Zprávy Radia Praha

Ve sněmovně byla podepsána dohoda o koaliční vládě ČSSD a Koalice

Dohoda o vytvoření společné vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU byla v úterý definitivně stvrzena. Smlouvu o programu, způsobu komunikace mezi vládními partnery a rozdělení ministerstev podepsala šestice zástupců tří stran v úterý po poledni v Poslanecké sněmovně. "Jsem přesvědčen, že je základem vlády, která bude dostatečně pevná, aby splnila úlohy, které jsou před ní," prohlásil po podpisu smlouvy předseda ČSSD a zřejmě budoucí premiér Vladimír Špidla. "Naší prioritou je, aby v České republice vznikla většinová vláda, která dovede zemi do Evropské unie a která zabrání tomu, aby se na správě a zásadních rozhodováních v této zemi podíleli extremisté, míněno komunistická strana," dodal úřadující šéf unionistů Ivan Pilip.

O návrhu dohody, na němž se vyjednávači všech tří stran shodli v pondělí večer, v úterý dopoledne jednaly poslanecké kluby tří koaličních stran. Všichni jejich poslanci podpořili usnesení, která smlouvu podporovala. Tyto záznamy o hlasování se mají stát přílohou dokumentu a jakýmsi politickým závazkem poslanců vůči vládě, jež má ve sněmovně těsnou většinu 101 hlasů.

Tento pátek zřejmě podá stará vláda demisi a prezident jmenuje novým premiérem Vladimíra Špidlu. Novou vládu, v níž mají mít sociální demokraté 11 a lidovci a unionisté shodně po třech křeslech, by měl prezident Václav Havel jmenovat v pondělí. Poté bude mít kabinet 30 dnů na to, aby požádal sněmovnu o důvěru.

Vznikající koaliční vládu už v úterý kritizovala nejsilnější opoziční strana ODS. Občanští demokraté tvrdí, že kabinet ČSSD a Koalice zemi zadluží a přivede do krize. Vedení ODS má výhrady i k personálnímu obsazení vlády. Mimo jiné mu vadí, že v čele některých ministerstev budou lidé, kteří se příslušnou oblastí v předchozích letech vůbec nezabývali.

Politologové zase označují za výrazný faktor, promítnuvší se do personálního složení budoucí vlády, potřebu nalézt kompromisní řešení. Experti sice vítají, že v příštím kabinetu usedne mnoho mladších lidí a také dvě ženy, domnívají se však, že řadu funkcí rozdělili vyjednavači v duchu přísloví "aby se vlk nažral, a koza zůstala celá".

Špidla ovšem nemá příliš velké obavy z toho, že by nová vláda procházela častými koaličními krizemi. Po podpisu dohody dal v úterý v rozhovoru s novináři najevo, že jeho vláda bude pevná a vydrží po celé čtyřleté funkční období. Optimisticky o práci vlády hovořili i Špidlovi vládní partneři z KDU-ČSL a unie.

Evropská komise v úterý dala najevo, že vznikající koalice byla předvídatelná, a že by takový kabinet měl bez větších problémů dovést zemi do Evropské unie.

Svoboda bude podle expertů pro EU a v diplomacii bude vážit slova

Hlavně proevropské směřování očekávají experti od Cyrila Svobody (KDU-ČSL), s nímž se v budoucí vládě počítá jako s novým ministrem zahraničí. Odborníci také nepočítají s žádným velkým odklonem od dosavadní české zahraniční politiky a upozorňují, že Svoboda bude muset jednat v souladu s vládním programem. Zároveň si myslí, že bude vstřícným ministrem a bude opatrný při formulování českých postojů. "On určitě nebude revidovat současnou politiku, ale zároveň se téměř určitě nedopustí nějakého dalšího výroku, který by poškodil zahraniční vztahy s Rakouskem či Německem," řekl v úterý Antonín Berdych z Asociace pro mezinárodní otázky. Obavy, že by se Svoboda mohl snažit nějak měnit český postoj například k Benešovým dekretům, jsou tak podle něj neopodstatněné. Sám Svoboda v neděli uvedl, že otázku dekretů vláda otevírat nebude.

