Zprávy Radia Praha

Klaus navrhne lidovce Výborného na funkci ústavního soudce

Prezident republiky Václav Klaus chce v nejbližších dnech navrhnout lidoveckého poslance Miloslava Výborného na funkci ústavního soudce. Výborný by měl obsadit uvolněné místo po Zdeňku Kesslerovi, který počátkem února ze zdravotních důvodů rezignoval. Podle ředitele tiskového odboru prezidenta Petra Hájka zná prezident Miloslava Výborného jako vynikajícího právníka a jako člověka, který vhodně spojuje schopnosti právního teoretika s postoji prakticky uvažujícího právníka. Žádost o souhlas se jmenováním Výborného ústavním soudcem chce prezident předložit horní parlamentní komoře v nadcházejícím týdnu. Výborný, který pracuje ve sněmovně jako předseda ústavně právního výboru, prohlásil, že si návrhu velmi váží a v případě, že bude Senátem schválen, je připraven jmenování přijmout. Počítá s tím, že se bude muset vzdát poslaneckého mandátu a členství v politické straně. V Poslanecké sněmovně by ho měl nahradit bývalý poslanec Pavel Severa, který je nyní náměstkem ministra obrany.

Česko se účastní na konferenci o poválečném uspořádání Iráku

Česká republika se v Bagdádu zúčastní rozhovorů o budoucím uspořádání Iráku. Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková bude spolu se zástupci USA, Austrálie, Británie, Španělska a Polska a několika desítkami iráckých představitelů jednat o ustavení nové přechodné irácké vlády. Pozvaná česká delegace má předávat zkušenosti s přechodem od totality k demokracii. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře je česká účast na této konferenci velkým oceněním našeho postoje v iráckém konfliktu. Ministr zahraničí Cyril Svoboda chce v pondělí vládu seznámit s osobou, která v příštích dnech odcestuje do Iráku jako český koordinátor v Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc. Vláda se má zabývat také tím, kolik peněz vyčlení na humanitární pomoc a české zapojení do úvodní fáze obnovy Iráku. První návrh zní na téměř 400 milionů korun.

Čeští lékaři v Basře už ošetřili desítky lidí

Čeští vojáci v jihoirácké Basře dosud staví polní lazaret, od pátku však již v areálu bývalé irácké vojenské nemocnice funguje lékařská ambulance. V ní čeští vojenští lékaři zatím ošetřili desítky Iráčanů, často malých dětí. Někteří z pacientů mají dosud neléčené popáleniny z nedávného bombardování města. Mnoho obyvatel také trpí průjmy a chronickými chorobami. Polní nemocnice by podle plánu měla začít pracovat okolo 6. května. Její stavbu zdržuje především to, že na prostranství, kde by měla stát, nebyl dosud přivezen štěrkový podklad. Celý prostor za bývalou vojenskou nemocnicí je stále jen podmáčenou bahnitou plochou. Místní obyvatelé si na vojáky postupně zvykají, ačkoli irácké děti na vojenská vozidla často házejí kamením. V noci se v okolí areálu ozývá sporadická střelba. Prostor nemocnice hlídají čeští vojáci vybavení přístroji pro noční vidění a další technikou, u brány vojenské nemocnice jsou britští vojáci s obrněným vozidlem.

Svoboda se omluvil Zahradilovi za slova o jeho práci v Konventu

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se v televizi Nova omluvil poslanci ODS Janu Zahradilovi za svůj výrok o jeho činnosti v Konventu EU. Svoboda v úterý v BBC prohlásil, že Zahradil jako jeden ze tří českých zástupců v Konventu o budoucnosti EU ještě ani jednou nevystoupil. Posléze se ukázalo, že Zahradil na plénu mluvil nejméně jednou. Ministr se mu proto veřejně omluvil. Mimo jiné řekl, že nejaktivnější je v Konventu vládní zástupce, jeho náměstek Jan Kohout. Vedle Zahradila a Kohouta předkládá své názory v Konventu také zástupce Senátu Josef Zieleniec.

Unionisté odmítají zrušení lustračního zákona

V Roudnici nad Labem jednal o tomto víkendu republikový výbor Unie svobody-DEU. Unionisté požadují, aby vládní koalice urychleně dokončila jednání o reformě veřejných financí. Odmítají také návrh komunistů, aby byly zrušeny lustrační zákony. Předsednictvo Unie svobody má podle republikového výboru jednat s koaličními partnery ve vládě, aby byl tento návrh zamítnut.

Český vývoz do EU za čtvrtletí stoupl na 229 miliard korun

Český vývoz do Evropské unie se za čtvrtletí zvýšil o necelá čtyři procenta na 229 miliard korun. Růst však zaostal za čísly z ledna i února. Podle ekonoma HVB Pavla Sobíška snižuje český export do EU dále svou dynamiku, což je důsledkem dlouhodobě nepříznivého vývoje tamní poptávky. Dovoz přitom stagnoval pod 200 miliardami, z čehož ČR vytěžila obchodní přebytek přibližně 30 miliard Kč. Export i import táhla silniční vozidla, elektrická a strojírenská zařízení. Případný podíl na zakázkách pro Irák bude podle Sobíška z hlediska celkového exportu jen "kapkou v moři". Pomoci může podle něj jen celkové ekonomické oživení v Evropě.

Od soboty pracují oba bloky Temelína

Oba výrobní bloky Jaderné elektrárny Temelín dodávají elektřinu do rozvodné sítě. Pracovníci elektrárny v sobotu večer připojili do sítě také první blok, který byl odstaven od 31. ledna. Výkon reaktoru tohoto bloku nyní převyšuje 30 procent. Během několika dnů by se měl zvýšit na 100 procent a Temelín tak bude do sítě dodávat ustálený výkon 2000 megawattů. Druhý blok je od 18. dubna ve zkušebním provozu, který potrvá rok a půl.

Hasičům letos přibývá práce, oproti loňsku mají více výjezdů

Hasiči mají rok od roku stále více práce. Za letošní první čtvrtletí vyjížděly požární jednotky k více 22.000 událostem, což je o sedm procent více než za stejné období loňského roku. Nejčastějším důvodem výjezdu hasičů již není hašení ohně, ale pomoc při technických haváriích, jako je například odstraňování překážek na komunikacích při živelních pohromách, otvírání uzavřených prostor a podobně. Těchto případů letos zaznamenali zhruba 7800, zatímco požárů bylo asi 6400. Hasiči pomáhají také při dopravních nehodách, přírodních katastrofách, únicích nebezpečných chemických látek a dalších mimořádných událostech. Vyjížděli ale také k planým poplachům. Za první tři měsíce letošního roku jich bylo 1700. Dlouhodobý trend růstu dopravních nehod se projevil i letos. Hasiči pomáhali při 4400 dopravních kolizích, což je o osm procent více než loni.

V Česku výrazně vzrostl počet zadržených padělků platidel

Peněžní instituce a policie zadržely v prvním čtvrtletí letošního roku 2855 padělků bankovek a mincí, zatímco o rok dříve to bylo zhruba 1700 padělků. Nejčastěji padělanou měnou zůstává nadále česká koruna následovaná dolary a eury. Za čtvrtletí se objevilo přes 2300 padělků domácí měny. Podle České národní banky se nejčastěji padělají pětistovky a tisícikoruny. Jejich kvalita je různá, převážně jde o kopie vytištěné inkoustovými tiskárnami. Novou padělanou měnou se stalo euro, jehož podíl meziročně výrazně vzrostl. Za letošní čtvrtletí se již objevilo přes 150 padělků eura.

Mírovská věznice se na den proměnila v kulturní stánek

Mírovská věznice v neděli ožila uměním. V jedné z nejtěžších věznic v zemi, kde si své tresty odpykávají i doživotně odsouzení, se konala jubilejní desátá přehlídka Zájmové umělecké činnosti. Odsouzení předvedli své rukodělné práce, obrazy, batiky či keramiku. Soutěžili také v sólovém zpěvu, recitaci a zahrály i místní hudební skupiny. Podle ředitele věznice Vladimíra Langa se na soutěžní výstavě objevilo 154 exponátů, 24 odsouzených soutěžilo v sólovém zpěvu a sedm v recitaci. V repertoáru měli zejména vlastní verše, ale jeden z vězňů recitoval i Shakespeara. Rukodělné práce vězni po výstavě věnují dětem ze Základní školy pro děti s více vadami v Mohelnici. Jsou to především skládačky, učební pomůcky a hračky. Veřejnost se seznámí i s výtvarnými díly uvězněných. Ve středu bude totiž v olomouckém kostele Českobratrské církve evangelické zahájena výstava těchto prací nazvaná Jiný Mírov.

Česko-německou výstavu známek v Jihlavě navštívily tisíce lidí

Téměř 7000 lidí navštívilo během tří dnů Česko-německou výstavu poštovních známek - Ostropa 2003 v Jihlavě. Zájemci si prohlédli řadu filatelistických rarit a odeslali tisíce listovních zásilek prostřednictvím poštovního kočáru a parního vlaku. Fronty zájemců o příležitostná razítka a listovní ceniny se tvořily u speciálních poštovních přepážek. Na 400 zájemců získalo poprvé v Česku známku se svým portrétem či logem firmy. Největší zájem byl o zhlédnutí doporučeného dopisu z Hirošimy, který byl nalezen při odklízení sutin banky v roce 1945. Stejnou pozornost ale sběratelé věnovali raritám z jediné ucelené sbírky československých známek na světě filatelisty Ludvíka Pytlíčka. Udělena byla také řada zlatých medialí, které dalším filatelistům umožní účast na světových výstavách.

U Ořechova proběhla rekonstrukce bitvy z 2. světové války

Ukázky z tankové bitvy zhlédlo v sobotu v polích u Ořechova na Brněnsku kolem tří tisíc diváků. Připomněly vítězství Rusů a Rumunů nad Němci v dubnu 1945, které pak umožnilo osvobození Brna. Tanková bitva u Ořechova 24. dubna 1945 uzavřela v této části kraje druhou světovou válku. Padlo zde asi 960 ruských a 275 německých vojáků. V rekonstrukci bitvy, která se konala už po páté, se letos střetlo asi 430 milovníků historie z pěti zemí. Návštěvníci Ořechova mohli vidět i ukázky práce současných vojáků, zásahy kynologů nebo výstavu historické techniky. Domácí premiéru měl německý malý tank Kfz-222, který přivezli milovníci vojenské historie z Hradce Králové. Malý obrněný transportér se používal na západní frontě. V hlavním programu nabídli pořadatelé bojová vozidla, kanony, motocykly i polní kuchyně německé a ruské armády.

Lebka královny Judity bude opět vystavena v Teplicích

V románské kryptě teplického zámku bude od 18. do 20. května opět vystavena lebka královny Judity. Vzácnou památku si mohli návštěvníci poprvé prohlédnout letos v březnu. Vzhledem k mimořádnému zájmu se pracovníci Regionálního muzea v Teplicích rozhodli lebku vystavit znovu při příležitosti Mezinárodního dne muzeí. Královna Judita byla matkou Přemysla Otakara I., zakladatele královského rodu Přemyslovců. Její pozůstatky byly nalezeny v letech 1954 až 1957 při archeologickém výzkumu románské baziliky a kláštera, které v Teplicích Judita založila. Pravost lebky královny Judity určil po dvou letech bádání světově proslulý český antropolog Emanuel Vlček. Na základě výsledků svého výzkumu dospěl k závěru, že Judita měřila něco přes 160 centimetrů, měla krevní skupinu B a zemřela ve věku 75 až 80 let ve výborném zdravotním stavu.

Hudební festival Antonína Dvořáka nabídne 12 koncertů

Dvanáct koncertů nabídne jubilejní pětatřicátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který začne 9. května v Příbrami. Zahajovací koncert bude věnován bývalému příbramskému místostarostovi Vladimíru Vepřekovi, který loni zemřel. Pod jeho vedením získal festival vysokou mezinárodní úroveň. Příbramský Komorní sbor, který nese jeho jméno, přednese Dvořákovu skladbu pro smíšené hlasy "V přírodě". Hudba bude do konce května znít Památníkem Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, příbramským Zámečkem-Ernestinem, divadlem, kostelem svatého Jakuba, chrámem Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře a zámkem v Hluboši na Příbramsku. Festival zakončí 31. května v parku ve Vysoké koncert Vojenské hudby ministerstva obrany se zpěváky Leonou Machálkovou a Alešem Brisceinem.

Knižní veletrh věnovaný Africe skončil, příští představí keltské země

Přes 20.000 návštěvníků přivítal čtyřdenní mezinárodní veletrh Svět knihy 2003, který v neděli skončil na pražském Výstavišti. Věnoval se literatuře afrických zemí, nakladatelé připravili české překlady autorů z afrických zemí a několik afrických spisovatelů se veletrhu zúčastnilo osobně. Desátý ročník veletrhu se odehraje od 6. do 9. května 2004 a jeho čestným hostem budou keltské země - Irsko, Skotsko a Wales. Společnost Svět knihy připravuje kromě příštího ročníku mezinárodního knižního veletrhu i veletrh národní. Ten by měl být v Brně na podzim. V rámci letošního pražského veletrhu byla předána Nomova africká literární cena za nejlepší dílo afrického autora vydané v Africe v uplynulém roce. Cena byla za svou dvacetiletou historii zatím v Evropě předána dvakrát na frankfurtském knižním veletrhu.

Památník Karla Čapka zve návštěvníky na výstavu i divadlo

Výstavu, zahradní divadlo i "psí den" připravil na letošní sezónu Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. Expozice, věnovaná známému spisovateli, jeho manželce herečce Olze Scheinpflugové a rodinnému příteli novináři Ferdinandu Peroutkovi loni přilákala na 15.000 návštěvníků. Památník sídlí v Čapkově letním sídle, historickém domě, který si uchoval původní atmosféru. Pracovníci památníku se kromě stálé expozice snaží návštěvníkům nabídnout i doprovodné programy. Pravidelně přitom spolupracují s místními divadelními ochotníky. Ti zde letos sehrají hru Dalskabáty. O divadlo v přírodních kulisách ale projevily zájem i další ochotnické soubory.

Hrad Veveří hostil oslavy Dne země

Dvoudenní oslavy Dne země vyvrcholily v neděli na hradě Veveří nad Brněnskou přehradou. Organizátoři z Domu ekologické výchovy Lipka zvolili pro letošní rok téma Desatero domácí ekologie. Asi 7000 zájemců si o víkendu na stanovištích v hradním komplexu vyzkoušelo své praktické i teoretické znalosti z ochrany přírody. Nabídku tvořily informační stánky, nástěnky, dále hry a dílny pro děti i dospělé. Pořadatelé připravili například stavění hradu z hlíny, pozorování drobných vodních živočichů nebo pokusy a testy s půdou. Hnutí Duha informovalo o návratu vzácných šelem vlka a rysa do beskydských lesů a o práci dobrovolnických hlídek na ochranu zvířat před pytláky. Na stanovišti Veřejné zeleně města Brna byl připraven kvíz, jehož výsledky zjistí soutěžící 5. června při otevření rekonstruovaného dopravního hřiště v brněnském parku Lužánky.

Květinovou výstavu Flora Olomouc navštívilo 60.000 lidí

Téměř šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na největší květinovou výstavu v České republice Flora Olomouc 2003. Jarní části mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu se zúčastnilo více než 400 vystavovatelů a prodejců. Počtem na jarní Floře dominovaly cibuloviny - narcisy, lilie, tulipány, hyacinty a jiné. Jen do záhonů ve Smetanových sadech a botanické zahradě vysadili zahradníci 72 tisíc tulipánů doplněných 21 tisíci macešek. Nejvyšší ocenění Novitas Olomucensis, udělované už od roku 1966 nově vyšlechtěným rostlinám, letos získala velkokvětá šarlatově zbarvená ledovka Begonia semperflorens. Novou odrůdu určenou speciálně pro domácí tvrdší klimatické podmínky do soutěže přihlásila a vyšlechtila zahradnická firma Černý z Jaroměře. V unikátní floristické soutěži aranžování chrámových prostor zvítězili aranžéři Středního odborného učiliště zemědělského z Rajhradu na Brněnsku.

Poslední vleky v Krkonoších se zastavily, sezona skončila

Lyžařská sezona v Krkonoších definitivně skončila. V neděli po poledni se zastavily dva vleky na Horních Mísečkách, které byly jako poslední v provozu. Na Horní Mísečky přijelo kolem 60 skalních lyžařů, které neodradila ani ranní mlha a slabý déšť. V sobotu slunečné počasí na Mísečky přilákalo přes 200 lyžařů. Loni se na Mísečkách jezdilo do 1. května. Sezona skončila i běžkařům, protože na hřebenech Krkonoš leží pouze nesouvislá sněhová pokrývka o síle 30 až 40 centimetrů. Ostatní střediska v Krkonoších ukončila sezonu již na Velikonoční pondělí. Konec provozu vleků již také vyhlásili vlekaři v Orlických horách, na Velikonoce se naposledy lyžovalo například v Deštném a Říčkách v Orlických horách.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude polojasno až oblačno, teploty klesnou na 9 až 5 stupňů. Zítra čekáme polojasno až oblačno, ojediněle se ještě objeví slabý déšť nebo přeháňky. Odpolední teploty 16 až 20, na jihu až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha