Zprávy Radia Praha

Na Příbramsku spadlo vojenské letadlo L-159, jeho pilot zahynul

Ve vojenském výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku se v pondělí před polednem zřítil vojenský letoun L-159 Alca. Pilot, který patřil k nejzkušenějším vojenským letcům, nehodu nepřežil. Bezprostředně po nehodě odletěli na místo katastrofy ministr obrany Jaroslav Tvrdík, náčelník generálního štábu Pavel Štefka a velitel vzdušných sil Jan Vachek. Vojenský výcvikový prostor Jince byl uzavřen. Nehodu hned začala vyšetřovat na místě vojenská komise sestavená Štefkou.

Podzvukové bitevníky L-159 vyrábí česká zbrojovka Aero Vodochody. Česká armáda jich má ve výzbroji téměř šest desítek. Aero by letouny L-159 chtěla prodat do Indie, Polska a Keni. O možném kontraktu jednal minulý týden v Praze polský ministr zahraničí Wlodzimierz Cimoszevicz. V Indii zase na počátku února lobboval ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Vachek: Armáda zatím neví, proč letoun L-159 havaroval

Velitel vzdušných sil Jan Vachek zatím neví, jaká byla příčina pondělní havárie podzvukového bitevníku L-159 Alca, při kterém zahynul pilot letounu. Na pondělní tiskové konferenci uvedl, že v oblasti Jince na Příbramsku, kam letoun spadl, musí specialisté nejdříve nalézt takzvanou černou skříňku, kde jsou záznamy z letu. Hledání skříňky a částí letadla komplikuje náročný terén a 30 až 50 centimetrů sněhu. Vachek dodal, že pilot byl z letecké základny Čáslav, byl ročník narození 1972 a na L-159 Alca měl nalétáno 270 hodin. "Pilot patřil mezi nejzkušenější. Jeho celkový nálet převyšoval tisíc hodin," řekl Vachek. Pilot měl podle něj za sebou lékařskou prohlídku, kterou absolvoval zhruba před týdnem.

"Vláda vyjádřila lítost nad ztrátou života. Zatím lze velmi těžko usuzovat, jaký vztah bude mít nehoda k marketingu," odpověděl na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok na dotaz, zda pád letounu neohrozí prodej letadel. Otázka se podle Rusnoka vyjasní potom, co budou známy příčiny neštěstí. "V leteckém průmyslu se takové věci stávají," dodal.

Vládní kabinet podpořil vizi zdravotnictví na příští čtyři roky

Občané by měli být více vtaženi do rozhodování o svém zdraví. Jde především o právo na informace o zdravotním stavu, svobodnou volbu lékaře i souhlas s navrhovanou léčbou. Pacient by měl mít také možnost sledovat, jak se jeho lékař dále vzdělává. Tak zní klíčové body koncepce zdravotnictví, kterou chce šéfka resortu Marie Součková uskutečnit do roku 2006. Vláda v pondělí tento materiál schválila. Vyřešení zadluženosti nemocnic je podle Součkové dlouhodobou záležitostí, které musí předcházet vypracování auditů v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Součástí střednědobé koncepce je i stanovení minimálního počtu potřebných lůžek v regionech.

"Zásadním cílem je zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva při respektování práv pacienta a při zvyšování odpovědnosti každého za vlastní zdraví," charakterizoval koncepci premiér Vladimír Špidla po pondělním jednání vlády.

Češi na Slovensku mají mít snadnější přístup k dvojímu občanství

Vláda v pondělí schválila návrh, který má umožnit více Čechům dlouhodobě žijícím na Slovensku mít dvojí občanství. Týká se Čechů, kteří kvůli slovenskému občanství ztratili českou státní příslušnost, a to v době od 1. ledna 1994 do 1. září 1999.

