Zprávy Radia Praha

Vládní koalice trvá na volbě Marvanové místopředsedkyní sněmovny

Vládní koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů neposkytne občanským demokratům ani jednu funkci v Poslanecké sněmovně, pokud jí ODS nepomůže zvolit místopředsedkyní sněmovny Hanu Marvanovou. Podle sobotního Práva se na tom ve čtvrtek v noci dohodli lídři koaličních stran Vladimír Špidla, Cyril Svoboda a Ivan Pilip.

Senátoři znovu navrhují referendum o vstupu Česka do EU

Senátoři už potřetí předložili návrh zákona, podle něhož by o vstupu Česka do EU mohli občané rozhodnout v referendu. První z předloh poslanci odmítli, projednávání druhé nedokončili. Třetí verze návrhu je prakticky totožná s předchozími, neobsahuje ale podmínku nadpoloviční účasti voličů pro platnost výsledku hlasování. Podle předsedy senátní komise pro ústavu Jiřího Stodůlky budou rozhodovat jenom ti, kteří budou hlasovat, nikoli ti, kteří nepřijdou. Na znění ústavního zákona se podle Ústavy musejí obě parlamentní komory shodnout. Pro přijetí takového zákona je nutný třípětinový souhlas všech poslanců a třípětinový souhlas všech přítomných senátorů. Češi by měli o členství v unii rozhodovat v příštím roce, protože podle dosavadních vyjednání by republika měla k unii přistoupit k 1. lednu 2004.

Na Chomutovsku se srazily dva osobní vlaky

Na trati mezi Křímovem a Rusovou na Chomutovsku se v sobotu odpoledne před 14:00 srazily dva osobní vlaky. Zraněno bylo deset lidí, z toho jeden těžce. Jedná se o osm cestujících a dva zaměstnance Českých drah. Těžce zraněného převezla záchranná služba do chomutovské nemocnice. Na trati byla zavedena náhradní autobusová doprava. Sobotní nehoda je další v řadě železničních havárií, které dráhy postihly v posledních dvou měsících. Za tuto dobu se stalo zhruba deset nehod vlaků nebo vlaků s osobními vozy. Tragická byla zejména nehoda, při níž se počátkem května u Karlových Varů srazil vlak přepravující americké vojáky a techniku na cvičení v Česku s nákladní soupravou. Havárii nepřežil třiapadesátiletý strojvůdce nákladního vlaku, 14 amerických vojáků bylo zraněno.

Celníci za půl roku odvedli sedm miliard korun

Celkem sedm miliard korun odvedlo za první pololetí letošního roku do státní pokladny deset celních úřadů spadajících pod Celní ředitelství v Olomouci. Částka je srovnatelná se stejným období v loňském roce. Nejvíce peněz utržil stát od celního úřadu ve Zlíně, který vybral převážně na daních z přidané hodnoty přes 1,7 miliardy korun. Celníci během letošního roku zaznamenali téměř 220 celních přestupků se škodou přes 14 milionů a přes 1300 trestných činů se škodu přes 1,4 miliardy korun. Za spáchané přestupky jsme uložili 213 pokut ve výši 104.000 korun a za delikty 1038 pokut, jejichž vybraná částka přesáhla hodnotu 26 milionů korun. Celníci současně téměř v 50 případech zabránili nelegálnímu dovozu bezmála půl milionu cigaret v hodnotě 330.000 korun. Pachatelé stát mohli okrást na daních o 760.000 korun. Za první pololetí letošního roku bylo na šesti silničních a dvou železničních hraničních přechodech na státní hranici se Slovenskem odbaveno přes čtyři miliony lidí, 1,2 milionu osobních aut, 19.000 autobusů a více než 208.000 nákladních vozidel.

Počet obyvatel Česka klesá

Obyvatel České republiky je stále méně: v letech 1993 až 2000 klesl jejich počet o více než 59.000. Počet obyvatel měst se v tomto období snížil zhruba o 118.000, naopak počet lidí žijících v obcích stoupl asi o 50.000. Koncem roku 2000 tedy bydlelo v českých městech 7,2 milionu osob a v obcích 2,9 milionu. Vyplývá to z materiálů Českého statistického úřadu. Počet obyvatel českých měst klesá ze dvou důvodů: jednak zemře více lidí, než se narodí, jednak se lidé z měst více stěhují na venkov. Podle současné právní úpravy musí mít obec, která bude povýšena na město, nejméně 3000 obyvatel. V minulosti však taková podmínka neexistovala, a proto ji více než čtvrtina českých měst nesplňuje.

