Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

18-02-2004

Český eurokomisař Kužvart byl přidělen k agendě Davida Byrna

Budoucí český zástupce v Evropské komisi Miloš Kužvart přivítal, že bude šest měsíců spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitelů Davidem Byrnem. Kužvart také oficiálně potvrdil jméno prvního člena svého tříčlenného týmu - stane se jím bývalý velvyslanec Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian. Vedle znalosti českého prostředí má podle něj Cibrian i dobré kontakty se současnými komisaři. I když Cibrian velmi dobře ovládá češtinu, jednacím jazykem Kužvartova minitýmu bude angličtina. Stejným jazykem bude komunikovat i s Byrnem, irským právníkem. I když měl Kužvart zájem spíše o životní prostředí nebo vědu, přidělená agenda je mu prý dost blízká. Navíc v přechodném období od května do listopadu jde spíše o to, poznat zblízka každodenní fungování komise, její způsob práce, komunikace a rozhodování, ne detailní problematiku jedné konkrétní oblasti, uvedl Kužvart. Exministr životního prostředí a poslanec ČSSD zdůraznil, že dočasné přiřazení ke stávajícímu komisaři nebude mít vliv na stálý resort v nové komisi s pětiletým mandátem, která začne pod novým šéfem působit od listopadu. "Oblast zdraví a ochrany spotřebitele je mým zájmům a minulé praxi blíže, než by byla například humanitární problematika," uvedl budoucí komisař. Přidělená agenda se podle Kužvarta v některých bodech překrývá s resortem životního prostředí, například v otázce nakládání s modifikovanými organismy. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zdůraznil, že resort přidělený nováčkům je dočasný, byť svůj význam má. "Mluvíme o letním kralování, nedělal bych z toho velkou vědu," dodal Svoboda.

Výsledky jednání o DPH jsou značně nepřehledné, rozhodne sněmovna

Jako značně nepřehledné se po středečním druhém čtení jeví projednávání změn u daně z přidané hodnoty. Půl roku starý vládní zákon o DPH totiž doplňuje komplexní pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který ovšem v některých bodech již změnily koaliční dohody. To vše doplněno návrhy opoziční ODS a desítkami změn, které k původnímu zákonu, ale i k pozměňovacím návrhům výboru podali jednotliví poslanci. O změti stovek návrhů by měla příští týden hlasovat sněmovna. Příkladem nepřehledné situace je problematika některých výrobků a služeb, které musí patřit do jedné ze dvou daňových sazeb. Například vodné a stočné bylo podle původního návrhu z loňského roku ponecháno ve snížené pětiprocentní sazbě. Rozpočtový výbor tyto položky navrhl přeřadit do sazby základní. Koalice se ale dohodla, že položky zůstanou ve snížené sazbě, to samé navrhuje i ODS ve svých pozměňovacích návrzích.

Očekává se ale, že vodné a stočné bude nakonec nadále ve snížené sazbě, stejně jako vstupné na kulturní akce, knihy, brožury, noviny, časopisy a dětské pleny. Ubytovací služby by měly být zdaněny vyšší sazbou až od 1. ledna příštího roku. Otázkou ovšem bude, jak se sněmovna vypořádá s návrhy ODS, která vrací do snížené sazby práce související s rybolovem a chovem ryb, dočasně pak služby spojené s kabelovou televizí včetně kódovaného televizního signálu a rozhlasu po drátě a již zmiňované služby stravovací a ubytovací. ODS také chce ve snížené sazbě ponechat toaletní papír, ubrousky, hygienické vložky a tampony, papírové ručníky, čokoládové výrobky, krmiva pro malá domácí zvířata a hnojiva. Vlastní návrhy zveřejnili také komunisté. Chtějí ve snížené sazbě ponechat čistírny, kadeřníky, opravny obuvi a stejně jako ODS i služby spojené s přístupem na internet. Poslanci možná také zruší povinnost platit mimořádnou zálohu DPH, kterou měli podnikatelé platit ve výši 50 procent běžné zálohy. Vybrání mimořádné zálohy navrhlo ministerstvo financí jako kompenzaci výpadků státních příjmů. Ty budou způsobeny tím, že od 1. května už nebude při dovozu zboží do ČR na hranicích vyměřována DPH. Jádrem návrhu změn DPH, na kterém se dohodla koalice, je snížení dvaadvacetiprocentní daňové sazby na 19 procent. Mění se ale daňové zařazení výrobků a služeb, takže mnoho se jich dostane ze snížené pětiprocentní sazby do devatenáctiprocentní. Změnami v DPH chce vláda získat v příštím roce navíc 17 miliard korun. Chce je však lidem a firmám vrátit. Na rodiny s dětmi údajně půjde šest miliard korun, firmy díky rychlejším odpisům získají od roku 2006 každoročně 11 miliard korun. Příspěvek na politiku zaměstnanosti, ze kterého má stát asi 15 miliard korun ročně, budou společnosti platit nadále.

Kinský definitivně prohrál druhý spor o majetek

František Oldřich Kinský definitivně prohrál druhý spor o majetek. Podle verdiktu krajského soudu v Praze nemá nárok na sedm parcel o celkové výměře přes 20.000 metrů čtverečních, které vlastní firma Kahos Zlonice. Odvolací soud tak potvrdil verdikt kladenského soudu, který Kinského nárok zamítl loni v létě vzhledem k takzvanému vydržení. "Byly splněny veškeré zákonné podmínky pro vydržení," řekla po verdiktu krajská soudkyně Kateřina Švecová. Firma Kahos podle ní vlastnila majetek v dobré víře, že jí patří. Spolu se svým předchůdcem, společností, která parcely zprivatizovala, na něm hospodařila nejméně deset let. Advokát Kinského Jaroslav Čapek s verdiktem nesouhlasí a zváží, zda se obrátí na Nejvyšší soud s dovoláním. Jednatel společnosti Kahos František Kaucký považuje dnešní rozsudek za záchranu firmy. "Je to prakticky náš jediný majetek a kdybychom o něj přišli, skončili bychom naši činnost," řekl. Firma Kahos vyrábí ocelové konstrukce a mostové jeřáby.

Svoboda sněmovně návrh smlouvy s Vatikánem znovu nepředloží

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se nechystá předložit Poslanecké sněmovně znovu návrh smlouvy s Vatikánem, kterou dolní komora již jednou zamítla. Dospěl k tomu po konzultacích s premiérem Vladimírem Špidlou a v tomto duchu také odpověděl na dopis prezidentovi Václavu Klausovi. Klaus Svobodovi předtím napsal, že návrh smlouvy by v této podobě nepodepsal. Klaus se domnívá, že by smlouva neměla obsahovat pasáž, podle níž bude ČR usilovat o co nejrychlejší dořešení otázek týkajících se majetku církví, přijatelné pro obě strany. Tento příslib je podle něj "neúnosně slibující". Klaus má také za to, že dokument obsahuje jen jednostranný výčet toho, co země Vatikánu poskytuje, zatímco Česko nic nežádá a nedostává. Vadí mu i opakovaná formulace v textu, že "církev má právo". "S přihlédnutím ke všem okolnostem a po konzultaci s panem předsedou vlády Vladimírem Špidlou nenavrhnu v současné době pokračovat v procesu ratifikace této smlouvy," píše Svoboda v dopise, jehož text ministerstvo zveřejnilo na internetu. Klausův mluvčí Petr Hájek v reakci na Svobodovu odpověď uvedl, že prezident má na pozitivním vztahu s Vatikánem eminentní zájem. "Není to fundamentální spor s církví ani spor politický," konstatoval. Smlouvu, která upravuje postavení katolické církve v České republice, loni zamítla Poslanecká sněmovna. Podle poslanců byla pro republiku nevýhodná, i když česká diplomacie tvrdí, že její znění bylo maximum možného, co lze vyjednat. Dohodu s Vatikánem dojednala bývalá sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana. Příprava smlouvy se táhne již léta. Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, která své vztahy s Vatikánem nemá upraveny smlouvou.

Špidla: Koruna je příliš silná, je to velmi nevýhodné pro vývozce

Česká měna je podle premiéra Vladimíra Špidly příliš silná. To je nevýhodné pro české vývozce i celou českou ekonomiku, která je exportně orientovaná. Předseda vlády to řekl novinářům při návštěvě německé automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu. Slabší měna by podle Špidly více odpovídala dalším ekonomickým parametrům ČR. "My však platíme za úspěch. Jsme stabilní, efektivní ekonomika, která jde nahoru. Tím pádem je i koruna hodnocená velmi vysoko," řekl. U malé měny, jakou je česká koruna, se podle Špidly nedá vnitřními intervencemi proti vývoji kurzu téměř nic dělat. Právě to je podle něj důvodem, proč by měla Česká republika přijmout euro. Pokud by však společná evropská měna platila v ČR již dnes, českým exportérům by to podle ekonomů příliš nepomohlo. Euro se v letošním roce dostalo na rekordně silnou úroveň, která nutí přední světové i evropské instituce, ekonomy a politiky k jednáním. Způsobuje také problémy některým exportérům. Například Volkswagen loni výrazně snížil svůj hrubý zisk a jedním z hlavních důvodů prý byla právě silná měna. Koruna se ve středu při klidném obchodování držela mezi 32,62 až 32,82 Kč za euro, před 17:00 končila na 32,72 Kč/EUR. K dolaru koruna vzhledem k posílení americké měny na světových trzích oslabila o dvacet haléřů na 25,50 Kč/USD.

Na Nových Mlýnech zimuje kolem 34.000 hus ze severu

Vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku se v těchto dnech stalo domovem pro 34.000 divokých hus ze severu Evropy, Islandu, Grónska a Sibiře. Ve středu je počítali ornitologové správy Chráněné krajinné oblasti Pálava. "Počet zimujících husí je letos vyšší než loni. Většinu z nich tvoří husy běločelé. Mezi vzácnými ptačími hosty jsme nyní objevili například bernešky bělolící," řekl ornitolog Josef Chytil. Doplnil, že bernešky lze v Česku objevit jen na Břeclavsku. Trojice novomlýnských nádrží je největším zimovištěm divokých hus v celé České republice. S výsledkem sčítání jsou odborníci spokojeni. Mezi hejny totiž našli mnoho mladých ptáků. Na přelomu roku zimovalo na Pálavě 13.000 hus. Jejich počet se výrazně zvýšil v uplynulých dnech. Část hus zimujících na Neziderském jezeře na rakousko- maďarském pomezí se totiž pomalu přesouvá zpět do svých hnízdišť. Zimování skončí do 10. března, do kdy hejna odletí. Pohled na tisíce ptáků láká každým rokem na Pálavu stále více milovníků přírody. Nejkrásnější podívaná čeká na Nových Mlýnech na ty, kteří si ráno přivstanou, aby mohli pozorovat hromadný ranní vzlet. "Je to úchvatná podívaná, při níž vše v okolí nádrží přehluší doslova rachot tisíců křídel," dodal Chytil.

Plyšového lva mají příští týden převzít tvůrci filmu Kameňák

Plyšového lva za rok 2003, tedy cenu za nejméně oblíbený český film, udělili filmoví kritici a publicisté lidové komedii Kameňák režiséra Zdeňka Trošky a producenta Jiřího Pomejeho. Oznámil to Martin Šprinc z České filmové a televizní akademie (ČFTA). Tvůrci by "plyšáka" měli převzít za účasti médií během příštího týdne. "Že dostanu Plyšového lva, jsem věděl od okamžiku, kdy jsem ve scénáři použil jména některých kritiků. A nepřekvapili mě," řekl Troška, který od akademie podle svých slov nečeká nic dobrého. "Pravidla hry jsou nejasná - proto jsem také před lety z ČFTA vystoupil," dodal. Na druhé straně ho však těší návštěvnost Kameňáku, stejně jako skutečnost, že byl oceněn na festivalech veseloher v Mladé Boleslavi a Novém Městě nad Metují. "Satisfakcí pro mě byl zájem na Nově 1. ledna, kdy ho sledovalo přes 74 procent diváků, i to, že videokazeta patří k nejpůjčovanějším a nejprodávanějším. V kinech už nyní boduje Troškův Kameňák 2, k němuž podklady ve formě neuvěřitelného množství šedesáti tisíc vtipů prý dostal od diváků. Za měsíc od premiéry ho zhlédlo přes 165.000 lidí. V minulých letech Plyšové lvy, jakousi českou obdobu amerických Zlatých malin, získaly vesměs už zapomenuté snímky Kanárská spojka, Ještě větší blbec, než jsme doufali, Divoké pivo, Už, Rychlé pohyby očí, Nebát se a nakrást, Začátek světa, Jak ukrást Dagmaru a Waterloo po česku.

Počasí

Noc bude oblačná, místy sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. Teploty -1 až -5 stupňů.

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy sněhové přeháňky, na horách může sněžit vydatněji. Teploty -1 až +3 stupně, na horách 4 pod nulou.

18-02-2004