Zprávy Radia Praha

CDU/CSU chce "dekretový dodatek" k ratifikaci vstupu ČR do EU

Poslanecká frakce konzervativních německých stran CDU/CSU chce při čtvrteční ratifikaci vstupní smlouvy deseti nových členů Evropské unie ve Spolkovém sněmu prosadit návrh dodatku, který by se týkal jen Česka a obsahoval by požadavek na zrušení takzvaných Benešových dekretů. ČTK má text tohoto poslaneckého návrhu k dispozici.

Text s odvoláním na Kodaňská kriteria EU, požadující od kandidátů stabilní demokracii, ochranu menšin a dodržování lidských práv, tvrdí, že "v Česku nadále trvají dekrety, které v rozporu s mezinárodním právem sloužily k ospravedlňování zabíjení, vyhánění a zbavování práv".

"Nejen my se domníváme, že tyto dekrety a jejich politické potvrzování by mohlo uzavřít cestu k vyrovnání se s minulostí a jejímu překonání s cílem zvládnout budoucnost sousedů ku prospěchu jejich občanů. Vyháněcí dekrety, vyháněcí zákony a takzvané amnestijní zákony jsou v protikladu s mezinárodním právem. Nikde nesmějí být součástí právního řádu: tyto dekrety musejí být zrušeny nebo prohlášeny za neplatné." Návrh dále oceňuje usmiřovací prohlášení české strany z 19. června v Praze a 29. června v rakouském Göttweigu jako "důležitý krok správným směrem", a poukazuje znovu na usnesení Evropského parlamentu z roku 1999, které vyzývá ke zrušení dekretů týkajících se vysídlení. Česká strana již dříve upozornila, že usnesení EP bylo později překonáno jinými, jež na základě analýz uznávají, že československé poválečné dekrety nepředstavují porušení unijního práva. Opakovaně také poukazuje na to, že žádný z prezidentských dekretů se netýká vysídlení či vyhnání. O odsunu německojazyčného obyvatelstva z Polska a Československa rozhodly vítězné mocnosti v Postupimi.

Mluvčí německého MZV: Fischer nemluvil o odškodnění

Mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí odmítl způsob, jakým list Süddeutsche Zeitung ve středečním vydání interpretoval dopis ministra Joschky Fischera bavorskému premiérovi Edmundu Stoiberovi. Oznámila to z Berlína agentura DPA.

Fischer podle listu údajně podpořil návrh bavorského premiéra učinit "humanitární gesto vůči obzvlášť těžce poškozeným sudetským Němcům" v podobě finančního odškodnění z Česko- německého fondu budoucnosti.

Mluvčí potvrdil, že ministr hovořil o humanitárním gestu, poukázal však na to, že toto gesto by se týkalo jen "velmi úzce omezeného okruhu osob", a zvlášť zdůraznil, že "ani v tomto ani v žádném předchozím případě nebyla řeč o odškodňování".

O myšlence určitého gesta vůči obzvlášť těžce postiženým se ve společném fondu budoucnosti mluví už dlouho, dodal mluvčí a upozornil, že případné detaily tohoto gesta musí být stanoveny právě vedením fondu budoucnosti. Zdůraznil, že "velmi dobré česko-německé vztahy" je třeba dále rozvíjet s tím, že musí být orientovány na budoucnost.

Klaus: Návrhy z Německa na odškodnění neposlouží stabilitě vztahů

Prezident Václav Klaus zastává názor, že v zájmu zachování dobrých vztahů mezi Českou republikou a Německem by se neměly objevovat žádné návrhy na odškodňování po válce vysídlených sudetských Němců. "Iniciativy v této oblasti nepřispívají ke stabilitě," řekl ČTK Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. Podle něho je Klaus pro "status quo" - zachování současného stavu. Deník Süddeutsche Zeitung přinesl informaci, podle níž německý ministr zahraničí Joschka Fischer podporuje návrh bavorského premiéra Edmunda Stoibera odškodnit obzvlášť těžce poškozené sudetské Němce z Česko - německého fondu budoucnosti.

