Zprávy Radia Praha

Ministry Svobodu a Cimoszewicze Chirac hrubě zklamal

Představitele České republiky a Polska hrubě zklamaly kritické výroky francouzského prezidenta Jacquese Chiraka na adresu kandidátských zemí EU. Prohlásil to český ministr zahraničí Cyril Svoboda po jednání s polským protějškem Wlodzimierzem Cimoszewiczem. Chirac v pondělí kritizoval kandidátské země za jejich podporu USA v souvislosti s iráckou krizí. Podle Svobody je třeba si uvědomit, že hlasy visegrádské skupiny, kde je ještě Slovensko a Maďarsko, budou mít v budoucí EU stejnou váhu, jako má Francie a Německo. Cimoszewicz volal po partnerském dialogu, který podle něj v Evropě chybí, a upozornil, že starý kontinent je rodina rovnocenných států s individuálními názory.

Expředseda svazu bojovníků se distancoval od výzvy proti Sokolovi

Bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín se distancoval od výzvy svazu, která je namířená proti vysokoškolskému profesorovi Janu Sokolovi. Prohlásil, že Sokolovu kandidaturu na funkci prezidenta naopak podporuje. Bývalého ministra školství se do nejvyšší ústavní funkce chystají nominovat strany vládní koalice. Svaz, který nyní vede Anděla Dvořáková, ve čtvrtek vyzval poslance a senátory, aby pro Sokola v třetí prezidentské volbě nehlasovali. Sdružení vadí zejména Sokolův smířlivý postoj k sudetoněmecké otázce. Sokola čtvrteční stanovisko bojovníků překvapilo a trochu mu nerozumí. Uvedl, že prohlášení místy vychází z velmi povrchních a zkreslených informací. Sokol označil v minulosti odsun sudetských Němců za hanebnost. Současně podotkl, že je proti revizi poválečného uspořádání, je ale pro jednání se sudetoněmeckými organizacemi.

Jan Sokol považuje pochybnosti o svém vzdělání za trapné a směšné

Vysokoškolský profesor filozofie Jan Sokol, který se jako nestranický kandidát vládní koalice uchází o prezidentský úřad, po deseti letech znovu čelí pochybnostech o svém vzdělání. Zatímco v roce 1993 Sokolův titul zpochybnil deník Práce, nyní o údajných nejasnostech detailně píše list blízký ODS Fragmenty. Sokol to považuje za trapnou a směšnou pomluvu, kterou vyvrátil již před lety. "To je opravdu trapná a směšná věc, která deklasuje každého, kdo ji použije," reagoval na tyto informace Sokol. Tehdejší rektor Univerzity Karlovy Radim Palouš již při prvním obvinění potvrdil, že titul magistra filozofické fakulty získal Sokol řádně a v souladu s pravidly vysokého učení. Šéfredaktorka Fragmentů Ivana Haslingerová v článku "Jaké má vzdělání prezidentský kandidát Jan Sokol" zpochybnila fakt, že Sokol v 60. letech studoval tři roky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a o třicet let později na studia navázal v Institutu základů vzdělanosti UK, kde se v roce 1993 stal magistrem v oboru obecné antropologie. Později získal další akademické hodnosti, završené v roce 2000 profesurou. Od téhož roku je Sokol děkanem Fakulty humanitních studií UK. Sokol tento týden při návštěvě poslaneckého klubu Unie svobody-DEU řekl, že na pomluvy je připraven.

Senátorka Gajdůšková řekla, že Zeman loni z politiky neodešel, ale spíš utekl

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman mohl loni opustit stranické vedení kvůli tomu, že již nepočítal s dalším volebním úspěchem sociální demokracie v parlamentních volbách. Naznačila to místopředsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková v reakci na Zemanovy opakované snahy zasáhnout do prezidentských voleb. Podle senátorky mohl být expremiérův odchod z vysoké politiky nikoli gestem velkého muže, který vycítil, že by sociální demokracii prospěla změna, ale spíš útěkem. Zeman v minulých dnech oznámil, že je ochoten zúčastnit se případné přímé volby hlavy státu, nikoli však za současného vedení ČSSD. O jeho možné kandidatuře hovořili někteří expremiérovi stoupenci. Mnozí to ale pokládají za útok na pozici šéfa strany Vladimíra Špidly před březnovým volebním sjezdem. Gajdůšková uvedla, že je posledním Zemanovým výrokem zklamána. Nejvíce ji prý pobouřilo, že expremiér přichází s nabídkou ve chvíli, kdy existuje velká šance, že se v parlamentu podaří prezidenta zvolit. Senátorka se zároveň postavila za Špidlu. Špidla v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že ho Zemanovy postoje nezneklidňují.

ČNB zahájila s Union bankou správní řízení o odebrání licence

Česká národní banka zahájila s Union bankou správní řízení o odnětí bankovní licence. Tento krok odůvodnila horší likviditou Union banky, která vede k její platební neschopnosti. Banka dostala čas na vyjádření do 3. března. Poté ČNB znovu posoudí její situaci a rozhodne. Majitel Union banky, italská skupina Invesmart, chce však dále jednat se státem o řešení krize v bance. Ministerstvo financí však s Invesmartem už jednat nechce. Náměstek ministra financí Eduard Janota dokonce prohlásil, že ministerstvo nikdy Invesmartu neslíbilo jakoukoli formu státní pomoci. Šéf Invesmartu Paolo Catalfamo řekl, že Union banka požádala ČNB o půjčku na vyřešení současného nedostatku hotovosti. ČNB ale tento požadavek zamítla. Catalfamo také obvinil ministerstvo financí z toho, že ve čtvrtek nařídilo Generálnímu ředitelství cel, aby si vybralo peníze uložené v Union bance. Podle něj jde ze strany ministerstva o vážné zneužití vnitřních informací.

Ministr financí Bohuslav Sobotka však tuto informaci popřel. Mluvčí celní správy Jiří Barták k tomu dodal, že Generálnímu ředitelství cel ve čtvrtek pouze vybralo z banky peníze na pravidelné výplaty zaměstnanců. O uzavření poboček Union banky se celníci údajně dozvěděli až v pátek. Uzavřené pobočky banky ztěžují život čtvrt milionu klientů, kteří bance svěřili kolem 20 miliard korun. Banka vedla účty například Nadaci Charty 77 a byla i jejím významným sponzorem. Podle ředitelky nadace Boženy Jirků je tím ohrožena i sbírka Konta Bariéry. Na Moravě se uzavření poboček dotkne několika set firem. Ve Zlínském kraji jich měla banka několik a ve všech se podnikatelé marně domáhali výplaty peněz. Česká spořitelna zaznamenala zejména na Ostravsku vyšší zájem klientů. Živnobanka se chystá v sobotu otevřít víc než dvě desítky svých obchodních míst a nabídne klientům UB své služby. Rovněž GE Capital Bank nabídne klientům otevření běžného účtu za zvýhodněných podmínek. Banka však tuto službu začne nabízet až v pondělí, o víkendu budou její pobočky zavřeny. Ekonomičtí analytici soudí, že případný krach UB by neměl mít na ekonomiku významnější negativní dopad. Bankrot by ale podle nich pocítili klienti a střadatelé zejména v severomoravském regionu, kde banka nejvíce působí. Někteří poslanci kritizují ČNB za pasivitu a tvrdí, že měla již dříve zasáhnout a nenechat Union banku zmítat se v problémech.

Poslenec Tlustý tvrdí, že byl odposloucháván

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý oznámil, že byl před 11 dny odposloucháván. Policejní složky a civilní a vojenská kontrarozvědka prohlásily, že s tím nemají nic společného. Případ odposlechu šéfa poslanců největší opoziční strany bude vyšetřovat policie. S oznámením, že byl odposloucháván, vystoupil Tlustý při pátečním jednání sněmovny. Požádal o pomoc premiéra Vladimíra Špidlu a ministra vnitra Stanislava Grosse (oba ČSSD), od nichž chtěl vědět, zda ho se souhlasem soudu odposlouchávaly policejní složky či tajné služby. Špidla i Gross slíbili okamžitou pomoc. Tlustý řekl, že mu ve čtvrtek večer přišla na mobilní telefon krátká textová zpráva o tom, že má v hlasové schránce zprávu. Když si ji vyslechl, zjistil, že dostal nahrávku odposlechu jednání, které vedl ve své poslanecké kanceláři v Rakovníku 10. února. Dvě hodiny po oznámení Tlustého se na mimořádném zasedání sešla sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů. Současně začala kontrola v policejních složkách a v tajných službách. V pátek odpoledne předseda komise Jiří Bílý (ODS), Gross, Špidla a předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím (ODS) oznámili, že policejní složky ani civilní a vojenská kontrarozvědka Tlustého neodposlouchávaly. Podle Grosse začne policie případ vyšetřovat jako podezření ze spáchání trestného činu. Proto je podle něj zbytečné, aby trestní oznámení podával sám Tlustý. Pokud to bude nutné, je Tlustý připraven podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Odborníci na telefony ale upozornili, že zprávu z mobilního telefonu do vlastní hlasové schránky si Tlustý mohl nevědomky nahrát a odeslat sám. Potvrdili to odborník na mobilní komunikaci Patrik Zandl a Jan Kučmáš, mluvčí společnosti Eurotel. Právě její mobilní síť Tlustý používá. "Stačí (nedopatřením) stisknout klávesu rychlé volby, zavolá se na přednastavené číslo a hovor spojí," řekl Zandl. Tlustý ale řekl, že odposlech nebyla náhoda.

DPH zřejmě budou platit podnikatelé s obratem nad dva miliony

Poslanci propustili do druhého čtení novelu zákona o DPH, která ukládá platbu DPH všem podnikatelům s obratem přesahujícím za 12 měsíců dva miliony korun. Současný limit je o milion nižší. Podnikatelé již dříve vyjádřili s novelou nespojenost, hlavně kvůli nárůstu administrativy. S účinností novely skončí také možnost odpočtu DPH při zakoupení osobních auta s pevně odděleným nákladním prostorem. Novela počítá také se zpřísněním pravidel pro vracení DPH zahraničním turistům. Cena zboží bude muset nově překročit šest tisíc, což je šestinásobek současného minima. Vracení daně by se nemělo vztahovat na pohonné hmoty, potraviny, tabákové výrobky a alkohol. Hlavním cílem novely zákona o spotřebních daních je zvýšit spotřební daň z cigaret a lihu. Zákonodárci poslali návrh do druhého čtení a počítají s tím, že zákon bude schválen ještě na této schůzi, protože by měl platit již od 1. dubna. Půllitrová láhev čtyřicetiprocentní lihoviny tak podraží o osm korun a za krabičku cigaret Petra zřejmě zaplatí kuřáci více o čtyři až pět korun. Státní kasa si tak přijde ještě letos na 1,5 miliardy korun navíc. Vydání dluhopisů na uhrazení celého schodku státního rozpočtu z roku 2001 a části z roku 2000 schválila sněmovna hned v prvním čtení. Zákon o dluhopisech za celkem 37,65 miliardy míří nyní do Senátu. Proti předloze trvale vystupují poslanci ODS. Tvrdí, že k navrhovaným deficitům a jejich financování nebyly schváleny státní závěrečné účty. Rozpočtový schodek z letošního roku navrhuje vláda krýt dalšími dluhopisy ve výši 106,48 miliardy korun. Také tento návrh je po pátku v druhém čtení. Zbývající část deficitu, který byl schválen ve výši 111,3 miliardy korun, hodlá kabinet hradit dlouhodobými zahraničními úvěry a ze státních finančních aktiv.

Podíl krajů na daňových výnosech by měl vzrůst ze 3 na 17 pct

Ministerstvo financí navrhuje zvýšit daňové příjmy krajů na úkor dotací ze státního rozpočtu. Novelou zákona o rozpočtovém určení daní chce krajům přidělit 17,3 procenta z celostátního výnosu vybraných daní namísto dnešních 3,1 procenta. Řekl to náměstek ministra financí Eduard Janota s tím, že by se tak vlastní příjmy krajů zvýšily zhruba o 54 miliard korun. Předběžným návrhem novely se bude zabývat vláda na svém pondělním zasedání. Zvýšení podílu na 17 procent Janota podle svých slov projednal s hejtmany, číslo se však po jednání vlády může změnit. Legislativní plán ukládá Ministerstvu financí předložit konečný návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní vládě do konce března. V souladu s programovým prohlášením vlády by měla tato novela nabýt účinnosti od roku 2004. Podle původních předpokladů měly mít kraje vyšší daňové příjmy již letos, kdy převzaly financování některých organizací po zaniklých okresních úřadech a některých zdravotnických zařízení. Nakonec však kraje na financování převedených aktivit dostaly vyšší dotace ze státního rozpočtu.

BIS neporušila zákon, když se zajímala o Komerční banku

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby dospěla k závěru, že příslušníci civilní kontrarozvědky neporušili zákony, když se zajímali o ekonomické aktivity Komerční banky. "Komise konstatuje, že BIS nepřekročila zákonný rámec své působnosti," řekl předseda komise Jan Klas (ODS). Komise se případem zabývala 5. února a znovu v pátek. Klas s odvoláním na tajný charakter informací nechtěl konkretizovat, co přesně BIS v případu Komerční banky podnikla. Podle informací od zdrojů blízkých vedení Komerční banky se kontrarozvědka zaměřila na to, zda Komerční banka plní své závazky vůči státu. Komerční banku koupila před dvěma roky francouzská Société Générale. Komerční banka podezřívala BIS z toho, že nepostupovala v souladu se zákonem. Klas obecně řekl, že BIS v kauze Komerční banky jednala v souladu se zákonem o zpravodajských službách.

