Zprávy Radia Praha

Případný vojenský zásah proti Iráku by měl mít podle prezidenta širokou mezinárodní podporu

Případný vojenský zásah proti Iráku by měl mít podle prezidenta Václava Havla širokou mezinárodní podporu. "Já jsem si vždycky myslel, že zlu je třeba čelit od samého počátku, otázka je, jak," řekl novinářům během zasedání Bezpečnostní rady státu. Připomněl, že americký prezident George Bush bude mít ve čtvrtek projev v OSN. Česká republika poté nepochybně zváží svůj postup. Podotkl také, že bude příští týden na návštěvě USA, takže bude čas postoj vyjasnit a v USA ho tlumočit.

Organizace spojených národů by měla sehrát aktivní roli při řešení situace kolem Iráku, kterému Spojené státy hrozí útokem. Českým novinářům to řekl bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který se ujímá předsednictví 57. Valného shromáždění OSN. Kavan uvedl, že osobně dává přednost politickému a diplomatickému řešení, pokud je možné, aby se předešlo válce a krveprolití. To vůbec neznamená, že by choval sympatie k diktátorovi Saddámu Husajnovi, který Iráku vládne, nýbrž to odráží jeho pozici předsedy VS OSN, jenž musí hledat co nejširší konsensus mezi státy.

Václav Havel: Summit NATO je pro ČR výzvou i akcí, která se jí vyplatí

Listopadový summit NATO v Praze je podle prezidenta Václava Havla pro ČR výzvou, že je schopna zvládnout organizaci takové akce, a to i po katastrofálních povodních. Vrcholné setkání aliance navíc přinese republice ekonomický zisk a zlepší její obraz v zahraničí, řekl prezident novinářům v Úřadu vlády, kde spolu s členy Bezpečností rady státu jednal o přípravě summitu. O České republice a její turisticky atraktivní metropoli se totiž v poslední době hovořilo hlavně kvůli povodním. Svět oběhly obrázky vodou zalité Prahy, Českého Krumlova a dalších měst, kam míří zahraniční turisté. V listopadu do Česka přijedou tisíce novinářů z celého světa, kteří mohou přilákat do Česka turisty i investory, které mohla přírodní pohroma odradit, dodal Havel.

Lidé v ČR by měli projevit sounáležitost s Američany, míní prezident Havel

Roční výročí teroristických útoků na New York a Washington by mělo být výzvou k zamyšlení a ohlédnutí. Je o tom přesvědčen prezident Václav Havel, který zároveň vyzval k tomu, aby lidé ve středu 11. září uctili památku obětí útoků a projevili sounáležitost s Američany. Řada kroků byla podle prezidenta učiněna již v bezprostřední odpovědi na teroristický útok, při němž unesená dopravní letadla vrazila do budov v amerických městech. "Byl poražen zločinný režim v Afghánistánu a byly položeny základy k demokratickému vývoji v této zemi," uvedl Havel. Teprve až ohlédnutí ale podle něj ukáže, jak málo lidé za poslední rok pokročili v uvažování o celé civilizaci a o způsobu soužití v globálním světě. Havel proto doufá, že tuto nedávnou historickou zkušenost plně zhodnotí i listopadový summit Severoatlantické aliance, který se bude konat v Praze.

Deset osobností veřejného života navrhuje na prezidenta Jařaba

Deset předních osobností veřejného života se obrátilo na zákonodárce, Hrad a politické strany s návrhem, aby mezi kandidáty na místo budoucího prezidenta republiky zařadili senátora Josefa Jařaba (nezávislý zvolený za čtyřkoalici). Jařab podle nich splňuje všechny předpoklady pro to, aby důstojně nahradil odstupujícího Václava Havla. Podle autorů listu přední evropský amerikanista Jařab prokázal své kvality v Česku i zahraničí. Jařab ČTK řekl, že si osobností, které jej mezi případné kandidáty navrhují, váží. V případě, že by jej skupina zákonodárců opravdu nominovala, kandidaturu by přijal.

