Zprávy Radia Praha

Česká republika slavila již potřetí Den české státnosti

Třetím rokem se 28. září slaví jako státní svátek - Den české státnosti. Tento den připadá na svátek sv. Václava, uznávaného jako patrona země. Jeho jméno stále patří v Čechách k nejrozšířenějším, v označení státního svátku se ale nevyskytuje. Den české státnosti je totiž kompromisem, protože při projednávání zákona o svátcích se v roce 2000 strhl ve sněmovně "boj o Václava". V nebývale ostré diskusi o roli přemyslovského knížete v dějinách tehdy levice návrh na nový svátek odmítala s tím, že v období nacistické okupace Němci svatováclavskou tradici zneužili k vlastní propagandě. Podle církevní tradice je 28. září dnem, kdy byl před chrámem ve Staré Boleslavi v roce 935 (podle starší literatury 929) Václav na příkaz vlastního bratra Boleslava zavražděn. Kníže Václav čelil i za života obviněním z proněmecké orientace.

Ve svatovítské katedrále se konala národní svatováclavská pouť

Na 4000 věřících se v sobotu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě zúčastnilo poutní bohoslužby k oslavě svatého Václava. Kardinál Miloslav Vlk při mši kromě svatováclavského odkazu vyzdvihl také důležitost cyrilometodějské a husovské tradice v českých dějinách. Vyhlášení Dne české státnosti na svátek svatého Václava považuje kardinál Vlk za známku toho, že se česká společnost probouzí. Začíná podle něj chápat, z čeho vychází a na čem se dá budovat její budoucnost v moderní Evropě. Věřící měli při mši příležitost uctít světcovy ostatky. Svatováclavská lebka byla vystavena během mše u oltáře a pak i po jejím skončení ve Svatováclavské kapli. Během bohoslužby se také po třech měsících mlčení rozezněl největší český zvon Zikmund, do kterého bylo v pátek zavěšeno nově ukované srdce.

Kubišová a Kratochvíl převzali svatováclavské medaile

Svatováclavské pamětní medaile převzali v pátek večer na Pražském hradě zpěvačka Marta Kubišová a ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Irenej Kratochvíl. Někdejšímu polskému prezidentovi Lechu Walesovi předají toto ocenění zástupci polského velvyslanectví později. Medaile byly předány během Svatováclavského večera, který každoročně ke svátku svatého Václava pořádá Pražská umělecká společnost, Správa Pražského hradu a pražské arcibiskupství. Během programu ve Vladislavském sále zněla hudba v podání Kühnova dětského sboru a dalších interpretů. V Rothmayerově sále měla vernisáž výstava nazvaná Středoevropské země proti totalitě, která zvláštní pozornost věnuje pronásledování církví a odporu křesťanů proti komunistické totalitě.

Narušitel z vojenské základny v Čermné nad Orlicí zřejmě unikl

Člověku, který ve čtvrtek večer vnikl do vojenské základny v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku, se zřejmě podařilo uniknout ještě dříve, nežli byl celý vojenský prostor hermeticky uzavřen. Narušitele zde od pátku hledali příslušníci armády i policie neúspěšně. V rozlehlém areálu, který leží v hustě zalesněné oblasti, má vojsko muniční sklady. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík v pátek uvedl, že člověk, který do základny vnikl, musel překonat tři ochranné ploty se signalizačním zařízením a obejít hlídkující vojáky. Policisté a vojáci podle něj zároveň zjistili, že pachatel měl zřejmě společníka. Tvrdík také zdůraznil, že vloupání do základny v Čermné nad Orlicí rozhodně není cvičnou akcí, jíž by vojáci prověřovali její zabezpečenost. Rozruch kolem ostrahy muničních skladů vyvolaly nedávné zprávy v tisku, podle nichž se minulý měsíc v rámci přísně utajované akce elitní vojenské komando z prostějovské jednotky cvičně vloupalo do skladů munice, aby otestovalo jejich ostrahu. Ve čtvrtek pak ministerstvo nařídilo komplexní prověrku před uspořádáním listopadového summitu NATO v Praze. Naposledy zmizely dvě bedny se 40 ručními granáty z přísně střeženého armádního skladu ve výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Ztrátu vojáci zjistili v polovině minulého týdne.

Generál Jiří Šedivý navštívil českou jednotku v Kuvajtu.

