Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

28-08-2003

Nový školní rok začne ve znamení stávky za vyšší platy

Blížící se počátek školního roku bude na mnoha místech republiky poznamenán výstražnou stávkou učitelů. Počet škol, které se chtějí k protestům připojit, není uzavřen. Už teď je ale zřejmé, že řada dětí si bude moci 1. září přispat a prodloužit si o den prázdniny. Mnohé ze škol daly najevo, že stávku nepodpoří, ke změnám ve svém programu se nechystá ani ministryně Petra Buzková. První zářijový den chce totiž vyplnit návštěvou některé z nestávkujících škol a přednesem tradičního projevu k žákům.

Do školních lavic by se mělo letos vydat zhruba milion žáků základních škol, z toho asi necelých 90.000 prvňáčků. Do výuky letos přibude nový šestihodinový kurz o ochraně člověka za mimořádných situací. Žáci se dozvědí, co dělat, když najdou podezřelý předmět, jak poskytnout první pomoc a co si sbalit při evakuaci. Na školách začne i experiment, který má zajistit rozvoj mimořádně nadaných dětí. Nová síť psychologů má být s to talentované dítě diagnostikovat a spolu se školou mu vytvoří individuální program pro předmět, v němž vyniká.

Ministryně Buzková: Rychlejší nárůst platů ve školství nelze zajistit

Za současných ekonomických podmínek není možné zajistit rychlejší nárůst platů ve školství, prohlásila na 41. žofínském fóru v Praze ministryně školství Petra Buzková. Na tradičním setkání s učiteli z celé republiky rovněž uvedla, že tudíž není v jejích možnostech odvrátit pondělní výstražnou stávku, kterou organizují školské odbory. Mezi účastníky diskuse nechyběli ani zástupci odborářů - úvodní projev ministryně i navazující diskusi si přišel poslechnout například předseda Českomoravského svazu pracovníků školství František Dobšík.

Učitelé nejsou spokojeni s úrovní platů ve školství. Vláda sice schválila nový šestnáctitřídní platový systém, v němž pedagogové postoupí do vyšších tříd, zároveň však odložila rozhodnutí o tom, zda budou státním zaměstnancům vypláceny 13. a 14. platy. Buzková zopakovala, že nemůže dát odborům žádnou záruku, že na to vláda najde dostatek prostředků. Zároveň zdůraznila, že průměrný plat učitelů roste rychleji než průměrný plat v republice a průměrný plat pracovníků rozpočtové sféry.

Vývoj ekonomiky odpovídá prognóze, rizikem je růst cen

Vývoj české ekonomiky odpovídá prognóze České národní banky z července, řekl guvernér banky Zdeněk Tůma. Rizikem pro prognózu jsou vyšší ceny ropy, nejasný dopad letošních veder na výsledné ceny v zemědělství, nejistá budoucnost reformy veřejných financí a vývoj kurzu české koruny. Tůma také upozornil na rychlý růst mezd, které ve druhém čtvrtletí stouply o 6,8 procenta. To sice bylo v souladu s predikcí banky, růst platů je však údajně příliš vysoký. "Vláda mzdy často zmrazí a potom je skokově zvyšuje. To není dobré," řekl Tůma a dodal, že ČNB napjatě čeká na vývoj mzdových jednání mezi vládou a odbory.

Profesor Švejnar: Dluhy a vysoké daně v ČR mohou snížit příliv investic

Rostoucí dluh státu a vysoké daně by mohly razantně snížit příliv zahraničních investic do České republiky. Reforma veřejných financí je proto nezbytná. V rozhovoru pro ČTK to řekl profesor ekonomie na Michiganské univerzitě v USA Jan Švejnar. Vládě doporučil výrazně snížit počet státních úředníků a učitelů a zároveň jim podstatně zvýšit platy. Vládě doporučil neustoupit od snižování daní z příjmu podnikatelů a zjednodušit celý daňový systém. Po současné reformě podle něj musí následovat další velké strukturální změny, především penzijní reforma a reforma zdravotního systému. Tyto kroky umožní snížit daňovou zátěž a přitom zachovat dobrou sociální politiku.

Ministerstvo financí navrhne vládě vyšší rozpočet na příští rok, schodek zůstane stejný

První varianta návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok, kterou ministerstvo financí předloží na středečním zasedání vlády, počítá s příjmy 748,2 miliardy a výdaji 866,2 miliardy korun. Proti rámcovému návrhu, který MF rozepsalo začátkem července, se příjmy a výdaje zvýšily o 11,4 miliardy Kč. Celkový deficit však zůstal nezměněn ve výši 118 miliard korun, sdělila mluvčí úřadu Eva Nováková. Zhruba o 1,5 miliardy korun z jednorázových příjmů navrhuje ministerstvo financí posílit investiční dotace pro územní samosprávy. Deset miliard korun tvoří rezervu vlády.

České firmy se v prvních fázích obnovy do Iráku nedostanou

České firmy se v prvních fázích poválečné obnovy Iráku do země ve větším počtu nedostanou. Dobré vztahy z minulosti tuzemským společnostem ještě automaticky nezaručují přednost při získávání zakázek. Na setkání se zástupci podnikatelů to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol. Pro budoucí úspěch na iráckém trhu je podle něj nutná jednotná strategie. S tím souhlasil i člen Iráckého národního kongresu Shamma Khalil. Určité možnosti podnikání jsou podle něj v kurdské části Iráku, kde byl deset let klid, v jižní části země je ale situace špatná. Khalil odhadl, že k obnově Iráku bude potřeba nejméně 150 miliard dolarů. Podle něj se rozbíhá i privatizace, která se bude týkat až 2OO iráckých společností. Khalilova slova překvapila českého velvyslance v Iráku Martina Klepetka, který prohlásil, že podle irácké civilní správy privatizace zdaleka připravena není.

Vládu čeká jednání o zákonech přejímajících evropský zatykač

Od ledna 2004 začne na území Evropské unie platit evropský zatykač. Takzvaný evropský zatýkací rozkaz je reakcí na teroristické útoky na USA. Má zrychlit a zjednodušit vydávání pachatelů mezi státy EU. Občan EU, který v jedné zemi spáchá trestný čin, by tedy neměl uniknout spravedlnosti jen odchodem do jiného státu unie. Vstupem do EU musí novou právní úpravu převzít i Česko. Vyhradilo si však, že při odsouzení jeho předaného občana v jiném státě EU bude takový člověk předán k odpykání trestu zpět do vlasti, bude-li chtít. U zatýkacího rozkazu jsou stanoveny i výjimky, kdy se předání stíhaného odmítá. Například jde-li o nezletilou osobu, je-li už stíhána na území požádaného státu, popřípadě vztahuje-li se na spáchaný čin amnestie.

Pitva těla důstojníka štábu nepotvrdila cizí zavinění jeho smrti

Příčinou smrti důstojníka generálního štábu, jehož tělo nalezl minulý pátek náhodný chodec, bylo poranění hlavy. Na základě pitvy policie vyloučila cizí zavinění, řekla policejní mluvčí Daniela Razímová. Čtyřiapadesátiletý plukovník zemřel zřejmě poté, co spadl z asi osmimetrového železničního náspu nedaleko parku Stromovka v sedmém pražském obvodu.

Policie vyšetřuje smrt ženy, která zemřela po včelím bodnutí

Karlovarská policie začala vyšetřovat smrt ženy, která zemřela na následky bodnutí včelou. Z ublížení na zdraví podezřívá rychlou záchrannou službu, která pro ženu přijela bez lékaře, čímž se zpozdila lékařská pomoc. Sedmačtyřicetiletou ženu včela bodla do šíje 31. července v karlovarském prodejně potravin. Žena věděla, že je silně alergická na včelí jed a nechala zavolat sanitku. Při převozu do nemocnice se její zdravotní stav zhoršil. Na pomoc přijel jiným vozem lékař z Ostrova na Karlovarsku a poskytl jí první pomoc. Poté byla žena přepravena na anesteziologicko-resuscitační oddělení karlovarské nemocnice. Zde o dva týdny později zemřela na otok mozku.

Policie dopadla vyděrače, který rozšrouboval koleje u Šumperka

Vyděrač, který odšrouboval matice na kolejích u Šumperka, byl dopaden. Zatkli jej policisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, řekla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Pachatel v pondělí telefonoval na linku 158 a do redakce Mladé fronty Dnes. Žádal 15 milionů korun. Kosinová již dříve ujistila, že vyděračův zásah na kolejích nijak neohrozil bezpečnost cestujících a průjezdy vlaků. "Ke kolejím nebyl připevněn žádný nástražný výbušný systém, jak už se v minulosti stalo," uvedla. Hned vedle odšroubovaných matic ležel dopis se vzkazem: "Chceme patnáct milionů. Ozveme se zítra." Anonym policii v úterý znovu kontaktoval a zopakoval také požadavek na předání peněz.

KSČM: Napojení poslance Hojdara na uhlobarony je veřejné tajemství

Velmi ostře se místopředseda KSČM Vlastimil Balín pustil do poslance Josefa Hojdara (ČSSD). Podle Balína totiž Hojdar vystoupil z poslaneckého klubu své strany, aby měl na vládu "bič" před připravovanou privatizací českých dolů. Hojdar svůj odchod vysvětloval tím, že má námitky proti připravované reformě veřejných financí. "V médiích se široce posuzuje napojení poslance Hojdara na uhlobarony. To napojení je veřejným tajemstvím," prohlásil Balín. Hojdar na to reagoval prohlášením, že Balín je hlupák.

Verdikt o osudu mělnického lékaře byl kvůli diplomatické nótě odročen

Již podruhé pražský městský soud odročil líčení, při němž se má rozhodnout o dalším osudu jednasedmdesátiletého mělnického lékaře Jiřího Pasovského, který zastřelil nigerijského konzula. Pasovský byl uznán v době činu nepříčetným a soud má nyní určit, zda musí zůstat v ústavu. Kvůli diplomatické nótě, kterou nigerijské velvyslanectví protestuje proti zastavení stíhání, bylo líčení odročeno na neurčito. Podle žalobkyně totiž není jisté, zda je zastavení stíhání pravomocné.

Čin Pasovského je spojován s jeho prodělečným obchodováním v Nigérii. Lékař se zřejmě stal obětí podvodníků. Podle svědků chodil muž asi rok na nigerijské velvyslanectví s cílem získat své peníze zpět. V osudný den mu prý konzul nabídl pomoc za podmínky, že získá polovinu z navrácené částky. Žádost lékaře rozzuřila. Vypověděl, že konzul po něm skočil a začal ho škrtit. Další události si Pasovský nepamatuje, vědomí prý nabral až druhý den.

Stavbu obchvatu v Lysé nad Labem brzdí tři vlastníci pozemků

Poslední tři vlastníky musí přesvědčit středočeský krajský úřad, aby prodali své pozemky nutné pro stavbu obchvatu Lysé nad Labem na Nymbursku. Pokud by zůstali neoblomní i v následujících měsících, zřejmě by kraj jejich pozemky nechal vyvlastnit. ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu Martin Krafl. Krajský úřad stále považuje možnost vyvlastnění pozemků za krajní možnost. Stavba, která má početné příznivce i odpůrce, měla začít již letos v červnu.

Ombudsman kritizoval přípravu dálnice přes České Středohoří

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl kritizoval přípravu dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České Středohoří. "Nelze připustit, že tato pochybení měla jít k tíži životního prostředí," uvedl Motejl v textu, který zaslal Ekologickému právnímu servisu (EPS). V textu vyzval státní orgány, aby se v součinnosti s investorem stavby a občanskými sdruženími zasadili o nalezení ekologicky přijatelnějšího řešení dálnice D8, informoval právník EPS Pavel Doucha. Podle něj ombudsman kritizoval skutečnost, že na začátku 90. let, kdy se vybírala nejvhodnější trasa pro budoucí dálnici, nebyly zvažovány jiné možnosti jejího vedení přes chráněnou oblast, například tunelem.

Firmy na Brněnsku nemají zájem o absolventy z úřadu práce

Pět nových dohod se zaměstnavateli, kteří umožní absolventům z evidence úřadu práce získat odbornou praxi, uzavřel za poslední měsíc úřad Brno-venkov. Nízký zájem firem o mladé lidi neovlivnila ani nabídka úřadu, který zvýšil měsíční příspěvek na absolventa ze čtyř na šest tisíc korun, řekl vedoucí odboru trhu práce Jaromír Šaroun. V evidenci úřadu je nyní přes 800 absolventů škol. Asi 300 z nich tvoří vyučení, stovku pak vyučení s maturitou a dalších asi 300 mladých lidí jsou absolventi středních škol. Zbylý počet pak doplňují vysokoškoláci, kteří však nemají s hledáním práce významnější problémy, dodal Šaroun.

Přes 30 potravinářských firem získalo značku kvality Klasa

Přes 30 potravinářských společností zejména z řad zpracovatelů mléka a masa obdrželo značku Klasa, která je určena mimořádně kvalitním potravinářským výrobkům. Ocenění, které jim při zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka předal ministr zemědělství Jaroslav Palas, mohou získat pouze výrobky se stoprocentním podílem národní práce. Mezi další kritéria pro udělení značky Klasa patří splnění stanovené spotřeby tuzemských surovin, která u mléčných, masných, drůbežích a mlynářských výrobků, těstovin, chleba a pečiva činí 90 procent. Vysoké nároky jsou kladeny i na kvalitu a bezpečnost potravin. Mezi první oceněné výrobky se zařadily vesměs známé produkty od tatranek s lískooříškovou náplní, až po třeboňského kapra nebo sváteční ležák.

Sklizeň obilovin klesla o 800.000 tun na 5,3 milionu tun

Přestože se nenaplnily katastrofické scénáře, poklesla meziročně sklizeň obilovin o zhruba 800.000 tun na 5,3 milionu tun. Při zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka to řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Připomněl, že poslední hospodářský rok byl pro české zemědělce těžký. Loni způsobily ohromné škody ničivé záplavy. "Na přelomu roku přišly kruté holomrazy, kvůli kterým jsme museli zaorat 300.000 hektarů ozimů," uvedl Palas. V létě zapříčinilo nižší úrodu katastrofální sucho. Ministr zemědělství upozornil, že výpadek ve sklizni znamená ale určité oživení cen. "V posledním období ceny zemědělských výrobků držely inflaci na nižší úrovni a způsobovaly dokonce deflaci," poznamenal Palas. Neočekává však žádný markantní nárůst cen potravin.

Vstup do EU dává podle ministra českému zemědělství šance. Ministerstvo podle něho dělá všechno pro to, aby zemědělci dosáhli na všechny prostředky, které EU dá ČR k dispozici. V průběhu let 2004 až 2006 bude ČR čerpat 20 miliard korun na rozvojové programy v oblasti venkova. Větší důraz bude kladen na rozvoj venkova a péči o krajinu.

Fúze firem Südzucker a Saint Louise Sucre nebyla povolena

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu nepovolil spojení německé společnosti Südzucker a francouzské Saint Louise Sucre. Firmy na českém trhu kontrolují cukrovary skupiny Eastern Sugar a Agrana a patří mezi tři nejvýznamnější tuzemské společnosti v tomto odvětví. Podle názoru úřadu by spojení umožnilo vznik subjektu s takovou hospodářskou a finanční silou, která by mu prakticky získala nezávislost na konkurenci.

Z analýz antimonopolního úřadu vyplývá, že čtyřčlenná rodina průměrně za rok spotřebuje 145 kilogramů cukru. Po fúzi a možném navýšení cen asi o pětinu, tedy až čtyř korun na kilogram, by za cukr každoročně zaplatila zhruba o šest set korun více. K dalším rozhodovacím kritériím ÚOHS patřilo výrazné navýšení tržní síly, omezení vstupu konkurence do České republiky a postavení silné natolik, že by umožnilo dovoz cukru ve větších objemech.

Klienti Union banky se mohou dostat do potíží, musí splatit úvěry

Lidé, kteří v minulosti čerpali úvěr u zkrachovalé Union banky (UB), se mohou dostat do finančních potíží. Jejich půjčky se totiž staly splatnými podle zákona dnem vyhlášení konkurzu, tedy 29. května. Klienti se tak nyní musejí starat o to, aby sehnali peníze a mohli svůj závazek u peněžního ústavu splatit najednou.

Celníci zabavili na Chebsku padělky za více než deset milionů

Desítky pytlů padělaného zboží zabavili celníci při kontrole tří malých příhraničních tržišť na Chebsku. Podle předběžných odhadů činí hodnota falzifikátů světoznámých značek deset až 15 milionů korun. Ve stáncích měli prodejci ukryty tisíce padělaných hodinek, jejichž hodnota převýšila dva miliony korun. V poli, asi sto metrů od tržiště, nalezli celníci ocelové trezory, v nichž byly desetitisíce kusů cigaret bez kolků nebo s ukrajinskými kolky. Jako při předešlých kontrolách celníci na všech třech tržištích zabavili padělaný textil, kompaktní disky, DVD, obuv a cigarety.

Regionální zpravodajský pořad Report zahájí polské vysílání

Regionální zpravodajský večerník ostravského studia České televize Report bude 4. září poprvé vysílat také v polském jazyce. Pětiminutové zpravodajství z regionu v polštině bude pravidelně uváděno vždy ve čtvrtek, řekla Jolanda Pilařová z ostravského studia. Samostatný zpravodajský blok moderovaný v polštině bude zpracováván polskými redaktory.

Více než polovina Čechů nevydá za kulturu ani korunu

Větší část české populace, téměř 56 procent, nevydá během jednoho půlroku za kulturu v podobě divadla, kin či koncertů vůbec žádné peníze. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Median od loňského ledna do letošního března mezi 4179 respondenty ve věku od dvanácti do 79 let. Nejvýše stokorunu během šesti měsíců zaplatilo za návštěvu představení a koncertů 6,1 procent lidí. Částku ve výši od 100 do 200 korun utratilo 12,8 procenta Čechů a dalších 13,8 procenta vydá za pololetí od 200 do 500 korun. Pětistovku až tisícikorunu zaplatí během šesti měsíců za lístky do divadel, kin a na koncerty celkem 7,6 procent respondentů. Více než 1000 korun na kulturu za půlrok dají necelá čtyři procenta všech dotázaných.

Patnáctiletá Markéta Poulíčková vyzpívala na festivalu v USA čtvrté místo

Patnáctiletá zpěvačka Markéta Poulíčková z Mikulova na Břeclavsku obsadila čtvrté místo na dětském pěveckém festivalu Golden Magnolia, který se konal v Baton Rouge v americkém státu Lousiana. Soutěže se zúčastnilo 25 dětí z 15 zemí světa. Markéta Poulíčková vystoupila s písní Ready for you. Od září začne se studiem na Státní konzervatoři v Praze. Markéta zpívá odmalička a vždy bylo jejím snem stát se zpěvačkou. Velkým vzorem je jí Lucie Bílá.

V České Kamenici je největší Muzeum psacích strojů

Muzeum psacích strojů, které v České Kamenici na Děčínsku otevřel Miroslav Němec, je podle něj největší v České republice. "Všech 310 vystavených psacích strojů z let 1895 až 1950 je funkčních," řekl Němec. Považuje si zejména německého značky Mignon z roku 1895. Pozorný divák může z firemních štítků některých strojů vypozorovat i to, jak se výrobce postupně rozvíjel. Například nejstarší stroje značky Continental z německého Chemnitzu (Saská Kamenice) mají v štítky, na nichž je zobrazena továrna. Má jeden objekt a jeden komín. Stroje, které v Chemnitz vyrobili o několik let později, již zdobí štítky stejné firmy, ale již s několika objekty a několika komíny.

Na počátku Němcovy sběratelské vášně bylo před sedmi lety dědictví psacího stroje. Poté přišlo období "šílené vášně", kdy Němec kupoval pět až šest psacích strojů týdně. To trvalo asi dva roky. Když získal základní kolekci, vášeň trochu opadla. Nyní se už zajímavé stroje, které ještě nemám, těžko shánějí, uvedl Němec.

Vědci zjišťují, jak vypadl Štramberk od doby ledové

Třímetrová jáma vyhloubená na úpatí skály může vydat řadu tajemství starých několik tisíc let. Jednu takovou vykopali vědci nedaleko jeskyně Šipka ve Štramberku na Novojičínsku, kterou koncem 19. století proslavil nález kosterních pozůstatků neandrtálského člověka. Po staletí tvořené nánosy zeminy dodnes ukrývají cenné zkameněliny. Badatelům umožní pohybovat se v čase. Vědecká "pouť" má skončit v období před deseti tisíci lety. Ze stěn vykopané sondy odborníci odeberou vzorky jednotlivých vrstev. Liší se od sebe barvou, která ukazuje, jak se postupně měnilo klima. Podle zbytků živočichů, které v jednotlivých vrstvách najdou, zjistí vědci jaké druhy zde žily.

Mladí badatelé se vrátili z expedice za tunguzským meteoritem

Sice bez hmatatelných důkazů o existenci tunguzského meteoritu, zato plni zážitků z daleké cesty do srdce Sibiře přijeli do Prahy účastníci Expedice tunguzský meteorit 2003. "Žádné kameny z vesmíru jsme nepřinesli, vždycky jsme o tom stejně mluvili jen v žertu," řekl na setkání s novináři po návratu účastník expedice Filip Král. Sedmnáctiletý student pražského gymnázia byl jedním z deseti mladých badatelů, kteří na cestě za meteoritem zpracovávali své vědecky orientované projekty. Král ve své práci z oboru botaniky srovnával, jak se obnovuje vegetace v tajze vedle letištní přistávací plochy a v místech před lety zničených lesním požárem. Jeho největším zážitkem z více než třítýdenní expedice byl let vrtulníkem nad tajgou.

Meteorit srovnal před 95 lety se zemí 1000 kilometrů čtverečních lesa u sibiřské řeky Tunguzky. Na dobrodružnou expedici do míst jeho dopadu se vydali vítězové soutěže, kteří z dvacítky přihlášených nejlépe odpověděli na otázky z botaniky, zoologie, astronomie a zeměpisu. Z přivezených záběrů by měl vzniknout dokumentární film.

Kráter v Brušperku neudělal meteorit, jeho vznik je stále neznámý

Záhadný kráter, který počátkem srpna objevil v polích na okraji Brušperku na Frýdeckomístecku kombajnista, nezpůsobil pád vesmírného tělesa. O této možnosti se policisté vyšetřující původ kráteru radili s astronomy. V daném období nezaznamenali hvězdáři žádný zvláštní úkaz. Kráter o průměru šest metrů se ihned po objevení stal doslova turistickou atrakcí. Na nezvyklý úkaz se chodili dívat nejen občané města, ale i lidé ze širokého okolí. Mnozí z nich se domnívali, že na pole dopadlo právě vesmírné těleso.

V Letovicích na Blanensku vznikl v bývalém lomu keltský skanzen

Unikátní skanzen představující keltskou kulturu vznikl v bývalém kamenolomu Zemník u přehrady Letovice na Blanensku. Keltské sídliště má podle projektu do roku 2004 obsahovat celkem 17 staveb, které by měly použitím materiálů i technologie charakterizovat celé období keltské civilizace v 5. až 1. století před naším letopočtem. Zatím stojí šest staveb a další čtyři jsou rozestavěné. Již nyní nechybí občerstvení a ve střílně sociální zařízení, vzniká i anglická kuchyně. V plánu je chrám, funkční tkalcovna, hrnčírna a pekárna s ukázkami pečení chleba či přípravy masa. Každá stavba bude jiná podle doby i země původu. Se skanzenem se lze seznámit i na internetové adrese sweb.cz/isarno.

V mezinárodní soutěži karikaturistů zvítězil Břetislav Kovařík

Břetislav Kovařík se stal vítězem pátého ročníku Mezinárodního bienále kresleného humoru, který se uskutečnil v Písku. Současný předseda České unie karikaturistů nejvíce oslovil porotu se svým vtipem na téma Sport - požitek pro tělo i ducha. Podle pořadatelů byl letošní ročník rekordním co do počtu autorů tak zúčastněných zemí. Vedle 45 českých karikaturistů stanuli tvůrci ze zemí jako Argentina, Brazílie, Egypt, Írán, Kuba či Uruguay. Celkem se zúčastnilo 236 kreslířů z 38 zemí, kteří poslali 790 prací. Všechny vítězné práce budou od 2. září vystaveny v galerii Prácheňského muzea v Písku.

Spartu čeká v Lize mistrů Lazio Řím, Chelsea Londýn a Besiktas

Fotbalisté pražské Sparty se v základní skupině G v Lize mistrů utkají s Laziem Řím, londýnskou Chelsea a Besiktasem Istanbul. Rozhodl o tom los soutěže v Monte Carlu. Základní skupiny začínají 16. září a skončí 10. prosince.

Do Prahy tak přijede milionový soubor ruského miliardáře Romana Abramoviče, který v létě utrácel nejvíc ze všech. Na posily vynaložil nový majitel Chelsea zhruba 100 milionů liber a investice se mu zúročila už v předkole, v němž si Angličané lehce poradili se Žilinou při celkovém skóre 5:0. Besiktas Istanbul se do Prahy vrátí po půl roce. Na jaře podlehl na Strahově Slavii 0:1, ale v odvetě se po výhře 4:2 radovali z postupu do čtvrtfinále Poháru UEFA Turci. Ani Spartě se loni proti tureckému klubu nedařilo, když ve stejné soutěži vypadla senzačně s provinčním Denizlisporem. Jediné zkušenosti ze vzájemných zápasů v Lize mistrů mají sparťané s Laziem Řím. Na podzim 2000 český mistr prohrál nejdřív na Olympijském stadionu 0:3, doma pak 0:1.

Hlaváčková zaplavala český rekord a má další zlato z univerziády

Znakařka Ilona Hlaváčková vybojovala na Světové univerziádě v korejském Tegu pro českou výpravu druhou zlatou medaili. Po očekávaném triumfu na trati 50 metrů překvapila sama sebe prvenstvím na dvojnásobné vzdálenosti, které ozdobila českým rekordem 1:01,74 minuty. V rozplavbě přitom dosáhla až sedmého času a ve finále měla nevýhodnou první dráhu.

Počasí

Bude polojasno, až oblačno, teploty 29 a 33 stupňů. Poté přijde studená fronta s výrazným ochlazením, deštěm a krupobitím. Denní maximální teploty klesnou až o 15 stupňů. V bouřkách by také mohl vát silný vítr s nárazy až o rychlosti vichřice, tedy kolem 90 kilometrů za hodinu

28-08-2003