Spoluzakladatelé Novy získali podle Železného za svůj podíl 370 milionů

Spoluzakladatelé televize Nova sdružení ve společnosti Vilja získali od PPF za svůj více než dvacetiprocentní podíl ve firmě CET 21, která vlastní licenci na vysílání televize Nova, 370 milionů korun. V pořadu Volejte řediteli to uvedl Vladimír Železný. Prodej Vilji zpochybňuje společnost MEF Holding, která měla na její podíl v CET 21 předkupní právo. MEF ale podle spoluzakladatelů Novy porušil podmínky opční smlouvy, a oni proto od opce odstoupili a své podíly prodali skupině PPF. Vzhledem k tomu, že jednatelé CET 21 Aleš Rozehnal a Jaroslav Buriánek, kterého Rozehnal spolu s Viljou dosadil na místo Železného, stáhli odvolání proti navýšení základního jmění, stala se Vilja a její majitel, skupina PPF, majoritním vlastníkem CET 21 s podílem 52,1 procenta. MEF Holding to však odmítá.

Na rekonstrukci Národní budovy v New Yorku byla vypsána sosutěž

České ministerstvo zahraničí vypsalo ve středu výběrové řízení na rekonstrukci České národní budovy v New Yorku. Objekt, patřící českému státu, se má v roce 2004 stát střediskem českého krajanského života a českých úřadů, včetně generálního konzulátu v New Yorku. Podle budoucího generálního konzula v New Yorku Aleše Pospíšila bude rekonstrukce stavebně i architektonicky náročná, vláda na ni vyčlenila čtvrt miliardy korun. Česká národní budova je kulturní památkou. Dům postavili v letech 1895 až 1897 čeští krajané ve středním Manhattanu jako středisko národního života. Po postupném odchodu krajanů mimo Manhattan budova zchátrala a krajané neměli na opravu peníze. Od nich do vlastnictví státu proto budova přešla loni v prosinci za symbolický dolar. Část krajanů však s převodem nesouhlasila a chtěla budovu zachránit vlastními silami. Do domu má přesídlit České centrum, zastoupení některých investičních a obchodních společností, kancelář Univerzity Karlovy, Česká centrála cestovního ruchu a má v ní být zřízeno Muzeum Antonína Dvořáka. Krajané budou moci objekt využívat bezplatně. V přízemí má vzniknout restaurace.

Pošta připomněla sté výročí faráře Toufara

Sto let od narození číhošťského katolického kněze Josefa Toufara, jedné z prvních obětí komunistických represí, připomněla Česká pošta vydáním příležitostných dopisnic. Určeny jsou pro běžný tuzemský poštovní styk. Na dopisnici je Toufarův portrét, kříž a kostel v Číhošti. Faráře Toufara z Číhoště u Ledče nad Sázavou utýrala v roce 1950 Státní bezpečnost. Vyšetřovala tehdy takzvaný číhošťský zázrak, při kterém se v kostele při mši v prosinci 1949 několikrát pohnul kříž na oltáři. Vyšetřovatelé kněze bili obuškem, aby ho donutili k přiznání, že "číhošťský zázrak" sám zinscenoval pomocí vlastnoručně sestrojeného technického zařízení. Toufar zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze, kam byl převezen z valdické věznice. V České republice jde podle církevních zdrojů o první připomínku oběti komunistického bezpráví na oficiálně vydávaných poštovních ceninách. Naposledy se tak stalo v roce 1990 ještě v době federace, kdy vyšla československá známka připomínající Miladu Horákovou, kterou popravili komunisté.

Sean Connery dostane cenu karlovarského festivalu v televizním přenosu

Předáním cen vyvrcholí dnes večer 37. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Stovky projekcí téměř tří set celovečerních i krátkometrážních snímků zhlédlo podle odhadů 1č0.000 diváků. Závěru této prestižní přehlídky se kvůli nemoci nezúčastní britský herec Sean Connery, který měl v Karlových Varech převzít cenu za dlouhodobý přínos světové kinematografii. Connery ji však převezme v televizním záznamu, který bude součástí závěrečného ceremoniálu. Během večera budou předány ceny statutárních mezinárodních porot za celovečerní hranou tvorbu a dokumenty. Rozloučení s festivalem doprovodí britsko-americká komedie nazvaná Jak na věc s Hughem Grantem v hlavní roli.

Nestatutární poroty karlovarského festivalu udělily své ceny

Čtyři nestatutární poroty, jejichž členové hodnotí filmy uvedené v soutěži karlovarského festivalu, udělily před sobotním závěrečným ceremoniálem své ceny. Mezinárodní porotu filmového tisku FIPRESCI nejvíce zaujalo klíčové téma týkající se rasismu, netolerance a postavení menšin, které se objevilo v několika snímcích. Její členové ocenili německý snímek režisérky Caroline Linkové nazvaný Nikde v Africe. Zvláštní uznání získalo dílo korejského režiséra Mina Boung-huna Není čas na slzy. Jury Mezinárodní federace filmových klubů odměnila tradiční Cenou Dona Quijota mexický snímek Pohádky na dobrou noc, který natočil režisér a scenárista Ignacio Ortíz Cruz. Členům ekumenické poroty se nejvíc líbil film polského tvůrce Michala Rosy s názvem Ticho. Hlavní cenu mu přiznali za originální a sofistikovaný způsob, jímž ukazuje proces nalézání hlubších rovin při poznávání vlastní identity. Zvláštní cenou odměnili japonský snímek Rodinné pouto, který natočil podle vlastního scénáře Jinsei Tsuji.

Na multikulturní festival do Ostravy přijelo 5000 návštěvníků

Přes 5000 lidí navštívilo během pátku první ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Do nedělního rána se představí 50 kapel a 25 diskžokejů. Největší pozornost si během prvního festivalového dne získalo vystoupení kapely Tatabojs. K lákadlům sobotního programu patřily především anglicko-francouzsko-indické seskupení Senses či slovenská kapela Seven days to winter, nositelka ceny Aurel za objev roku 2001, nebo funky skupina Monkey Business. Jedním z cílů festivalu je představit i slovenskou kulturu, kterou po rozpadu republiky zná stále méně lidí. Na festival dohlíží 120 pořadatelů, 80 členů bezpečnostní služby a několik desítek policistů. Až do nedělního rána je kvůli akci uzavřena část městského centra.

Turisty v Praze nejvíce láká petřínská rozhledna a Staroměstská radnice

Rozhledna na Petříně a Staroměstská radnice byly v letošním prvním pololetí nejvíce navštěvovanými památkami, které spravuje Pražská informační služba. Z nově opravené rozhledny obdivovalo město přes 146.000 lidí. Radnici si prohlédlo 140.000 zájemců. Vedle těchto památek jsou nyní přístupné staroměstská a malostranská mostecká věž, Betlémská kaple, věž chrámu sv. Mikuláše, Prašná brána a expozice kočárů v zámku Ctěnice v Praze 9. Ne všechny památky jsou otevřeny po celý rok; do některých mohou zájemci přijít například jen v turistické sezóně. Třeba unikátní sbírku kočárů ve ctěnickém zámku mohou lidé obdivovat denně od června do konce září, v dalších třech měsících sezóny jen o víkendech. Přesto tuto expozici už letos vidělo zhruba 1600 lidí. Do všech památkových objektů provozovaných PIS přišlo do konce června téměř 537.000 návštěvníků, loni jich bylo 379.000.

Klášter nabídl divadlo i hudbu

Divadelní, taneční i hudební představení nabídl divákům kapucínský klášter v Mnichově Hradišti. V sobotu zde vyvrcholil čtrnáctidenní mezinárodní projekt Nová setkání v Novém století, kterého se zúčastnily čtyři desítky mladých lidí z Česka, Německa i Švýcarska. Pod vedením zkušených lektorů zde účastníci trénovali japonské bojové umění aikidó, klasický indický tanec kathak, ale i divadelní, hudební a pěvecké techniky. Zároveň v tvůrčích ateliérech improvizovali a snažili se každý po svém vyjádřit hlavní téma letošního projektu, jímž byl vztah k tomuto historickému místu. Součástí akce, která zde začala 3. července, bylo i veřejné vystoupení účastníků ve zdejším domě s pečovatelskou službou.

V Řehlovicích začalo česko-německé výtvarné sympozium

Na 30 umělců z České republiky, Slovenska, Německa a Rakouska se setkává v bývalém statku pánů z Bělé v Řehlovicích na Ústecku, kde v sobotu začal čtvrtý ročník výtvarného sympozia Proudění-Strömungen. Ve svých dílech se fotografové, malíři a grafici budou inspirovat především krajinou nedalekého Českého středohoří. Svá díla umělci představí na vernisáži v areálu bývalého statku 20. července a na přelomu října a listopadu v rámci Dnů české kultury v Drážďanech. Mezinárodní sympozium finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti a EU z fondu Phare. V Zubrnicích na Ústecku v sobotu skončilo další česko- německé výtvarné sympozium Labe-Elbe (Doteky 2002). Čtrnáct umělců představuje svá díla v místním kostele.

Do západních Čech se vydají kočující divadelní amatéři

Západními Čechami se bude od příštího víkendu pohybovat kočovné divadlo. Na rozdíl od ostatních podobných souborů ho netvoří parta bohémských kamarádů, nýbrž neherci, kteří se během divadelního turné budou teprve vzájemně poznávat. "Přidat se k nám mohl do poslední chvíle úplně každý, záleželo na tom, kdo se dřív ozval," vysvětlil principál tohoto neobvyklého divadelního souboru Petr Vavroš. Čtrnáct amatérských herců čeká nejprve zkoušení a před publikum předstoupí teprve v pondělí 22. července. K nastudování zvolilo vedení souboru adaptaci románu britského autora science fiction Douglase Adamse Stopařův průvodce po galaxii. Jako první ji uvidí obyvatelé Žlutic na Karlovarsku. V dalších dnech divadlo zavítá na Tachovsko, kde svou pouť v neděli 28. července v Kladrubech u Stříbra slavnostně završí.

Na zámku v Lysicích se vystavují růže

Reprezentativní prostory na zámku v Lysicích na Blanensku o víkendu zaplnily růže. Aranžmá z různých odrůd a barev růží přichystali pro návštěvníky pracovníci zámeckého zahradnictví. Výstava nese název "Růže pro Matyldu". Má připomenout zakladatelku první dětské nemocnice v Brně-Černých Polích, Matyldu hraběnku Dubskou. Květiny k lysickému zámku tradičně patří a právě zámecká zahrada a zahradnictví se těší největšímu zájmu návštěvníků. Od prvních červnových dnů lysický zámek navštívilo kolem 6000 lidí. Růže však nejsou jediným oživením prohlídek. O prvním prázdninovém víkendu se na zámku konal jarmark i rytířské souboje. Na 26. července a 9. srpna jeho správa připravuje noční prohlídky v historických kostýmech. V srpnu bude na zámku výstava děl žáků školy tradičních řemesel ve Velkých Opatovicích s názvem "Věci v peci pálené".

V Tečovicích proběhla rekontrukce bitvy krále Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem

Desítky bojovníků v brnění a drátěných košilích se v sobotu na hasičském cvičišti v Tečovicích na Zlínsku utkaly v bitvě krále Jiřího z Poděbrad s vojskem Matyáše Korvína. "Říká se, že v těchto místech 16. srpna 1470 stanoval Jiří z Poděbrad a pak táhl dál na Kroměříž. Tehdy Matyáš Korvín napadal Uherské Hradiště a Jiří se mu postavil na odpor. Poli u Tečovic se od té doby říká 'králí'," řekl organizátor a účastník bitvy Jiří Vykoukal ze skupiny historického šermu Charon. Na rekonstrukci bitvy se mu podařilo sehnat 80 šermířů z celé země. Návštěvníci viděli také vystoupení skupin historického šermu, ukázky historického sokolnictví a volné létání dravých ptáků. Svoje výrobky nabízel kovář, košíkář, hrnčíř a nalévala se medovina. Večer vystoupí skupina Fleret, Koberec band, Maracasch a Jiří Schmitzer.

Do Valašského muzea se sjeli pekařů z celé republiky

Součástí sobotní Pekařské soboty ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm byly ochutnávky různých druhů pečiva a vyhlášení nejlepších pekařských výrobků. Sjeli se tu pekaři z téměř 30 pekáren z celé republiky. Návštěvníci mohli ve zdejším skanzenu ochutnat a koupit si chléb, rohlíky, koláče i další pečivo. Nejlepší kmínový chléb upeklo podle cechmistrů Pekařství Zlotý z Píště u Opavy, nejlepší obyčejný rohlík pak Jeřábkova pekárna z Velké Bíteše z okresu Žďár nad Sázavou. V původní peci ve staré chalupě pekli chleba budoucí pekaři. Lázeňská kavárnička Café kapinka nabízela pamlsky podle starých receptů, například guráble, což je pečivo z medu, mouky a pepře, plněné zavařeninou. Podávala se medová limonáda, káva a specialita - mátový čaj. Pekaři soupeřili i v netradičních disciplínách. Museli například dojít mistrovi pro pivo, přičemž půllitr nesli na dřevěné pekařské lopatě.

