Zprávy Radia Praha

Místopředseda vlády Vladimír Špidla: ČR není v boji s korupcí šampiónem, ale není podprůměrná

Česká republika není v boji s korupcí podle místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly šampiónem, ale rovněž není podprůměrná. Jak řekl v úterý na Česko-americké konferenci o obchodu a investicích, je přesvědčen, že že korupce v ČR je nejmenší z transformujících se zemí. Hlavními úspěchy v potírání korupce mají být podle Vladimíra Špidly nedávno prosazená slučitelnost zákona o veřejné soutěži s evropskými standardy a schválení zákona o finanční kontrole. Ten podle něj odděluje rozhodnutí o investici od schválení procesu.

Česká republika má podle Vladimíra Špidly zájem o americké investice, neboť jde o jejich globální zdroj. "Máme u nás vynikající příklady, ale též dílčí selhání," uvedl Špidla. Dodal, že celkový přínos amerických investorů je nepochybně kladný, avšak některé neúspěšně rozsáhlé investice poznamenaly vyspělá odvětví. Nejmenoval však žádnou firmu. Známé je nicméně například neúspěšné působení firmy Ayres Corporation v LETU Kunovice. Investoři by podle místopředsedy měli uvažovat nad tím, že v polovině roku 2004 padne definitivní rozhodnutí o členství země v EU. Jak řekl, ČR je evropským státem a pohybuje se v evropském kontextu. Podle něj svým kulturním a politickým směřováním leží Praha mezi Rakouskem a Nizozemskem, nikoli však hospodářskou silou. Dodal, že země je vynikajícím předpolím pro investiční úvahy v Polsku, Rusku nebo na Ukrajině. Americké společnosti investovaly do české ekonomiky do konce loňského roku asi 1,7 miliardy dolarů (přes 55 miliard korun). Znamenalo to zhruba šest procent veškerých přímých zahraničních investic v zemi.

Dvoudenní česko-americké konference se měl původně zúčastnit i bývalý americký prezident Bill Clinton. Podle posledního čísla časopisu Týden jsou důvodem neúčasti Clintona negativní články o šéfovi pořádající agentury Teleaxis Peteru Kovarčíkovi právě v tomto týdeníku. Oficiálně nedorazil někdejší první muž Ameriky kvůli vrcholící volební kampani v České republice.

Velvyslanectví České republiky v Indii a Pákistánu čekají na vývoj situace

České zastupitelské úřady v Indii a Pákistánu čekají na další vývoj situace mezi oběma jadernými mocnostmi, které se ocitly na pokraji války. ČTK to v úterý sdělili pracovníci českých velvyslanectví v Dillí a v Islámábádu. V Indii se sice snížil počet administrativních pracovníků velvyslanectví či jejich rodinných příslušníků, ale jde o opatření přijaté v rámci nastávajících dovolených. Jak a kdy se vrátí, bude pak záležet na vývoji situace. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil v pondělí řekl, že ministerstvo českým turistům vzhledem k bezpečnostní situaci nedoporučuje, aby do Indie či Pákistánu jezdili.

Velvyslanec Kmoníček trvá na tom, že se Atta setkal v Praze s iráckým agentem

Český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček trvá na tom, že se terorista Muhammad Atta setkal v Praze s iráckým agentem. ČTK to v úterý sdělila redakce týdeníku The Prague Post, jehož zpravodaji Franku Griffinovi poskytl Kmoníček v New Yorku rozhovor. Kmoníčkovo vyjádření přichází několik týdnů poté, co američtí představitelé popřeli, že by o loňském Attově setkání s diplomatem a agentem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním v Praze existovaly důkazy. Kmoníčkovo vyjádření přichází několik týdnů poté, co američtí představitelé popřeli, že by o loňském Attově setkání s diplomatem a agentem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním v Praze existovaly důkazy. Kmoníček, jenž donedávna zastával funkci náměstka ministra zahraničních věcí, týdeníku ale řekl, že byl osobně zodpovědný za loňské Anímovo vyhoštění. Diplomat byl vyhoštěn v dubnu, podle tehdejšího oficiálního zdůvodnění "za aktivity přesahující jeho diplomatické aktivity". Tato formulace je obvykle vyhrazena pro obvinění z vyzvědačství nebo z činností spojených s terorismem, informoval týdeník.

Třiatřicetiletý Egypťan Muhammad Atta vystudoval na Káhirské univerzitě architekturu. Od roku 1992 do loňského března byl studentem Technické univerzity v Hamburku. S teroristy se údajně začal stýkat v roce 1999, nejspíš při svých návštěvách Sýrie. Loni 11. září pravděpodobně pilotoval letadlo, které narazilo do severní věže Světového obchodního střediska.

Prezident Havel jmenoval na Pražském hradě 15 nových soudců

15 nových soudců jmenoval na Pražském hradě v úterý prezident Václav Havel. Přestože se soudcovská profese dlouhodobě drží na předních příčkách pomyslného žebříčku společenské prestiže, soudců není stále dostatek. Podle údajů ministerstva spravedlnosti pracuje v české justici 2666 soudců. To je o téměř tři stovky méně, než by si vedení resortu představovalo. Plánovaný počet soudců se totiž pohybuje kolem 2950. Na soudcovskou praxi se ale zároveň připravuje několik set justičních čekatelů.

Cenu Gratias agit získali po boku dalších krajanů Bohumil Med a Václav Mašek

Když Bohumil Med koncem 60. let využil nabídky vyučovat na brazilské univerzitě, odsoudil jej tehdejší československý režim v nepřítomnosti za vlastizradu. V úterý převzal Bohumil Med po boku dalších krajanů z rukou ministra zahraničí Jana Kavana cenu Jana Masaryka Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Čeští krajané v Brazílii jsou podle Meda většinou hudebníci, kteří tam odešli s orchestrem a v zemi zůstali. On sám založil v Brazílii Kulturní společnost Brazílie - Československo. Čtyři roky měl v brazilském rádiu týdenní hodinový program s českou hudbou. Neúnavný propagátor české hudby v jihoamerickém státě ale míní, že Česko se může v Brazílii důrazněji prosazovat.

Kromě Bohumila Meda převzal cenu i arciděkan Václav Mašek za zachování kulturní tradice a jazyka u české komunity v rumunském Banátu. Jeho působení v banátských vesnicích se podobalo misii. Mašek například začínal jako mladý kněz v rumunské Nové Moldávii, kde 24 let nepůsobil žádný církevní představitel. "Já jsem tam nenašel jedny kamna, ani jednu stoličku, musel jsem od základu začít všechno," popsal duchovní, který při působení ve vesnici Gerník vzbudil zájem tamních dětí o náboženství prostřednictvím českých lidových písní.

Cenu, již začal udělovat v roce 1997 Kavanův předchůdce Josef Zieleniec, dostalo v úterý deset osobností a tři organizace. Ministr Kavan také odhalil v Černínském paláci dvě pamětní desky obětem nacismu a komunismu.

Petr Pithart chce podpořit vysokoškolské odbojáře proti totalitě v roce 1948

Odboj vysokoškolských studentů proti komunistické totalitě v roce 1948 není podle předsedy Senátu Petra Pitharta náležitě oceněn. Zástupcům odbojářů z takzvaného Akademického klubu 48 proto v úterý slíbil, že se zasadí o to, aby jim byl částečně zvýšen důchod a aby měli na pražském Hradčanském náměstí pamětní desku. "Bylo jim jako obětem komunismu přiznáno právo na zvýšení důchodů, ale zatím se tak nestalo. Já jsem jim slíbil, že udělám vše pro to, abychom po volbách konečně to řešení našli," řekl Petr Pithart. Připomněl, že zvýšení důchodů se týká asi 600 lidí. Jak zdůraznil, odbojářům bude "otevírat dveře v případě, že budou někde přivřené nebo zavřené".

Vláda bude rozhodovat o exkluzivitě LNM na koupi Vítkovic a OKD

Kabinet má na středečním zasedání rozhodnout o udělení dalších dvou exkluzivit společnosti LNM Holdings, a to na předložení nabídek na koupi Vítkovice Steel a těžební firmy OKD. Exkluzivita má trvat šest měsíců od podpisu smlouvy s LNM o prodeji akcií Nové huti, o němž kabinet rozhodl minulý týden, a týká se státních podílů 99 procent akcií Vítkovice Steel a 46 procent akcií OKD.

Ministr Tvrdík předloží návrh na další vojenská cvičení s cizími vojáky

Počet společných cvičení českých vojáků s vojáky dalších zemí, ať už v České republice nebo v zahraničí, se má letos zvýšit z původních třinácti o osm - tři mimo ČR a pět na českém území. Vyplývá to z materiálu, který na středečním jednání vlády v Olomouci předloží ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Dosud bylo naplánováno na letošní rok třináct společných cvičení českých a zahraničních vojáků, důležitými partnery jsou USA, Velká Británie a Německo a osm cvičení v rámci NATO.

V ČR se o zvolení ucházejí zástupci 46 stran a hnutí

O zvolení do Poslanecké sněmovny se letos na kandidátkách 28 volebních uskupení ucházejí zástupci 46 politických stran a hnutí. Koalici ale spolu vytvořily jen KDU- ČSL a Unie svobody. Kandidátky z vlastních řad zaplnily pouze ODS a také České sociálně demokratické hnutí a Romská občanská iniciativa, které se ale do voleb přihlásily jen v jednom kraji. Ostatní strany a hnutí nabídly místa na kandidátkách i bezpartijním. Vyplývá to ze srovnání kandidátních listin, které jsou uvedeny na oficiálním volebním serveru www.volby.cz.

Koalice si dovede lépe představit společnou vládu s ČSSD

V případě, že by se Unie svobody- DEU podílela na sestavení nové vlády, dovedla by si lépe představit koaliční partnerství s ČSSD. "Došli jsme k tomu na základě analýzy, vycházející z toho, že našimi prioritami je vstup do EU a dokončení decentralizace státu," řekl v úterý novinářům v Liberci místopředseda Senátu Jan Ruml. "Před čtyřmi lety bych to nikdy neřekl," poznamenal. Jak dodal, do budoucna nebude možné společnost polarizovat na levici a pravici, nýbrž hledat programové kompromisy.

Volební zkoušku ČSÚ narušilo oznámení o uložení bomby v Benešově

Bezproblémový průběh celoplošné zkoušky zpracování výsledků voleb, kterou v úterý prováděl Český statistický úřad (ČSÚ), narušilo odpoledne anonymní oznámení o uložení bomby na Městském úřadě v Benešově. Místní radnice je jedním z 496 míst, odkud se výsledky hlasování v jednotlivých okrscích posílají elektronicky do pražské centrály ČSÚ. Přivolaní policisté budovu vyklidili a při dvouhodinovém hledání žádnou nálož nenalezli.

České kontrolory budou školit jejich němečtí kolegové

Pracovníky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) budou v příštích 14 měsících školit v rámci takzvaného twinningového programu jejich zkušenější kolegové z německého Spolkového účetního dvoru. Nový projekt, který je formou předvstupní pomoci Evropské unie kandidátským zemím, v úterý v Míčovně Pražského hradu slavnostně zahájili prezidenti obou národních kontrolních úřadů Lubomír Voleník a Dieter Engels. Němečtí kontroloři uspořádají pro české kolegy několik odborných seminářů a pomohou jim vytvořit nový manuál pro finanční a výkonnostní audit. Zároveň budou dohlížet na jejich pracovní postup během kontrolních akcí. Někteří z českých kontrolorů by v rámci projektu měli absolvovat i jazykové kursy a zdokonalit se ve znalostech informačních technologií. Základním smyslem projektu je podle Voleníka seznámit německé experty se způsoby práce NKÚ a vyslechnout jejich doporučení.

Romové v ČR mohou získat odškodnění - pomáhá jim v tom i společnost Člověk v tísni

Zhruba 850 Romů, kteří byli za druhé světové války z rasových důvodů diskriminováni a perzekvováni, si mohou v těchto dnech vyzvednout na českých poštách finanční odškodnění. Při vyřizování žádostí jim při tom pomáhají terénní spolupracovníci společnosti Člověk v tísni. Podle Dariny Sedláčkové z Česko-německého fondu budoucnosti tak bude poprvé odškodněna velká skupina romských žadatelů, kteří byli odvlečeni do koncentračních či pracovních táborů nebo byli nuceni opustit své domovy. Fond vyřizuje platby z prostředků německé nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost.

Českým obětem nacismu je určeno 432 miliónů marek (asi 6,3 miliardy korun) z německé nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost. Kromě toho se některá německá města rozhodla sama odškodnit lidi, kteří v nich byli za války nuceně nasazeni.

Nová vlna českých a slovenských Romů žádá o azyl ve Švédsku

Novou vlnu žádostí o politický azyl od Romů z České republiky i ze Slovenska právě prožívá největší skandinávská země Švédsko. Jen za květen tu o azyl požádalo 74 českých Romů, což je přibližně stejné množství jako za celý loňský rok. Nárůst ze Slovenska je dokonce ještě výraznější: v květnu Švédové zaznamenali celkem 206 slovenských žádostí.

Podle sdělení Migračního úřadu v Norrköpingu, nikomu z českých ani slovenských žadatelů nebyl azyl udělen, a to ani letos, ani v loňském roce. Od ledna zatím ve Švédsku o azyl požádalo 111 českých a 421 slovenských Romů. Za celý loňský rok přitom srovnatelné počty činily 79 osob s českými a 349 se slovenskými pasy.

Podle britské policie přistěhovalci z Východu šíří prostituci

Přistěhovalci z Východu včetně České republiky šíří v Británii prostituci. Podle úterního listu The Times to řekl šéf mravnostního oddělení Scotland Yardu Simon Humphrey. Podle jeho slov tvoří ženy z východní Evropy většinu prostitutek, které jeho policisté nalézají v saunách, klubech a dalších podnicích, za nimiž se maskují nevěstince. V posledních pěti letech se "dostupnost" prostitutek v Británii podle něj zvýšila o 50 procent. Nyní se šíří z velkých měst do malých. Asi 60 procent osazenstva nevěstinců činí ženy z Litvy, Albánie, České republiky, Moldavska, Kosova, Srbska a Rumunska.

ČR v užívání počítačů a internetu zaostává za zeměmi EU

Česko a Slovensko v užívání počítačů a internetu výrazně převyšují průměr v kandidátských zemích, ale stejně výrazně zaostávají za průměrem v členských zemích Evropské unie. Vyplynulo to ze statistiky, kterou v úterý v Bruselu zveřejnila agentura Eurostat. V České republice bylo v roce 2001 téměř 14 počítačů na sto obyvatel, přičemž průměr v 13 kandidátských zemích je sedm počítačů a v EU 30,4 počítače na sto obyvatel. Nejhůře z kandidátů je na tom Rumunsko s necelými čtyřmi počítači na sto osob a nejlépe Slovinsko s 27,5 počítače na sto lidí. ČR je na 7. místě hned za SR se 14,8 počítače na sto obyvatel.

Ramiro Cibrian otevřel ve Frýdku-Místku nové prostranství Evropy

Nové prostranství Evropy otevřel v úterý ve Frýdku-Místku vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian. Město vybudovalo toto prostranství během půl roku a z městské pokladny za něj zaplatilo 12,5 miliónu korun. Dominantou celého prostoru se stala socha Europy. Osm let ji tvořil sochař Ladislav Dryák, který v roce 1969 emigroval do Německa. Na sochu musel vypracovat zhruba 30 návrhů tak, aby její podoba vyhovovala všem zemím Evropské unie.

ČR postaví v Mexiku paroplynovou elektrárnu za miliardu korun

Česká republika se bude podílet na výstavbě paroplynové elektrárny o výkonu 113 megawattů v mexickém městě Monterrey a český podíl má činit podle důvěryhodných zdrojů zhruba miliardu korun. Smlouvu podepíší ve čtvrtek generální ředitel Škody Praha Jan Řičica a prezident firmy Genemex George Quitter. "Škoda Praha se podílí na přípravě tohoto projektu od začátku a předala zákazníkovi nabídku na dodávku této elektrárny na bázi dodávky na klíč," sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

ČR na BSE prověřila 192.000 zvířat, zůstávají dva nakažené kusy

Státní veterinární ústavy vyšetřily k 31. květnu na tzv. nemoc šílených krav (BSE) 191.894 kusů skotu. "Stále platí, že u nás byly zjištěny jen dva pozitivní případy," řekl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Testovány jsou všechny poražené kusy skotu starší 30 měsíců a zvířata uhynulá a nutně poražená rizikových věkových kategorií.

Zájemci o majetek Rokytnice získali pozemky za 15,6 mil. Kč

O pozemky Rokytnice nad Jizerou byl velký zájem i čtvrtý den dražby. Aukční síň Naxos vydražila všech 12 pozemků, které byly zařazeny do úterního programu. "Částka dosažená vydražením dosáhla zhruba 15,6 miliónu korun, což je více než šestinásobek součtu nejnižších podání dražených nemovitostí," uvedl licitátor Libor Nevšímal. Dražba majetku Rokytnice nad Jizerou dosud vynesla téměř 61 miliónů korun.

Obec je jednou z nejzadluženějších v republice. Její dluh s úroky činí téměř 400 miliónů korun, což je téměř desetinásobek ročního rozpočtu. Jde o první město, jehož problémy s dluhy řeší veřejná aukce. Navrhovatelem dražby je Česká konsolidační agentura. Zástupci Rokytnice jsou ale přesvědčeni, že dražbou byl porušen zákon o obcích. Podali proto Krajskému soudu v Hradci Králové návrh na pozastavení dražby.

Václav Havel a Johannes Rau zahájí výstavu Samizdat

Umělecká díla i manifesty hnutí za lidská práva a dalších společenství bojujících v době komunismu za svobodu představí v hlavním městě výstava Samizdat. Ve středu ji v Národním muzeu společně zahájí prezidenti Česka a Německa Václav Havel a Johannes Rau. Literaturu, hudbu a výtvarné umění, které tvořilo v 60. až 80. letech alternativu k režimem ovládané kultuře, prezentuje více než 800 exponátů pocházejících z bývalého Sovětského svazu, Československa, Maďarska, Polska a Německé demokratické republiky.

Nová výstava fotografií nabízí přes 300 portrétů známých osobností

Více než tři stovky fotografických portrétů známých osobností ze světa politiky, umění, vědy, sportu i zábavy nabízí návštěvníkům výstava, která se na Staroměstské radnici v Praze koná od úterý až do konce července. Autory snímků jsou čeští fotografové několika generací, protože výstava představuje portréty vzniklé v letech 1942 až 2002. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat vývoj jedné fotografické disciplíny během šesti desetiletí minulého století. Mezi 34 fotografy jsou legendy české fotografie Karel Hájek, Karel Ludwig, Václav Chochola či Taras Kuščynskyj, jehož velká výstava se koná v Obecním domě. Stejně legendární jsou i lidé na snímcích - Jiří Voskovec a Jan Werich, proslulý houslista Rafael Kubelík či malíři František Tichý, Jan Zrzavý a Jiří Trnka.

Výtvarníci Šípek a Kapic připravili výstavu pro unikátní historické prostory

Společnou výstavu pro historické prostory galerie Nadace český barok připravili sklář Bořek Šípek a malíř Pavel Kapic. Galerie sídlící v Rámové ulici v Praze 1 nabídne návštěvníkům od úterý do konce června podívanou, která spojuje barokní plastiky s rozměrnými skleněnými vázami připravenými speciálně pro tento projekt. Expozici doplňují plátna Pavla Kapice žijícího od konce 60. let v USA. Český architekt a návrhář Bořek Šípek, který je považován za světovou špičku v průmyslovém designu či užitém umění, se s Kapicem seznámil v emigraci, do níž odešel stejně jako malíř v roce 1968. Pro galerii, která působí jako lapidárium originálů ohrožených barokních soch, připravili společný projekt.

Bořek Šípek navrhl mimo jiné několik pracovních i a také nový interiér Obrazárny Pražského hradu. Je autorem nové Chotkovy lávky spojující vládní Kramářovu vilu s letohrádkem v Královské zahradě Pražského hradu. Pavel Kapic začínal jako sochař, později se stal malířem a studoval na newyorských univerzitách. Vystavoval v New Yorku a Itálii, v České republice se představuje poprvé.

Režisér Otakar Vávra natáčí dokument nazvaný Moje Praha

Téměř sedm desítek let od vzniku svého prvního krátkometrážního snímku s názvem Žijeme v Praze natáčí jednadevadesátiletý scenárista a režisér Otakar Vávra dokument, který bude vlastně jeho pokračováním. Má název Moje Praha a legendární filmař v něm konfrontuje současnou tvář metropole s tou, kterou poznal v roce 1930, když sem jako student přijel. Dokument by měl mít charakter intimní zpovědi a objeví se v něm řada archivních záběrů. Už proto vznikne v koprodukci filmové a televizní společnosti Febio s Národním filmovým archívem. Febio chce tímto snímkem zahájit cyklus jedenadvaceti pohledů na Prahu 21. století, přičemž za kamerou bude vždy některá z osobností české kultury.

Když tvůrce 49 celovečerních filmů Otakar Vávra letos přebíral prestižního Českého lva za dlouholetý umělecký přínos, odmítl, že by šlo o bilancování, jakoby to mělo být naposled. "Já doufám, že není, chci ještě něco udělat," uvedl. Svůj život Vávra označuje za podivný - nejen proto, že prožil dvě světové války, osm převratů a pět změn životního stylu. Jeho jméno bývá spojováno s klasickou érou meziválečného Barrandova, husitskou trilogií z 50. let, hrubínovskou Romancí pro křídlovku z 60. let i s monstrózními díly normalizační kinematografie. Pracoval s Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou i Zdeňkem Štěpánkem. Za více než 50 let pedagogické činnosti vychoval mimo jiné Evalda Schorma, Věru Chytilovou a Jiřího Menzela. Ten v jeho pamětech vydaných v roce 1996 uvedl, že měl-li by někdy někde stát nějaký český filmový památník, mělo by na něm být vytesáno, že Otakar Vávra se zasloužil o český film.

České kulturní sezóně ve Francii nyní dominuje vážná hudba

Nespočet význačných českých hudebních těles i sólistů se nyní střídá ve Francii v rámci České kulturní sezóny nazvané "Bohemia Magica". České hudbě je například zasvěcen i letošní ročník hudebního festivalu na pařížské Sorbonně, který v úterý večer zahajilo Nosticovo kvarteto. Díla českých skladatelů, především Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany či Josefa Suka, budou v prostorách slavné pařížské univerzity interpretovat také domácí i zahraniční hudebníci. S českým repertoárem se zde mimo jiné představí i Memphis Youth Symphony Orchestra.

A na závěr ještě krátce o středečním počasí v ČR:

Převážně polojasno, nejvyšší denní teploty 25 - 29 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio