Zprávy Radia Praha

Stávka pilotů se přiblížila

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo, že neurčí zprostředkovatele ve sporu o kolektivní smlouvu mezi piloty a vedením ČSA. Právě jeho jmenováním podmiňovali piloti, že ustoupí od časově neomezené stávky, kterou chtějí zahájit v úterý. Piloti chtějí stávkou prosadit na vedení ČSA samostatné kolektivní vyjednávání. Podle managementu aerolinií jde však především o výši platů. Piloti ČSA mají nyní průměrný plat 100.500 Kč a během dvou let ho chtějí zvýšit na 214.000 korun. I v případě stávky by měly létat charterové spoje ČSA i některé společně značené lety s jinými dopravci.

Piloti ČSA mají v případné úterní stávce podporu svých kolegů z letecké aliance SkyTeam. To by mělo znamenat, že alianční piloti vyzvou vedení svých společností, aby se nepodílela na navyšování letů do Prahy, případně odmítnou letět. Sky Team vedle ČSA tvoří Air France, Delta Airlines, Alitalia, Aero Mexico a Korean Air. ČSA každý den vypraví v průměru 160 letů, na kterých přepraví kolem 10.000 lidí. Kvůli stávce by firma přišla o zhruba 30 milionů korun denně.

Technici ČSA se ke stávce pilotů nepřipojí

Odborová organizace leteckých techniků a inženýrů se k úterní stávce pilotů nepřipojí. Připravuje ale vlastní protestní akce, mezi které patří i stávka. Technici jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti a stejně jako piloti, letečtí mechanici a palubní personál požadují po vedení ČSA jednání o samostatné kolektivní smlouvě. O protestech rozhodnou na základě jednání s managementem firmy. Odborová organizace zastupuje zhruba 200 leteckých techniků a inženýrů. Ti mají na starosti například provádění předletových kontrol letadel, bez kterých stroje nesmí vzlétnout. Tyto operace přitom neprovádí jen pro letadla ČSA, ale i pro další dopravce.

Vláda začne ve středu jednat o reformě

Vláda začne ve středu jednat o návrhu reformy rozpočtových výdajů a daní, která má snížit vysoké rozpočtové schodky a zastavit rostoucí zadlužování země. Konečnému schválení reformy v kabinetu ale ještě bude předcházet jednání vedení stran vládní koalice. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by měla vláda o podobě reformního scénáře rozhodnout do konce června. První balík reformních zákonů, které by měly vládě umožnit sestavit rozpočet na rok 2004 s nižším schodkem než je ten letošní, projedná sněmovna na mimořádné schůzi 22. července. Druhé a třetí člení zákonů by se mělo odehrát koncem září. Do konce září také vláda musí sněmovně předložit návrh státního rozpočtu na rok 2004.

ODS znepokojena růstem státního dluhu

Občanští demokraté jsou znepokojeni růstem státního dluhu, který ke konci prvního čtvrtletí letošního roku přesáhl 429 miliard korun. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek řekl, že změny v tomto trendu by mohla přinést jen komplexní reforma veřejných financí, kterou dlouhodobě navrhuje ODS. Reforma připravená vládou podle něj může problémy jen prohloubit. Podle informací ministerstva financí vzrostl státní dluh na konci prvního čtvrtletí na 429,1 miliardy ze 395,9 miliardy korun na konci loňského roku. Státní dluh České republiky výrazně roste od roku 1997. Spolu s dluhem zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů je součástí dluhu veřejného. Ten podle maastrichtských kritérií nutných pro budoucí přijetí eura nesmí překročit 60 procent HDP. U ČR se nyní pohybuje kolem 20 procent.

Škromach a Sobotka kritizují Klause a ODS za postoj k referendu

Ministři Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka kritizují prezidenta Václava Klause a některé členy vedení ODS za jejich postoj před referendem o vstupu do EU. "Jako občana České republiky mě mrzí, že můj prezident se nedokázal jasně vyjádřit před referendem a nedal občanům signál, jak bude jako prezident hlasovat," řekl Sobotka. Ani Škromachovi se Klausova údajně nejednoznačná výzva adresovaná občanům před referendem nelíbila. Prezident má podle něj prezentovat jasná stanoviska, protože není soukromou osobou. Ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ČSSD navíc doporučil předním politikům ODS Janu Zahradilovi, Ivanu Langrovi a Martinu Římanovi, aby zvážili, zda nechtějí přestoupit ke komunistům nebo k republikánům Miroslava Sládka. Podle Škromacha se Zahradil, Langer a Říman zpronevěřili názorům vlastní strany i voličů.