Dvojí občanství mají dnes pouze Češi dlouhodobě žijící na Slovensku, kteří si v roce 1993 zvolili prohlášením slovenské občanství, a tím podle výkladu českého státu přišli o české. Ústavní soud jim v roce 1997 přiznal právo mít dvojí občanství, které stvrdila novela zákona z roku 1999. Řada Čechů žijících na Slovensku si tamější občanství v roce 1993 nezvolila. Kvůli různým problémům se ale rozhodli o slovenskou státní příslušnost požádat později, a tím pozbyli české občanství. Novela z roku 1999 o dvojím občanstvím se však na ně již nevztahuje. Právě této skupiny lidí se týká návrh, který dnes na návrh ministra vnitra Stanislav Grosse schválila vláda. Podnět k přípravě návrhu dala Rada vlády pro lidská práva. Nyní lze nabýt vedle českého občanství ještě občanství jiného státu narozením ve smíšeném manželství, kdy dítě získává občanství obou rodičů. Kromě toho mohou prohlášením do roku 2004 české občanství dostat emigranti, kterým bylo odňato v době komunistického režimu.

Česká vláda udělala radost krajanům na Slovensku."Je to super," uvedla šéfredaktorka krajanského časopisu Česká beseda Helena Miškufová o rozhodnutí české vlády rozšířit možnost dvojího občanství pro další Čechy žijící na Slovensku. Vzápětí však zalitovala, že opominuta zůstává nejpočetnější krajanská skupina, a to potomci českých rodičů, kteří se narodili na Slovensku anebo ještě na Podkarpatské Rusi.

Při posledním, předloňském sčítání lidu se k české národnosti přihlásilo na Slovensku 44.620 lidí, dalších 2348 pak k národnosti moravské. Přesná statistika, kolik krajanů má české občanství, neexistuje, ale odhaduje se, že může jít o 10.000 až 15.000 lidí.

Diskusi o učitelských platech vláda podle očekávání přerušila

Na financování učitelských platů se zatím nic měnit nebude. Vláda podle očekávání přerušila v pondělí debatu o návrhu, který by odpovědnost za některé platy pedagogů převedl ze státu na kraje. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) novinářům řekl, že kabinet rozhodne o sporném materiálu ministerstva financí až za dva týdny. Do té doby podle něj ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) předloží svou představu o financování školství. Předlohu ministerstva financí ostře kritizovaly školské odbory. Špidla jim už o víkendu řekl, že diskusi na toto téma vláda zatím přeruší. Také Buzková v minulých dnech návrh ministerstva financí kritizovala.

Ministerstvo financí navrhuje, aby krajům místo dotací z rozpočtu zůstala určitá část daní a aby samy určovaly, kolik peněz dají na školství. Školské odbory však tvrdí, že stát by se tak zbavil veškeré odpovědnosti za kvalitu, úroveň a integritu české vzdělávací soustavy. Hejtmanům by však převedení odpovědnosti na krajskou samosprávu naopak vyhovovalo. Premiér Špidla v pondělí uvedl, že jde zhruba o 30 miliard korun.

Vláda: MF a ČNB připraví do 30. září plán pro přijetí eura

Kabinet dal v pondělí za úkol ministrům financí a průmyslu a guvernéru České národní banky, aby do 30. září letošního roku připravili plán na přijetí jednotné evropské měny. Strategii ČNB, v níž banka doporučuje co nejrychlejší přijetí eura, v pondělí vláda pouze vzala na vědomí jako výchozí materiál pro další diskusi. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Podle něj se musí vláda nejprve shodnout na reformě veřejných financí a teprve poté může připravit strategii, kdy se Česká republika připojí k euru.

Vstup ČR do Evropské unie je plánován na květen 2004. Z procedurálního hlediska je tak při splnění maastrichtských kritérií prvním možným rokem přistoupení k eurozóně rok 2007. Jednou z podmínek přijetí eura je deficit veřejných financí nepřesahující tři procenta HDP. Pokud by ale vláda pokračovala v nynější rozpočtové politice, české veřejné finance by se v roce 2006 propadly do schodku 6,6 procenta HDP. Ministerstvo financí proto ve snaze zabránit narůstajícím deficitům přišlo s návrhem reformy rozpočtových výdajů a daní. Radikální verze reformy by měla vést k poklesu deficitu veřejných financí v roce 2006 na 3,7 procenta HDP.

Prakticky všechny kandidátské země chtějí euro přijmout co nejdříve a hovoří nejčastěji o letech 2006 až 2007. Zástupci Evropské centrální banky a Evropské komise však již několikrát varovali kandidáty před uspěchanou snahou o přijetí eura. Podle EK bude do roku 2007 v eurozóně z desítky nových členů EU jen jedna, maximálně dvě země.

