má Temelín v plánu vyprodukovat téměř 13,3 TWh elektřiny. Výměna paliva čeká také první blok elektrárny, kde je odstávka naplánována na duben.

Ve Zhoři nechtějí jaderné úložiště

Obyvatelé Zhoře na Písecku si nepřejí úložiště jaderného odpadu za svými humny. Při sobotním referendu řekli jednoznačné ne. K obecnímu referendu přišlo 150 z 217 registrovaných voličů a pro se nevyslovil ani jediný. Podle místostarostky Marie Kašparové si lidé nepřejí úložiště proto, že chtějí uchovat přírodu tak krásnou, jaká je zde dosud. Zhoř se připojila k dalším obcím, které již vlksické úložiště odmítly. Proti hlasovaly Božetice, Přeštěnice i Nadějkov na Táborsku. Záměr vybudovat úložiště se setkává s odporem po celé republice. Bylo vytipováno šest lokalit a zatím nikde se lidé nevyslovili pro sklad.

Učitel českolipského gymnázia vydal zábavnou knihu o chemii

Zábavnou knihu o chemii, abstraktním předmětu, který je pro řadu studentů strašákem, napsal učitel gymnázia v České Lípě Milan Bárta. Nazval ji "Jak (ne)vyhodit školu do povětří". O jejím obsahu podle něj vypovídá podtitul "Horákova chemická kuchařka pro malé i velké experimentátory, chemické pokusy pro žáky 8. a 9. tříd, studenty středních škol a jejich nadšené učitele". Autor se snaží na 96 stranách zdánlivě nepřístupnou chemii podat co nejlidštěji a zpestřit její výuku praktickými pokusy. Podle něj totiž snadno srozumitelné knihy o chemii chybějí. Základem Bártova přístupu ke čtenářům je vždy příběh ze života, vyprávěný jedním ze zvídavých žáků učitele Horáka. Při zkoumání zelí jako indikátoru pH, ovoce jako elektrolytu baterie nebo při bezpracném zmuchlání pet lahve se pak chemie stává snesitelnou vědou. Čtenáři v knize najdou i kus dobrodružství a fantazie. Kapitoly knihy se kromě jiného jmenují Bezpečné vykrvácení, Hasicí přístroj, Butanové divadlo, Popelka v laboratoři nebo Červený trpaslík. Do knihy patří také 48 pokusů s vysvětlením a upozorněním na nebezpečná úskalí, se seznamem potřebných pomůcek nebo s původními nákresy aparatur. "Kniha může sloužit jako metodická příručka pro učitele chemie i jako návod pro amatérské experimentování mladých nadšenců. A někteří lidé si snad díky ní připomenou to, co od školy z chemie zapomněli," shrnul Bárta.

Sport

Tenisté Jiří Novák a Radek Štěpánek přiblížili český tým k postupu do čtvrtfinále Světové skupiny Davisova poháru. Při své daviscupové premiéře v deblu si dnes v Brně poradili Rafaelem Nadalem a Tommym Robredem 6:4, 7:6, 6:3 a vedou nad loňskými finalisty soutěže Španěly 2:1 na zápasy. Čeští hokejisté nedokázali ve Stockholmu navázat na své čtvrteční helsinské vítězství nad Finskem a na Švédských hrách podlehli domácí reprezentaci 0:4. Švédové si tak s předstihem zajistili vítězství v závěrečném turnaji Euro Hockey Tour. Jednadvacetiletý fotbalový brankář Petr Čech se v pátek večer stal definitivně hráčem londýnské Chelsea, kam ale přestoupí až 1. července. Kluby i hráč se na letním odchodu českého reprezentanta z francouzského Stade Rennes dohodli již před dvěma týdny, ale na transferu dosud chyběly podpisy představitelů obou celků. Ty tam přibyly až v pátek, když do Rennes dorazila požadovaná bankovní garance z Londýna. Kluby sice neoznámily výši přestupové sumy, ale v zákulisí se spekuluje o třinácti milionech eur, v přepočtu více než 400 milionech korun. "Jsem především rád, že Chelsea udělala tak vstřícný krok a dala najevo, že o mě stojí. To bylo pro mě hodně důležité," řekl Čech při dojednání smlouvy. Jeho přestupu do Anglie předcházelo dlouhé jednání, které dvakrát málem skončilo krachem. Chelsea se poprvé ozvala s oficiální nabídkou před měsícem, ale Rennes dlouho tlaku bohatého klubu, jehož vlastníkem je ruský miliardář Roman Abramovič, odolávalo. Zástupci Rennes se snažili přestupová jednání odsunout na léto, zatímco Chelsea chtěla českého reprezentačního brankáře okamžitě.

Počasí

V noci a zítra čekáme proměnlivou oblačnost se sněhovými přeháňkami, v nížinách to mohou být zpočátku přeháňky deště se sněhem. Teploty v noci 4 stupně až nula, přes den 1 až 5. Nadále bude vát silný vítr, který dosáhne v nárazech rychlost 70, na horách až 110 km za hodinu.

07-02-2004