Lord kancléř: Česko si na cestě do EU vede mimořádně dobře

Česká republika si vede mimořádně dobře na cestě do Evropské unie. Po setkání s předsedou Senátu Petrem Pithartem to novinářům řekl jeho britský protějšek Irwine of Lairg, předseda Sněmovny lordů. Za důkaz svých slov označil i skutečnost, že ze 30 projednávaných kapitol je už předběžně uzavřeno 25.

Romové z České republiky nehledají ve skutečnosti ve Velké Británii politický azyl, jde jim o ekonomickou migraci; v Česku totiž k žádné perzekuci Romů nedochází, řekl předseda britské Sněmovny lordů Irvine of Lairg. I proto pokládá britské imigrační kontroly na letišti v Praze-Ruzyni za rozumné. Hromadným útěkům českých Romů do Británie by mělo zabránit chystané zpřísnění britských azylových zákonů, míní vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD), s nímž se Irvine setkal v pondělí. Změna azylových zákonů by podle něj měla umožnit, že neúspěšní žadatelé o azyl budou vráceni do země ještě během několika hodin. Nikoli tedy až za měsíce či roky, jako je tomu dnes.

Ministr Palas hovořil na setkání států EU o českém zemědělství

Český ministr zemědělství Jaroslav Palas svým protějškům z 15 zemí Evropské unie na neformální schůzce v dánském Nyborgu vysvětloval, že představy Prahy o budoucím postavení českých zemědělců v EU jsou oprávněné a zdůvodněné. Z debat měl pocit, že mu kolegové naslouchají s porozuměním. Svých prvních kontaktů s ministry EU v uvolněné atmosféře v Nyborgu využil zejména k tomu, aby jim vyložil, jaké požadavky bude Česká republika v podzimních měsících zejména uplatňovat a z čeho nehodlá slevit. Hlavní nápor se podle něj soustředí na dosažení lepších produkčních kvót pro výpočet zemědělských dotací ze strany EU, než jsou ty, které zatím pro Česko navrhla Evropská komise. Česká vláda by měla zemědělcům zaručit, že jejich postavení se po vstupu do EU nezhorší, a čelit tak jistému katastrofismu, který se tohoto sektoru zmocňuje, usoudil ministr zemědělství Jaroslav Palas na okraji neformální schůzky EU v dánském Nyborgu.

EU možná zvýší prostředky pro zemědělství v ČR a na Slovensku

Evropská komise oznámila, že příští týden rozhodne o zvýšení prostředků v rámci programu Sapard pro rozvoj zemědělství v České republice a na Slovensku, aby tak pomohla zemědělcům v oblastech postižených povodněmi. Evropská unie vyplácí v rámci programu Sapard deseti kandidátským zemím ročně celkem 530 miliónů eur. EU poskytuje zemědělcům z bývalých komunistických zemí 50 procent finančních prostředků potřebných pro vybrané projekty a zbývající část pomoci je záležitostí jednotlivých vlád. Po rozsáhlých záplavách ve střední a východní Evropě však vyzvala komise ke zvýšení svého podílu v programu Sapard na 75 z 50 procent v ČR a na Slovensku, aby tak ulehčila vládám, které se potýkají s povodňovými škodami, napsala agentura Reuters.

Domácí ekonomika roste stále rychleji než v Evropské unii

Česká ekonomika roste navzdory zpomalení ve druhém čtvrtletí letošního roku rychleji než hospodářství Evropské unie. "Růst HDP ve druhém čtvrtletí o 2,5 procenta je velmi dobrý výsledek v porovnání s vývojem ekonomiky Evropské unie nebo jiných vyspělých zemí," řekla předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá na tiskové konferenci. HDP evropské patnáctky vzrostl podle předsedkyně ve druhém čtvrtletí o 0,7 procenta, ekonomika eurozóny se zvýšila o 0,6 procenta. K tomu, aby Česká republika dohnala ekonomickou úroveň Evropské unie, však bude podle ekonomů potřeba ještě několik desetiletí. Ani dostižení Portugalska nebo Řecka, tedy zemí s nejnižší úrovní hrubého domácího produktu na obyvatele v EU, není otázkou nejbližších let.

