Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

17-02-2004

Špidla nevylučuje, že i Česko zavře Nizozemsku svůj pracovní trh

Premiér Vladimír Špidla v úterý nevyloučil reciproční opatření vůči Nizozemsku, které se nečekaně rozhodlo omezit přístup pracovníků z nových členských zemí Evropské unie na svůj pracovní trh. Naznačil, že měřítkem nemusí být jen hospodářská, ale i politická hlediska. "Uděláme to, co budeme považovat v daném okamžiku za nejlepší. To musíte vždycky vážit na lékárnických vahách, co je a co není dobré. Ale v principu jsem řekl jasně: když dojdeme k tomu, že je namístě udělat reciproční opatření, tak je uděláme, a žádnou zábranu nemáme," řekl v úterý premiér ČTK a České televizi. Praha si v přístupových jednáních vymezila možnost uzavřít také svůj pracovní trh síle zvenčí - ze starých i nových členských zemí. Špidla navíc naznačil, že zde bude hrát roli i politické zvážení kladů a záporů případného opatření.

Špidla Pröllovi řekl, že ČR počítá s využitím jaderné energetiky

Česká republika do budoucna počítá s využíváním jaderné energetiky. Český premiér Vladimír Špidla to v úterý řekl dolnorakouskému zemskému hejtmanovi Erwinu Pröllovi, s nímž poobědval v centru Prahy. Rakousko je obecně proti využívání jaderné energie; jablkem sváru byla donedávna jihočeská jaderná elektrárna Temelín. O dalším citlivém tématu, poválečném odsunu německých obyvatel na základě prezidentských dekretů, nehovořili. Pröll se v úterý setkal také s prezidentem Václavem Klausem, kterého pozval do Dolního Rakouska. Prezident návštěvu uskuteční ještě letos, sdělil ČTK jeho mluvčí Petr Hájek po schůzce na Pražském hradě. S předsedou Senátu Petrem Pithartem jednal Pröll o možnosti regionální spolupráce v rozšířené Evropské unii a omezení volného přístupu Čechů na rakouský pracovní trh. Hejtman podle Pitharta zdůrazňuje, že omezení má trvat nejprve jen dva roky, kdy bude vyhodnoceno, nikoli rovnou celých sedm let.

Špidla apeloval na vytvoření společné zahraniční politiky EU

Premiér Vladimír Špidla se v úterý v německé Nadaci Friedricha Eberta vyslovil pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie a pro vybudování společné evropské obrany. Ve své přednášce Evropa jako úkol také řekl, že zavedení eura v Česku považuje za reálné v letech 2009 nebo 2010. "Velkou výzvou pro nás je příprava na přijetí jednotné evropské měny euro. V tuto chvíli vidíme jako reálné zavedení eura v ČR v období 2009 až 2010," řekl premiér před nabitým sálem, kde vyzdvihoval přednosti evropské integrace a zdůrazňoval, že Česko chce po vstupu patřit k zemím, které budou aktivně usilovat o co nejtěsnější integrační zapojení v unii. Vyjádřil dále názor, že EU se neobejde bez společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Hrozilo by jí totiž, že ji znovu ovládnou partikulární zájmy a politika síly, což by znamenalo postupnou dezintegraci. "Jsem si dobře vědom všech úskalí, která sebou nese snaha o formulaci společných zahraničněpolitických stanovisek. Myslím si ale, že nemůžeme uhnout zpět," varoval premiér.

Havel se v roli exprezidenta cítí trošku jako disident

Rok, který Václav Havel strávil mimo prezidentský úřad, mu trochu připomněl doby, kdy byl disidentem. Při úterním setkání s novináři v Praze řekl, že po svém odchodu z Hradu počátkem loňského února začal kolem sebe pozorovat "zvláštní věnec rozpaků". Zjistil prý také, že Česká republika neví, co si s bývalým prezidentem počít. "Tato země je strašně rozpačitá z toho, že někdo takový tady je. Ale i ten dotyčný bývalý prezident je rozpačitý ze své situace a neví přesně, jak se v ní pohybovat," uvedl. Havel je v dějinách země prvním prezidentem, jenž úřad opustil řádně po uplynutí funkčního období. Všichni jeho předchůdci zemřeli, abdikovali nebo byli odvoláni. Dalším podstatným překvapením, s nímž Havel nepočítal, bylo to, že po téměř 13 letech strávených v čele státu nebude moci žít jako řadový občan. "Měl jsem naprosto absurdní představy, že až skončí moje prezidentství, že budu svobodný a volný jako ptáček," přiznal. Původně měl v plánu číst, psát, cestovat, léčit se "jako správný penzista". Trápí se prý především tím, že nenalezl dostatek času na psaní, a lituje toho, že ukvapeně vyzrazoval své literární plány.