Exportní snažení soustředí Česká republika například na Čínu, USA či Rusko

Česká republika vytyčila prioritní teritoria svého exportního zájmu pro léta 2003 až 2006, kam soustředí diplomatické i finanční síly. Vláda v pondělí schválila koncepci, která se zaměří například na Čínu, USA, Rusko, Itálii a Francii, tedy země, se kterými má Česká republika hluboké obchodní schodky. "Myslím si, že to je dobrý základ pro konkrétní kroky a opatření," uvedl k dokumentu ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

Česká republika se chce též soustředit na vhodné země z hlediska rýsujících se významných, především strojírenských zakázek, jmenovitě na Indii, Brazílii, Egypt, Nigérii a Ukrajinu. Možnost navázat na rozvojovou pomoc komerčními dodávkami skýtají Vietnam či Jugoslávie a potenciál rozšíření příhraničního obchodu nabízejí sousední Polsko, Slovensko a Rakousko.

Kabinet prodá dluhy dalších pěti průmyslových podniků

Vládní kabinet schválil prodej dluhů pěti dalších společností v rámci programu Exit strategickému investorovi. Jde o BSK Přestanov, ETA Hlinsko, Novestu Zlín, bavlnářské závody Perla a Šroubárny Libčice. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to v pondělí uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. "Uvedené společnosti mají nesplacené závazky vůči České konsolidační agentuře celkem 862 milionů korun," uvedl předkládaný dokument. Tyto firmy zaměstnávají skoro čtyři tisíce pracovníků a v roce 2001 vytvořily přidanou hodnotu přes miliardu korun. Všechny mají mít potenciální strategické partnery a po provedené restrukturalizaci i další perspektivu ve svém oboru.

Vláda nesouhlasí s převodem kubistického domu na Národní galerii

Vláda v pondělí neschválila bezúplatný převod známého pražského kubistického Domu U Černé Matky boží do správy Národní galerie v Praze (NG). V objektu, který dosud patřil Státnímu fondu kultury, chtěla galerie otevřít Muzeum českého kubismu. Původně to plánovala učinit do konce loňského roku.

Architektonický skvost v Celetné ulici je prázdný od ledna 2002, kdy ho muselo opustit České muzeum výtvarných umění. Národní galerie tehdy uspěla se svým projektem muzea, ale kvůli nejasnostem ve vztazích s ministerstvem kultury a Státním fondem kultury (SFK) přípravy pozastavila. Fond uzavřel s galerií smlouvu o pronájmu, která platí do března. Protože je ale NG sama nájemníkem, nemůže dál objekt pronajímat. Projekt galerie přitom počítá s tím, že příjmy z knihkupectví v přízemí domu a obchodu s kubistickými replikami by šly galerii na provoz expozice. SFK by nejraději celý dům pronajal komerčně, aby získal peníze na udílení grantů.

MMR letos uvolní 150 milionů korun na podporu cestovního ruchu

Infrastrukturu v lázeňských městech, sportovní a hygienická zařízení ve městech a propagaci regionů podpoří částkou 150 milionů korun ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Státního programu cestovního ruchu, jehož zaměření také schválila vláda. Ministerstvo letos hodlá při výběru upřednostňovat obce, které byly postiženy srpnovou povodní. Vloni MMR podle Martiny Petříkové z tiskového oddělení na program poskytlo 200 milionů a o rok dříve 270 milionů korun.

Vláda: Holding Vítkovice se prodá vcelku

Vládní kabinet schválil vyhlášení veřejného výběrového řízení na prodej pohledávek České konsolidační agentury za a.s. Vítkovice a stejné řízení na prodej akcií v rukou státu. "Prodáváme pohledávky i akcie v jednom balíku jako celek," řekl v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok s tím, že to je cesta k relativně rychlému dokončení restrukturalizace této firmy. Kromě této možnosti existovala varianta prodeje po jednotlivých dceřiných společnostech. Vedení ostravské firmy přitom podle schváleného podnikatelského plánu již privatizuje některé dceřiné firmy.

PGRLF zemědělcům odpustí přes 800 mil. Kč povodňových půjček

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) odpustí zemědělcům zhruba 809 milionů korun půjček, které dostali po povodních z let 1997 a 2002. "Důvodem předložení návrhu je současná ekonomická situace resortu a nutnost částečného oddlužení zemědělských podnikatelských subjektů," uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministr zemědělství Jaroslav Palas. Rolníci, kteří už část půjček splatili, dostanou tyto peníze zpátky, dodal ministr s tím, že Pozemkový fond zároveň podle vládou schváleného usnesení promine PGRLF půjčku 750 milionů korun, kterou mu poskytl právě na pomoc zemědělcům postiženým záplavami.

Ztráty v resortu způsobené loňskou velkou vodou MZe vyčíslilo na 3,6 miliardy Kč. Z toho asi 1,16 miliardy Kč představovaly škody v potravinářství. Dotace na řešení povodňových škod loni činily 977 milionů korun a Pozemkový fond prominul splátky za 87 milionů korun.

Od dubna zaplatí lidé v České republice za zemní plyn více

O necelých 8 procent vzroste cena plynu pro domácnosti v České republice. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad. Základním důvodem zdražení je růst dovozní ceny plynu společnosti Transgas. Prodejní ceny distribučních společností pro všechny konečné zákazníky v průměru vzrostou asi o 9 procent. Největší zvýšení ceny pro domácnosti čeká Západní a střední Čechy, nejméně se cena zvedne v Praze a severních a východních Čechách.

Invesmart zřejmě zatím ČNB nepřesvědčil o ponechání licence

Jednání Invesmartu s Českou národní bankou o situaci v Union bance zatím pravděpodobně nijak nepokročila. Invesmart jednal o vývoji především s ostatními akcionáři, u jednání s centrální bankou zřejmě nenastal výraznější posun. Centrální banka nechce jednání komentovat. Některé informace zevnitř centrální banky však hovoří o tom, že odpovědní pracovníci ČNB už jsou téměř rozhodnuti a odebrání licence pravděpodobně nic nezvrátí.

Banka čelí vážné finanční krizi. Minulý pátek uzavřela všechny pobočky a centrální banka s ní zahájila správní řízení o odebrání licence. Důvodem tohoto vývoje je fakt, že stát odmítl bance poskytnout finanční pomoc ve výši 1,7 miliardy korun.

Vávra opustil vedení Union banky, vystřídá ho Roman Mentlík

Dozorčí rada Union banky odvolala předsedu představenstva Radovana Vávru a člena představenstva Romana Truhláře. ČTK to sdělila agentura Donath- Burson-Marsteller zastupující italskou skupinu Invesmart. Důvody odvolání Invesmart neuvedl. Novými členy představenstva jmenovala dozorčí rada Romana Mentlíka a Michala Gaubeho. Mentlík dosud působil jako poradce generálního ředitele České konsolidační agentury. Podle informací ČTK by se předsedou představenstva měl stát právě Mentlík. Představenstvo by nyní mělo být tříčlenné a dalšími členy by měli být místopředseda představenstva Štěpán Veselovský a Michal Gaube. Invesmart tyto lidi údajně již představil centrální bance a požádal ji o urychlení schvalovacího procesu.

Kolem Union banky krouží první zájemci, žádná překvapivá jména

První zájemci se začínají objevovat kolem krachující Union banky. Hlavní výhodou peněžního ústavu je jeho silná pobočková síť a čtvrt milionu klientů, kteří vzbuzují zájem především těch bank, jež chtějí na českém trhu dále růst v drobném bankovnictví (retail). Mezi prvními zájemci nejsou žádná překvapivá jména, vesměs jde o banky, které už se v minulosti o Union banku ucházely a chtějí dále posilovat pozici v retailu. Zájem tak nevyloučili například GE Capital Bank, Raiffeisenbank či UniCredito. Tyto ústavy se však zároveň shodují, že jakékoli úvahy o převzetí jsou předčasné.

Odročení soudu s Grebeníčkem starším politické vězně nepřekvapuje

Hlavní líčení s bývalým vyšetřovatelem Státní bezpečnosti, jedenaosmdesátiletým Aloisem Grebeníčkem, odročila soudkyně Radomíra Veselá na 24. března. Sám Grebeníček předvolání soudu přijal, ale pro nemoc se tentokrát omluvil jeho obhájce Čestmír Kubát. Bez jeho přítomnosti nelze podle předsedkyně senátu jednání vést. Grebeníček se k soudnímu procesu, který trvá už pět let, ze zdravotních důvodů ani jednou nedostavil. Stíhán je za mučení vězňů v 50. letech minulého století. Za těžké ublížení na zdraví mu hrozí až osm let vězení.

Poslední vývoj kauzy nepřekvapil předsedu Konfederace politických vězňů Stanislava Drobného. Ten se dokonce vsadil o tisíc korun, že se zase omluví. A sázku vyhrál.

Zastupitelství řeší kauzu šéfa vyšetřovatelů StB z Ruzyně Moučky

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 se zabývá případem jednaosmdesátiletého Milana Moučky, jenž v 50. letech velel vyšetřovací skupině Státní bezpečnosti (StB) v pražské ruzyňské věznici. Na starosti měl i přípravu procesu s Miladou Horákovou. Náměstkyně obvodního žalobce Jana Hercegová potvrdila, že zastupitelství před nedávnem obdrželo od Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) návrh na Moučkovu obžalobu ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Pracovnice zastupitelství, jež se případem zabývá, je ale v současnosti nemocná, takže rozhodnutí o dalším postupu ještě nepadlo, uvedla Hercegová.

Moučka velel skupině StB s krycím označením VI B, která měla na starosti vyšetřování takzvané protistátní činnosti lidí, kteří nebyli funkcionáři komunistické strany. Jejím cílem bylo donutit obviněné k bezvýhradnému doznání. Podle ÚDV při tom používala i drastických metod fyzického a psychického týrání. Proto také byla Moučkova skupina pověřena vyšetřováním Milady Horákové. Tato významná představitelka Československé strany národně socialistické byla v červnu 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzena za údajnou velezradu a špionáž k trestu smrti a popravena. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí, tři k trestu smrti, čtyři na doživotí a pět k trestům od 15 do osmadvaceti let. Moučkova ruzyňská skupina podle ÚDV připravovala i podklady pro procesy s církevními hodnostáři. Vyšetřovala například biskupa olomoucké arcidiecéze Stanislava Zelu a arciopata benediktínského kláštera v Břevnově Anastáze Opaska.

V počtu žadatelů o azyl je ČR v horní polovině zemí OECD

Česká republika se v počtu nově příchozích žadatelů o azyl řadí do horní poloviny členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Mezi státy střední a východní Evropy je pak vůbec nejžádanější cílovou zemí uprchlíků. Vyplývá to z výroční zprávy Trendy mezinárodní migrace, kterou v pondělí OECD zveřejnila v Paříži. Podle údajů z roku 2001 se Česká republika řadí s 18.000 novými žadateli o azyl mezi třicítkou sledovaných zemí na 11. místo. V čele žebříčku jsou Velká Británie s 92.000 a Německo s 88.400 předloňských žádostí o azyl. Slovensko je s 8200 registrovanými žádostmi v roce 2001 na 19. místě, žebříček uzavírají Japonsko a Portugalsko s několika stovkami žádostí. Slovensko a Česká republika podle studie OECD zaznamenaly vůbec největší nárůst žadatelů o azyl.

Kardinál je na návštěvě indických center projektu Adopce na dálku

Do Indie na návštěvu tamních center projektu Adopce na dálku odcestoval kardinál Miloslav Vlk. Úspěšný projekt České katolické charity našel v České republice mnoho dárců i spolupracovníků. Ke konci roku 2002 evidovala charita přes 7000 "adoptovaných" dětí žijících na pokraji lidské důstojnosti, z toho 4400 právě v Indii.

Projekt sponzorování chudých dětí formou dohodnutého výživného podle České biskupské konference funguje také v Ugandě, na Ukrajině a v Litvě. Indické děti čeští dárci podporují od poloviny 90. let.