Ministerstvo financí se neobává, že by srpnové ničivé záplavy uvrhly domácí ekonomiku do recese. Naopak věří, že následné investice na obnovu území po povodních vyrovnají výpadek ve výrobě a exportu a nastartují v zemi vyšší ekonomický růst.

Standard and Poor's: Bankovní sektor je v ČR a na Slovensku odolný

Bankovní systémy v České republice a na Slovensku stejně jako na dalších nových trzích ukázaly odolnost vůči problémům, souvisejícím mimo jiné s vnějším hospodářským vývojem, a prokázaly lepší trend, než řada komentátorů čekala před rokem. Na konferenci bankovních expertů a investorů v Londýně to řekli odborníci ratingové agentury Standard and Poor's. V České republice, na Slovensku a Maďarsku roste ziskovost bank, mimo jiné proto, že se zkvalitnily úvěry, že banky přestavují ceny a zvyšují poplatky za transakce. Ziskovost se však postupně bude snižovat, což se nahradí větším objemem operací. Čísla ukazují, že banky v uvedených zemích financují zatím půjčky pohodlně z vkladů. Odborníci znovu kritizovali pomalé a obtížné vymáhání závazků ze strany věřitelů.

Analytici: Červencový růst průmyslové výroby příjemným překvapením

Výrazný červencový nárůst průmyslové výroby je podle ČTK oslovených analytiků příjemným překvapením. V dalších měsících však očekávají zhoršení výsledků, a to i následkem srpnových povodní. Měsíc před záplavami vzrostla průmyslová produkce o 10,8 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 6,3 procenta. Na překvapivě vysokém růstu se podle analytika Patria Finance Davida Marka podepsal dřevozpracující průmysl, gumárenský a plastikářský průmysl, výroba elektrických a optických přístrojů a výroba dopravních prostředků. Klíčem k opětovnému zvýšení růstu průmyslové produkce bylo zvýšení výroby dopravních prostředků a produkce potravinářského průmyslu, dodal.

Česko podle Teličky trvá na postupném zvyšování příspěvku pro EU

Česká republika je připravena jednat o návrhu Evropské komise, aby její záporná bilance vůči rozpočtu Evropské unie po vstupu byla napravena kompenzačními platbami. Chce tuto metodu kombinovat s postupným zvyšováním českého příspěvku do rozpočtu EU, řekl státní tajemník Pavel Telička v reakci na obsah pracovního dokumentu Evropské komise. "Jsme spíše pro kombinaci obou metod. Máme pochybnosti, zda by pouhé kompenzace zajistily, aby česká rozpočtová pozice nebyla horší než před vstupem, což je minimální požadavek," uvedl český vyjednávač. Evropská komise tento názor sice sdílí, není však jisté, zda ho stejně chápou i všechny členské státy. Z prvních poznatků vyplývá, že některé z nich mají pocit, že by nevadilo, kdyby noví členové měli po vstupu i horší postavení než před ním. Výpočty Evropské komise, podle nichž by Česko mělo zaznamenat v roce 2004 negativní saldo ve výši 185 miliónů eur, o rok později "vydělat" na členství 49 miliónů a v roce 2006 pak 244 miliónů eur, se podle Teličky prakticky neliší od kalkulací českého ministerstva financí. Česko vždy požadovalo postupné navyšování svého příspěvku do EU, které by kopírovalo zvyšování příjmů z něj. Podle zdrojů v Evropské komisi má však kombinace obou metod jen pramalou šanci na úspěch.