Cibrian očekává hladké schválení přístupové smlouvy v zemích EU

Velvyslanec Evropské komise Ramiro Cibrian očekává, že po úspěšném českém referendu o vstupu země do EU schválí parlamenty nynějších patnácti členů bez problémů přístupovou smlouvu s EU. Smlouvu o přistoupení deseti nových členů k unii jako první před několika dny ratifikovalo Dánsko. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že parlamenty smlouvy schválí. Ještě nikdy nezklamaly," řekl Cibrian na slavnostní tiskové konferenci v budově delegace Evropské komise. Velvyslanec Cibrian po čtyř a půl letech v ČR končí. Misi místo něj povede Ralf Dreyer, chargé d'affaires Delegace Evropské komise v Praze. Se vstupem do EU v květnu příštího roku diplomatická mise EU v Praze skončí a nahradí ji reprezentační kancelář Evropské komise.

Zieleniec chce vybudovat novou pravicovou stranu

Proevropské pravicové seskupení by chtěl v nadcházejících 12 měsících vybudovat senátor a bývalý místopředseda ODS Josef Zieleniec. Podle něj to může být nová politická nebo volební strana, případně i koalice, která příští rok postaví své kandidáty ve volbách do Evropského parlamentu. Svou šanci stát se alternativní pravicovou stranou promarnily ODA i Unie svobody-DEU, na jejíž návrh byl do Senátu před třemi lety zvolen. "Volič na pravé straně politického spektra, který nemá předem defétistický, negativistický a odmítavý postoj ke všemu, co se v Evropské unii děje, vlastně v současné době nemá komu dát hlas," zdůvodnil Zieleniec svůj záměr.

Za extrémní výstřelek a program "bouchání dveřmi" označil Zieleniec protestní odchod poslance Jana Zahradila z jednání Konventu. Zahradil opustil Konvent kvůli tomu, že jeho schůze prý byla "hrubě zmanipulována" v neprospěch odpůrců federalistického uspořádání budoucí unie. "Skutečnost, že došlo k takovému výstřelku jediného delegáta z celé Evropy, nezůstala určitě nepovšimnuta. Je to pro nás asi zátěž pro všechny," poznamenal Zieleniec. Zahradil Zieleniecovo vystoupení hodnotil jako projev zastánce federalistické Evropy. "Choval jsem se v intencích svého poslaneckého slibu, to znamená podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," uvedl poslanec ke svému odchodu z Konventu. Zahradil naznačoval, že za Zieleniecovými postoji se mohou skrývat i ekonomické zájmy s ohledem na to, že senátor je spoluvlastníkem konzultační firmy v oblasti evropské integrace.

Resort zemědělství letos vyplatil o čtvrtinu více záloh dotací

Ministerstvo zemědělství dosud letos vyplatilo na zálohách dotací asi 2,2 miliardy korun, což je zhruba o čtvrtinu více než ke stejnému datu loni. Důvodem je především snaha pomoci rolníkům při řešení ekonomických problémů, s nimiž se od loňska potýkají. Drtivou většinu vyplacených peněz představují zálohy na podpory mimoprodukčních funkcí zemědělství. Dále zemědělci dostávají zálohy na podporu odbytu skotu a podporu chovu krav bez tržní produkce mléka. Ministr zemědělství Jaroslav Palas počátkem června vládě předložil návrh na částečnou kompenzaci ztrát zemědělských podniků ve výši 4,1 miliardy korun. Vláda zatím o návrhu nerozhodla.