Společnost Sazka je připravena složit doplatek ceny pozemků kolem haly

Společnost Sazka je připravena složit u notáře doplatek 118,5 milionu korun za pozemky pod a v okolí hokejové haly v Praze 9. Potom by s vlastníkem parcel, firmou Quonex Real, loterijní společnost uzavřela kupní smlouvu za podmínky, že bude v katastru nemovitostí zapsána jako jejich nový majitel. Právník Quonexu Real Milan Chytil nabídku nekomentoval. "Svůj návrh na vyřešení sporu o pozemky po bývalé ČKD Lokomotivka Quonex Real doručil Sazce počátkem týdne. Pro loterijní společnost byl ale nepřijatelný. Sazka podle své mluvčí Doubravové nehodlá přistoupit na jiné platební podmínky, než nyní navrhla. Možnosti převodu parcel nyní brání exekuce. Pozemky se do ní dostaly kvůli dluhům Quonexu Real, Sazka je jeho poddlužníkem. Loterijní společnost tvrdila, že tím Quonex Real porušil předběžnou kupní smlouvu, kterou použil jako zástavu. Quonex Real zase říkal, že se dostal do potíží kvůli Sazce, která mu včas nezaplatila sjednanou zálohu. Nejasnosti kolem pozemků ohrozily další výstavbu arény Sazka, kde se má v roce 2004 uskutečnit hokejové mistrovství světa. Pokud se firmy na obchodu s parcelami nedohodnou, spor skončí u soudu. Quonex Real již dříve Sazce předběžnou smlouvu kvůli včasnému nezaplacení splátky vypověděl. Stále plyne lhůta, v níž by měl Quonex Real složit na zvláštní účet dosavadní splátky Sazky ve výši 181,5 milionu korun a loterijní společnost by měla naopak zrušit své věcné břemeno, zástavní právo a pozemky vyklidit. Sazka však tvrdí, že Quonex Real od smlouvy odstoupil bezdůvodně a připravuje žalobu.

Soud uvalil vazbu na lékaře, který střílel na nigerijské ambasádě

Dvaasedmdesátiletý mělnický lékař Jiří Pasovský, který čelí obvinění z vraždy kvůli středeční střelbě na nigerijské ambasádě, zůstane ve vazební věznici. O uvalení vazby rozhodl Obvodní soud Prahy 6. Podle soudce Kryštofa Nového, který má případ na starosti, existují k vazbě dva důvody. Pasovský by podle něj mohl trestnou činnost opakovat a také by mohl ovlivňovat svědky. Právě kvůli možnému ovlivňování svědků nechce soudce poskytovat jakékoli informace. Policejní rada Petr Vácha, který případ vyšetřuje, řekl, že nyní shromažďuje důkazy a vyslýchá svědky. Nedokázal odhadnout, jak dlouho vyšetřování případu potrvá. Pasovský ve středu dopoledne přímo v budově nigerijského velvyslanectví v pražských Střešovicích zastřelil konzula Michaela Lekaru Wayidu. Postřelil také recepčního ambasády. K střelbě ho dohnalo zřejmě zoufalství. Před osmi lety mu údajní zástupci společnosti National Nigeria Petroleum Company nabídli, aby investoval do akcií, jejichž výtěžek měl sloužit ke stavbě nigerijského ropovodu. Lékař nejdříve použil vlastní peníze. Pak si ale začal půjčovat, aby investici dostal zpět. V jeho okolí se hovořilo o tom, že ho transakce přišla na 15 milionů korun. Podle diplomatických zdrojů se však pravděpodobně stal obětí podvodníků. Už několik let se různě po světě objevují takzvané nigerijské dopisy, který nabízejí například velmi vysoké provize za spolupráci při převodu peněz. Pasovský podle svědků přibližně rok docházel na nigerijskou ambasádu a snažil se získat své peníze zpět. Za vraždu mu hrozí deset až 15 let vězení.