Rusnok chce dokončit restrukturalizaci ČEZ, privatizace otázkou

Budoucí ministr průmyslu a obchodu a současný ministr financí Jiří Rusnok považuje za jeden z prvotních úkolů ve své nové funkci dokončení spojení ČEZ s distributory. "Privatizace je otázka uvážení," řekl v úterý Rusnok po ustavující schůzi sněmovny parlamentu, jíž se členové vlády účastnili. Dalším důležitým úkolem bude připravit novou energetickou koncepci, dodal ministr. Mezi prioritní úkoly MPO Rusnok také řadí dokončení restrukturalizace v hutnictví a hornictví. MPO by také mělo pokračovat pokračovat v politice přílivu investic a zlepšovat postupně podnikatelské prostředí, řekl Rusnok. Nynější ministr průmysl Miroslav Grégr je s nominací Rusnoka na funkci ministra průmyslu a obchodu spokojen. Uvedl, že s Rusnokem dva roky spolupracoval a případné rozpory řešili vždy tak, aby našli společné stanovisko. "Já jsem rád, že je to on," dodal Grégr.

Marešův nový úřad vítají akademici a odsuzují odboráři

Jako "místo pro místo" a "funkci úplně zbytečnou" charakterizoval předseda školských odborů Jaroslav Rössler post vicepremiéra pro vědu, výzkum a lidské zdroje, který v nové vládě připadne unionistovi Petru Marešovi. Naopak příjemně překvapen ze vzniku nového resortu je předseda České konference rektorů Ivan Wilhelm. To, že se výzkumu a vývoji bude věnovat konkrétní osoba vítá i místopředseda Akademie věd ČR Vladimír Nekvasil. "Je to jen snaha uspokojit ambiciózní politiky," domnívá se šéf školských odborářů. Podle něj se v osobě Mareše dostává do vlády člověk, který ani nedostal mandát od voličů. Místopředseda Unie svobody totiž nebyl zvolen do Poslanecké sněmovny. Wilhelm, rektor Univerzity Karlovy (UK), by si naopak přál, aby měl Mareš ve vládě silnou pozici. "Pak by se dal i větší prostor vědě a výzkumu, stejně jako hospodaření s lidskými zdroji," řekl ČTK. Právě otázka lidských zdrojů bude podle Mareše patřit mezi nejdůležitějších otázky při vstupu do EU. V nové vládě by pak měl jeho úřad řídit aktivity, které jsou normálně resortně součástí ministerstva školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Dostál s "ministrováním" nepočítal, pro kulturu nadále počítá s jedním procentem rozpočtu

Pavla Dostála zastihla nabídka předsedy ČSSD Vladimíra Špidly, aby pokračoval ve vedení ministerstva kultury, když si vyjednával svou další uměleckou kariéru. Předseda ČSSD mu telefonoval v pondělí kolem 21:30, když Dostál jednal s ředitelem divadla Na Fidlovačce Tomášem Töpferem o tom, že by v jeho divadle režíroval. S Dostálem se v novém kabinetu nepočítalo, jeho funkce měla připadnout unionistovi Petru Marešovi, jenž se nakonec stal místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a lidské zdroje.

Dostál považuje pro resort za nejdůležitější snahu zvýšit podíl výdajů na kulturu na úroveň obvyklou v zemích Evropské unie, tedy na jedno procento ze státního rozpočtu. Oponenti však Dostála už na jaře kritizovali, že nedodržel předvolební sliby sociálních demokratů - letošní polovina procenta, zbývající na kulturu po odečtení výdajů na církve, je podle jejich názoru historickým minimem. "Dostál měl celé minulé období na to, aby vyřešil podstatné věci v kulturní politice. Nevidím důvod k důvěře, že se tak stane v období následujícím," řekl divadelní teoretik a vysokoškolský pedagog Josef Herman.

