Zprávy Radia Praha

Svoboda se sešel s Bremerem, znovu otevřel velvyslanectví ČR

Americký civilní správce Iráku Paul Bremer při setkání s českým ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou, který je na dvoudenní návštěvě Blízkého východu, v sobotu v Bagdádu ocenil pomoc české vlády při obnově Iráku. Český ministr v iráckém hlavním městě rovněž otevřel velvyslanectví České republiky.

Bremer při krátké schůzce uvedl, že každá rada ze strany ČR je vítána. Poukázal na možné poučení, které lze použít z ekonomické transformace postkomunistických zemí. Připomněl však i to, že irácká ekonomika je v mnohem horším stavu a na pokraji kolapsu. Připustil rovněž, že jsou problémy s bezpečností; podle něj jde o dílo profesionálů, kteří však podle všeho nejsou nijak centrálně řízeni.

Především jde o členy bývalé irácké vládní strany BAAS, bývalých iráckých zpravodajských služeb a Saddámových fidájínů. Tento problém řešíme politicky i ekonomicky, řekl Bremer a zdůraznil, že nejde o strategickou hrozbu. Svoboda Bremerovi nabídl pomoc při obnově irácké policie a armády, americký správce ocenil zejména možnost pomoci při budování nové irácké policie.

Pokud jde o armádu, dal najevo, že si Spojené státy stačí samy, a že již v úterý začne nábor do nových iráckých ozbrojených sil.

Součková plánuje, že lidé ročně zaplatí za péči do 2000 korun

Spoluúčast na zdravotní péči a lécích do souhrnné výše 2000 korun ročně by si lidé měli platit sami. V této částce by byly vedle doplatků na léky také poplatky za recept a návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici. Po jejím vyčerpání by byla péče zdarma. Počítá s tím ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD), která na sobotním semináři v Lidovém domě seznámila se svými reformními plány ředitele nemocnic a spolustraníky.

"Není to v rozporu se sliby ČSSD, protože to bude vůči občanům sociálně citlivé," zdůraznila. Děti do 18 let by totiž neplatily nic a lidé v tíživé sociální situaci by mohli požádat o proplacení částky.

Součková zdůraznila, že pokud by se reforma neprovedla, do dvou let by nastaly velké problémy v dostupnosti péče. Právě opatření, která povedou k rozumnějšímu čerpání péče, jsou podle ministryně jednou ze součástí reformy. Součková počítá s tím, že spoluúčast pacientů stoupne do několika let z 8,6 procenta na 15, průměr Evropské unie se pohybuje kolem 25 procent.

Nadměrnému čerpání péče chce zamezit například tím, že by se platilo za recept. Lidem by se vyplatilo koupit si levný lék, například paralen za desetikorunu, než chodit pro recept zatížený dvacetikorunovým poplatkem. Systému by to přineslo úsporu 69 milionů ročně. Kdyby si lidé platili léky do ceny 50 korun, systém by uspořil 1,8 miliardy za rok.

Lidé by si také léků více vážili a správně je užívali. Nyní vracejí ročně do lékáren přípravky za čtyři miliardy, další léky však vyhodí. Odhaduje se, že za rok zůstávají nevyužity léky za sedm miliard. Náklady na léky tvoří přitom čtvrtinu výdajů zdravotního pojištění, které letos má na všechnu péči řádově 140 miliard. Součková chce těmito poplatky zbrzdit rostoucí výdaje pojišťoven a současně omezit počty návštěv u lékaře. Zatímco občané EU mají pět až sedm návštěv do roka, Češi 14 a v některých regionech podle ministryně i hodně přes 20.

Součková ujistila, že k těmto opatřením vůči pacientům hodlá přistoupit, až se jí podaří zrušit přebytečná akutní lůžka v nemocnicích a provést nutné změny v pojišťovnách.

Srážka vlaku s autem: jeden člověk zraněn těžce, 11 lehce

Při srážce motorového osobního vlaku s nákladním automobilem na nechráněném železničním přejezdu u Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku byl v sobotu ráno jeden člověk těžce zraněn, 11 lidí utrpělo lehká zranění. Ve vlaku jelo 15 cestujících a dva zaměstnanci železnice, uvedl Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. Nehoda na sedm hodin zablokovala železniční trať z Doudleb do Rokytnice a silnici mezi Pěčínem a Rokytnicí.

Řidič auta byl ve vážném zdravotním stavu vrtulníkem převezen do královéhradecké fakultní nemocnice, řekla dispečerka záchranné služby z Rychnova nad Kněžnou Jaroslava Ročňová.

Ostatních jedenáct zraněných převezly sanitky do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Automobil odhodil přední část vlaku mimo koleje, takže k odstranění následků nehody byla nutná těžká technika. Náraz nákladního vozu také rozbil okna na boku a v přední části vagonu.

Nehoda zablokovala na několik hodin dopravu na trati z Doudleb do Rokytnice, dlouhé zhruba dvacet kilometrů, a rovněž na silnici z Pěčína do Rokytnice. "Před třetí hodinou se podařilo poškozený vlak vrátit na koleje a silnice je opět průjezdná," řekl odpoledne operační důstojník rychnovských policistů. Po třetí hodině obnovily provoz na trati také České dráhy.

České dráhy se společně s kraji již dohodly na vytvoření pracovních skupin, které mají omezit přibývající srážky aut s vlaky na nechráněných železničních přejezdech. V červnu skupiny pracovaly například v Olomouckém, Libereckém a Českobudějovickém kraji. V pátek podepsali dohodu o vytvoření komise zástupci drah s představiteli Jihočeského kraje. Kraje si od spolupráce s drahami slibují odstranění krizových míst na železničních přejezdech, například instalací zpomalovacích retardérů před přejezdy či dalšího osvětlení.

Štefka chválí italský model pronájmu amerických letadel

Pronájem letounů jaký Spojené státy dohodly s Itálií by se zamlouval náčelníkovi generálního štábu české armády Pavlu Štefkovi. Pronájem, který začne příští týden, zahrnuje týlovou podporu, údržbu a výcvik pilotů. Náčelník generálního štábu je na pracovní návštěvě v USA, kde mimo jiné informoval o zeštíhlování armády v důsledku finančních škrtů. Ty pravděpodobně přivodí stažení české polní nemocnice z irácké Basry.

Štefka vysvětloval na americkém ministerstvu obrany přeměny české armády v podmínkách finanční reformy. Američany ubezpečil, že "ČR dodrží všechny sliby, které dala organizaci NATO". Kvůli nedostatku peněz se ale nemůže podílet na tak rozsáhlé účasti v mírových operacích ve světě a proto koncem roku patrně stáhne polní nemocnici, pokud se nenajdou peníze na její financování. ČR chce nicméně zůstat v mezinárodních mírových silách v Kosovu (KFOR). Finanční potíže nutí českou armádu vzdát se také koupě nových nadzvukových stíhacích letounů a uchýlit se k pronájmu.

Štefka v této souvislosti jednal s ředitelem americké Agentury pro obrannou spolupráci Tomem Waltersem. Ten vede úřad, který má na starosti prodej americké vojenské techniky, pomoc zahraničním armádám, mezinárodní vojenské vzdělávání a výcvik, humanitární pomoci a odminování.

Štefka dodal, že zástupce amerického generálního štábu Peter Pace, s nímž se také ve Washingtonu setkal, pochválil českou účast v tažení proti terorismu. "Řekl, že při možnostech, které máme, jsme udělali maximum," uvedl Štefka.

Dodal, že Pace ocenil také reformu české armády prováděnou současně s její specializací. To je model, který je podle USA vhodný pro armády zemí velikosti České republiky, uvedl Štefka.

U Postoloprt havaroval ultralehký letoun; pilot zahynul

Mezi obcí Vrbka a městem Postoloprty na Lounsku havaroval v pátek ultralehký letoun. Čtyřiačtyřicetiletý pilot byl na místě mrtev. V letadle byla kromě pilota ještě jeho dcera, která při pádu utrpěla pouze lehká zranění.

Ultralehký letoun byl podle pracovníka letecké inspekce pádem zcela zničen. Příčiny zřícení zatím nejsou známy. Nyní budou vyšetřováni svědci nehody. Trosky letadla podrobí inspekce analýze.

V Ústeckém kraji spadl naposledy ultralehký letoun před třemi týdny v Chřipské na Děčínsku. Oba členové posádky zahynuli v troskách letadla, které se po dopadu vzňalo. Stroj dopadl jen několik desítek metrů od hospodářské usedlosti, nikdo další nebyl zraněn.

Letecký inspektor v sobotu na místě neštěstí uvedl, že jeho úřad varuje piloty, aby nepřeceňovali své síly a technické vybavení letadla, a také jim důrazně připomíná, aby dodržovali letová pravidla.

Ve Frýdku-Místku se v pátek upálil jednadvacetiletý narkoman

Jednadvacetiletý narkoman se v pátek večer upálil v jednom ze sklepů domu nedaleko centra Frýdku-Místku, kde žil. Při čichání toluenu jej přistihl domovník, který se rozhodl přivolat policii a odešel pro ni. Mladý muž se pak zřejmě polil toluenem a zapálil se. Vážným zraněním na místě podlehl.

"Zemřel ještě dříve, než dorazili doktoři," řekl domovník z panelového domu na frýdeckomísteckém sídlišti Rostislav Pěnčík.

Po narkomanovi právě on chtěl, aby opustil zamčený sklep. Jinak hrozil, že přivolá policii. "Luboš odpověděl, že když to udělám, tak se podpálí. Nevěřil jsem mu a šel mobilem volat hlídku městských strážníků. On se ale mezitím opravdu podpálil," popsal tragédii Pěnčík. Podle něj mladík už nejméně tři roky pravidelně čichal těkavé látky.

Podle domovníka se na tragickém konci události podepsala také pomalá práce městských strážníků. "Volal jsem je, že se tady chce mladý kluk upálit. Přišli po dlouhé době a pěšky. Já sám jsem pak musel vyrazit zamčené dveře. To už bylo pozdě a ani záchranka nic nezmohla," tvrdí Pěnčík.

Roman Grus z Městské policie Frýdek-Místek ale tvrdí, že jeho lidé nic nezanedbali. "Naši chlapi nejsou hasiči, aby poznali, co hoří. Navíc uvnitř bylo moc kouře, takže museli počkat na profesionály," prohlásil.

Podle operačního důstojníka frýdeckomísteckých hasičů se plameny nerozšířily na okolní sklepy a oheň nezpůsobil téměř žádnou škodu. Zda se mladý muž opravdu polil toluenem, určí až expertiza.

"Ve sklepě pobýval často. Jako nájemník měl klíče. Před několika dny mě dokonce vzbudil ve dvě hodiny v noci s tím, že se mu ve sklepě hýbe podlaha. Měl jsem chuť mu dát pár facek," vzpomíná domovník.

Podle mladého muže ze sousedství je ale za narkomanovu smrt odpovědný právě domovník. "Měl strach z policie. Všichni to věděli. Proto se podpálil. Všechno to bylo zbytečné. Klidně mohl žít," tvrdí soused, který se s mrtvým znal. "Jo, znal jsem ho. Byl to feťák. Nevím, jak dlouho v tom jel," dodal.

Od března jde v Česku pravděpodobně už o 17. pokus o sebevraždu upálením. Naposledy chtěl tímto bolestným způsobem ukončit svůj život 4. července šestatřicetiletý muž z Chotěboře, který se léčil v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně. O několik dnů dříve se chtěl upálit pětačtyřicetiletý muž z Kokor na Přerovsku. Policisté mu však v sebevraždě zabránili. Sérii pokusů o takovouto sebevraždu letos zahájil devatenáctiletý Zdeněk Adamec, který se upálil 6. března u pražského Národního muzea.

Česká katolická charita vypravila do Iráku humanitární pomoc

Humanitární pomoc v podobě jedné a půl tuny léků vypravilo v pátek Sdružení Česká katolická charita (SČKCH) do válkou postiženého Iráku. Se zásilkou v hodnotě jeden milion korun odletí kolem půlnoci letadlo ministerstva obrany, uvedl Jan Oulík z tiskového oddělení charity.

Zásilka obsahuje především antibiotika a vitamíny pro děti. "Pomoc směřuje do Basry, kde působí česká polní nemocnice," řekl pozdě večer pracovník humanitárního oddělení charity Martin Váně, který náklad doprovází. Na místě bude splupracovat s českými lékaři při výběru potřebných iráckých nemocnic.

"Získali jsme léky od českých dárců a díky sbírkovému kontu sdružení a spolupráci s ministerstvem obrany budou dopraveny do Iráku," doplnila vedoucí humanitárního oddělení charity Květa Princová.

Česká charita již poslala na jaře své sesterské organizaci v Iráku 1000 dolarů (zhruba 28.000 korun) na vybavení mobilních zdravotnických center. Charita také vyhlásila v březnu sbírku na pomoc obětem iráckého válečného konfliktu. "Na sbírkovém účtu se do těchto dnů sešlo více než 100.000 korun," sdělilo tiskové oddělení charity.

Letní škola přiláká do České republiky několik set cizinců

Letní škola slovanských studií přiláká i letos do České republiky několik set zahraničních studentů. Třem stovkám z nich poskytne české ministerstvo školství stipendium. Nejvíce stipendií získali studenti z Německa, Francie, Velké Británie, Itálie a Rakouska, řekla Milena Navarová z ministerstva.

Počet míst v letní škole se odvíjí od dvoustranných kulturních dohod a mezinárodních smluv. Počty stipendijních míst jsou většinou reciproční, čeští studenti tak mají možnost odjet studovat do zemí, které vyslaly své lidi na letní školu. Podle Navarové je zájem o stipendia větší než nabídka. Pokud ale studenti nezískají stipendium, mohou si pobyt zaplatit.

Letní škola se koná na univerzitách v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích a Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Poděbradech.

Na Univerzitě Karlově se letos koná už 47. ročník letní školy slovanských studií. Čeština do Prahy láká dvě stovky cizinců. Měli by přijet studenti z Kolumbie, Číny, Severní a Jižní Koreje či Japonska. Letošní letní škola začne 25. července a potrvá do 22. srpna, řekla Hana Futerová z UK.

Zhruba 80 studentů získalo stipendium od českého ministerstva školství, které jim hradí školné, stravování a ubytování. Ostatní vyjde studium češtiny buď na 990 dolarů (přes 28.000 korun), nebo na 470 dolarů (přes 13.000 korun), pokud si ubytování a stravování zajistí sami.

Podle Futerové jezdí do Prahy stále mladší zájemci o češtinu, mezi nimiž je mnoho začátečníků nebo mírně pokročilých. Do České republiky přijíždějí i děti krajanů, které si chtějí doplnit znalosti mateřského jazyka svých rodičů, dodala.

Vyhlášením cen bude završen 38. ročník MFF v Karlových Varech

Oficiálním ceremoniálem ve Velkém sále hotelu Thermal bude v sobotu večer zakončen 38. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ocenění čtyř nestatutárních porot převezmou jejich držitelé už odpoledne.

I když mezinárodní poroty posuzující soutěže hraných i dokumentárních filmů zatím své verdikty tají, jedna cena je už jasná - za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii ji převezme hollywoodský herec Morgan Freeman.

Slavnostní akt, jehož se zúčastní i prezident Václav Klaus, který je hostem této prestižní přehlídky už od čtvrtka, bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Svobodné matky jsou na rozdíl od vdaných mladší a méně vzdělané

Ženy, které přivedou na svět nemanželské dítě, mají ve srovnání s vdanými matkami nižší vzdělání a jsou většinou mladší. Od 90. let navíc matek bez oddacího listu přibývá a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Lze tak usuzovat z vývoje v jiných evropských zemích, řekla socioložka Petra Šalamounová.

"Z deseti žen, které mají ukončené jen základní vzdělání, jich šest není v době porodu provdáno," poznamenala. Mezi vysokoškolačkami je naopak svobodných matek výrazně méně, manžela nemá jen každá osmá ze sta. To je velký rozdíl, modely, které by ho vysvětlovaly, jsou však nejméně dva.

Jedním z příkladů je Švédsko, kde se svobodným matkám rodí až polovina dětí. Obliba porodů "bez prstýnku" se tam také začala rozmáhat nejdříve, už od 60. let. "Tam to bylo mezi nižší vrstvou. Ti lidé neměli majetek, takže neměli takový důvod vstupovat do manželství," vysvětlila socioložka. Opakem je Francie, kde se nejvíce nemanželských dětí rodí naopak vysokoškolačkám. To podle Šalamounové souvisí se změnou hodnot, kdy je život mimo manželství chápán jako možnost udržet si rovnoprávnost jak v zaměstnání, tak v osobním životě.

Socioložka soudí, že společnost začíná být tolerantnější, a to i k neprovdaným matkám. Zvláště mladí lidé již berou právo ženy na dítě jako normu. "A to i tehdy, když si tak sami svůj život nepředstavují," podotýká. Některých, zvláště křesťanských zemí jakoby se však společenské změny nedotkly. Například v Itálii nebo Španělsku je svobodných matek stále poměrně málo.

To se o České republice říci nedá. Podíl matek, které se nikdy nevdaly, se od roku 1989 více než ztrojnásobil. V současnosti se každé čtvrté dítě rodí svobodné ženě. Neznamená to ale, že by tyto matky byly bez partnera, to však statistika zjistit nemůže, upozorňuje Šalamounová.

Počet neprovdaných rodiček podle ní přitom bude stále vyšší. "Roste to rychlým tempem," řekla. Ovlivnit stoupající tendenci by mohla sociální politika, která by zvýhodnila manželství. Takové změny však jsou zatím v nedohlednu.

Sport:

Jiří Novák vyšel vítězně z duelu dvou českých tenistů v semifinále turnaje ve švýcarském Gstaadu. Třetí nasazený hráč porazil turnajovou osmičku Radka Štěpánka 7:5, 6:1 a oplatil mu tak předchozí letošní porážku z lednového turnaje v Miláně.

První sada byla vyrovnaná a Novák ji získal až za 51 minut. Ve druhém setu už nejlepší český tenistka na antukovém kurtu Roye Emersona jasně dominoval a nakonec postoupil za hodinu a čtvrt. Novák se dostal do finále turnaje ATP poprvé od března, kdy podlehl v Dubaji v boji o titul Švýcaru Rogeru Federerovi.

Čeští volejbalisté podlehli v semifinále Světové ligy Brazílii 0:3 a v neděli od 15:00 budou hrát v Madridu o bronz proti Itálii. Úřadující mistři světa byli nad síly českého výběru a zvítězili hladce 25:12, 25:20, 25:18.

Světový rekordman Roman Šebrle suverénně vyhrál první polovinu desetibojařské soutěže v německém Ratingenu. Český reprezentant nenašel přemožitele v žádné z pěti disciplín, jen v úvodním běhu na 100 metrů se časem 10,93 sekundy podělil o prvenství s Jónem Arnarem Magnússonem. Islandský atlet figuruje po prvním dnu na druhém místě se ztrátou 137 bodů na Šebrleho.

Závodník pražské Dukly má zatím na kontě 4419 bodů. Na své letošní světovém maximum 8807 bodů z Götzisu tak pravděpodobně nezaútočí. Původně měl se Šebrlem v Ratingenu změřit síly i trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák, ale kvůli nemoci start odřekl.

Počasí:

Noc ze soboty na neděli bude polojasná s ojedinělými přeháňkami. Později bude na severu a severovýchodě přibývat oblačnost a místy se objeví přeháňky. Teploty 13 až 9 stupňů Celsia. V neděli má být na jihozápadě polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě bude až skoro zataženo a přeháňky četnější, ojediněle i bouřky. Teploty 19 až 23 stupně, na severovýchodě jen kolem 17 stupňů Celsia.