Piloti RAF předávali zkušenosti v Náměšti nad Oslavou

Zkušenosti z bojového nasazení a podpory pozemnímu vojsku předávali od čtvrtka českým kolegům na letecké základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku piloti Královského letectva (RAF). V pondělí se třemi letouny Harrier GR-7 odlétli na mateřskou základnu. Všichni čtyři piloti operační letky RAF mají za sebou zkušenosti z nasazení v misích v severním Iráku, Kosovu i v Bosně. Především na letounech Harrier mají nalétáno kolem 3000 hodin.

V Náměšti je umístěno 36 nových letounů L-159 Alca. Loni náměštští piloti nalétali v průměru 60 hodin, letos by měli být ve vzduchu dvakrát tak dlouhou dobu. V září by se v Náměšti měli účastnit společného cvičení s Brity.

Správa letišť letos nebude měnit letištní poplatky

Česká správa letišť nebude v letošním roce měnit výši letištních poplatků, tedy zejména odletovou taxu a přistávací poplatek. Firma chce navíc jednat s asociací leteckých dopravců IATA o dlouhodobé stabilizaci poplatků na stávající úrovni, uvedl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel České správy letišť (ČSL) Martin Kačur. Cestující, kteří využívají služeb ruzyňského mezinárodního letiště, si tak i letos k ceně letenky budou připočítávat odletovou taxu 468 korun, případně 200 korun při transferu přes letiště. Přistávací poplatek zůstane na 290 Kč za každou tunu letadla.

Japonská Toyoda by v Pardubicích mohla začít stavět v květnu

Výstavba pardubického závodu na výrobu automobilových komponentů japonské firmy Toyoda Machine Works by mohla být zahájena již v květnu. "Stavební povolení by měli (představitelé Toyody) získat počátkem května a hned poté by měli začít stavět," řekl po jednání se zástupci Toyody náměstek pardubického primátora Michal Koláček. Podle něj Toyoda předpokládá, že zemní práce v pardubické průmyslové zóně zahájí již v průběhu března. Závod by mohl začít fungovat příští rok na jaře.

Podpora vstupu do EU stoupá, hlasovala by necelá polovina lidí

Pokud by se referendum o vstupu České republiky do Evropské unie konalo v únoru, se vstupem by souhlasilo 59 procent lidí. Podpora vstupu se v posledních měsících zvyšuje, zatímco ochota lidí zúčastnit se hlasování stagnuje. Rozhodně by k urnám přišla jen necelá polovina dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Každý třetí člověk přislíbil svou účast v referendu váhavěji. Celková ochota hlasovat tak pokračuje v trendu z ledna, kdy se mírně snížila. K těm, kteří by hlasovat nešli, patří nejčastěji lidé se základním vzděláním, důchodci, nezaměstnaní, obyvatelé Moravy, západních Čech a obcí s malým počtem obyvatel.

Zemřel významný sklářský výtvarník Pavel Hlava

Ve věku nedožitých devětasedmdesáti let zemřel v sobotu 22. února v Praze známý sklářský výtvarník Pavel Hlava. Ten vytvořil rozsáhlé dílo - je autorem rytých pohárů, zdobených i broušených váz a hutního tvarovaného a zdobeného skla. Vystavoval v mnoha zemích Evropy, Británii, Austrálii, USA i Japonsku. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách moderního umění na celém světě, nejpočetněji v USA a Japonsku. Za svoji práci získal medaile na výstavách v Lipsku (1965), v Mnichově (1971) a v Japonsku (1988). Navrhl mnohé skleněné objekty pro architekturu, například osvětlovací objekt kombinující sklo a kov pro Novou scénu Národního divadla či výzdobu pro interiéry Stavovského divadla. V roce 1997 vytvořil monumentální sochu pro nástupní prostor muzea skla v japonském městě Koganezaki. Spolupráce s Japonskem byla širší - Hlava byl stálým členem poroty mezinárodních výstav moderního skla v Kanazawě, kde se také uděluje Cena Pavla Hlavy.