Hlavním úkolem MMR bude příprava na čerpání z fondů EU

Jedním z hlavních úkolů ministerstva pro místní rozvoj bude v následujícím období příprava na čerpání peněz ze strukturálních fondů po vstupu ČR do Evropské unie. V úterý to řekl budoucí ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Připomněl, že bude záležet především na připravenosti projektů a zajištěném spolufinancování z místních zdrojů. MMR proto musí nyní pracovat na tom, aby ČR po vstupu byla schopna čerpat co nejvíce evropských peněz, řekl. Další věcí, ve které podle Němce lze čekat shodu ve vládě, jsou investiční pobídky pro investory, kteří by zajišťovali nájemní bydlení. V oblasti bytové politiky bude nová vláda podporovat výstavbu zejména daňovými úlevami. Podpora stavebního spořením, která je co do objemu největší podporou v oblasti bydlení ze strany státu, bude podle Němce pokračovat.

Ambrozek chce jako ministr životního prostředí víc spolupracovat s hospodářskými resorty

S hospodářskými resorty chce ve spolupracovat lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Jsem rád, že se do koaliční smlouvy dostala formulace orientace na sociálně tržní hospodářství. Slibuji si od toho že se otázka životního prostředí bude pojímat týmověji než dosud, to znamená více spolupráce s ostatními resorty," řekl v úterý v Poslanecké sněmovně Ambrozek. Právě ve spolupráci s ministry dopravy, průmyslu a zemědělství vidí Ambrozek největší nedostatky svého předchůdce Miloše Kužvarta (ČSSD). Osobní spory podle něj zbytečně převládly nejen v Kužvartově přístupu k agendě, ale ovlivnily podle Ambrozka i práci některých náměstků. Ambrozek by také rád dál spolupracoval s neziskovým sektorem. Současně si je vědom toho, že nevládní organizace po něm budou chtít moc a že jim ve všem nebude moct vyhovět.

Kužvart je zklamaný, že ho předseda Špidla nepovolal do vlády

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD), kterého v nové vládě nahradí lidovec Libor Ambrozek, je zklamán tím, že v kabinetu nezasedne. O tom, že ekologický resort dál vést nebude, se dozvěděl až ze sdělovacích prostředků. "Považuji to za neuvěřitelné," řekl v úterý na adresu předsedy ČSSD Vladimíra Špidly. Připomněl, že Špidla ho ještě týden před volbami jmenoval mezi ministry, se kterými počítá. Proč z budoucího kabinetu vypadl, neví. Špidla v úterý v rozhovoru s novináři vyjádřil pochopení proto, že Kužvart "nese ne zcela lehce" svoji neúčast v nové vládě. S odkazem na sestavení koaliční vlády a potřebu vytvořit "koncepční rovnováhu" ale Špidla zdůraznil, že ministr "musí být připraven poskytnout své místo k dispozici v zájmu celku".

Ustavující schůze nové sněmovny začala hymnou a slibem

Českou hymnou a složením poslaneckého slibu začala v úterý odpoledne se zhruba desetiminutovým zpožděním ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny. Jako první složil slib její bývalý předseda Václav Klaus (ODS), který bude ustavující jednání řídit až do čtvrtka, kdy dolní komora zvolí jeho nástupce. Na úvodní jednání sněmovny přišli také členové dosavadní vlády premiéra Miloše Zemana. Jeho kabinet podá demisi po skončení ustavujícího sněmovního jednání, tedy pravděpodobně ve čtvrtek nebo v pátek. Tím vznikne prostor pro zformování nové vlády, kterou vytvoří zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Tato nová vláda by mohla nejpozději do 6. srpna sněmovnu požádat o vyslovení důvěry.

Poslanci již dopoledne převzali od ministra vnitra a předsedy Státní volební komise Stanislava Grosse osvědčení o svém zvolení. Nyní ještě dostanou od parlamentní kanceláře průkaz se svou fotografií, razítkem sněmovny a podpisem jejího předsedy. Průkazem se budou prokazovat například ve chvílích, kdy budou mít problémy a budou se odvolávat na svou imunitu, čímž se mohou bránit případnému postihu.

Kuvajt má zájem o spolupráci s ČR i ve vojenské oblasti

Kuvajt vysoce oceňuje kvalitu českého protichemického kontingentu působícího na jeho území a má zájem o upevnění česko-kuvajtské spolupráce i v některých vojenských oblastech. V úterý to telefonicky sdělil náčelník generálního štábu české armády generál Jiří Šedivý, který ukončil třídenní návštěvu této blízkovýchodní země. Na závěr návštěvy se v úterý generál Šedivý sešel k rozhovorům s místopředsedou kuvajtské vlády a ministrem obrany šajchem Džábirem Mubárakem Hamadem Sabahem. Podle Šedivého byly na schůzce podrobněji posouzeny čtyři okruhy otázek: regionální bezpečnost, možný podíl českých expertů na školení kuvajtské protichemické jednotky, oblast vzdělávání, a možnosti využití kapacit českých armádních zdravotnických zařízení kuvajtskou stranou. "S výsledky návštěvy jsem velmi spokojen," poznamenal generál. Uvedl, že za pobytu v Kuvajtu pozval představitele tamní armády k českému kontingentu, který jim ukázal své schopnosti a možnosti. "Naše jednotka byla vysoce oceněna," řekl náčelník generálního štábu.

I druhý blok Temelína má má podle Jihočeských matek vážný technický problém

Závada na rotoru generátoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín podle sdružení Jihočeské matky dokládá, že optimistické vize budovatelů elektrárny o bezproblémovém spouštění druhého bloku byly jen zbožným přáním. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář v úterý uvedl, že po pátečním zkratu na části rotoru generátoru je třeba zařízení vyměnit, což si vyžádá asi šestitýdenní odstávku.

"Ani dostatečné zkušenosti s problematickým spouštěním prvního bloku nejsou automatickou zárukou toho, že se chyby na druhém bloku nebudou opakovat," řekla představitelka Jihočeských matek Dana Kuchtová. "Závada, která nastala při spouštění druhého bloku je mnohem závažnější, než bylo původně ohlášeno," dodala. Připomněla, že sdružení již mnohokrát upozorňovalo na to, že informace, které poskytuje provozovatel elektrárny, neodpovídají vždy realitě prací v Temelíně a jsou často rozporuplné. "Jak dokazuje dnešní nutná výměna rotoru, je zde vždy nejprve snaha význam problému zlehčovat," podotkla.

ÚOHS zahájil správní řízení o spojení ČEZ s distributory

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení o spojení elektrárenské firmy ČEZ s osmi distribučními společnostmi. "ÚOHS obdržel návrh na povolení spojení dne 8. července a podáním návrhu bylo zahájeno správní řízení," sdělilo v úterý tiskové oddělení antimonopolního úřadu. Smlouvu o koupi státních podílů v osmi elektroenergetických distributorech za 32 miliard korun podepsal ČEZ s Fondem národního majetku 28. června. Souhlas ÚOHS je odkládací podmínkou transakce. Nyní by měl úřad během zákonné lhůty 30 dnů rozhodnout, zda spojení narušuje či nenarušuje hospodářskou soutěž, nebo řízení až o pět měsíců prodloužit. Lhůta 30 dnů se však může opakovaně přerušovat, pokud bude ÚOHS čekat na vyžádané dokumenty.