Špidla: Stoiberův návrh odškodnění jde špatným směrem

Předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) nesouhlasí s návrhem bavorského premiéra Edmunda Stoibera odškodnit obzvlášť těžce poškozené sudetské Němce z Česko- německého fondu budoucnosti. Návrh, ke kterému se připojil německý ministr zahraničí Joschka Fischer, "jde špatným směrem", řekl ČTK český premiér.

Fischerův postoj zveřejnil v úterý na svých internetových stránkách deník Süddeutsche Zeitung s tím, že příslušný ministrův dopis Stoiberovi má k dispozici. "Myslím, že ten projekt není dobrý a že jde špatným směrem," prohlásil Špidla. Dodal, že o věci rozhodne správní rada fondu. Ředitel sekretariátu fondu Tomáš Kafka si ale myslí, že takové rozhodnutí už by přesahovalo mandát správní rady. "Mám značné pochybnosti, že by zde správní rada mohla svobodně rozhodnout," řekl Českému rozhlasu. Česko-německé vztahy jsou podle něj nyní v takové situaci, že ani jedna strana není k ničemu nucena. Z tohoto hlediska Kafka také interpretuje Fischerův dopis. "Říká, že pokud by česká strana chtěla, nic by proti tomu neměl," uvedl.

MZV: Vznášení požadavků na odškodnění brzdí usmíření

Českému ministerstvu zahraničí se příliš nelíbí myšlenka na odškodnění některých sudetských Němců z Česko-německého fondu budoucnosti. Ministerstvo v prohlášení pro ČTK připomnělo, že vznášením různých požadavků vznikaly v minulosti v česko-německých vztazích překážky, které brzdily smíření a vyrovnání se s minulostí. Ministerstvo tak reagovalo na informace deníku Süddeutsche Zeitung, podle něhož německý ministr zahraničí Joschka Fischer podporuje "humanitární gesto" v podobě návrhu na odškodnění těžce poškozených sudetských Němců. List se odvolává na Fischerův dopis. Požadavek na odškodnění vychází od bavorského premiéra Edmunda Stoibera, který rovněž opakovaně volá po zrušení československých poválečných prezidentských dekretů.

Ústavní experti: K odkladům v kauze Kinský mohli přispět politici

Odklad soudních jednání v případu šlechtice Františka Oldřicha Kinského může souviset se snahami politiků vytvořit právní pojistku, která by bránila navracení mnohomilionových rodových majetků. V anketě ČTK to připustili někteří ústavní experti. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa se ale naopak domnívá, že jde zřejmě o shodu náhod. O Kinského majetkových nárocích měly tento týden rozhodovat tři české soudy, z naplánovaných jednání však sešlo. Kauza byla přitom podnětem k úterní schůzce politiků v Poslanecké sněmovně. Podle ústavního soudce Antonína Procházky je podobná shoda v rozhodování tří různých soudů podezřelá. Domnívá se, že soudci chtějí zřejmě vyčkat, až se uklidní situace a soudnímu sporu nebude věnována tak velká pozornost.

Možnost, že soudci oddalují rozhodování kvůli nynějším aktivitám politiků, připouští i advokátka Klára Veselá-Samková. "Ale od toho se dali na povolání soudců, aby těmto tlakům odolávali. Pokud toho nejsou schopni, pak nejsou způsobilí vykonávat práci soudce," dodala právnička, která patří podle kuloárních informací mezi kandidáty na nové ústavní soudce. Odložením plánovaných jednání není nadšen ani Procházkův kolega Vojtěch Cepl. "Nelíbí se mi to, ale to je jediné, co k tomu mohu říci," poznamenal.