Srbova kauza odstartovala skandál kolem vojenské rozvědky

Kolem Vojenské zpravodajské služby se rozpoutal skandál. Šetření v rozvědce bylo zahájeno poté, co vyšlo najevo, že jejím agentem byl bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, obviněný z korupce a přípravy vraždy novinářky. Z nejnovějších informací vyplývá, že vysoce postavení činitelé vojenské rozvědky zneužívali své pravomoci a manipulovali s penězi ministerstva. Byla podána první trestní oznámení. To, že se některé informace dostaly na veřejnost nyní, podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka podporuje domněnku, že cílem útoku proti vojenské rozvědce by mohlo být poškodit českou armádu před blížícím se listopadovým summitem NATO. Objevují se zprávy, že část pracovníků se obohacovala za pomoci tzv. zvláštních fondů, z nichž se financují některé tajné operace. Spekuluje se navíc o tom, zda se dokonce nepodíleli na nelegálním prodeji zbraní. Další informace hovoří o tom, že existuje vážné podezření na únik těch nejcitlivějších zpravodajských údajů. Armáda začala v souvislosti s aférami kolem vojenské rozvědky stahovat své špióny ze zahraničí, aby je zachránila před možnou likvidací. Přehodnocuje také kompletní krycí mechanismy, mění hesla a nejrůznější čísla. S odvoláním na ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a dobře informovaný zdroj z ministerstva obrany to napsalo pondělní Právo.

Havel: Dění ve vojenské rozvědce není důvodem k panice

Podezření spjatá s působením některých bývalých či současných pracovníků Vojenské zpravodajské služby (VZS) nejsou podle prezidenta Václava Havla důvodem k panice, ani nepoškozují postavení a pověst České republiky. Od ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si nicméně vyžádal podrobnou zprávu, v níž se o dění v rozvědce dozví podrobné a ucelené informace. Připustil, že na aféry ve vojenské rozvědce se jej možná budou ptát Američané během jeho zářijové návštěvy Spojených států.

Fiktivní porucha v Dukovanech se vyřešila odstavením reaktoru

V havarijním cvičení Vysočina 2002 v areálu dukovanské jaderné elektrárny na Třebíčsku vyřešili pracovníci fiktivní poruchu odstavením reaktoru. Při cvičení zjistili pozorovatelé jen drobné chyby. Podle velitele havarijního štábu a zástupce ředitele pro jadernou bezpečnost Ivo Kouklíka byly splněny všechny naplánované úkoly. Veškeré poznatky rozhodčích, hostů a pozorovatelů budou zapracovány do havarijních směrnic jaderné elektrárny.

Zeihsel: Praha musí akceptovat sudetské Němce jako partnery

Předseda rakouské sekce sudetoněmeckého sdružení Gerhard Zeihsel požadoval, aby česká vláda uznala sudetské Němce za "rovnoprávné partnery v jednání". "Morální gesto z Prahy nám sudetským Němcům v žádném případě nestačí," řekl bývalý politik strany svobodných (FPÖ) v tiskovém prohlášení ve Vídni. Podle Zeihsela nejsou zapotřebí žádné komise historiků ani jiná fóra pro zpracování dějin, "nýbrž konkrétní jednání směřující k vyřešení otevřených restitučních otázek, k odstranění Benešových dekretů, jež jsou odpovědné za genocidu, a k uznání práva na vlast", citovala agentura APA šéfa rakouského landsmanšaftu.

Analýza o právním dopadu Benešových dekretů má být do října

Do konce září by měli mít experti Evropské komise a české vlády expertízu týkající se možných nynějších právních účinků takzvaných Benešových dekretů. Evropským poslancům to řekl v Bruselu komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Ocenil povolební atmosféru v České republice, která se nyní podle něj k jednáním o této otázce staví pružněji. Expertíza se zabývá otázkou, zda je právní systém členských zemí v souladu s právem Evropské unie. Dekrety v této souvislosti vzbuzují otázku, zda jejich ustanovení nejsou ještě dnes diskriminační.

Prodejci kvůli rostoucím cenám ropy zdraží benzín až o dvě koruny

Prodejci pohonných hmot kvůli růstu cen ropy na světových trzích zdraží benzín až o dvě koruny na litr. Průměrná cena benzínu Natural 95 nyní činí 24 korun za litr. ČTK to zjistila u firem Aral, Benzina a OMV.

