Zprávy Radia Praha

Prezident Klaus podepsal novelu zákona o rozpočtu

Prezident Václav Klaus, jenž se v letním prezidentském sídle na zámku v Lánech na Rakovnicku zotavuje po nemoci, podepsal v pondělí novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok, která mění výdaje a příjmy hospodaření státu. Kvůli prohrané arbitráži se společností CME o více než deset miliard korun naroste i schodek. Druhý zákon, pod nějž Klaus připojil svůj podpis a který tak může vstoupit v platnost, sjednocuje správu zemědělských a lesních pozemků státu. Informaci o podepsaných zákonech zveřejnil tiskový odbor Klausovy kanceláře na internetových stránkách Pražského hradu. Novela zákona o státním rozpočtu na rok 2003, kterou počátkem července schválila sněmovna, zvyšuje schodek státního účtu o 10,6 miliardy korun jako důsledek prohrané arbitráže státu se CME. Příjmy a výdaje rozpočtu se navíc shodně zvýší o dvě miliardy. Z těchto peněz chce vláda dotovat zemědělce, zaplatit pokutu společnosti Housing & Construction za vypovězení smlouvy na stavbu dálnice D47 a doplatit soudcům chybějící platy. Ústavní soud rozhodl o tom, že stát musí zpětně vyplatit 13. a 14. platy za roky 2001 a 2002. Deficit letošního rozpočtu tak bude činit 121,9 miliardy korun při příjmech 686,062 miliardy a výdajích 807,962 miliardy korun.

USA podporují nabídku svých stíhaček pro Českou republiku

Spojené státy chtějí co nejvíce podpořit nabídku stíhaček americké výroby pro plánované vybavení české armády a zdůrazňují nutnost průhledné obchodní soutěže. Americká vláda bude pomáhat s odbytem českých cvičných bitevníků L-159, které vyrábí Aero Vodochody, v němž má podíl americká firma Boeing, řekl novinářům americký velvyslanec Craig Stapleton. Podle něj USA sice L-159 samy nepotřebují, ale pomohou s jejich prodejem jinde. Samotné kontrakty ale budou na Aeru a Boeingu, dodal. Stapleton dále zdůraznil, že připravované řízení musí být transparentní. USA v minulosti kritizovaly Českou republiku za neprůhlednost dřívější soutěže, v níž zvítězily švédsko-britské gripeny. Česká vláda se nyní rozhodla, že si na přechodnou dobu letouny vypůjčí a do konce roku začne připravovat soutěž na nákup nových letadel. O půjčce nyní jedná s Belgií, Británií, Kanadou, Nizozemskem, Německem, Švédskem, Tureckem, Francií a se Spojenými státy. O stíhačkách hovořil Vladimír Špidla při své nedávné návštěvě USA. Americké úřady "udělají vše pro to, aby byla americká nabídka co nejlepší. Pokud se ale ukáže, že Češi naleznou výhodnější nabídku, nebudou z toho mít Spojené státy špatný pocit," uvedl Stapleton. Američané mohou nabídnout F-16 či F/A-18 Hornet.

Klausova oficiální cesta do USA bude asi až příští rok

Český prezident Václav Klaus by mohl na svoji první oficiální návštěvu Spojených států cestovat až v příštím roce, odhaduje americký velvyslanec Craig Stapleton. Podle něj však zatím žádný termín není naplánován a bude znám patrně nejdříve v lednu 2004. Klaus byl po svém zvolení do prezidentské funkce za oceánem pracovně na fóru světových politiků a ekonomů, které se konalo v coloradském horském centru Beaver Creek. Setkal se tam krátce s americkým viceprezidentem Richardem Cheneyem. Stapleton novinářům řekl, že Klaus má příští rok v plánu zúčastnit se ve Spojených státech několika dalších konferencí. V českých médiích se po Klausově nástupu do prezidentského křesla začalo spekulovat o tom, že vztahy mezi Pražským hradem Bílým domem se zhoršily. Klaus se prý na jedné schůzce nepohodl se Stapletonem kvůli útoku Američanů na Irák. Velvyslanec údajně nesl nelibě Klausův nesouhlas se zařazením Česka mezi země, které schvalují útok na Irák. Klaus ale tyto zprávy popřel. Na červencové recepci ve Stapletonově rezidenci v Praze pak Klaus zdůrazňoval význam transatlantické spolupráce a roli, kterou USA sehrály při obnově demokracie České republiky. S americkým prezidentem Georgem Bushem se nový český prezident již krátce setkal během večeře, na kterou oba politiky a další čtyři desítky státníků pozval do Petrohradu jejich ruský protějšek Vladimir Putin. Bush tento měsíc ve Washingtonu přijal premiéra Vladimíra Špidlu. Jeho návštěva byla podle Stapletona mimořádně úspěšná.