Kontingent armády České republiky, který v rámci operace Trvalá svoboda působí na americké vojenské základně Dauhá v Kuvajtu, navštívil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Na základně, kde jsou naši vojáci umístěni společně s Američany a Němci, se Šedivý seznámil s bezpečnostní situací v regionu, s aktuálním stavem v jednotkách kontingentu a s jejich připraveností k bojovému nasazení. Součástí programu návštěvy byla také ukázka vybavení příslušníků jednotek českého kontingentu. Generál si mohl sám vyzkoušet, v jakých podmínkách čeští vojáci své povinnosti plní - teplota vzduchu se na základně pohybovala kolem 42 stupňů Celsia ve stínu. Šedivý navštívil i americkou část vojenské základny v Dauhá, kde se setkal s velícím generálem koaličního uskupení vojsk, který ocenil odborné kvality českých vojáků. V neděli odletí náčelník generálního štábu Armády České republiky na oficiální návštěvu Saúdské Arabie, k níž ho pozval náčelník generálního štábu ozbrojených sil Saudské Arábie generál Sálih bin Alí Muhája.

Lachnit podpořil Zemana jako příštího prezidenta

Místopředseda sociálních demokratů Petr Lachnit podpořil na sjezdu Mladých sociálních demokratů kandidaturu expremiéra Miloše Zemana na post budoucího českého prezidenta. Sjezd mladých socialistů probíhá od pátku v Praze. Lachnit na něm uvedl, že budoucím prezidentem by měl být člověk známý ve světě, a to přinejmenším v sociálnědemokratickém. "Takového člověka sociální demokracie má," zdůraznil Lachnit, aniž by Zemana jmenoval. Hlavou státu by měl být profesionál. Takovými byli Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a také socialističtí prezidenti Klement Gottwald a Antonín Zápotocký, uvedl Lachnit. Místopředseda ČSSD je Zemanovým stoupencem, v sociální demokracii se však jako o prezidentských kandidátech ještě hovoří o exministrovi spravedlnosti Jaroslavu Burešovi, ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, bývalém prezidentovi Akademie věd Rudolfu Zahradníkovi i o bývalém předsedovi odborové centrály Richardu Falbrovi. Všichni se budou muset podle rozhodnutí Ústředního výkonného výboru ČSSD utkat v prezidentských primárních volbách otevřených veřejnosti.

Česká republika vypracuje do konce roku strategii přijetí eura

Ministr financí Bohuslav Sobotka na jednání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Washingtonu uvedl, že Česká republika do konce letošního roku zvolí strategii přijetí eura. Velkým úskalím podle něj však bude konsolidace veřejných rozpočtů. O reformě veřejných rozpočtů bude Sobotka jednat s představiteli MMF ještě během současného zasedání. Ministerstvo financí chce reformu zahájit v roce 2003. Jak dále Sobotka řekl, Polsko a Maďarsko chtějí na jednotnou evropskou měnu přistoupit už v roce 2007. Česká republika by podle dosavadních odhadů mohla přijmout euro až koncem tohoto desetiletí.

Postoj Rakouska k dekretům znamená skryté veto

Sobotní vydání rakouského listu Der Standard komentuje upozornění rakouské ministryně zahraničí Benity Ferrerové-Waldnerové, že Vídeň vezme závěry Froweinovy studie v úvahu při formování svého postoje ke vstupu Česka do EU, jako "skryté veto proti rozšíření Evropské unie". Podle listu je zřejmé, že rakouské ministerstvo zahraničí si v otázce Benešových dekretů uchovává ještě jedno diplomatické hřiště. Hrozby vetem nacionalistických svobodných evidentně nestačí, a tak blokováním vstupu Česka do unie hrozí už i lidovci kancléře Wolfganga Schüssela. Příčinou tvrdšího postupu lidovců jsou podle něj nadcházející předčasné volby. Lidovci se totiž obávají, že svobodní by jim mohli v otázce rozšíření přetáhnout hlasy. Der Standard ale zároveň dodává, že je celkem jedno, jaká vyhlášení se od lidovců ozývají. Kodaňský summit unie, při kterém by se mělo definitivně o rozšíření rozhodnout, se koná až v prosinci. To už bude v Rakousku po volbách a do řešení vážných otázek se snad vrátí rozum, uzavírá list.