Národní muzeum v Praze je ve stávkové pohotovosti

Pracovníci Národního muzea v Praze vstoupili v pondělí do stávkové pohotovosti. Obávají se, že reforma veřejných financí ještě zhorší stav, kdy se dlouhodobě řadí mezi nejhůře placené zaměstnance státu. "Průměrný plat v Národním muzeu zaostává za celostátním průměrem o 34 procent," řekla jménem výboru odborů Hana Outratová. Kvůli nízkým platům hrozí další odliv odborných pracovníků a častá fluktuace, což má negativní dopad na péči o sbírky a jejich prezentaci. Nedostává se také peněz na provoz a údržbu hlavní budovy i dalších objektů a zaměstnanci považují další škrty za nepřijatelné.

Stávky nebudou mít podle Sobotky velký dopad

Plánované stávky odborářů ve veřejném sektoru, kteří nejsou spokojeni s návrhem reformy veřejných financí, nemají podle ministra financí Bohuslava Sobotky zásadní hospodářský dopad a pro vývoj ekonomiky nejsou hrozbou. Větší problémy by podle něj znamenaly stávky v komerční sféře. Šéfka jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová podobná prohlášení považuje za arogantní. Odbory na jihu Moravy vyhlásily před časem na protest proti vládní finanční a školské politice stávkovou pohotovost. Skutečnou stávku vyhlásila centrála školských odborů na 1. září. Jednání odborů chápe Sobotka do jisté míry jako legitimní, jde podle něj ale do jisté míry o nedorozumění. Nesouhlas odborů je podle něj především nesouhlasem s vývojem mezd ve veřejném sektoru v příštích třech letech.

Praha se může stát metropolí střední Evropy

Světoví manažeři očekávají, že se podnikatelskou metropolí střední Evropy po rozšíření EU stane Praha. Píše se to v nejnovější studii o rozšíření, kterou zveřejnil britský výzkumný ústav Economist Intelligence Unit. Dohánění průměru EU bude však novým členům i při optimální politice trvat půl století. Zvýšení počtu členů podle názoru EIU posílí společný trh, ale zkomplikuje politickou integraci. Pokud země východní Evropy nebudou dělat žádné chyby, mohou se dostat na průměr EU do 50 let. V případě České republiky odhaduje EIU přiblížení na průměr unie v optimálním případě za 39 let, u Slovenska ještě o rok dříve. To by vyžadovalo v českém případě hospodářský růst 3,7 procenta ročně a u Slovenska čtyři procenta za předpokladu, že nynějších 15 členů unie poroste v průměru o dvě procenta.

Konference kaplanů jedná o společné službě v misích

Na konferenci mladých vojenských kaplanů evropských států, která se koná od pondělí do 20. června v Hradci Králové, se do Čech sjely z 11 zemí dvě desítky duchovních sloužících v armádách. Téma konference se týká spolupráce kaplanů a má být pro ně přípravou na společnou službu v mezinárodních vojenských misích. Konference se v České republice koná při příležitosti pátého výročí vzniku armádní duchovní služby. Církve účastnící se dohody podepsané v roce 1998 s ministerstvem obrany vysílají své kaplany do armády jako společné zástupce. Duchovní služba v české armádě je organizována zcela ekumenicky, což je v Evropě v takové podobě výjimečně.

Autoři vědecké a odborné literatury převzali Cenu Josefa Hlávky

Vědečtí pracovníci převzali v Lužanech na Plzeňsku Cenu Josefa Hlávky pro rok 2002 za původní knižní práci. Odborné knihy v oblasti věd o neživé přírodě, společenských a lékařských věd ocenila nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a Nadace Český literární fond. Jako nejlepší práci v oblasti společenských věd vyhodnotila nadace dílo Jaroslava Krejčího Postižitelné proudy dějin. Nejlepší prací z lékařství byla kniha autorského kolektivu pod vedením Pavla Klenera Klinická onkologie. Na více než 700 stránek autoři sestavili zřejmě dosud největší monografii oboru onkologie v české odborné literatuře. In memoriam patří cena nadace v oblasti věd o neživé přírodě Ivu Chlupáčovi a jeho kolektivu za práci Geologická minulost České republiky.

Evropští filmaři se budou v Praze radit o dokumentární tvorbě

Seznamovat evropské režiséry, producenty, distributory a dramaturgy dokumentárních filmů s příležitostmi a potřebami mezinárodního trhu a podpořit ekonomiku a tvůrčí konkurenceschopnost evropských dokumentaristů je cílem školicího centra Discovery Campus. Tato nezisková organizace vznikla v roce 1998 v Německu a věnuje se mezinárodním koprodukcím dokumentárních snímků. Jedno ze svých školení uspořádá od 20. do 22. června v Praze. Očekává účast tří set filmařů ze sedmadvaceti zemí východní i západní Evropy. Jednat se bude také o spolupráci televizí ve střední a východní Evropě. Na pražském setkání mají hovořit zástupci renomovaných mezinárodních společností Arte, ZDF, Channel 4 a National Geographic Discovery Networks.

Ve skanzenu Řepora hořelo

Požár, který vypukl v pondělí brzy ráno, zničil několik budov ve středověkém městečku Řepora (dříve Tuležim) v Praze 13. Oheň vypukl v šesti dřevěných budovách najednou. Podle provozovatele skanzenu Vladimíra Ženíška ze společnosti Tuležim shořela kovárna, špýchar - sýpka na obilí, usedlost hrnčíře a rolníka. Jednou z verzí je podle hasičů úmyslné zapálení. Předběžná škoda činí pět milionů korun, přičemž celková hodnota areálu činí 17 milionů korun. Vyšetřovatelé už odeslali vzorky ze spáleniště k laboratornímu zkoumání, které by mělo vyloučit samovznícení. Výsledky šetření by měly být známy do týdne. Skanzen bude i nadále v provozu.

Češi našli největší vrak lodi na Maledivách

Dosud největší vrak lodi ležící u souostroví Maledivy se podařilo nalézt skupině českých filmařů. Vrak je zřejmě nákladní loď z prvních let minulého století. Dlouhá je zhruba 130 metrů a leží už zhruba sto let v severní části souostroví, kam úřady zpravidla nikoho nevpouštějí. Šestičlenný tým českých filmařů dostal ale na jaře povolení vyplout do málo navštěvovaných míst exotických ostrůvků, mezi kterými natáčel podmořský život. Na Maledivy se filmaři plánují vrátit v září. Bude to již jejich sedmá cesta do této části světa.

U Chebu vznikne nový hraniční přechod

Cyklistům i pěším turistům má v budoucnu usnadnit cestu z Chebu do Bavorska nový hraniční přechod. Umožní jim vyhnout se frekventovanému hraničnímu přechodu v Pomezí nad Ohří. Téměř čtyři desítky kilometrů dlouhou cyklostezku buduje společně Cheb a bavorský Marktredwitz. Trasa má propojit obě města v rámci velké krajinné výstavy v roce 2006. Krajinné výstavy mají v Německu velkou tradici a města je připravují vždy několik let. Chebská radnice už nechala připravit architektonickou studii na oživení obou městských břehů Ohře. Počítá se například s přestavbou Koželužské ulice pro potřeby bydlení, opravou zahrady bývalého kláštera františkánů, obnovou plovárny na přehradě Skalka a úpravou obou břehů Ohře v Chebu pro sportovní a kulturní vyžití obyvatel.

Nová naučná stezka provede slavkovským bojištěm

Návštěvníci slavkovského bojiště se již brzy budou moci podrobně seznámit se slavnou bitvou tří císařů. Budovaná naučná stezka má prostřednictvím 30 panelů turisty obeznámit s tím, kudy táhly francouzské a spojené rakouské a ruské armády. Stezky protkávají bojiště a měří 50 kilometrů. Turisty zavedou k Mohyle míru, na vrch Žuráň, do slavkovského zámku i do některých obcí. Projekt organizovalo občanské sdružení Mohyla míru - Austerlitz spolu s obcemi. Celkem si vytvoření trasy vyžádalo 300.000 korun. Ve slavkovské bitvě 2. prosince 1805 zvítězila Napoleonova armáda nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Francouzi ztratili 12.000 mužů, spojenci přes 27.000 vojáků a většinu dělostřelectva.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci se téměř vyjasní a teploty klesnou na 12 až 8 stupňů. Foukat bude slabý proměnlivý vítr. Zítra nás čeká slunečná obloha, teploty 24 až 28 stupňů, na horách kolem 19.

Tolik zprávy Radia Praha