Problémy společnosti IDOS Praha vyvrcholily vraždou a sebevraždou

Tragickým způsobem vyvrcholila problematická situace ve firmě IDOS Praha, která se mimo jiné zabývá likvidací nemocničního odpadu a stavebnictvím. Většinový vlastník firmy Lubomír Kašák byl zavražděn a vrahem byl pravděpodobně jeho společník Zdeněk Němec, který se po činu zastřelil. O společnost IDOS Praha se média začala zajímat letos v březnu a to v souvislosti s jejím napojením na poslance KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Mladá fronta Dnes tehdy zveřejnila informaci o tom, že Lubomír Kašák je poslancovým švagrem a Kalouskova manželka Radka je společnicí firmy. Letos v dubnu dostala celá kauza okolo firmy IDOS dramatický spád, neboť policie při prohlídce příbramské radnice zabavila stovky dokumentů o městských veřejných zakázkách. Kašák korumpování vedení města odmítl a starosta Josef Vacek (KDU-ČSL) označil případ za snahu o jeho politickou likvidaci.

Soud poslal ženu za pokus o usmrcení dcery na sedm let do vězení

Pražský městský soud poslal na sedm let za mříže devětadvacetiletou Lucii Baranijakovou za to, že se pokusila usmrtit svou dvouletou dceru. Mladá žena své dceři podle rozsudku píchala injekce s tekutinou, která byla znečištěna stolicí, čímž dítěti způsobila otravu střevními bakteriemi. Dítě před smrtí zachránili lékaři oddělení intenzívní péče pražské motolské nemocnice. Soud se ztotožnil s názorem psychologa a psychiatra, že žena je postižená takzvaným Münhauserovým syndromem. Lidé s tímto syndromem mají sklony k sebepoškozování a v některých případech mají také tendence ubližovat svým dětem. Soud proto současně s trestem ženě uložil, že se musí ambulantně léčit na psychiatrii.

Fond může vypsat výběrové řízení na sanaci dioxinů ve Spolaně

Česká inspekce životního prostředí rozhodla o sanaci dvou budov v areálu neratovické chemičky Spolana kontaminovaných dioxiny. V areálu chemičky byly dioxiny kontaminovány tři objekty, jeden z nich už byl zalit do betonového sarkofágu. Protože zbývající budovy jsou příliš velké, museli experti ve spolupráci s americkou firmou Resource Application vypracovat speciální návrh technologie jejich likvidace. Ta by měla spočívat v řízené demolici objektů a ve zneškodnění kontaminovaného stavebního materiálu, prachu, omítky a dalších odpadů na dechlorační lince. Sanace obou objektů by podle současných předpokladů mohly být ukončena do konce roku 2008. Náklady na likvidaci dioxinů jsou odhadovány na více než dvě miliardy korun.

Ministerstvo dopravy a spojů zatím odhadlo záplavové škody na 9,65 miliardy Kč

Ministerstvo dopravy a spojů zatím odhadlo škody na dopravní infrastruktuře způsobené záplavami na 9,65 miliardy korun. Škody se průběžně prověřují a upřesňují, uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová. Největší škody, celkem za 3,868 miliardy korun, vznikly na silnicích I. až III. třídy, dálnicích a rychlostních komunikacích. Na mostech a propustcích velká voda způsobila škody za 1,883 miliardy korun. Dráhy vyčíslily poškození tratí na 2,4 miliardy korun.

Metro bude na celé trase C jezdit před listopadovým summitem NATO

Celá trasa metra C začne znovu sloužit veřejnosti před listopadovým summitem Severoatlantické aliance v Praze. Pražský dopravní podnik chce, aby soupravy po celém úseku Háje - Nádraží Holešovice jezdily od 18. listopadu. Stanice Vltavská však zůstane pro veřejnost uzavřena, vlaky jí budou kvůli rekonstrukci eskalátorů pouze projíždět, uvedla mluvčí DP Michaela Kuchařová. Organizátoři summitu NATO nepovažují otázku zprovoznění trasy C do termínu konání schůzky za zásadní. Vládní zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra uvedl, že metro musí jezdit především kvůli obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Po odčerpání vody se podle Kuchařové prokázalo, že všechny tlakové uzávěry byly včas a správně uzavřeny. Média však již informovala, že vodě neodolala například stěna ve stanici Invalidovna na trase B, kde stavbaři místo protitlakové metr silné železobetonové zdi postavili devíticentimetrovou cihlovou příčku.

