Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

19-02-2004

Evropský parlament bude jednat o dětské prostituci v Česku

Otázka dětské prostituce v českém pohraničí se dostane na pořad březnové schůze Evropského parlamentu. Bude to v rámci zprávy o stavu připravenosti České republiky na členství v Evropské unii. Rozhodl o tom zahraniční výbor EP. Rezoluce obsahuje i pozměňovací návrh poslankyně Elisabeth Schrödterové z Německa a poslance Joosta Lagendijka z Nizozemska, aby EP vyjádřil "znepokojení nad obchodováním s lidskými bytostmi a zejména dětmi na německo-českých hranicích" a požádal českou vládu, aby podpořila programy pomoci obětem a podnikla další kroky k zamezení dětské prostituce. V minulosti na půdě výboru komisař Günter Verheugen opakovaně zdůraznil, že hanebná pohraniční prostituce je problémem nejen nabídky na české straně, ale i poptávky na straně německé.

Hybášková bude kandidovat do Evropského parlamentu

Bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková bude kandidovat do Evropského parlamentu. Přijala nabídku na společné kandidátce Evropských demokratů (ED) a Sdružení nezávislých (SNK). Bude pravděpodobně na druhém místě za lídrem, senátorem a někdejším ministrem zahraničí Josefem Zieleniecem. "V Evropském parlamentu se hodlám zasazovat za jednu Evropu, ne dvourychlostní," uvedla nestranička Hybášková. Za důležité považuje evropskou kvalitu života a transatlantickou bezpečnost. Hybáškovou loni v listopadu vláda odvolala z diplomatické funkce, protože v tisku kritizovala rozhodnutí velení české armády zrušit vojenskou nemocnici v Basře. Jako další důvod Hybášková nedávno uvedla pro Český rozhlas 6 tlak levicové antiamerické a antitransatlantické skupiny uvnitř ČSSD.

Voják z afghánské mise se chtěl zabít, tvrdí komunistický poslanec

V pátek bude sněmovna jednat o vyslání českých vojáků do bojové mise v Afghánistánu. Den před hlasováním se však boj o jejich vyslání v dolní komoře parlamentu vyostřil. Místopředseda poslanců KSČM Alexandr Černý novinářům řekl, že jeden z vojáků prostějovské jednotky průzkumníků se měl pokusit o sebevraždu. Podle poslancových informací se měl voják pokusit oběsit 4. února ráno, jeho kolegové mu ale včasným zákrokem zachránili život a voják je údajně stále v nemocnici. Velitel prostějovských specialistů Ondřej Páleník poslancovy informace ale ostře odmítl. Vyslání už schválila vláda i Senát. Do Afghánistánu by mělo odjet až 120 průzkumníků z Prostějova do protiteroristické operace Trvalá svoboda pod americkým velením vyhledávat bojůvky bývalého vládního hnutí Talibán a organizace Al-Káida. Odcestovat má i třicítka meteorologů, topografů a odborníků na odminovávání do mise Severoatlantické aliance ISAF na letiště v Kábulu.

Kostelka míní, že by se Černý měl vojákům omluvit

Poslanec KSČM Alexandr Černý by se měl podle ministra obrany Miroslava Kostelky naučit ověřovat své informace. Měl by se také omluvit vojákům z prostějovské průzkumné jednotky, které chce vláda vyslat na první bojovou misi do Afghánistánu. "Vyjádření pana poslance Černého, kterého jsem vždy pokládal za seriozního člověka, mne udivuje," řekl Kostelka. Neověřené zprávy by podle něj poslanec neměl veřejně říkat novinářům. Kostelka míní, že podle něj informaci zpochybňující morální integritu elitní jednotky.

Odborářský šéf Dušek měl ve voze i v kanceláři odposlech

Předseda železničních odborů Jaromír Dušek našel ve svém služebním voze i kanceláři funkční odposlouchávací zařízení. Trestní oznámení však podat nehodlá. Zkušenosti jiných lidí s odposlechem podle něj nasvědčují tomu, že se nikdy nedozvěděli, kdo, z jakých příčin a důvodů jim zařízení namontoval a kdo za odposlechem stojí. Na podezření z odposlechu v jednacích prostorách Českých drah Duška přivedl člověk, který doslova citoval jeho výroky z uzavřeného jednání dozorčí rady společnosti. Ministr vnitra Stanislav Gross soudí, že Dušek měl případ okamžitě nahlásit. Policie by pak měla větší šanci zjistit, kdo mu odposlech namontoval. Policie se podle ministra vnitra zřejmě začne případem zabývat sama z úřední povinnosti.