Na Febiofestu v Bratislavě lákaly hlavně české filmy

Slovenské diváky nadále lákají české filmy, což potvrdil i letošní ročník festivalu Febiofest, který minulý týden ukončil svou pouť po kinosálech v Bratislavě. Mezi pěticí nejnavštěvovanějších filmů byly tři české snímky - Smradi, Musím tě svést a Lesní chodci. Nejvíce diváků, 934, sice přišlo na povídkový film sedmi předních světových režisérů Dalších deset minut, ale pak už následoval trojlístek českých snímků. Na film Smradi od Zdeňka Tyce se přišlo podívat 904 lidí, snímek Musím tě svést Andrey Sedláčkové vidělo 818 a příběh Lesní chodci režiséra Ivana Vojnára 690 návštěvníků.

Slovenská část desátého ročníku Febiofestu bude do 28. února pokračovat v dalších sedmi slovenských městech - v Nitře, Banské Bystrici, Žilině, Martině, Prešově, Popradu a Košicích.

Novým šéfdirigentem Slovenské filharmonie bude asi Bělohlávek

Do křesla šéfdirigenta Slovenské filharmonie, které je neobsazeno od srpna 2001, pravděpodobně zasedne český hudebník Jiří Bělohlávek. V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel Slovenské filharmonie Jozef Tkáčik. Naznačil to také sám Bělohlávek, který se v Bratislavě setkal v pondělí s prezidentem Rudolfem Schusterem. "Je to na dobré cestě. V pátek nás ještě čeká jednání na ministerstvu kultury. Pokud všechno dobře dopadne, nový šéfdirigent by měl nastoupit od 1. září," dodal Tkáčik. "Pan Bělohlávek je osobnost světového formátu, která může Slovenskou filharmonii posunout v kvalitě. Byl by to úspěch, kdybychom ho doopravdy získali."

Muchovu putovní výstavu vidělo na Tchaj-wanu už 157.000 lidí

První březnovou neděli skončí ve městě Taj-chung na Tchaj-wanu putovní výstava souborného díla secesního malíře Alfonse Muchy. Vidělo ji už více než 157.000 platících návštěvníků. Kurátorka výstavy s Johnem Muchou, vnukem Alfonse Muchy, shromáždila 244 autorových děl zejména z majetku Muchova Trustu, Muzea hlavního města Prahy a města Ivančice. Na uspořádání výstavy se podílela Muchova nadace, Tchajwanské kulturní zastoupení v Praze a nakladatelství China Times.

Mach: Inspekce ministra vnitra se zabývá mým případem

Bývalý šéf fotbalové Sparty Petr Mach, který si odpykává pětiletý trest za daňové a celní úniky, tvrdí, že se jeho případem zabývá inspekce ministra vnitra. Mach to v pondělí prohlásil u Obvodního soudu pro Prahu 4, kde čelí obžalobě z urážky trestního senátu, který jej před lety poslal za mříže. Mach v rozhovoru pro Lidové noviny krátce před nástupem do vězení řekl, že soud pracoval na politickou objednávku. "Loni v červenci jsem ministru vnitra poslal dopis, jehož obsahem bylo také trestní oznámení kvůli zločinnému spolčení, spiknutí a vydírání proti celé mojí rodině," uvedl Mach. Ministr Stanislav Gross mu prý odpověděl, že pověřil inspekci, aby věc prošetřila. "Šlo tam i o kriminalisty," řekl Mach. Podle něj inspekce shledala, že se zřejmě stal trestný čin a případ předala k prošetření. Bez bližších podrobností dodal, že jde o podezření z braní úplatků. Vyšetřování inspekce potvrdil novinářům i Machův bývalý advokát Josef Lžičař, který v pondělí u soudu vystupoval jako svědek.

Další informace ze sportu

Tenista Jiří Novák postoupil do druhého kola turnaje v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Třetí nasazený hráč porazil ve svém úvodním vystoupení Slováka Dominika Hrbatého ve třech setech 6:0, 3:6 a 6:3.

Chodkyně Barbora Dibelková překvapila na šampionátu na Ukrajině. Na trati dvacet kilometrů vytvořila nový český rekord a v Jevpatorii skončila pátá. Časem jedna hodina, třicet tři minuty a dvacet pět sekund splnila B-limit na letní mistrovství světa v Paříži.

Počasí

Slunečno, dopoledne ještě s mlhami a teplotami od 4 do 8 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio