Zprávy Radia Praha

Spolana Neratovice pod vodou. Únik jedovatého chlóru.

Lidé bydlící v okolí neratovické Spolany mají informace o tom, jak se chovat v případě chemického nebezpečí. Po zasedání Ústředního krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Chlorový mrak, který z továrny unikl, ji podle něj opustil kolem 13:30. Nejsou registrovány žádné projevy ohrožení zdraví a života. Vykonávají se základní práce, aby byl dopad minimalizován, uvedl Gross. V Neratovicích byl kvůli úniku chlóru vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti, oznámil to středočeský hejtman Petr Bendl. Pro obyvatele to znamená, že budou muset opustit město, dodal.

Neratovická radnice vyhlásila chemický poplach pomocí tlampačů a sirén. "Podnikáme všechny potřebné kroky," řekl starosta František Morava. Současně nevyloučil evakuaci obyvatel. Gross krátce před 14:00 neměl informace, že by velitel zásahu rozhodl o evakuaci. Mluvčí holdingu Unipetrol Tomáš Zikmund uvedl, že zásahová jednotka společnosti nyní zjišťuje přesné místo úniku a jeho množství, poté budou k dispozici bližší informace o dalším postupu.

Únik chlóru nahlásili mělnickým hasičům ve 12:51 hasiči ze Spolany Neratovice. Ani hasiči neznají množství uniklého chlóru a zdroj úniku. Při pátrání po zdroji úniku bude použit také vrtulník, řekl dnes operační důstojník mělnických hasičů. Civilní obrana a orgány životního prostředí musejí přijmout krizová opatření podle toho, jakým směrem bude uniklý chlór postupovat. Mrak plynu se pohybuje od severovýchodu, zřejmě tedy půjde na Kladno. Lidi se mají podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého zavřít doma a vyčkat dalších informací z rádia, místního rozhlasu či televize. Chlór je jedovatý plyn, který silně leptá sliznice. Pokud se jej člověk nadýchá, může mu způsobit otravu.

V evakuovaných, ale nezatopených oblastech na Starém Městě by lidé neměli čerpat vodu ze sklepů. Hrozilo by totiž statické narušení domů kvůli spodní vodě. V zaplaveném Karlíně v osmé městské části hrozí zřícení dalšího domu: v Křižíkově ulici 110. Už kolem poledne tam spadla budova číslo 34 a 36, řekli odpoledne na tiskové konferenci magistrátu starostové Prahy 1 a 8 Jan Bürgermeister a Josef Nosek.

Dům číslo 110 je podle Noska dvoupodlažní, vedle se stavěl nový dům. Před povodní byl prázdný, radnice ho chtěla prodat. Lidé by se neměli pokoušet do uzavřených částí Karlína a dolní Libně proniknout. Pokud by se někdo vrátil do některého bytu, záchranáři ho i násilím znovu vystěhují, uvedl Nosek.

"Statika domů je tam silně narušená, nevypadají nebezpečně, ale mohou se řítit," konstatoval Nosek. Stále tam přitom probíhá evakuace nezodpovědných lidí. Bürgermeister uvedl, že v evakuované oblasti Starého Města je voda ve sklepech drtivé většiny domů. "Město vypadá jako před povodní, ale není tomu tak," varoval starosta. Čerpáním vody se může po čase narušit podloží a hrozí tak statické poruchy budov. Zóna se tam bude už od pátku postupně zmenšovat, dodal.

Ministr Ambrozek také obhlížel areál Spolany z vrtulníku, aby zjistil, jak jsou zabezpečeny objekty bývalé amalgámové elektrolýzy a budovy zamořené dioxiny. Téměř celý tovární areál byl dnes pod vodou. Objekt elektrolýzy zamořený rtutí je zalitý vodou, ale kolem něho je ochranný val. Ten je podle Ambrozka dostatečnou zárukou toho, že se rtuť nevyplaví do areálu a případně do Labe. Ministr soudí, že nehrozí ani únik vysoce jedovatých dioxinů do okolí. Kolem níže položeného objektu, který je touto látkou zamořen, byla letos postavena protipovodňová zídka, ale i tu voda z rozlitého Labe asi o deset centimetrů překonala. Zídka by přesto měla zabránit tomu, aby se voda s dioxiny dostala po opadnutí povodní do okolí. Výše položený zamořený objekt voda údajně neohrožuje.

"V pátek chceme odebrat první vzorky, abychom zjistili, zda k nějakým únikům dochází nebo ne," řekl dnes ministr v Neratovicích novinářům. Hodlá požádat Fond národního majetku, aby urychleně uvolnil peníze na chystanou sanaci těchto objektů.