Ministryně Součková podle ODS změnou zákona startuje zestátnění VZP

Prvním krokem k zestátnění Všeobecné zdravotní pojišťovny je podle opoziční ODS novela zákona o VZP, kterou má ve středu projednat vláda. Novinářům to řekl stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Ministryně Marie Součková (ČSSD) chce mimo jiné poskytnout zástupcům státu právo veta ve správní radě. S tím nesouhlasí ani někdejší ministryně Zuzana Roithová, místopředsedkyně KDU-ČSL. Podle Roithové by práva všech členů správní rady měla být stejná. Uplatnění práva veta by mohlo být i politické a mohlo by VZP vytvářet provozní problém. Novela ale podle Roithové obsahuje řadu promyšlených návrhů žádoucích úprav. Kritiku ODS proto pokládá za příliš politickou. Julínek mimo jiné označil za nesystémový krok přesunutí půl miliardy korun z rezervních fondů na zdravotní péči. Julínek nesouhlasí ani s dalšími reformními kroky Součkové, kterými jsou snížení počtu lůžek v nemocnicích a částečné oddlužení krajských nemocnic. Snižování počtu lůžek podle Julínka není podloženo přesnými čísly a povede ke zhoršení dostupnosti běžné péče.

Ministerstvo zřejmě omezí kácení kůrovcových stromů na Šumavě

Ministerstvo životního prostředí zřejmě omezí povolení kácet stromy napadené kůrovcem v prvních zónách Národního parku Šumava. Bude rozhodovat o odvolání Hnutí Duha, které povolení zpochybňuje. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ekologové proti zásahům v nejcennějších částech šumavského parku aktivně vystupují už několik let. Podle mluvčího správy šumavského parku Zdeňka Kantoříka nemá odvolání odkladný účinek, takže v minulém týdnu bylo asanováno v prvních zónách 60 kůrovcových stromů na ploše řádově 600 hektarů, která je povolena k zásahům. Vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha označuje povolení kácet stromy za otevřenou rebelii ředitele správy šumavského parku Ivana Žlábka proti Ambrozkovu názoru, že v nejcennějších částech parku by se kácet nemělo.

Vládní materiály mají mezi úřady "obíhat" hlavně přes počítač

Stovky stránek vládních materiálů, které dosud absolvují povinné kolečko mezi ministerstvy, Strakovou akademií a dalšími úřady v podobě stohů papíru, by již zanedlouho měly získat také jednotnou elektronickou podobu. Komunikace prostřednictvím počítače by měla zrychlit, usnadnit i zefektivnit práci kabinetu a ušetřit miliony korun za papír. Projekt vypracovaný Úřadem vlády projedná ve středu kabinet, technické a organizační detaily zpracovalo ministerstvo informatiky. Jeho šéf Vladimír Mlynář (US-DEU) řekl, že vládní předlohy, které kolují v rámci připomínkového řízení, by se mohly v budoucnu dálkově posílat a upravovat přes počítač s využitím elektronického podpisu a šifrovací technologie. Jednotná šablona by byla umístněna na internetových stránkách vlády. Resorty by do nich mohly průběžně doplňovat své připomínky.

Společné zdanění licencí by stát připravilo až o 1,5 mld. Kč

Zavedení evropské směrnice o společném zdanění licenčních poplatků by podle hrubého odhadu ministerstva financí mohlo snížit příjmy státního rozpočtu o jednu až 1,5 miliardy korun ročně. Česká republika proto chce žádat o výjimku, rozhodovat o žádosti bude ve středu vláda. Rada Evropské unie letos schválila tzv. daňový balíček, jehož součástí jsou i směrnice týkající se zdanění příjmů z úspor ve formě úrokových plateb a směrnice o společném systému zdanění úroků a licenčních poplatků mezi spojenými osobami z různých členských států. Pokud by Česká republika nepožádala o výjimku, musela by směrnici zavést od okamžiku vstupu do unie. Ministerstvo financí navrhuje další přechodné období i po roce 2005. Tehdy by měla mít možnost po dobu šesti let zdaňovat licenční poplatky sazbou nepřevyšující deset procent. Podobnou výjimku dostalo například Španělsko. Některé kandidátské země jako Estonsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Slovinsko a Slovensko již avizovaly možné žádosti o přechodné období ve vztahu k uvedeným směrnicím, a to ve větším rozsahu, než je žádost České republiky, dodává ministerstvo.

S jednotou koalice to není tak špatné

Ačkoli vládní koalici provází pověst nesourodého spolku, pohled na statistiku hlasování ve sněmovně ukazuje, že koaliční strany většinou dokážou táhnout za jeden provaz. Vyplývá to z grafů umístěných na internetové stránce dolní komory. Opoziční ODS a KSČM hlasují častěji spolu než s vládními stranami. Křivka vyjadřující hlasování občanských demokratů se dlouhodobě vzdálila od koalice nejvíc, a ODS je tedy v tomto ohledu vládě nejtvrdší opozicí. ODS a KSČM sice někdy společně hlasují, motivy bývají ale často odlišné až protikladné. Obě strany například kritizují vládní reformní zákony. Zatímco podle ODS by ale měla být reforma razantnější a hlubší, KSČM považuje vládní návrhy za příliš tvrdé. Statistika zahrnuje všechna hlasování bez ohledu na to, zda sněmovna zrovna rozhodovala o dílčí novele technické povahy nebo o klíčové věci, jako je státní rozpočet. Neodhalí tak například to, že ČSSD, lidovci a unie se sice většinou při hlasováních shodli, byly ale i poměrně důležité věci, kdy se to nepodařilo. Statistika rovněž svědčí o tom, že relativně nejvíc odlišných hlasování má v rámci koalice US-DEU, jejíž křivka si v grafu po začátku volebního období držela od koaličních partnerů určitý odstup. V červnu a v tomto měsíci se ale křivky ČSSD, KDU-ČSL a unie opět sblížily.

Dluhy obcí letos dosáhnou 64 miliard Kč a dále porostou

Zadluženost českých měst a obcí nadále roste. Zatímco na konci loňského roku dosáhly celkové dluhy obcí 55,8 miliardy korun, letos by se měly zvýšit na 64 miliard a do konce roku 2006 až na 80,2 miliardy Kč. Extrémně zadlužených obcí však nepřibývá. Vyplývá to z prognózy ministerstva financí. Ještě na konci roku 1993 přitom celkové zadlužení činilo pouze 3,4 miliardy korun. Během čtyř let ale vzrostlo desetkrát a každým rokem přibývají další miliardy dluhů. Zadlužení obcí se zvyšuje především kvůli rostoucím potřebám velkých měst. Magistrátní města Praha, Brno a Ostrava mají již dnes na svědomí polovinu všech obecních dluhů. Důvod zadlužovat se mají ale i menší obce. Některé z nich si budou muset půjčit na výstavbu čističek odpadních vod, které po nich požaduje Evropská unie. Další obce se často zadlužují kvůli výstavbě kanalizace nebo zavádění plynu.

Češtině se bude mezi ostatními jazyky EU dařit dobře

Malým jazykům se v Evropské unii daří dobře, protože unie poskytuje v tomto ohledu velmi příznivé podmínky pro jejich rozvoj. Ani češtině proto nehrozí, že by ji po vstupu mezi ostatní evropské jazyky "převálcovala" angličtina, němčina nebo francouzština. "Jsem přesvědčen, že čeština, slovenština a podobné jazyky budou mít v EU lepší podmínky a větší jistotu, pokud jde o budoucnost, než bychom mohli mít mimo unii," řekl profesor Petr Sgall z Institutu pro formální a aplikovanou lingvistiku. V Praze se účastní 17. světového kongresu lingvistů. Podle něj hierarchie jazyků není v unii nijak silná, a proto se v ní daří nejen malým jazykům, jako je dánština nebo švédština, ale i těm, které donedávna skomíraly, například bretonštině a lucemburštině.

Anonym pohrozil, že otráví vodu v Praze kyanidem a rtutí

Neznámý vyděrač pohrozil, že otráví pitnou vodu v Praze kyanidem a rtutí. Žádá peníze, částku však dosud neupřesnil. Anonymní dopis adresovaný pražskému primátorovi dorazil v úterý v poledne do podatelny magistrátu. Policie, Pražské vodovody a kanalizace i magistrát přijaly okamžitě opatření k ochraně zdrojů a rozvodů pitné vody. Policie ani ministerstvo vnitra se nechtějí k případu vyjadřovat. Podle zdroje ČTK jsou ve všech částech Prahy vysílány posílené hlídky k vodárnám a čističkám odpadních vod.

CzechTek opustili další příznivci techna, hygienici měří hluk

Louky u obce Ledkov, kde se od minulého pátku koná obří technoparty CzechTek, opustily další stovky příznivců této hudby. Policisté, kteří v pondělí odpoledne odhadovali počet účastníků na 10.000 lidí, nejsou podle Dagmar Janoškové z jičínské policie schopni zjistit, kolik lidí v areálu ještě zůstává. Hygienici oznámili, že ve středu po poledni zveřejní, zda aparatury nepřekročily povolenou hladinu hluku. Účastníci stále proudí po ulici z Ledkova do Kopidlna, odjíždějí i osobní vozy. Počty si však nikdo ani netroufne odhadnout. Starostka Kopidlna Hana Slavíková jednala s organizátory festivalu o úklidu odpadků, které se v areálu nahromadily. Na technoparty si v uplynulých dnech stěžovalo několik obyvatel Ledkova i okolních obcí. Lidem vadí především dunivý zvuk ozývající se z několika obřích aparatur, úbytek vody v obecních studních a nepořádek na loukách v těsném sousedství domů. Areál navštívili hygienici, kterým vadí, že organizátoři nezajistili dostatek pitné vody. Party se koná na pozemcích města Kopidlna, které organizátorům bez souhlasu radnice pronajal soukromý zemědělec, jenž na nich hospodaří. Město se o akci dozvědělo jen několik dní před jejím začátkem a nedokázalo jí zabránit. Podle nájemní smlouvy, kterou město považuje za neplatnou, může party trvat až do 3. srpna.

Výtěžek benefičního SázavaFestu dostanou i letos vozíčkáři

Upozornit na problémy tělesně postižených lidí a zbořit hranice mezi zdravými a postiženými si za svůj cíl kladou pořadatelé hudebního open air festivalu SázavaFest. Jeho třetí ročník se uskuteční v Sázavě na Benešovsku 1. a 2. srpna. Podobně jako v minulých letech dostane výtěžek akce jedna organizace vozíčkářů.

Lahvička v holi Poullainové neobsahala drogy

Podezřelá lahvička s bílým práškem ukrytá ve vycházkové holi herečky Chantal Poullainové neobsahovala podle expertů žádné drogy. Hůlku měla herečka v autě při nedávné dopravní nehodě, kdy narazila na kruhovém objezdu v Olomouci do jiného osobního vozidla. Při nehodě byli vážně zraněni dva mladí lidé. "Výsledek expertizy na přítomnost omamných a psychotropních látek v ampulce, která byla nalezena ve vozidle (Chantal Poullainové), je negativní," řekla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Přítomnost drog znalci nezjistili ani v hereččině krvi, ve které ale naměřili 0,2 promile alkoholu. Naměřená hodnota by odpovídala vypití jednoho piva. Podle informací tisku Poullainová odmítá, že by pila alkohol, vzala si údajně pouze kapky na kašel. Deník Mladá fronta Dnes uvedl, že takto nepatrnou hodnotu nemusí přístroj na dechovou zkoušku odhalit, což může být důvod, proč bezprostředně po nehodě policisté žádný alkohol u herečky nezjistili. Znalci také vyloučili technickou závadu na voze, Poullainová zpočátku tvrdila, že jejímu automobilu nefungovaly brzdy. Později připustila, že jela příliš rychle. Olomoucká policie zatím herečce obvinění nesdělila. Nehoda se stala v polovině července v Olomouci na kruhovém objezdu u jednoho z místních hypermarketů. Poullainová se svým vozem Ford Galaxy nedala přednost v jízdě a vjela ve velké rychlosti na rondel, kde se srazila s projíždějícím Renaultem Clio. Jeho řidič utrpěl vážné poranění pánve a nyní se zotavuje z druhé operace kyčle. Jeho spolujezdkyně se léčí z poranění jater. Poullainová z nehody vyvázla s otřesem mozku po nárazu do airbagu.

Kauza Červeňákovi vs. Česko končí smírem, rodina dostane 900.000 Kč

Vleklý soudní spor mezi Českou republikou a romskou rodinou Červeňákových, který rodina předala Evropskému soudu pro lidská práva, skončil smírem. Soud ve Štrasburku oznámil, že obě strany se dohodly, že Česko Červeňákovým zaplatí částku 900.000 Kč. Ministerstvo spravedlnosti po oznámení verdiktu prohlásilo, že český stát nebyl ve věci Červeňáková a ostatní proti České republice odsouzen za pochybení orgánů veřejné moci, ani žádná konkrétní pochybení výslovně neuznal. Červeňákovi si u tribunálu Rady Evropy ve Štrasburku stěžovali na porušení zákazu nelidského a ponižujícího zacházení, na nerespektování rodinného a soukromého života, na pomalé soudní řízení a na diskriminaci. Částku 900.000 musí stát zaplatit do tří měsíců, sdělil soud. Tribunál v rozsudku uvedl, že 11. června letošního roku přijal prohlášení obou stran, které bylo podepsáno 16. května v Praze a které obsahuje dohodu o smírném řešení případu a o výši peněžního obnosu, který bude zaplacen. Podotkl, že jde o definitivní řešení kauzy. Červeňákovi se na počátku roku 1993 odstěhovali z Ústí nad Labem na Slovensko, protože jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do svých bytů se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné byty prý nemělo, a tak žila početná rodina s malými dětmi v garáži. V té době začali někteří z jejich členů tvrdit, že byli na Slovensko vystěhováni násilně. Na zásah prezidentské kanceláře město přednostně opravilo jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Od poloviny 90. let požadovali prostřednictvím soudu od města odškodnění ve výši osmi milionů korun za újmu, kterou prý vystěhováním utrpěli.

Požár kontejneru se podařilo po třech hodinách uhasit

Hasičům se po třech hodinách podařilo uhasit požár, který v úterý krátce před 13:00 zachvátil kontejner s chemikáliemi v Praze 9. Kontejner sloužil k odkládání chemického odpadu. Hasiči v něm objevili i dvě acetylenové tlakové lahve, které museli intenzivně ochlazovat, aby nevybouchly. Nalezli také dva sudy, ve kterých proběhla neznámá chemická reakce. Podle Kavky hasiči sudy za pomoci pyrotechniků otevřou a jejich obsah zchladí, aby se vyloučilo nebezpečí dalšího požáru. Požár propukl v areálu soukromé firmy v Kolbenově ulici. Na místě zasahovalo pět hasičských jednotek, tedy deset vozů. Při zásahu asistovali i zdravotníci. Hasiči zjistili, že kontejner obsahuje fosforečnany a dusičnany. Zdravotníci, kteří jsou na místě, proto zasahujícím hasičům doporučili, aby se nechali pro jistotu vyšetřit.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Má být polojasno, během dne oblačno a ojediněle přeháňky. Na severovýchodě až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle s bouřkami. Teploty 22 až 26 stupňů, na severovýchodě kolem 20 stupňů Celsia.