Železniční odbory nepodpoří stávku strojvůdců

Odborové sdružení železničářů, které je největší odborovou centrálou v Českých drahách, nepodpoří chystanou stávku strojvůdců. Potvrdil to předseda sdružení Jaromír Dušek. Zhruba 7500 z 8000 strojvůdců drah je připraveno vstoupit o půlnoci na 1. března do 48hodinové stávky, pokud vedení podniku do konce února neschválí změny tarifních tříd. Dušek pohrozil, že strojvůdci, kteří jsou organizováni v OSŽ a budou stávkovat, nebudou mít nárok na finanční podporu ze stávkového fondu sdružení a přijdou o plat za dobu stávky. Šéf železničních odborů nesouhlasí s tvrzením strojvůdců, že nestávkují kvůli vyššímu platu.

Státu hrozí, že bude muset proplatit miliardové záruky

České republice hrozí, že bude muset ze státního rozpočtu uhradit desítky miliard korun za poskytnuté nestandardní záruky v minulých letech. Vyplývá to z šetření, které provedl Nejvyšší kontrolní úřad. Během uplynulých šesti let musel státní rozpočet uhradit za dlužníky 12,4 miliardy korun. V polovině loňského roku stát ručil v devíti případech celkem 48 miliardami korun. Vysoká pravděpodobnost, že stát bude muset jako ručitel dluhy zaplatit, je podle NKÚ zejména u bankovních záruk ve prospěch České národní banky a ČSOB. Jejich objem se pohybuje kolem 44 miliard korun. Podle Josefa Pohla z NKÚ český právní řád nedostatečně definuje nestandardní záruky, a proto je velká možnost jejich zneužívání. Stát v minulosti poskytl záruku například ČNB na program konsolidace a stabilizace bank, záruku za pohledávku ČSOB vůči Slovenské inkasní, za závazky Českých drah po lhůtě splatnosti, financování investičních programů ministerstva dopravy nebo za krytí škod leteckým dopravcům.

Podíl Čechů ve službách nadále poroste

Počet Čechů, kteří působí ve službách, od počátku 90. let prudce vzrostl a podle Českého statistického úřadu bude zřejmě dále stoupat. Naproti tomu zaměstnance ztrácí kdysi tradiční tuzemské obory průmysl se stavebnictvím a zemědělstvím. Ve službách bylo podle posledních známých údajů 54,5 procenta pracujících, proti podílu 38,4 procenta zhruba před deseti lety. V západních ekonomikách je tento podíl až 70procentní. V průmyslu a stavebnictví naproti tomu vydělává již jen 40,8 procenta lidí, proti 46,3 procenta na prahu 90. let. Na zemědělství a lesnictví připadalo dle úřadu zbylých 4,7 procenta ze všech zaměstnanců, když několik let po tzv. sametové revoluci v roce 1989 to bylo ještě 12 procent. Podle ČSÚ je hlavní důvodem restrukturalizace tuzemské ekonomiky.

Zkušební provoz Temelína skončí letos, kolaudace bude příští rok

Oba bloky Jaderné elektrárny Temelín jsou zatím stále v etapě takzvaného aktivního vyzkoušení, po které bude následovat provoz. Žádost o jeho povolení bude posuzovat Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Druhý blok Temelína by měl z etapy aktivního vyzkoušení do provozu přejít po první výměně paliva, která začala 7. února. Trvat bude zhruba dva měsíce. Druhý blok zřejmě přejde do provozu dříve než první blok. V jeho případě by se tak mělo stát až po druhé výměně paliva, která je plánována na duben. Důvodem je to, že mezi začátkem zkušebního provozu a první odstávkou na výměnu paliva uplynulo jen málo času. Temelín loni vyrobily 12,12 TWh elektrické energie, což je o zhruba 6,7 TWh více než v roce 2002. Letos má elektrárna v plánu vyprodukovat téměř 13,3 TWh elektřiny.