Spolana si letos nechala vypracovat nový protipovodňový model. Ten však podle Zikmunda počítal se stoletou povodní, zatímco současná pohroma v Neratovicích je ještě většího rozsahu. Na hrozby záplav a na rizika starých ekologických zátěží upozorňovali už druhým rokem členové ekologického hnutí Greenpeace. Zástupci firmy většinou hodnotili jejich varování jako přehnané strašení lidí.

Skandinávci přijeli na pomoc

Skupinu specialistů s vysoce výkonnými ponornými pumpami vyšle do České republiky Finsko. Informovala o tom agentura AP; Helsinky se tak připojí k Dánsku a Švédsku, jejichž odborníci jsou již na cestě. Norsko dnes oznámilo, že poskytne záplavami sužovanému Česku dva milióny norských korun na odstranění škod. Podle tiskového střediska norské vlády premiér Kjell Magne Bondevik telefonicky českému premiérovi Vladimíru Špidlovi a rakouskému kancléři Wolfgangu Schüssellovi vyjádřil lítost nad přírodní katastrofou. Z dánské Kodaně do Prahy směřuje konvoj pěti nákladních automobilů s 12 odborníky a šesti vysoce výkonnými ponornými pumpami, z nichž každá má kapacitu 36.000 litrů za minutu. Ve vybavení týmu jsou i tři elektrické generátory, takže jednotka je zcela soběstačná a může pracovat i v oblastech bez dodávek elektrického proudu. Zásahový tým má k dispozici i spojovací vybavení, vlastní jeřáb a prostředky osobní ochrany.

Švédská záchranná služba vysílá do Prahy osm expertů a s nimi 150 vodních pump a 50 velkých ventilátorů k vysoušení budov poté, co z nich byla odčerpána voda. Ve středu v noci dorazil do Prahy tým šesti belgických odborníků s pumpami a ventilátory. Dnes dopoledne na pražském ruzyňském letišti přistála skupina francouzských záchranářů z Pohotovostní jednotky pro živelné pohromy.

Střepina zabila neukázněného muže

Devětačtyřicetiletý muž utrpěl dnes smrtelné zranění, když v děčínské čtvrti Boletice přihlížel odstřelu lodi, jež bez kontroly plula po Labi. Do hrudníku ho zasáhla železná střepina, která se při odstřelu uvolnila. Přednosta Okresního úřadu v Děčíně Jiří Benedikt tak upřesnil původní informaci o tom, že muže střepina zasáhla do hlavy. Zraněný muž na místě zemřel. Smrt si muž podle Benedikta zavinil sám, neboť neuposlechl výzev policie, aby se od místa výbuchu vzdálil. Jde už o jedenáctou oběť nynějších záplav.

Zda se loď po odstřelení potopila, či její torzo stále pluje po Labi, Benedikt ani zástupce ústeckého hejtmana Jaroslav Foldyna nevěděli.

Poškozená nákladní loď s 600 tunami semene řepky plula bez kontroly po Labi směrem k německým hranicím. Původně kotvila s dalšími třemi v Těchlovicích na Děčínsku. Patřily k pěti plavidlům, která se dnes ráno utrhla v Krásném Březně na Ústecku.

Náhradní mosty začala stavět armáda

Armádní ženisté začali v jižních Čechách stavět padesátimetrové mobilní mosty. V nejkritičtějších místech provizorně nahradí pevné mosty, které záplavy poškodily či zcela zničily. "První, který bude v provozu zřejmě již dnes, je mezi Malontami a Pohorskou Vsí na Českokrumlovsku, řekl velitel českobudějovického velitelství územní obrany české armády Jozef Draganovský. "Dnes také pokládáme další most v Třeboni na Jindřichohradecku, kde trhlina po vodě z rybníka Svět oddělila okrajové části města, uvedl Draganovský. Příslušníci ženijních praporů z Janovic nad Úhlavou a Týna nad Vltavou podle něj ve všech případech postupují v součinnosti se Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje a krizovými štáby.

Z dostupných informací vyplývá, že záplavy v jižních Čechách zcela zničily více než 20 mostů a asi 40 jich vážně poškodily. Ženijní specialisté dále posuzují lokality, v nichž by bylo umístění mobilních mostů nejúčelnější. Požadavky na provizorní mosty zazněly například z Bukovska na Českokrumlovsku, z Myšence, Mirotic a Tuště na Písecku a Lnářů-Tchořovic či Blatné na Strakonicku. Dnes také vojáci prověřují silnici na trase Vodňany- Prachatice-Volary, kde voda strhla asi pět mostů. "Některé poškozené mosty lze opravit, další třeba dočasně nahradit objížďkami," poznamenal Draganovský.

Nafty je prý zatím dostatek

Pohonné hmoty ze státních hmotných rezerv budou nyní bezplatně k dostání záchranářům v oblastech, kde byl vyhlášen nouzový stav. S okamžitou platností o tom dnes rozhodla vláda. "Paliva je dost, ale někde kvůli výpadku proudu nefungují pumpy," vysvětlil důvod tohoto rozhodnutí premiér Vladimír Špidla. Palivo ze státních rezerv se bude na postižená území rozvážet v cisternách. V rezervách jsou nyní zásoby zhruba na 90 dní.

Kromě hasičů, záchranářů či policie dostanou pohonné hmoty i všichni další, kdo se bezprostředně účastní záchranných akcí, potvrdil premiér. Se souhlasem velitele záchranné akce naftu dostanou také například zemědělci, kteří s traktory pomáhají při odstraňování škod.

Vláda ve středu také rozhodla přechodně snížit minimální limit ropy ve státních hmotných rezervách o 150.000 tun do 30. listopadu. Ropa bude za úplatu půjčena českým rafinériím na pokrytí výpadku dodávek ropy kvůli záplavám. Množství 150.000 tun odpovídá desetidenní průměrné výši zpracování ropy v českých rafinériích. Škody za 64 miliard?

Záplavy v historické části Prahy a na jiných místech České republiky si vyžádají náklady na odstranění škod kolem dvou miliard dolarů. To je v přepočtu asi 64 miliard korun, uvedla ve své dnešní zprávě organizace Economic Intelligence Unit (EIU) v Londýně. I když budou škody po rozsáhlých záplavách velmi vysoké, podle EIU to neznamená, že by to nutně muselo ohrozit plán růstu české ekonomiky. Velmi však bude záležet na tom, zda se v plném rozsahu podaří v zemi obnovit cestovní ruch. Silně je povodněmi zasažena hlavně Praha, záplavy postihly i Plzeň, České Budějovice, Písek nebo Český Krumlov. Ten je dokonce na seznamu chráněných památek UNESCO. "Poškozené oblasti jsou klíčovými centry dvou nejvýznamnějších aktivit v České republice, tedy turistiky a výroby piva," píše se ve zprávě EIU.

Příjmy z turistiky v loňském roce činily 3,1 miliardy dolarů, což je asi 5,5 procenta HDP. To znamená, že záplavy na uvedených místech mohou uprostřed turistické sezóny způsobit škody od 600 do 800 miliónů dolarů. To je v přepočtu 20 až 26 miliard korun a je to asi 1,2 procenta HDP, podotýká agentura Reuters.

Vláda zatím na záchranné práce při záplavách a odstraňování povodňových škod vyčlenila z letošního rozpočtu 1,15 miliardy korun. Dalších 500 miliónů korun je k dispozici v rámci mimorozpočtového fondu dopravy na opravy silnic, železnic a vodních cest. Rezervní peníze ve svých resortních rozpočtech nacházejí i někteří ministři. Například ministr zemědělství Jaroslav Palas již oznámil, že jeho úřad je schopen dát dohromady asi miliardu korun, další desítky miliónů jsou k dispozici z rozpočtů ministerstva životního prostředí či pro místní rozvoj. Vláda dnes ustavila pracovní skupinu, která by do příští středy měla vypracovat materiál o zabezpečení obnovy území. Skládá se z ministra financí, životního prostředí, pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy. Špidla znovu zopakoval, že rozsáhlé povodňové škody se budou počítat v miliardách, čísla však zatím nejsou k dispozici.

Podle mínění ekonomů napáchané škody dosáhnou desítek miliard korun, což vládu nakonec donutí k vydání povodňových dluhopisů. Tvrdí, že emise by byla pro stát výhodná kvůli nízkým úrokovým sazbám. V případě státem nabídnutého přijatelného výnosu byl by nákup povodňových dluhopisů výhodný i pro občany, kteří v současné době nemají kam rozumně investovat. "Za současně nízkých úrokových sazeb by financování prostřednictvím emise dluhopisů bylo pro vládu levnější než třeba před rokem či při povodních v roce 1997 na Moravě," řekl analytik Patria Finance David Marek. Podle analytika Raiffeisenbank Miroslava Brabce je nejvhodnější doba k vydaní dluhopisů v co nejkratším možném termínu po povodních. "Vlna solidarity stejně jako vlna záplavová časem pomine," upozornil. V roce 1997 stát na sanaci povodní emitoval dluhopisy za pět miliard korun ve třech částech. Čtyři miliardy z toho jsou splatné pravě na konci letošního srpna.

Evakuováno 200.000 lidí

Zatím bylo evakuováno přes 200.000 lidí. Ministryně zdravotnictví Marie Součková novinářům řekla, že kromě péče o fyzické zdraví občanů a hygienická opatření bude její resort věnovat velkou pozornost i starosti o duševní rovnováhu lidí v tíživé životní situaci. Připraveni pomoci jsou psychologové a další odborníci.

Kvůli živelní pohromě platí do příštího čtvrtka v šesti krajích nouzový stav. Špidla dnes upozornil, že záchranáři proto mohou z preventivních a bezpečnostních důvodů zasahovat do práv občanů a firem, která jsou jinak chráněna ústavou. Případné stížnosti či trestní oznámení na státní instituce či krizové štáby jsou tedy bezpředmětné. Experti už například museli potopit nebo vyhodit do povětří několik lodí, které ohrožovaly okolí.

Vláda zasedá kvůli ničivým povodním denně, znovu se sejde v pátek odpoledne. Operativně situaci vyhodnocuje užší tým ministrů. Členové kabinetu se dnes rozhodli, že na vládní protipovodňové konto věnuje každý z nich minimálně 30.000 korun. Číslo povodňového konta u České národní banky je 9025-001/0710, variabilní symbol 2002, konstantní symbol pro bezhotovostní platby je 558 a pro platby v hotovosti 379. Peníze chce kabinet použít zejména na obnovu bytů a domů, nákup vysoušečů a humanitární pomoc.

Falešní hasiči chtějí rabovat

Výskyt falešných hasičů v zatopených Kralupech a Neratovicích zaznamenali záchranáři z Karlovarského kraje, kteří již od úterý v postižených oblastech středních Čech pomáhají. Řekl to jejich mluvčí Vladimír Meluzín. "Někteří jedinci se pokoušejí zneužít situace. Převlékají se do montérek a vydávají se za hasiče, aby obyvatele odlákali a mohli vykrást jejich domy či byty," uvedl Meluzín. Falešné hasiče se nepodařilo zadržet.

Hasiči podle Meluzína požádali o zesílenou asistenci policie, aby se krádežím na opuštěném majetku zabránilo. Na pomoc zaplaveným oblastem vyjelo z Karlovarského kraje již v úterý 28 hasičů s pěti vozidly a další technikou.

Ze zaplavených oblastí odlétají i ptáci

Katastrofální povodně, které zaplavily velkou část Čech, urychlily podle odborníků zřejmě i odlet některých druhů ptáků do jiných končin. Opeřencům, kteří žijí přímo na vodě, naopak živelná pohroma přinesla dostatek potravin. Někteří z nich však doplatili na dravost řek a plavbu v silném proudu řek nepřežili. "Například v jižních Čechách v okolí Lužnice, kde jsou nejhorší záplavy, je niva řeky pod vodou a zdejší zpěvné ptactvo odtáhlo. Nemají v zatopených oblastech šanci. Jejich tah to zřejmě urychlilo," řekl dnes Jaroslav Cepák z kroužkovací stanice Národního muzea v Praze.

Podle ornitologa naopak ze současné situace těží vodní opeřenci, jako jsou kachny či bahňáci. Voda jim přinesla množství potravy. Mnozí z nich přesto na pohromu doplatili. "Kolega byl například svědkem toho, jak na Vltavě v Praze dravý proud připlácl kachnu na nějaké hrazení. Proud ji ihned zabil. Pro mnohé vodní ptáky, kteří zůstali v korytech, může být tato situace fatální," míní Cepák. Podotkl však, že voda zastihla ptactvo již po hnízdní sezóně, takže mnozí stačili včas odlétnout.

Pražské metro utrpělo obrovské škody

Rozsah zatím určených škod v pražském metru je výrazně větší, než se čekalo ještě ve středu večer. Zatopeno nebo vodou bezprostředně ohroženo je 17 stanic. Oprava do stavu před povodní si vyžádá i několik měsíců. Již dnes celkové škody způsobené povodní mohou dosáhnout i dvou miliard korun, sdělila to mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Michaela Kuchařová.

Po předběžném průzkumu sítě metra zatopené oblasti jsou podle mluvčí ohroženy zatopením stanice Malostranská, Staroměstská, Můstek, Vysočanská, Českomoravská, Palmovka, Invalidovna, Křižíkova, Florenc, Náměstí Republiky, Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí, Anděl, Nádraží Holešovice, Vltavská a Florenc.