Povodňové škody ve Středočeském kraji přesahují 10 miliard

Srpnová povodeň zničila na území Středočeského kraje majetek v celkové hodnotě přesahující 10 miliard korun. Takový je předběžný odhad povodňových škod, který musel kraj vypracovat a odevzdat v poměrně krátkém termínu. Nejvíce postiženými okresy jsou Mělník, Praha- západ, Beroun, Příbram a Rakovník. Z obcí patří k nejhůře zasaženým obec Kly na Mělnicku, kde voda poničila majetek v hodnotě téměř 895 miliónů korun, Kralupy nad Vltavou s povodňovou škodou 883 korun a Neratovice, kde jsou škody vyčísleny na 865 miliónů korun.

Západočeská energetika daruje zaplaveným obcím 50 miliónů korun

Nejméně 50 miliónů korun plánuje v příštích týdnech darovat zaplaveným městům a obcím v Plzeňském a Karlovarském kraji Západočeská energetika (ZČE), nejziskovější podnik v regionu, jehož loňský čistý profit dosáhl téměř 545 miliónů korun. O zvýšení letošní částky na sponzoring ze 6,5 miliónu o 50 miliónů korun rozhodli akcionáři na mimořádné valné hromadě.

Obyvatelé Karlína se mohou od pátečního rána vracet domů

Městská část Praha 8 uvolní v pátek bydlení v Karlíně. Jeho obyvatelé se však nebudou moci vrátit do objektů označených písmenem C, které jsou neobyvatelné. Je jich 30 a stále jich přibývá, řekl starosta městské části Josef Nosek. Dosud bylo ze zátopové oblasti odvezeno 80.433 krychlových metrů odpadu. Představitelé městské části a švédští dárci předvedli na tiskové konferenci jeden ze dvou georadarů, které odhalují podzemní dutiny. Ty se objevují po odtoku vody. Tato radarová zařízení věnovala Praze 8 švédská vláda v rámci třicetimiliónové pomoci ČR při odstraňování následků záplav.

Odbory nesouhlasí se zmrazením nemocenské, navrhnou změnu

Odbory nesouhlasí se zmrazením nemocenské pro příští rok, které v noci z neděle na pondělí schválil kabinet. Ve středu se proto obrátí na poslance a podají jim svůj pozměňovací návrh. ČTK to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Požadavek na dorovnání nemocenské o inflaci předložili představitelé odborů ministru práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi před jednáním vlády. Kabinet jejich návrh nezohlednil. Zmrazením nemocenské chce vláda získat 800 miliónů korun na nápravu povodňových škod.

České děti ze zaplavených oblastí pobývají v Polsku

Skupina čtyř desítek dětí ze dvou záplavami postižených pražských škol pobývá v těchto dnech ve středisku polského ministerstva vnitra nad Kiekrzským jezerem v těsné blízkosti západopolské Poznaně. "Dostalo se nám tady až neuvěřitelného přijetí," řekla vedoucí skupiny Helena Šlocarová. V Kiekrzu děti tráví čas zábavou u jezera nebo na tenisových kurtech. S pomocí poznaňského policejního velitelství vyjíždějí rovněž na poznávací cesty do okolí.

Lidé zaplnili povodňové kasičky charity již půl miliónem korun

Přes půl miliónu korun již vložili lidé v olomoucké arcidiecézi do kasiček, se kterými koledníci na způsob tříkrálové sbírky vybírají peníze na pomoc obětem letošních ničivých záplav. Obyvatelé regionu však finance posílají také přímo na konto katolické charity nebo peníze přinášejí osobně. Dohromady se vybralo již přes milión korun. Sbírku na pomoc při povodních vyhlásil v římskokatolických kostelích v celé České republice také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Sbírka vynesla dosud v olomoucké arcidiecézi ve 450 kostelích přes 12,5 miliónu korun. Budou převedeny na povodňové konto sdružení Česká katolická charita a rozděleny poté nejvíce postiženým rodinám.