Komisař Rady Evropy se bude v Česku zajímat o dodržování lidských práv

O dodržování lidských práv se bude příští týden v České republice zajímat komisař Rady Evropy Alvaro Gil-Robles. Čeká ho například ho série jednání se členy české vlády a jednání s nevládními organizacemi. Komisař zavítá také do Masarykovy univerzity v Brně, navštíví soudce Ústavního soudu a ombudsmana Otakara Motejla. Gil-Robles přicestuje v neděli. Během své čtyřdenní návštěvy bude jednat s ministry zahraničí Cyrilem Svobodou, vnitra Stanislavem Grossem, práce Zdeňkem Škromachem a vicepremiérem Pavlem Marešem. Komisaře by mohla zajímat například situace romské menšiny a možná také kauzy, které řešil Evropský soud pro lidská práva. Podle dřívějších informací za posledních deset let vynesl tento proti Česku deset odsuzujících rozsudků. Jen jeden verdikt byl pro republiku příznivý. Většina stížností se týkala nepřiměřené délky soudního řízení. Podle ministerstva spravedlnosti do Štrasburku přišlo doposud skoro 100 stížností, k nimž se česká vláda měla vyjádřit.

V Praze bude široká diskuse o rozšíření Evropské unie

Především o významu rozšíření Evropské unie pro občanskou společnost, regionální politiku a podnikatelskou sféru budou od pondělí v hlavním městě diskutovat politici, akademici, podnikatelé i zástupci odborů. Na dvoudenní konferenci s názvem Rozšíření Evropské unie, občanská společnost a evropská forma vládnutí se bude hovořit také o národní a evropské identitě. "Konference chce být podstatným příspěvkem do diskuse o vstupu České republiky do Evropské unie. Vystoupí na ní řada velmi důležitých zástupců významných institucí, lze tedy očekávat vysokou vědeckou úroveň diskuse," řekl novinářům iniciátor a organizátor akce, politolog Gigi Graziano z turínské univerzity. Konference se bude konat 24. a 25. února v Italském kulturním institutu v Praze. Za českou stranu na konferenci vystoupí mimo jiné předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, náměstek ministra zahraničí Jan Kohout a zástupce ČR v Konventu k budoucímu uspořádání EU Jan Zahradil. Hlavními pořadateli jsou italské velvyslanectví v České republice a Delegace Evropské komise v České republice. Itálie bude předsednickou zemí EU příští rok, tedy v době, kdy se má unie podstatně rozrůst o další členské země.

Anarchisté budou v sobotu protestovat proti válce v Iráku

Anarchisté budou v sobotu v hlavním městě demonstrovat proti případné válce v Iráku. Shromáždění svolali na 14:00 na náměstí W. Churchilla v Praze 3. O hodinu později se odtud vydají na Václavské a poté na Palachovo náměstí, protest završí před budovou amerického velvyslanectví v ulici Tržiště na Malé Straně. Policisté připravují pouze běžná opatření provázející všechny podobné akce. Demonstranti si připravili dvě trasy pochodu. Z náměstí W. Churchilla se chtějí vydat Seifertovou, Hybernskou a Opletalovou ulicí na Václavské náměstí. Zamíří na Můstek, půjdou Rytířskou a Železnou ulicí přes Staroměstské náměstí a Kaprovou ulicí na náměstí Jana Palacha. Další pochod povede přes Mánesův most na Klárov; první trasa pak pokračuje Letenskou ulicí na Malostranské náměstí a Karmelitskou ulicí na Tržiště. Druhá varianta počítá s tím, že demonstranti půjdou na Malostranské náměstí Valdštejnskou a Sněmovní ulicí. Vojenský úder proti Iráku by podle anarchistů znamenal závažný zásah do mezinárodních práv a přinesl zbytečné ztráty na životech. Minulou sobotu v Praze, Brně a Ostravě pokojně protestovalo proti přípravám na ozbrojený zásah v Iráku na 2000 lidí. Odpůrci vyšli do ulic po celém světě.

Miroslav Horníček opustil své diváky v pražském Národním divadle

Obřad posledního rozloučení s Miroslavem Horníčkem zahájily v historické budově Národního divadla v Praze tóny z opery Rusalka. Prvním smutečním řečníkem byl ředitel české první scény Daniel Dvořák. Řekl, že v angažmá byl Miroslav Horníček šest let, když ho do činoherního souboru v roce 1949 přijal Jindřich Honzl. Mezi smutečními hosty byla vedle členů rodiny libereckého lékaře Vladimíra Mareše, kde Miroslav Horníček 15. února zemřel, řada známých tváří domácího kulturního života. V loži vedle ministra kultury Pavla Dostál usedl čestný předseda ODS Václav Klaus. Hlediště bylo zaplněno z více než poloviny.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude místy zataženo, ojediněle může slabě sněžit nebo mrholit. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem 3 stupňů Celsia.