Bylo dobře, že režim Saddáma Husajna byl svržen, ale bylo to provedeno krajně nešikovně, prohlásil v úterý v Praze bývalý prezident Václav Havel. Spojenci podle něj chybovali ve způsobu argumentace, proč bylo nutné na Irák zaútočit. Pochybením byla podle Havla také malá snaha spojenců o získání podpory mezinárodního společenství. "O válce v Iráku si myslím stále totéž a řekl jsem to i prezidentu Bushovi," řekl Havel novinářům. Odůvodnění útoku na Irák tím, že režim Saddáma Husajna disponuje zbraněmi hromadného ničení, považuje exprezident za nesmyslné. Spojenci teď na takovou argumentaci doplácejí, soudí Havel. "Navíc jsou to jakési malé ampulky, které, když na věc přijde, nikdo nenajde. A to přeci nebyl ten hlavní důvod," uvedl. Úkolem spojenecké armády bylo podle Havla především "pomoci trpícímu bližnímu".

Navrhovaná podoba společné ústavy rozšířené Evropské unie je podle bývalého prezidenta Václava Havla "nepříliš dobrá a popletená". Novinářům v úterý exprezident Havel v Praze řekl, že by si dokázal představit euroústavu mnohem kratší, srozumitelnější, hezčí a elegantnější. "Je to ale bezvýznamné, protože integrace je bezprecedentní historický pohyb, který trvá 50 let a dalších, řekněme, 150 bude pokračovat," soudí Havel. Dodal, že podoba sjednocené Evropy se neustále mění a stejně tak se bude proměňovat i její ústava. "Jakmile bude přijatá tato, začne se psát jiná," uvedl. Za nedůležitou a nepotřebnou považuje euroústavu Havlův nástupce Václav Klaus. Evropská unie může podle Klause fungovat i bez ústavní smlouvy. Havel by prý měl 1000 a jeden nápad, jak reformovat "technokratismem poznamenaný civilizační pohyb Evropy". Nelíbí se mu příliš nepřehledný, komplikovaný systém evropských institucí. "Nepřestávám se ale tetelit radostí, že žiji v této době. A jestli budou brambory o něco dražší mi ve srovnání s historickým významem integrace připadá nicotné," uvedl Havel.

Bývalý český prezident rok po odchodu z Pražského hradu zprovoznil své internetové stránky. Na adrese www.vaclavhavel.cz mohou uživatelé internetu nalézt mimo jiné Havlovy projevy, program a životopis. Stránky obsahují také životopisy jeho manželek Olgy a Dagmar. K dispozici je například i přehled státních vyznamenání, čestných doktorátů, cen a medailí, které Havel obdržel, a seznam jeho literárního díla a plné znění několika esejů.

Návrh zvýšit koncesionářské poplatky nebyl zamítnut

Návrh zvýšit rozhlasové a televizní poplatky v úterý ve sněmovně těsně přestál hlasování o zamítnutí a postoupil do závěrečné fáze projednávání. Dnešek ale potvrdil, že opozice zvýšení poplatků odmítá a ani vládní tábor není v této otázce naprosto jednotný. Poslanci by měli o příslušné novele rozhodnout příští týden. Největší šanci na přijetí má asi návrh, který v mediální komisi prosadila koalice. Předpokládá, že televizní poplatky hned stoupnou ze současných 75 korun měsíčně na 100 korun, od ledna 2007 má následovat růst na 135 a v roce 2010 na 155 korun měsíčně. Reklama má klesnout z dnešního jednoho procenta nejprve na 0,8, ve druhé fázi na 0,4 procenta vysílacího času a pak až na nulu. Na veřejnoprávní obrazovce má zbýt jen reklama svázaná s přenosy některých sportovních a kulturních událostí. Rozhlasový poplatek navrhují koaliční politici zvednout z nynějších 37 korun na 45. Tato iniciativa počítá i s tím, že poplatky bude platit každá domácnost, ať rozhlasový a televizní přijímač vlastní, nebo ne.