Přívalový déšť zvedl v Domažlicích potoky a zaplavil sklepy

Zaplavené sklepy, ulice a vyplavené hřiště má na svědomí prudká, asi hodinová dešťová přeháňka, která se přehnala nad Domažlicemi. Ve městě se po dešti zvedly hladiny místních potoků až na první povodňový stupeň, voda vytekla místy i do ulic.

Stavební veletrh For Arch představuje přes 1000 firem ze 14 zemí

V Pražském veletržním areálu Letňany začal 13. mezinárodní stavební veletrh For Arch, kterého se letos účastní více než tisíc vystavovatelů ze 14 zemí. V sedmi halách obsadí výstavní plochu více než 25 tisíc metrů čtverečních. "Jednotlivci i představitelé obcí a měst zde budou moci využít i konzultací odborníků. Ti jim poskytnou odbornou i praktickou pomoc při odstraňování následků povodní," řekla vedoucí propagace veletrhu Martina Průšová. Právě řešení povodňových škod, problematika dopravní infrastruktury či úspory energií a vytápění patří mezi hlavní témata letošního veletrhu.

Philips má vliv na zaměstnanost, stavbu bytů i rozvoj Hranic

Nová továrna na výrobu barevných televizních obrazovek nizozemsko-korejské společnosti L.G. Philips Displays, která byla před rokem slavnostně otevřena v Hranicích na Přerovsku, příznivě ovlivnila zaměstnanost v regionu, významně povzbudila bytovou výstavbu a rozvoj Hranicka. Svědčí o tom statistiky, které v poslední době přicházejí z této oblasti. V létě 2000, kdy byla stavba gigantické továrny v Hranicích zahájena, sužovala Přerovsko zhruba čtrnáctiprocentní nezaměstnanost, která byla nejvyšší v Olomouckém kraji. V závěru letošního srpna klesla na Přerovsku nezaměstnanost na 12,5 procenta. Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského nyní ve městě ročně přibývá zhruba stovka nových bytů. Poté, co byla stavba nové továrny dokončena, se začaly o Hranice zajímat ve větší míře i obchodní řetězce.

Příliv investic do ČR letos šest až osm miliard dolarů

Příliv přímých zahraničních investic do ČR by měl v letošním roce vzrůst asi na šest až osm miliard dolarů. "Závisí to na vývoji kursu koruny," řekl generální ředitel agentury Czechinvest Martin Jahn s tím, že o konečné sumě též rozhodne, kdy země získá částku za prodej Českého Telecomu. Česko již za pololetí přilákalo téměř 5,4 miliardy dolarů. "To byly přímé investice do nových kapacit, případně společných podniků," prohlásil Jahn. Czechinvest má přitom zájem získat další automobilku rozsahu projektu Toyoty a PSA, které investují přes 1,5 miliardy eur v Kolíně. Zájem o výstavbu montážního závodu v Evropě vyjádřila podle Jahna korejská společnost Hyundai, přičemž první rozhodnutí lze očekávat nejdříve na přelomu letošního a příštího roku.

Česko si i po vstupu do EU zachová tradiční způsob výroby sýrů

Čeští výrobci sýrů si i po vstupu do Evropské unie zachovají tradiční způsob výroby. EU totiž Česku umožní i po vstupu udělovat výjimky pro produkci sýrů, a to v případech, kdy by dodržení přísných hygienických pravidel unie zkazilo chuť sýra. Nejde přitom jen o oblíbené olomoucké tvarůžky, ale také o tvaroh, balkánský sýr, který se přidává do salátů, Nivu a další sýry s modrou plísní a řadu dalších zrajících a polotvrdých sýrů. Podobné výjimky jsou běžné ve všech zemích EU.