Šéf Soudcovské unie Jirsa podezření svých kolegů nesdílí. "Vylučuji, že by soudce odkládal jednání kvůli tomu, že se sešli politici. To je naprosto absurdní představa," zdůraznil. Podotkl přitom, že se během své praxe nesetkal s tím, aby bylo přerušeno soudní řízení kvůli případným legislativním změnám. Zároveň ale připustil, že v případě soudců rozhodujících o Kinského kauze by se něco podobného stát mohlo. "Pokud by dospěli k závěru, že se tam řeší nějaká předběžná otázka, která pro ně bude mít význam, tak to mohou přerušit. Třeba se k tomu chytají," doplnil Jirsa. Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová však před podobnou možností důrazně varuje: "Soudce je podřízen pouze zákonu a svému svědomí, rozhodně nemůže vyčkávat na to, až se politici domluví na tom, jak by měl interpretovat určitý zákon."

Zatímco právníci jsou postupem politiků většinou zneklidněni a hovoří o nátlaku na soudy a ohrožení jejich nezávislosti, politici sami své snažení posuzují odlišně. "Politická reprezentace je od toho, aby řešila problémy, které vyvstaly," řekl ČTK místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Podle něj není nutné měnit restituční zákony, chybí mu ale takzvaná restituční tečka.

Poslanci schválili zprávu o Union bance, vůbec o ní nediskutovali

Nečekaně hladce ve středu Poslanecká sněmovna schválila zprávu sněmovní bankovní komise o okolnostech pádu Union banky. Největším překvapením bylo, že k předložené zprávě nevystoupil ani jeden poslanec. Jednání o pozadí krachu banky trvalo necelých deset minut. Stejně rychle se poslanci také vypořádali s návrhem ODS na zřízení vyšetřovací komise k bance. Rozhodli, že komise nevznikne.

"Ta odpovědnost sněmovny je jasná, oni prostě nechtějí, aby něco zkoumáno bylo. Myslím, že budoucnost je usvědčí," řekl ČTK k rozhodnutí sněmovny stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý. Vznik vyšetřovací komise nepodpořil nikdo jiný než občanští demokraté. Podle Tlustého se zpráva bankovní komise snaží zamést celý problém pod koberec. Vinu na krachu Union banky má její bývalé vedení, ale i stát, poznamenal Tlustý.

Sněmovna nakonec nečekaně nejednala ani o další hrozící arbitráži právě kvůli bance, kterou hodlá zahájit společnost Invesmart. Společnost bude požadovat po ČR deset miliard korun. Rozhodnutí zdůvodňuje vlastník banky prohlášením likvidace a následným konkurzem Union banky. Tlustý k hrozbě arbitráže uvedl, že "za současné vlády se musíme arbitráže bát každý den".

V tendru na šéfa ČT nakonec zůstalo sedm lidí, vede Janeček

Do užšího výběru v soutěži na generálního ředitele České televize (ČT) postoupili Jiří Janeček, Petr Klimeš, Michal Prokop, Jaroslav Hykl, Richard Medek, Jana Kasalová a Vít Novotný. Rada České televize ve středu ve dvoufázovém hlasování nakonec rozhodla nechat postoupit všechny kandidáty, kteří v prvním kole získali pět a více hlasů.

Nejžhavějším kandidátem na křeslo ředitele ČT je nyní Janeček, který je pověřený vedením zpravodajství televize. Získal totiž v prvním kole hlasování nejvyšší počet 11 hlasů. To by stačilo ke zvolení generálním ředitelem, kdy kandidát potřebuje deset hlasů členů rady. Šéfa veřejnoprávního média by měla rada vybrat po veřejném slyšení postupujících kandidátů 16. července. Rada hlasuje pouze ve čtrnácti, patnáctý člen Jiří Presl se z jednání omluvil. Prozatímní generální ředitel televize Klimeš dostal v první fázi osm hlasů. O ostatních pěti lidech, kteří v prvním kole dostali pět a více hlasů pak rada hlasovala znovu.

Mediální rada Primě prodloužila licenci o 12 let do roku 2018

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila televizi Prima celoplošnou licenci do roku 2018. Na tiskové konferenci po zasedání rady to sdělil její předseda Petr Pospíchal. Televize zaplatí za prodloužení licence správní poplatek 200 milionů korun, který může splácet až tři roky. Televize má licence dvě, jednu pro Prahu a střední Čechy a druhou celoplošnou satelitní doplněnou pozemními vysílači. Regionální licenci předchozí rada prodloužila loni.

K prodloužení celoplošné licence byl nutný souhlas devíti členů rady. Ta o problému diskutovala na pěti posledních zasedáních, ale vždy se rozhodla hlasování odložit. Současná celoplošná licence Primy je platná do roku 2006, takže rada nebyla nucena spěchat.

Zdeněk Janovský, který zastřelil dva lidi, dostal 17 let vězení

Výjimečný sedmnáctiletý trest vězení ve středu udělil Krajský soud v Hradci Králové dvaapadesátiletému Zdeňku Janovskému z Čáslavi. Soud muže uznal vinným z vraždy své sedmatřicetileté manželky Veroniky a jejího o pět let staršího přítele Otakara Proška. Muž oba zastřelil letos v lednu v penzionu Satelit v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku.

Janovský, který měl podle soudu od listopadu 2002 s manželkou konflikty, navštívil svou ženu v penzionu Satelit. Když od ní odcházel, zazvonil telefon. Žena manželčina přítele mu do něj oznámila, že její muž má poměr s jeho ženou.

Janovský začal na svou manželku křičet. Poté se v penzionu objevil manželčin přítel, který se snažil situaci uklidnit a Janovskému prý řekl, že podobné věci se v životě stávají. Zdrcenému muži také oznámil, že s jeho manželkou chtějí společně žít. Podle soudu poté Janovský vytáhl legálně drženou pistoli a bez výstrahy čtyřikrát vystřelil na Otakara Proška. Dalšími pěti střelami zasáhl manželku Veroniku, která se snažila před střelbou ukrýt za barovým pultem. "Soud na základě výpovědí soudních znalců dospěl k názoru, že nejméně jedno ze dvou smrtelných střelných zranění způsobil Janovský své ženě ve chvíli, kdy již bezmocně ležela na zemi," uvedl při vynesení rozsudku předseda senátu soudu Petr Mráka.

Janovský, který s manželkou měl dvě děti ve věku 10 a 14 let, se po činu sám přihlásil policistům a k vraždě se přiznal. "Necítím se psychicky dobře. Toho, co jsem provedl mi je upřímně líto, protože zde zůstaly dvě děti-sirotci. Celý život jsem žil jen pro ně. Jediným okamžikem, kdy jsem nezvládl své pocity, jsem vše zničil," řekl ve své závěrečné řeči Janovský.

Zprávy o nálezu dioxinů v drůbeži v Lysé vyvolaly zděšení lidí

Zděšení řady lidí vyvolala v úterý zveřejněná zpráva ekologů o nálezu dioxinů v těle kohouta v Lysé nad Labem na Nymbursku. Úředníci nestačí od rána odpovídat na různé dotazy obyvatel, i když nemají o případném výskytu toxických látek v tělech zvířat nebo v půdě žádné jiné důkazy. Tajemník úřadu Miloš Dvořák ČTK řekl, že po zveřejnění zprávy vznikla mezi lidmi skutečná panika.

"Lidi sem chodí, jestli mohou konzumovat plody ze zahrádky, jestli nemají vybít chovy drůbeže či jestli se nemají odstěhovat," řekl Dvořák. Pracovní skupinu na místo vysílá také Česká inspekce životního prostředí, informovala ČTK její mluvčí Eva Rolečková.

Ekologické sdružení Arnika v úterý informovalo o rozboru vzorků, které prokázaly v tkáni tříletého kohouta z Lysé vysoce nadlimitní hodnoty dioxinů a polychlorovaných bifenylů. Dioxiny prokázalo toto šetření také v půdě. Arnika se snaží dokázat, že za kontaminaci může nedaleká spalovna nebezpečných odpadů a prosadit tak její zastavení.

Zimní olympijské hry v roce 2010 budou ve Vancouveru

Zimní olympijské hry v roce 2010 se budou konat v kanadském Vancouveru. Rozhodlo o tom středeční hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru v Praze. O hry usilovaly ještě jihokorejský Pchjongčchang a rakouský Salcburk, ale ve volbě neuspěly. Salcburk vypadl v prvním kole volby, Pchjongčchang ve druhém.

"Mezinárodní olympijský výbor oznamujme, že 21. zimní olympijské hry byly pro rok 2010 přiděleny městu Vancouver," vyřkl v 17:43 středoevropského letního času prezident MOV Jacques Rogge, který chvíli předtím předstoupil v hotelu Hilton před členy pléna.

Výsledky volby patří mezi nejtěsnější v historii olympijského hnutí. Vancouver získal v rozhodujícím druhém kole ze 109 platných hlasů 56, postačujících k nadpoloviční většině. Pchjongčchang měl pouze o tři hlasy méně, přitom v prvním kole vyhrálo právě jihokorejské město před Vancouverem a Salcburkem.

Slavnostní vyhlášení volby dějiště zimních olympijských her pro rok 2010 otevřely podmanivé tóny Vltavy od Bedřicha Smetany a pohledy na Prahu. Ceremoniál oznámení vítěze mimo jiné uváděla bývalá slavná italská běžkyně na lyžích Manuela di Centaová. Roggemu přinesla zapečetěnou obálku s výsledkem volby za zvuků fanfár mladá tanečnice Kateřina Korčálová v národním kroji.

Ihned po vyhlášení Vancouveru propukla v sále hotelu Hilton kanadská radost. "Gratuluji Vancouveru, gratuluji Kanadě," snažila se Di Centaová překřičet vřavu v sále. V prvním kole volby vypadl ze hry Salcburk. Rakouské město dostalo pouze 16 hlasů. V tomto případě tedy neznamenalo, že první místo na kandidátce znamená také nejsilnější pozici. Pchjongčchang měl v prvním kole 51 hlasů a Vancouver pouze čtyřicet.

V Kanadě se zimní hry uskuteční znovu po 22 letech, naposledy je hostilo Calgary v roce 1988. Na americký kontinent se zimní olympiáda vrátí po osmi letech od loňských her v Salt Lake City. Příští ZOH se v roce 2006 konají v italském Turíně. Potvrdilo se, že členové MOV se snaží pro olympiády střídat světadíly. To znamená, že volba zimních her 2010 může významně ovlivnit výběr dějiště letní olympiády v roce 2012. Mezi kandidáty jsou New York, Paříž, Londýn, Madrid či Moskva.

Korejci se zprvu radovali, jako by volby vyhráli. Vybuchli v sále nadšením, ale až poté si uvědomili, že Rogge vyhlásil jméno vítěze, nikoli poraženého. V přecpaném sále, kde vlály korejské a kanadské vlajky, nesli porážku hrdě. Prokázali sportovního ducha a začali skandovat jméno svého města a země a posléze i Vancouveru. Až později bylo vidět zklamání i slzy.

Úspěch Vancoveru mohla slavit například i kanadská velvyslankyně v České republice Margaret Huberová.

Výsledky voleb: 1. kolo: 1. Pchjongčchang 51 hlasů, 2. Vancouver 40, 3. Salcburk 16. 2. kolo: 1. Vancouver 56, 2. Pchjongčchang 53.

Krátce o počasí:

Ve čtvrtek bude polojasno, během dne se ale zatáhne a má pršet. Teploty 20 až 24 stupně, na horách kolem 15-ti.