Za vytunelování H-Systemu poslal soud Smetku na 12 let do vězení

Zakladatel zkrachovalé stavební společnosti H-System Petr Smetka má jít za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru na 12 let do vězení. Po bezmála sedmnáctiměsíčním hlavním líčení o tom ve čtvrtek rozhodl pražský městský soud. Třem manažerům firmy Jaroslavu Vítkovi, Jaroslavu Eliáši a Ladislavu Tůmovi vyměřil za podvod devět a půl roku vězení. V H-systému přišlo 1200 lidí o téměř 1,2 miliardy korun. Představitele Stavebního bytového družstva Svatopluk, Ivana Krále a světově proslulého vědce Pavla Středu, uznal soud vinnými z poškozování věřitele. Oběma uložil podmíněné tresty vězení. Královi tři roky se zkušební dobou na pět let a Středovi dva roky na pět let. Král a Středa stojí v čele zhruba 600 bývalých klientů H- Systemu, kteří ve výstavbě pokračovali i za cenu dalších investic.

Policie odhalila dalšího organizátora půlmiliardového úniku cla

Policie se chystá obvinit čtvrtého muže v kauze půlmiliardového celního úniku jihlavské společnosti M5, která dovážela motorovou naftu a benzin. Dosud se jí však nepodařilo doručit mu obsílku. Podle státního zástupce Vladimíra Trýzny se muž, obviněný ze spoluúčasti na organizování celního úniku, nezdržuje na žádné známé adrese v ČR a je možné, že je v zahraničí. Pokud se ho policii nepodaří v nejbližších dnech vypátrat, bude podle Trýzny stíhán jako uprchlý. V kauze už byli předloni v červnu obviněni jednatelé firmy M5 Martin Haimann a Milan Vítek, kteří v případu zřejmě fungovali jako takzvaní bílí koně. První z organizátorů akce Radovan Krejčíř byl zatčen a obviněn měsíc po nich. Nelegální činnosti se podle policie obvinění dopouštěli od listopadu 2001 do ledna 2002.

Soud zamítl Kinského žalobu na Pozemkový fond

Soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Orlicí již podruhé zamítla nárok Františka Oldřicha Kinského na více než 50 pozemkových parcel na Ústeckoorlicku, které v současné době spravuje Pozemkový fond. Poprvé tuto žalobu odmítla v červnu 2002, na základě rozhodnutí odvolacího soudu se k ní ale musela vrátit. Okresní soud v novém rozsudku konstatoval, že Kinský se mohl vlastnického práva domoci prostřednictvím speciálních předpisů, například zákona o půdě, toho ale nevyužil. Rozsudek není pravomocný. Právní zástupce Kinského již při odchodu ze soudní síně naznačil, že se proti verdiktu odvolá. Tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je vlastnil tehdy nezletilý syn František Oldřich. Ten se tak nyní nedomáhá restituce majetku, ale potvrzení vlastnického práva k majetku, který jako šestiletý zdědil a podle právníka nikdy neztratil.

Pacovský rozesílá lidem výhružné dopisy i z vězení

Ladislav Pacovský, který spolu se svým synem Johnem čelí žalobě z trojnásobné vraždy v Litvínovicích u Českých Budějovic, údajně rozesílá lidem výhružné dopisy i z vazební cely. Při soudním líčení to řekla svědkyně Ludmila Sasmanová, které loni pachatel zastřelil manžela, syna a zetě. Adresátkou však není ona, ale ostatní lidé v Litvínovicích, kde se tragická událost stala a kde Pacovští pobývali. Soudce také přečetl výpis stížností, které obyvatelé Litvínovic na Pacovské podali na českobudějovickém magistrátu. Celkem devět podnětů na přestupek skončilo v sedmi případech odložením, v jednom napomenutím a jednou úřad postoupil věc Policii ČR. Starostka Litvínovic Alena Nováková soudu písemně potvrdila, že několikrát kontaktovala polici, aby jí poradili, co může jako představitel obce dělat, aby své lidi před Pacovskými uchránila.