V roce 2003 půjdou peníze na obnovu turistické infrastruktury

Ministerstvo pro místní rozvoj chce v příštím roce peníze z programů na podporu cestovního ruchu přednostně směřovat na obnovu povodněmi zničené turistické infrastruktury. Zatím však neví, o jakou částku bude usilovat. "MMR chtělo původně z rozpočtu roku 2003 na podporu cestovního ruchu získat 500 miliónů korun, povodně však situaci změnily," řekl ČTK náměstek ministra pro místní rozvoj Čestmír Sajda.

Náprstkovo muzeum bude pro veřejnost od 12. září opět otevřeno

Pražské Náprstkovo muzeum, poničené nedávnými záplavami, bude pro veřejnost opět otevřeno od 12. září. "V sobotu 14. září zpřístupníme v rámci Dnů evropského dědictví vedle expozic a výstav také historický interiér Náprstkovy knihovny s čítárnou někdejšího Amerického klubu dam," uvedla Lenka Edrová. Zakladatelkou Amerického klubu dam byla Josefa Náprstková, od jejíhož úmrtí uplynulo v září 95 let. Celý život stála v pozadí, ale svou pílí a houževnatostí dosáhla mnoha úspěchů. Za svého muže korespondovala se světem a zvětšila muzejní budovu.

Josefa Křížková se narodila v roce 1838 v sousedství vinopalny domu U Halánků, kde jako mladé děvče pracovala. Tři roky po návratu Vojtěcha z Ameriky začal příběh jak z červené knihovny. I když ho milovala, vzít si ho mohla až po smrti jeho matky, která svazku nepřála, tedy až po sedmnáctileté známosti. Vychovala pět sirotků, starala se o knihovnu, zasloužila se o postavení pomníku Boženy Němcové na Vyšehradě a iniciovala vznik rozsáhlé sbírky lidové výšivky, která putovala po celém světě.

Valdštejnská zahrada bude znovu otevřena

Od středy bude v historickém centru Prahy znovu otevřena Valdštejnská zahrada, nepřístupná od srpnových povodní. Povodeň zaplavila mimo jiné cesty, trávníky, záhony i podstavce soch. Pracovníci senátní kanceláře je proto museli omýt od nánosů, obměnili povrch mlatových cest, vyčistili bazén i kašny, vydezinfikovali a vyčistili i lavičky rozmístěné v zahradě. Zahrada, druhá největší veřejně přístupná v centru Prahy, byla otevřena po celkové rekonstrukci letos v dubnu. Prostor, který nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna v 17. století, zdobí soubor devíti bronzových plastik, kopií díla nizozemského sochaře Adriaena de Vries.

Jáchym Topol představí ve Švédsku překlad své knihy

Na několikadenní turné po švédských městech se od středy vydá český spisovatel Jáchym Topol. Na setkáních s tamními čtenáři bude číst své básně i úryvky z próz. Mezi ukázkami z textů nebudou chybět pasáže z novely Výlet k nádražní hale, která v těchto dnech vychází ve švédském překladu. V češtině kniha poprvé vyšla v polovině 90. let. Topol bude mít 11. září přednášku na univerzitě v Lundu. O den později se zúčastní literárního večera v Malmö a 14. září bude v Göteborgu podepisovat svou knihu a číst své básně.

Evropští ornitologové připraví společný monitorovací program

Vytvořit celoevropský program pro monitorování ptačích populací se příští týden v Praze pokusí 56 ornitologů z 28 evropských zemí spolu se zástupci Evropské unie. Spolupráce ornitologů je podle Petra Voříška z České společnosti ornitologické nutná kvůli alarmujícímu úbytku ptačích druhů. Ohrožených je v Evropě 195 ptačích druhů, z nich 116 obývá z hlediska ptačího života nejohroženější ekosystém - zemědělskou krajinu. Ubývají i takzvané běžné druhy ptáků, tedy koroptve, skřivani, špačci či vrabci.

Počasí

Bude oblačno až zataženo a občas déšť nebo přeháňky a bouřky. Denní teploty 21 až 25, na jihozápadě území okolo 19 stupňů Celsia.