Česko-německý fond přispěje na opravu Pinkasovy synagogy

Česko-německý fond budoucnosti, který ve spolupráci s nadací Člověk v tísni přispívá ke zmírnění škod po záplavách, prodlužuje uzávěrku návrhů projektů až na 31. říjen. Návrhy lze posílat na adresu program "Solidarita po povodni", Rytířská 31, 110 00 Praha. Fond zatím schválil projekty celkem za 4,5 milionu korun. Fond již rozhodl, že přispěje jedním milionem korun na opravu Pinkasovy synagogy, která byla poškozena velkou vodou. Celkem na povodňovou pomoc fond vyčlenil 15 milionů korun. Akce má pomoci likvidovat následky povodní a zabezpečit lékařsko-charitativní a sociálně-humanitární podporu postiženým oblastem.

V Karlíně jsou ohroženy zejména domy v centru čtvrti

V pražském Karlíně se mohou zřítit paradoxně mnohem spíše stavby, které leží spíše v centru této čtvrti. Zatímco na nábřežích je podloží pod budovami stabilní, domy uprostřed Karlína byly postaveny na navezené suti ze zbouraných domů. Podle odborníků z Českého vysokého učení technického je proto jejich zhroucení mnohem pravděpodobnější. Tento týden byli v Karlíně evakuováni obyvatelé domů v Thámově a Urxově ulici, které jsou dostatečně vzdáleny od Vltavy. Podloží pod těmito budovami se zaplavilo vodou, vznikly zde dutiny, které nyní pomalu vysychají, a podloží proto klesá. Na domech se objevily trhliny, a domy tak musely být přeřazeny do nejrizikovější kategorie C, kam patří všechny neobyvatelné stavby. Podle expertů bude pro všechny narušené domy největší zatěžkávací zkouškou blížící se zima. Pokud ji bez větších potíží přečkají, lze předpokládat, že nebudou muset být strženy. Srpnová povodeň zasáhla ze všech pražských čtvrtí nejvíce právě Karlín v osmém pražském obvodě. V něm i v přilehlé části Libně zaplavila na 1100 domů, které vyžadují dlouhodobý dohled statiků.

Lichtenštejnský palác na Kampě utrpěl při povodních

Reprezentační sídlo vlády, kde při své návštěvě Prahy nedávno bydlel i japonský císařský pár, čeká v příštích měsících rekonstrukce. Lichtenštejnský palác na Kampě totiž při srpnových záplavách utrpěl velké škody. Voda zničila zejména sociální zařízení a šatny v suterénu. Jeho opravy potrvají do jara příštího roku. Úřad vlády proto musí pro reprezentační účely a ubytování státních návštěv hledat náhradní prostory. Vláda má k dispozici ještě další budovy, například Hrzánský palác na Hradčanech nebo státní zámek Koloděje. V dohledné době se ale s nějakou významnou státní návštěvou nepočítá. Ubytování hostů, kteří se zúčastní listopadového summitu NATO v Praze, se připravuje nezávisle. Generální tajemník aliance George Robertson si ale nedávno v nadsázce posteskl, že kvůli povodním přijde o ubytování v tomto vládním sídle a během summitu bude nocovat v některém z pražských hotelů. Vzápětí dodal, že v době vrcholného setkání politiků bude mít stejně málo volného času.

Miloš Forman představil v Praze svého Amadea v původní délce

Slavný filmový režisér českého původu Miloš Forman představil v sobotu v Praze novou, prodlouženou verzi svého oscarového filmu Amadeus. V této podobě je snímek delší o dvacet minut, a dosahuje tak tří hodin. Forman jej doplnil o scény, které byly z původní verze vystříhány, protože tehdejší distributoři se obávali přílišné délky filmu. Novou verzi Amadea Forman již promítal na Berlinale, v Praze se uvádí ve Stavovském divadle, kde v roce 1787 proběhla světová premiéra Mozartova Dona Giovanniho. Při své současné návštěvě Prahy Forman uvedl, že původně s natáčením mozartovského filmu v Praze vůbec nepočítal, protože tehdejší komunistická policie mu jako emigrantovi několikrát zamítla žádost o vízum. Exteriéry se proto měly točit ve Vídni nebo v Budapešti. Nakonec však převážily finanční důvody a komunistický režim natáčení v Čechách umožnil. "Jakmile ucítili penízky, přesvědčení šlo stranou a okamžitě mi vízum dali," směje se nyní po dvaceti letech Forman "soudruhům". Během natáčení počátkem 80. let se Forman v Praze setkal s řadou disidentů a dokonce absolvoval i besedu s posluchači FAMU.

Česká filharmonie zahájila svůj abonentní cyklus

Ve čtvrtek a v pátek zahájila Česká filharmonie v pražském Rudolfinu svůj abonentní cyklus symfonických orchestrů, přestože její budova je dosud poškozena srpnovými záplavami. Jak uvedl ředitel filharmonie Václav Riedelbauch, povodeň poškodila především suterenní prostory Rudolfina, kde jsou různé technologické celky, bez kterých budova nemůže fungovat, dále sklady hudebních nástrojů, notový archív a podobně. Rok až dva potrvá, nežli sídlo České filharmonie bude znovu plně funkční. Při úvodním koncertu, který v přímém přenosu uvedla stanice Vltava Českého rozhlasu, zazněly symfonické skladby Sergeje Prokofjeva, Dmitrije Šostakoviče a Bohuslava Martinů. Letošní sezóna orchestru má podle ředitele několik dramaturgických dominant. Hlavní je připomínka nadcházejícího 50. výročí úmrtí skladatele Prokofjeva v konfrontaci se stejným výročím smrti sovětského komunistického předáka Stalina. Filharmonici budou tento projekt během sezóny prezentovat také v newyorské Carnegie Hall, v Kolíně nad Rýnem a ve Vídni.

V Praze vystupuje dirigent Gergijev a Mariinské divadlo

V hlavním městě během víkendu dvakrát vystoupí proslulý ruský dirigent Valerij Gergijev s orchestrem petrohradského Mariinského divadla. Jejich koncerty proběhnou v rámci hudebního festivalu Pražský podzim. Při koncertě ve Státní opeře Gergijev doprovodí ruské pěvce, pro druhý z večerů má být v Rudolfinu sólistou houslista Vadim Repin. Hudební veřejnost považuje obě pražská vystoupení za vrchol podzimní koncertní přehlídky. Gergijev ani jeho soubor ještě v české metropoli nehostovali. Nedělní koncert bude natáčet Česká televize a v přímém přenosu bude vysílán na stanici Vltava Českého rozhlasu. Jeho záznam bude v rámci mezinárodní výměny hudebních programů Euroradia vysílán na rozhlasových stanicích v dalších 15 zemích světa.

Na pražském Žižkově zněla zvonohra

Při příležitosti Dne české státnosti zazněla na Škroupově náměstí na pražském Žižkově mobilní zvonohra. Na jejích 57 zvonů, umístěných na kamionu, zahrál varhaník Radek Rejšek různé skladby od klasických přes populární až po své vlastní. Zazněl zde například i Fibichův Poem. Svatováclavský koncert byl součástí hudebního festivalu Nekonvenční žižkovský podzim. Pražská mobilní zvonohra je dílem zbraslavského zvonaře Petra Rudolfa Manouška. Na další státní svátek - 28. října - chystají organizátoři Nekonvenčního žižkovského podzimu varhanní koncert v Památníku na Vítkově, který věnují Československé obci legionářské.

Pardubice ovládne etnohudba

Hudba různých národů a kultur bude příští týden znít pardubickým Pernštýnským náměstím. Uskuteční se zde druhý ročník festivalu ETHNO 2002. Opět jej uspořádá Otevřený klub občanského sdružení Klub hurá kamarád. Úvodní den festivalu bude patřit hudbě střední a východní Evropy. Zahájí ho česko-francouzská formace Muziga, která se zaměřuje na valašský folklór. Tuzemská skupina Gothart zase zahraje melodie z Balkánu, Kosova, Maďarska či Bulharska. Tradiční polské lidovky mohou návštěvníci festivalu čekat od polské kapely, která bude jediným čistě zahraničním účastníkem přehlídky. Čtvrtek bude věnován romské kultuře. Závěrem festivalu zazní africké rytmy. Africkou hudbu s jazzovými prvky bude reprezentovat skupina Tshikuna, seskupení hudebníků z Čech, Konga a Gambie.

V Sedlčanech bude otevřeno městské muzeum

Na přelomu října a listopadu bude v rekonstruované budově staré radnice v Sedlčanech otevřeno nové městské muzeum. Podle jeho ředitele Davida Hrocha je budova po opravách již zkolaudovaná a postupně se do ní stěhují sbírky. V expozici budou vystaveny nálezy ze Sedlčanska od pravěku až po současnost. V archeologické expozici budou například doklady keltského osídlení z nedalekých Hrazan. Středověk bude zastoupen gotickými a renesančními kachlemi. V expozici nebudou chybět ani sedlčanské kancionály včetně nejznámějšího Krčínova. Vystaveny budou také cechovní pohřební štíty, na jejichž opravu muzeum získalo grant ministerstva kultury. Druhá část expozice přibližující 19. a 20. století se otevře později. Vlastní výstavu tam bude mít i skladatel Josef Suk, který se sice narodil v nedalekých Křečovicích na Benešovsku, se Sedlčany byl ale těsně spjat. Součástí muzea bude také knihovna, studovna a společenský sál.

Univerzitu třetího věku v Brně začne letos studovat na 200 seniorů

Na dvě stovky seniorů zahájí v říjnu studium prvního ročníku Univerzity třetího věku v Brně. Jejich počet se tak rozroste na asi pět stovek. Podle Jana Berana z brněnské Masarykovy univerzity mají senioři o vzdělání velký zájem, dokonce ani nelze přijmout všechny uchazeče. Studium je bezplatné, po jeho zdárném absolvování obdrží důchodci osvědčení. Je rozvrženo do čtyř ročníků, které se tematicky zabývají uměním, přírodou, společenskými vědami a medicínou. Důchodci během vzdělávacího cyklu neskládají zkoušky, což však chce vedení univerzity změnit. Zkouškou si senioři prý chtějí ověřit své znalosti a dokázat, že na plnohodnotné studium mají. Letos univerzitu úspěšně ukončilo 84 brněnských důchodců.

Podkrušnohorská železnice oslavila sté výročí

Projížďku historickým vlakem s parní lokomotivou z roku 1899 připravily České dráhy pro veřejnost k oslavám stého výročí otevření trati z Karlových Varů - Dalovic do Merklína. Slavnostní jízdy, pořádané u příležitosti Dne železnic, se zúčastnily desítky lidí. Ve stanicích Sadov, Hroznětín a Merklín uspořádali železničáři výstavy starých lokomotiv a kolejové techniky. Na zastávce v rekreační oblasti Velký Rybník se děti mohly svézt na historických šlapacích a pákových drezínách z 19. a počátku 20. století. U příležitosti výročí byla vydána publikace "Dráha pod Plešivcem" v české a německé mutaci. Mezi pořadateli akce totiž byly vedle Českých drah a obcí i železniční spolky z Čech a Saska. Na financování oslav přispěla Evropská unie z fondu malých projektů Phare.

Nejstarší lesnická škola v zemi oslaví 150 let svého založení

Nejstarší lesnická škola v České republice v Hranicích na Přerovsku na říjen chystá oslavy 150 let od svého založení. Vedení školy připravilo pro návštěvníky ukázku loveckých trofejí, výstavu fotografií či mezinárodní odborný seminář. Školu nyní navštěvuje ve 12 třídách denního studia 312 chlapců a 43 dívek. Podle ředitele Pavla Sovky se škola snaží skloubit přípravu nejen pro vlastní lesnickou činnost, ale zaměřujeme se i na problematiku ekologie, myslivosti či oblast státní správy. Hranická škola je jediná svého druhu pro celou oblast Moravy a Slezska, proto podle ředitele převzali záštitu nad oslavami také hejtmani Olomouckého, Moravskoslezského, Zlínského a Jihomoravského kraje.

Zoo ve Dvoře Králové očekává půlmiliontého návštěvníka

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové očekává, že jejími branami v neděli projde letošní půlmiliontý návštěvník. Pro jubilanta připravili pracovníci zahrady dárky i nevšední zážitek ze zákulisí zoo. Víkendu mohou návštěvníci využít také k posledním projížďkám v místním safari. Zvláštní autobusy přestanou jezdit do volných výběhů v pondělí. Poté chovatelé přemístí zhruba čtyři stovky zvířat zpět do zimovišť uvnitř zahrady. Od léta je ve Dvoře Králové v provozu největší průchozí voliéra v Česku. Voliéra se rozkládá na 1860 metrech čtverečních, do výšky měří až 11 metrů. Lidé v ní mohou vidět šest desítek ptáků 13 druhů. V současnosti zahrada dokončuje opravy pavilónu pro hrošíky liberijské. Královédvorská zoo chová zhruba 2700 zvířat, nejvíce v republice. Zaměřuje se především na africké živočichy.

Ze sportu

Cyklistka Kozlíková má z MS na dráze stříbro v bodovacím závodu. Česká výprava se na mistrovství světa v cyklistice na dráze v Dánsku dočkala první medaile. Získala ji Lada Kozlíková, která obsadila v bodovacím závodu na 25 kilometrů druhé místo. Zlato vybojovala Ruska Olga Sljuzarevová.

A na závěr ještě krátce o počasí:

Bude jasno, jen ráno místy mlhy. Teploty vystoupí na 12 až 16 stupňů Celsia.