Remoska i Budvar na keltském festivalu

Remoska, pivo Budvar, oplatky Opavia, Becherovka a pardubický perník jsou součástí nabídky, kterou se české firmy prezentují na "Keltském festivalu pití a jídla", který v sobotu začal v hlavním velšském městě Cardiffu. "Nepodceňujme společnou keltskou minulost," řekl ředitel mezinárodní části přehlídky Alan Grenville-Jones. Keltský festival tradičně láká mnoho návštěvníků z dalekého okolí. Slouží především jako místní přehlídka, ale nikdy nechybí ani zahraniční hosté. Letos jsou zde firmy z Německa, Francie a Maďarska. Podle obchodního rady českého velvyslanectví v Londýně Radomíra Klepáče jde o první českou účast na tomto festivalu. Velvyslanectví ho využilo k prezentaci obchodních podmínek v České republice v rámci doprovodného programu seminářů. Zájem o velšsko-české vztahy prokázala i březnová návštěva skupiny velšských podnikatelů v ČR.

Muzeum v Rýmařově vystavuje modely vojenských letadel

Více než 70 modelů letadel československých pilotů z let 1939 až 1950 si mohou zájemci v těchto dnech prohlédnout v Městském muzeu v Rýmařově na Bruntálsku. K nejvzácnějším kouskům patří kopie letadla generála Ludvíka Svobody. Nechybí tu například originální dokument výslechů tří slovenských letců, kteří se pokusili dezertovat z jižního Ruska do Řecka. K vidění jsou také zápisy z hlášení káhirského rozhlasu či krátké zprávy z londýnského rozhlasového vysílání. Je tady také mnoho snímků poválečných letadel. Jsou to vzácné fotografie, protože tehdy se letadla nesměla fotit. Za porušení tohoto příkazu hrozilo až 15 let vězení.

Ostravská zoo získala vzácné gibony

Dva samce velmi vzácného druhu asijské opice gibona bělolícího se v těchto dnech z jedné francouzské zoo podařilo získat ostravské zoologické zahradě. V evropských zoo je v současné době asi 55 opic tohoto druhu. V jejich domovině, v severozápadním Vietnamu a severním Laosu, jich dramaticky ubývá. Opice mohou návštěvníci ostravské zoo vidět v ostrovní expozici. K dalším novinkám v zoo patří dvě mláďata tygra sibiřského, narozená v polovině června. Teprve v těchto dnech je však tygří samice Maja poprvé vynesla do venkovního výběhu. K čerstvým přírůstkům patří také mládě plameňáka kubánského. Zahrada nyní chová asi 1280 zvířat 248 druhů a ras. Za první pololetí navštívilo zoo více než 154.000 návštěvníků.

Český pilot Hájek získal titul mistra světa v přesném létání

Luboš Hájek získal titul mistra světa v přesném létání malých motorových letadel. Individuálním výkonem navíc přispěl k tomu, že titul má i družstvo, které spolu s ním tvořili Jiří Filip a Petr Opat.

Čeští střelci získali na MS tři zlaté a jednu bronzovou medaili

Čeští střelci přidali na mistrovství světa ve finském Lahti do sbírky výpravy tři zlaté a jednu bronzovou medaili a k tomu dva světové rekordy. V běžícím terči na 50 metrů smíšených běhů 20+20 ran zvítězilo družstvo seniorů Luboš Račanský, Miroslav Januš a Miroslav Lízal. V téže disciplíně jejich úspěch zopakovalo i juniorské družstvo Tomáš Caknakis, Bedřich Jonáš a Michal Bolík, prvně jmenovaný získal v individuálním závodě bronz. Ve velkorážné terčovnici na 300 metrů vytvořil nástřelem 1178 bodů Tomáš Jeřábek světový rekord, do nedělního hlavního závodu postoupili také Milan Mach a Luboš Opelka. Celkový součet pak přinesl družstvu zlato v novém světovém rekordu 3511 bodů.

Tyčkař Ptáček zlepšil český rekord na 580 centimetrů

O čtyři centimetry vylepšil tyčkař Adam Ptáček v třetí části atletické extraligy v Praze český rekord, který má teď hodnotu 580 centimetrů. O dosavadní rekord se dělil s oddílovým kolegou Štěpánem Janáčkem, s nímž nedávno na Odložilově memoriálu shodně skočili 576 centimetrů. Ptáček se ještě pokoušel zdolat 585 centimetrů, ale všechny tři skoky byly neúspěšné.

A na závěr krátce o počasí:

V noci i zítra bude oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy s bouřkami. Noční teploty 14 až 18 stupňů, denní 20 až 24 stupňů Celsia.