Zloději loni ukradli elektřinu asi za osm milionů

Stále více neoprávněných odběrů elektrické energie zaznamenávají pracovníci Severomoravské energetiky. "Výše nelegálních odběrů se nedá přesně vyčíslit. Loni se pohybovala kolem osmi milionů korun," řekl mluvčí SME Pavel Nováček. Podle statistik společnosti patří mezi zloděje elektřiny zejména odběratelé odpojení pro neplacení, ale i lidé nebo firmy, které se snaží ušetřit. V posledních letech narostly neoprávněné odběry u provozovatelů restaurací a řemeslnických dílen. Zloději porušují plomby a proud odebírají ještě před měřidlem. Navíc se objevují případy, kdy klienti společnosti manipulují přímo s měřidly. Podle mluvčího společnost loni odhalila více než 1200 nelegálních odběrů, což bylo asi o 200 více než v předchozím roce. Asi polovinu z nich se podařilo objasnit. Téměř 450 přistižených nahradilo SME škodu kolem čtyř milionů korun.

Ve Chvaleticích se potopila výletní loď Praha

Výletní loď Praha se v noci na čtvrtek potopila v loděnicích ve Chvaleticích na Pardubicku, kde byla na opravě. Na palubě lodi nebyli žádní pasažéři ani posádka. Hasiči na Labi rozmístili norné stěny, aby zabránili případnému šíření nafty do řeky. Osobní výletní loď patří společnosti Evropská lodní doprava. Podle ředitele společnosti Jana Hamzy není příčina nehody zatím známa. Policie začne celou záležitost šetřit po vyzdvižení lodě z vody. "Zatím budeme šetřit to, co bylo příčinou tohoto potopení. Loď se zatím přečerpává, není na břehu, takže další výsledky budou během několika hodin nebo i dnů," uvedla mluvčí pardubické policie Ilona Kratochvílová.

Festival Karlovy Vary nezákonně rozdělil 35 milionů dotací

Pořadatel Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, společnost Film Servis, použil v letech 1999 až 2002 podle šetření Nejvyššího kontrolního úřadu 35 milionů korun, tedy více než polovinu státních dotací, v rozporu se zákonem. Podle šetření úřadu firma prostředky od ministerstva kultury vyplácela dodavatelům, které vybrala bez výběrových řízení. Ministerstvu kultury NKÚ vytýká, že žádným způsobem nekontrolovalo, jak pořadatel festivalu se státními dotacemi v celkové výši 67 milionů korun hospodaří. Ministerstvo se podle Holečka rovněž nepostaralo o hospodárné využití 34 milionů korun určených na bezplatné ubytování hostů festivalu. Ti většinou bydleli v luxusních hotelech Pupp, Park nebo Central. Společnost Film Servis Festival Karlovy Vary v čele s hercem Jiřím Bartoškou zajišťuje pro karlovarskou nadaci organizaci filmového festivalu od roku 1999.

Kříž ze zašovského kostela pochází z 15. století

Překvapením skončil nedávný restaurátorský průzkum dřevěného kříže v kostele Navštívení Panny Marie v Zašové na Vsetínsku. Odborníci totiž zjistili, že jde o gotickou památku z konce 15. století. Autor kříže zřejmě patřil do skupiny okolo proslulého řezbáře Veita Stosse nebo byl jedním z jeho následovníků. Kříž dlouhý 250 centimetrů, který byl předloni prohlášen kulturní památkou, patří mezi nejhodnotnější artefakty svého druhu v ČR. "Tak detailní propracování svalů a žil ukřižovaného Ježíše nelze běžně spatřit mezi řezbářskými díly dané epochy," vysvětlil referent pro památky valašskomeziříčské radnice Dan Žárský. Ojedinělé dílo nyní čeká péče restaurátorů. Náklady na obnovu historické památky přesáhnou 500.000 korun.

Město Zbiroh převzalo od armády zámek

Město Zbiroh ve středu převzalo od státu zámek, který před šesti lety opustila armáda. Obec zatím dostala objekt jen do zápůjčky, na uzavření darovací smlouvy ještě čeká. O tom, že město získá zámek, rozhodla vláda loni v prosinci. O zámek usiloval i Památkový ústav v Plzni. Ředitel ústavu Karel Drhovský je poněkud zklamaný, že to nevyšlo. Památkový ústav měl již pro zámek připravený program včetně secesní expozice. Na druhou stranu Drhovský chápe, že se stát chtěl objektu zbavit. Zámek je poničený a nemá žádné vnitřní zařízení. V zámku se také nachází Muchova secesní opona, která byla před několika lety na náklady státu zrestaurována. Město ji má zapůjčenou od armády do konce roku 2005. Starosta chce požádat stát, aby ji také převedl do majetku města. Opona podle něj bude vystavena v zámku.

Do Prahy přijedou hrát Bowie, Kravitz, Metallica a Santana

Příznivci rockové hudby se mohou těšit na čtyři velké koncerty, které se v Praze uskuteční na začátku léta. Koncertovat zde budou britský zpěvák David Bowie a američtí muzikanti Lenny Kravitz, Carlos Santana a skupina Metallica. Jejich vystoupení se uskuteční v novém koncertním parku, který do začátku května vznikne na Jižním Městě v místě bývalé skládky a vrakoviště mezi dálnicí D1 a ulicemi Na jelenách a Roztylská. V areálu, který má pojmout až 50.000 lidí, bude až 10.000 míst k sezení. Pódium bude variabilní a bude se měnit podle potřeb jednotlivých vystupujících. Pozemky, na nichž se koncertní park rozkládá, si agentura pronajala nejméně na tři roky. Do areálu investuje přes deset milionů korun. Provoz parku zahájí 19. května koncert britské skupiny Jethro Tull.

Mažoretky z Dubí se připravují na vystoupení v Itálii

Na květinové slavnosti, které se v Itálii konají od 22. do 29. května, se chystají mažoretky z Dubí na Teplicku. Podle jejich vedoucí Ladislavy Horáčkové je italští organizátoři festivalu objevili na internetu. Děvčata ve věku 13 až 14 let předvedou pochod na hudbu Františka Kmocha a volnou sestavu, kterou si teprve vyberou. Zájmový kroužek Dubské mažoretky, který sdružuje 12 dívek, vznikl v roce 2000 při místním Centru volného času. Dubská děvčata se předvedla i na mistrovství republiky mažoretek: poprvé v roce 2002, podruhé o rok později. Kromě toho absolvují stále více kulturních a společenských akcí. A nejsou to už jen čeští pořadatelé, kteří mají zájem o vystoupení dubských mažoretek. Například 30. dubna jsou dubská děvčata zvána do Německa.

Vězni vyrobili přístřešek pro historický zvon

Novou vyřezávanou dřevěnou zvoničku pro historický zvon z roku 1858 postavili v těchto dnech vězni z vazební věznice v Brně-Bohunicích. Zvon, který odlil brněnský mistr František Hiller, používala dříve věznice při mimořádných událostech ke svolání dozorců. Již před několika desetiletími ale začala vězeňská služba využívat modernější techniku. Vedení věznice nedávno rozhodlo o vybudování zvoničky. Vězni ji vyrobili podle podkladů, které s pomocí vychovatelů našli v odborné literatuře. Není dosud jasné, jak se zvon, který původně patřil brněnským řeholníkům, dostal do věznice. Odpověď nyní hledají odborníci v archivech Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR.

Na Šumavě vzniknou turistická centra s řemeslnickými dílnami

Návštěvnická centra provozovaná rodinnými firmami mají do dvou let vzniknout v několika šumavských obcích v chráněném přírodním prostředí. Centra budou návštěvníkům nabízet takzvanou zážitkovou turistiku - kromě pozorování práce lidového řemeslníka si v nich lidé budou moci sami zhotovit tradiční výrobek. Projekt si vyžádá na 100 milionů korun. Obce chtějí prostředky získat mimo jiné ze strukturálních fondů EU. Podílet by se však měly na financování projektu také stát a kraje. Návštěvnická centra, která se budou vzájemně podporovat a propagovat, mají vyrůst v obcích v Plzeňském i Jihočeském kraji. Například centrum v Lažištích bude zaměřeno na tradiční textilní výrobu, v Drslavické tvrzi bude zase zahájen provoz staročeské kuchyně. Ve Vlčích Jámách vznikne centrum při místní ekofarmě zaměřené na výrobu sýrů. V Srní má být centrum zaměřené na kovářství a na Modravě na rezonanční dřeva. Připravuje se i vznik centra zabývajícího se výrobou ručního papíru - to by mělo vyrůst v Prášilech.

A jaké bude počasí:

Noc bude oblačná až polojasná, teploty -5 až -9, na sněhové pokrývce kolem -11 stupňů. Zítra čekejte skoro jasno s nejvyššími teplotami nula až 4, na horách kolem -3 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

19-02-2004