Majitelé domů se kvůli nájemnému asi obrátí na evropské instituce

Majitelé domů zvažují, že se kvůli regulaci nájemného obrátí na evropské instituce. Návrh zákona o nájemném, podle kterého by se činže měly do roku 2006 třikrát zvýšit až o deset procent, je podle nich opět v rozporu s nálezy Ústavního soudu. Na úterní tiskové konferenci to řekl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Robert Axamit. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna je návrh zákona kompromisem na přechodnou dobu. "Vláda má snahu problém na trhu s byty řešit v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu," řekl ČTK Dimun. Pokud by koaliční dohoda o růstu činží nevznikla, majitelé domů by nájem jednostranně nemohli zvyšovat vůbec. "Stále trváme na tom, že je třeba odstranit plošnou regulaci nájemného," dodal Dimun. Pokud se majitelé domů obrátí na Ústavní soud s tím, že návrh zákona o nájemném je protiústavní, nebude to podle předsedy Sdružení nájemníků a poslance ČSSD Stanislava Křečka promyšlený krok. "Jediným důsledkem může být to, že zákon bude zrušen, že nebude možné zvyšovat nájemné ani o těch deset procent, což se zdá majitelům málo," řekl ČTK.

Tlapa tvrdí, že třetina českých vývozců na konkurenci v EU není připravena

Na vyšší konkurenci v Evropské unii není dostatečně připravena asi třetina českých vývozců. Tyto firmy by mohly mít po vstupu České republiky do unie problémy a některé i zkrachují. Během návštěvy premiéra Vladimíra Špidly v Berlíně to ČTK řekl ředitel vládní agentury CzechTrade Martin Tlapa. Problémy mohou mít zejména neinformované malé firmy, které nemají dostatek kapitálu a jejich zkušenosti s vývozem jsou jen nepatrné. Podíl malých a středních podniků na vývozu stále roste a dosahuje již 37 procent. Proti více než 50 procentům v dnešních státech EU to je však stále málo. "Přes polovinu českých vývozů obstarává pouze 200 největších českých exportérů," řekl Tlapa. Hodně menších firem se soustředí spíše na evropské fondy a možnosti, jak získat nějaké prostředky, vázne však příprava na novou legislativu a velké množství pravidel vnitřního trhu. Všechny firmy například po vstupu ponesou odpovědnost za výrobek ve všech 25 členských zemích. "Možné pokuty jsou přitom obrovské a dosahují až 70 milionů eur," řekl Tlapa.

Německým podnikatelům v ČR vadí korupce, byrokracie a soudy

Německým firmám v České republice nejvíce vadí korupce, velká byrokracie, pomalé zápisy do obchodních rejstříků a malá ochrana věřitelů. Oceňují naopak dostupnost pracovní síly, ochotu Čechů pracovat přesčas nebo nižší úroveň mezd. Na setkání českých a německých podnikatelů a představitelů státních hospodářských institucí to v úterý uvedli němečtí zástupci. Německé firmy v průzkumu hodnotily podmínky v České republice známkami jako ve škole. Nejhůře dopadla ochrana věřitelů a výše korupce, které získaly čtyřku. Naopak pracovní sílu většinou hodnotily horší dvojkou.

Odboráři a firma Škoda Auto se blíží k dohodě o mzdách

Odboráři a zástupci firmy Škoda Auto se na úterním jednání prakticky shodli na zvýšení mezd v letošním roce. Obě strany ale hodlají o výsledcích jednání informovat nejdříve v pátek, po projednání těchto dohod podnikovou radou odborů. Mluvčí odborářů Jaromír Cvrček i mluvčí firmy Jaroslav Černý ČTK řekli, že dohoda o zvýšení mezd je již prakticky jistá. Obě strany tak dospějí zřejmě k potřebnému kompromisu včas, neboť současná mzdová dohoda platí do konce března. Nová dohoda má platit od 1. dubna do 31. března 2005. Předseda odborářů Jaroslav Povšík před úterním jednáním ČTK řekl, že letošní jednání jsou podstatně klidnější než v minulém roce, kdy musel ke kompromisu mezi oběma stranami pomoci zprostředkovatel. Odbory podle Povšíka ovšem kladly již od počátku nového vyjednávání mírnější požadavky než v loňském roce a jejich cílem bylo především podpořit bezproblémový rozjezd výroby modelu octavie nové generace. Naznačil tak, že zvýšení mezd nebude zřejmě o mnoho přesahovat očekávanou inflaci.

Maďarská i česká policie znají identitu prchajícího zločince

Maďarská i česká policie již znají identitu řidiče BMW s belgickou poznávací značkou, který v pondělí večer unikl z Česka na Slovensko a odtud v úterý ráno do Maďarska. Podle maďarských zdrojů jde o 42letého belgického občana, některé zdroje tvrdí, že je jugoslávského původu. Mluvčí české pohraniční a cizinecké policie Klára Krejčí potvrdila, že české orgány mají pas dotyčného, odmítla však sdělit podrobnosti o jeho totožnosti. Uvedla, že zatím není známo, kdy a jak přicestoval do České republiky. Podle mluvčího jihomoravské cizinecké policie Romana Skřepka vše nasvědčuje tomu, že cizinec územím České republiky pouze projížděl. "Nemá evidován pobyt na území České republiky," uvedl mluvčí. Mluvčí Vězeňské služby České republiky Jana Jodlová ČTK řekla, že v žádném případě se nejedná o osobu, která by uprchla z některého vězeňského zařízení na území České republiky. Jak ČTK řekl maďarský policejní mluvčí Lajos Németh, maďarská policie v úterý odpoledne zrušila všechna mimořádná opatření, která byla zavedena pro zadržení automobilu BMW. "Vzhledem k tomu, že dosud nikde nebyl na něho vydán zatykač, pátrání po něm kvůli ilegálnímu překročení hranic pokračuje běžným způsobem," řekl Németh.

Mlynář nevyhoví výzvě k úhradě miliardové ztráty Telecomu

Ministr informatiky Vladimír Mlynář nevyhoví nedávné výzvě Českého Telecomu, aby stát firmě uhradil tři miliardy korun ze ztráty z poskytování základních telefonních služeb, tzv. univerzální služby. "Nároky Českého Telecomu považuji za neoprávněné. Na žádost Telecomu odpovíme negativně," uvedl v pro ČTK. Stát prostřednictvím FNM vlastní 51 procent akcií Telecomu, a firma tak žádá úhradu ztráty od svého největšího akcionáře. Podle vyjádření generálního ředitele Telecomu Gabriela Berdára v úterním tisku se firma po vyčerpání všech procesních možností zřejmě obrátí na soud. O žalobě byli podle něj informováni všichni zástupci státu v dozorčí radě a odsouhlasili ji. Podle mluvčí ministerstva Kláry Volné náměstek Michal Frankl v radě pro žalobu nehlasoval.

Policie obvinila majitelku CK Harmonie medical z dalšího podvodu

Majitelku cestovní kanceláře Harmonie medical z Háje ve Slezsku na Opavsku Hanu Vítečkovou policisté obvinili z dalšího podvodu. Vítečková loni v červenci nechala v Chorvatsku bez zaplaceného ubytování a zpáteční dopravy 300 klientů. Tentokrát si podnikatelka si objednala stavební práce v hodnotě přesahující čtyři miliony korun, ale většinu dosud nezaplatila. Najatá ostravská společnost měla stavět ve čtyřech hotelích v Chorvatsku. "Smlouvu jednatelka uzavřela v březnu 2002 i přestože věděla, že společnost závazky kvůli předlužení v budoucnu nesplní," řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Ve smlouvě se obviněná podle ní zavázala, že stavební firmě do dvou týdnů zaplatí 4,3 milionu korun. "Uhradila ale jen část a dosud dluží více než 2,7 milionu korun," řekl policejní mluvčí.

Za ubodání důchodce soud mladíkovi potvrdil výjimečný trest

Dvacetiletý Jaroslav Vidman půjde s definitivní platností na 16,5 roku do vězení za to, že vloni na jaře v Chodově na Karlovarsku ubodal důchodce, u něhož přespával. V odvolacím řízení v úterý o výjimečném trestu rozhodl pražský vrchní soud, potvrdil tak listopadový verdikt plzeňského krajského soudu. Obžalovaný se k vraždě doznal, odmítl však obvinění, že starého muže zabil kvůli penězům.

Válečný veterán Horal dostane Řád britského impéria za charitu

Za civilní pomoc britským a českým veteránům druhé světové války a za práci v charitativní oblasti dostane v pátek ve Velké Británii Řád britského impéria Jan Horal. Vojenským historikům a legionářům ale vadí, že se jednaosmdesátiletý veterán, který je nyní úspěšným hoteliérem, vydává za letce, přestože jím podle archivů nebyl. "Na ministerstvu obrany je Horal veden jako veterán - tankista, ne jako letec," řekl v úterý ČTK Vítězslav Bureš z tiskového odboru. V odboru pro veterány je Horal veden jako příslušník britské spojenecké armády, kterým byl v letech 1941 až 1943; nesloužil však u letců. Do konce války byl pak příslušníkem československé armády v zahraničí jako tankista. V minulosti o sobě ale Horal několikrát v médiích prohlásil, že v Anglii létal, že má na svém kontě množství operačních letů a že byl sestřelen nad Afrikou. Specialista na letectvo z Vojenského historického ústavu Jiří Rajlich to vyvrací. "Nikdy nebyl příslušníkem československého letectva v rámci britského Královského letectva. To je pozitivně zjištěno. Nebyl pilotem bombardéru ani stíhačky, nesloužil u žádné perutě, nesloužil v RAF," uvedl.

Čeští vojáci KFOR pomáhají rodině, která celou zimu žije ve stanu

Už osm měsíců žije Baškir Ibiši se svou ženou a desetiměsíčním synkem ve stanu ve vesničce Balaban nedaleko kosovského Podujeva. Kromě pár kousků nábytku je jejich jediným majetkem kůň, se kterým Ibiši někdy sváží dřevo z lesa a přilepšuje tak malému rodinnému rozpočtu. Tato rodina je jednou z několika desítek nejchudších, kterým pomáhají příslušníci skupiny pro civilně-vojenskou spolupráci (CIMIC) česko-slovenského praporu v misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo. "Jsou to lidé, které, jako většinu tady, postihla válka a nyní se snaží nějakým způsobem z této situace dostat," říká Michal Potáč, starší důstojník skupiny CIMIC. Stojí s Baškirem Ibišim ve sněhu před stanem, vojáci v úterý totiž v landroveru dovezli několik krabic potravin a pár hraček pro malého Rynora. Vojáci jsou ale schopni pomáhat nejen potravinami a šatstvem. "Můžeme jim například zprostředkovat kontakt na radnici v Podujevu, pod kterou spadají," dodává Potáč. V plánu také mají této rodině dopravit na jejich pozemek obytnou buňku. Nejdříve je však třeba spravit cestu, aby do opuštěného údolíčka vůbec nákladní tatra dojela.

Česká polární stanice je hotova, stačí ji převézt do Antarktidy

Česká polární stanice je vyrobena a vědci nyní již jen čekají na podzim, kdy ji v rozloženém stavu začnou převážet do Antarktidy. Komplex deseti budov vznikne ze stavebních dílů na severní části ostrova James Ross. Stanice bude složena do 30 přepravních kontejnerů, které se vydají z Moravy na jih patrně počátkem října. "Vše je připraveno k odjezdu," řekl v úterý ČTK profesor Pavel Prošek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který vede tým polárníků. Cílem výzkumu je život v takzvaných antarktických oázách. Jsou to místa, která dříve pokrýval ledovec. Vědce zajímá právě to, jak se v těchto podmínkách začíná objevovat život v podobě rostlin jako jsou mechy a lišejníky. "Jde také o to, jak se terén mění po ústupu ledovce, jaké jsou v něm předpoklady k životu, kolik toho z ledovce odtává a proč," vysvětlil Prošek. Výzkum tedy může odpovědět a mnohé vědecké otázky z geologie, biologie, zoologie anebo klimatologie. Brněnští odborníci jezdí kvůli výzkumu do Antarktidy již šest let. Základna jim umožní podrobný výzkum v terénu. Stanice bude v místech, kde v zimě klesá teplota až k 35 stupňům Celsia pod nulou. Vědci na ní budou zpočátku pobývat jen v létě, kdy se za příznivého počasí pohybuje teplota okolo nuly.

Severočeská vědecká knihovna začala půjčovat vietnamské knihy

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem začala půjčovat knížky ve vietnamštině. Zatím kolekci vietnamské literatury tvoří pohádky a příběhy pro děti. Pokud se knihovně podaří získat další peníze, rozšíří se nabídka knih i pro dospělé čtenáře, řekl v úterý ČTK ředitel knihovny Aleš Brožek. V Ústeckém kraji žije legálně podle informací cizinecké a pohraniční policie přes 5000 Vietnamců. Inspirací pro zřízení fondu vietnamských knížek byly pro Brožka dánské knihovny, které mají oddělení pro menšiny. "Jsou to nejen části knihoven, kde jsou soustředěny knížky v nejrůznějších jazycích, ale kam chodí i lidé všech barev pleti," uvedl ředitel. Při návštěvě dánských knihoven si prý uvědomil, že už i v Ústí nad Labem žijí početné menšiny, kterým by místní knihovna měla nabídnout knížky v jejich jazyce.

Brückner hodlá sicilskou přípravu využít k odzkoušení všech hráčů

Sicilské Palermo je pověstné vším možným, jen ne fotbalem. Přesto italská federace využila místního boomu druholigového celku k tomu, aby sem umístila středeční přípravný zápas s Českou republikou. A tak se nejjižnější část Itálie stala na dva dny středem pozornosti fanoušků obou zemí, jejichž celky patří k favoritům červnového mistrovství Evropy. Nebylo proto vůbec divu, že úterní polední přílet českého národního týmu vzbudil v městě, známého svým mafiánským podsvětím, doslova pozdvižení. Středem zájmu byl podle očekávání kapitán Pavel Nedvěd: stačilo udělat pár kroků do celního prostoru, a už se nemohl pohnout dál. Obklopili ho uniformovaní strážci pořádku, ale místo o předložení pasu žadonili o společnou fotografii. I jeho shovívavost pomohla tomu, že tým letištní halu opustil bez větších prodlev a především zadním plechovým východem, u něhož už byl přistaven autobus.

Poborský se může stát rekordmanem v počtu reprezentačních startů

Středeční přípravný zápas českých fotbalistů v Itálii se může zapsat do dějin tuzemské fotbalové historie. Pokud se totiž na trávník dostane Karel Poborský, stane se rekordmanem v počtu reprezentačních startů. Až dosud sparťanský kapitán nastřádal devadesát zápasů, stejně jako na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let Zdeněk Nehoda. Z aktivních fotbalistů jsou v první desítce pořadí českých hráčů s největším počtem reprezentačních startů ještě Pavel Kuka, Jiří Němec, Pavel Nedvěd a Vladimír Šmicer. Poborský den před rekordním zápisem přiznal, že nebýt novinářů, tak by si dříve ani blížícího se rekordu nevšiml. "Já nikdy neviděl žádné předchozí statistiky a tak mě to ani nenapadlo," vysvětlil, že mu blížící se výjimečnou událost začalo připomínat až okolí.

Počasí

V noci oblačno, na jihu ještě polojasno, od severu postupně zataženo a občas déšť nebo déšť se sněhem, od vyšších poloh srážky sněhové. Ojediněle mrznoucí srážky. Teploty +2 až -1 stupeň, na jihu místy do -4. Ve středu má být zataženo až oblačno, občas déšť se sněhem nebo přeháňky deště se sněhem, od středních poloh srážky sněhové. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem -2. Mírný severozápadní vítr.

17-02-2004