Kasl už má přes 1000 podpisů pro stranu, kampaň končí ve středu

Nově zakládaná strana bývalého pražského primátora Jana Kasla s názvem Evropští demokraté už získala více než tisícovku podpisů potřebných k registraci. Podpisová kampaň, kterou zahájil přípravný výbor v pondělí, proto bude o den kratší než se předpokládalo. Podle Kasla skončí už ve středu. Poté budou zástupci strany připravovat podklady k žádosti ministerstvu vnitra o registraci. "Zájem Pražanů je opravdu obrovský," řekl v úterý Kasl, který chce se stranou uspět v listopadových volbách do pražského zastupitelstva. V pondělí archy podepsalo asi šest stovek lidí, podobný počet očekával exprimátor i v úterý. Několik set podpisů získal se svými spolupracovníky již dříve. Kandidátky do pěti volebních obvodů, které se pracovně jmenují List Jana Kasla, budou hotové koncem srpna. Chystaný program bývalý primátor charakterizoval slovy "otevřená radnice" a "politika pod dohledem Pražanů". Jen tak lze podle něj omezit na magistrátu korupční prostředí.

Herec Horníček leží v liberecké nemocnici v kritickém stavu

Třiaosmdesátiletý herec Miroslav Horníčka leží v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče liberecké nemocnice. "Nejde o akutní onemocnění, ale zhoršení dlouhodobě nepříznivého zdraví. Prognóza není bohužel nijak příznivá," řekl v úterý ošetřující lékař Pavel Čejka. Nemocnice podle něj přijala herce do své péče před devíti dny. Jeho zdravotní stav se nezlepšil ani po intenzivní léčbě. Horníček je odkázaný na umělou výživu a jeho komunikace s lékaři je minimální. Čejka ČTK řekl, že umělec trpí chronickým cevním onemocněním mozku. Prodělal v minulosti několik cévních příhod a pokročilý věk přinesl celkovou sešlost organismu. Horníček leží na chirurgii, protože zde pracuje jeho osobní přítel, lékař Vladimír Mareš. U něj herec poslední měsíce žil. Mareš je nyní na dovolené, ale Horníčka pravidelně navštěvuje manželka lékaře.

Oblíbená kavárna několika generací opět zve na kávu

Centrum společenského života Malé Strany, místo, kde se kdysi scházeli umělci i intelektuálové, slavná Malostranská kavárna, je po téměř deseti letech opět v provozu. Spolu s novým moderním designem nabízí starou atmosféru bohémského ovzduší, kde se kdysi pilo, žilo a tvořilo dlouho do rána. Proslulá kavárna v Grömlingovském paláci má za sebou dlouhou historii. Na konci 19. století tu bylo otevřeno Café Radetzky, vedle kavárny Slavie jeden z prvních bohémských podniků v Praze. V roce 1918 byl podnik přejmenován na Malostranskou kavárnu. Už od jejího otevření v 19. století se tu scházela pražská smetánka a intelektuálská elita. Mezi stálé hosty patřila například operní pěvkyně Ema Destinnová, malíř Jan Zrzavý nebo spisovatel Jan Neruda. Kavárna fungovala nepřetržitě více než sto let, až byla kvůli restitučním sporům na konci 20. století uzavřena. V polovině 90. let minulého století byla na krátko otevřena, ale její znovuzrození se začíná až s letošním létem.

Po titulu Kůrkové získal střelec Tenk světové stříbro

Český reprezentant Martin Tenk získal stříbrnou medaili na mistrovství světa ve střelbě z libovolné pistole na šedesát ran. Lepší než bronzový medailista z olympiády v Sydney byl jen Číňan Tchan Cung-liang, který nasbíral 662,7 bodu - o 2,4 více než Tenk. Bronz patří Vladimiru Gončarovovi z Ruska. Tenk vybojoval ve finském Lahti již druhou medaili pro českou výpravu v olympijské disciplíně: v pondělí se radovala z titulu mistryně světa teprve devatenáctiletá puškařka Kateřina Kůrková. Účastnické místo na olympiádě v roce 2004 Tenk zajistil České republice již dříve: díky vítězství v květnovém Světovém poháru v Atlantě.

Počasí v České republice

V noci na středu skoro jasno až polojasno. Na západě území ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 19 až 15 st. C. Přes den bude zpočátku skoro jasno až polojasno. Během dne místy až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, při nichž se může ojediněle vyskytnout krupobití. Denní teploty 29 až 34 st. C.