Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

09-09-2003

Egypt má zájem o české bitevníky L-159 z Aera Vodochody

Egypt má zájem o české bitevníky L-159 z Aera Vodochody. Možnosti vojenské spolupráce má posoudit společný expertní tým obou zemí. V Káhiře se na tom dohodl premiér Vladimír Špidla s egyptským ministrem obrany Muhammadem Tantávím. Egyptský ministr řekl, že Egypt má zájem o české letouny, ale se Špidlou hovořili o všech aspektech spolupráce ve vojenské oblasti mezi oběma zeměmi. Podle českého premiéra se odborníci budou zabývat například i otázkou pozemní obrněné techniky. Premiér Špidla se zúčastnil podpisu smlouvy společnosti Technoexport na dodávku řepného cukrovaru pro místní společnost v hodnotě téměř 100 milionů dolarů u Port Saídu. Byl přítomen i slavnostního otevření nového předváděcího centra automobilů Škoda a uvedení vozu Superb na egyptský trh.

Předseda egyptské vlády Átif Ubajd na pracovním obědě pořádané místním podnikatelským fórem vybídl k větší spolupráci při vytváření společných podniků, při výrobě kolejových vozidel, čističek vody, v oblasti energetiky nebo cestovním ruchu. Trochu pozdvižení v sále vzbudila jeho myšlenka, aby do Egypta jezdilo více českých důchodců, kterým může tato severoafrická země nabídnout kompletní služby a perfektní servis.

Odboráři jsou zdrženliví v odhadech počtu účastníků demonstrace

Odboroví předáci jsou zdrženliví v odhadech počtu účastníků sobotní demonstrace proti vládní reformě veřejných financí. Obávají se také, že je bude policie podhodnocovat, a proto chystají vlastní výpočty. K nejhojněji zastoupeným skupinám budou na demonstraci zřejmě patřit odboráři ze svazu KOVO. Podle jejich předsedy Jana Uhlíře by se mělo do Prahy sjet více než 10.000 "kováků" především z Ostravska, kde je jich nejvíce z dvousettisícové členské základny svazu. Demonstrace se zúčastní i zaměstnanci škol.

ODS začala připravovat návrh na vyslovení nedůvěry vládě

Poslanci ODS začali připravovat návrh, na jehož základě by Poslanecká sněmovna už za čtrnáct dnů mohla hlasovat o nedůvěře vládě. Předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý však nechtěl prozradit, co by ODS dělala, kdyby sněmovna vládě nedůvěru skutečně vyslovila. Problém je totiž v tom, že celá parlamentní opozice, tedy ODS a KSČM, má ve dvousetčlenné dolní komoře pouze 99 hlasů. K vyslovení nedůvěry vládě je ale třeba nejméně 101 hlasů. Nikdo z vládní koalice přitom neoznámil, že by se při hlasování přidal k opozici. Tlustý navíc uvedl, že ODS při přípravě parlamentního hlasování o nedůvěře vládě s komunisty nespolupracuje.

Místopředseda vládní KDU-ČSL Jan Kasal novinářům řekl, že aktivita ODS způsobí pravý opak toho, co občanští demokraté zamýšlejí. "Bude to příležitost pro poslance vládní koalice dokázat, že tato vláda má jejich podporu, má jejich důvěru," uvedl. Nebojí se třeba toho, že by se k opozici při hlasování o nedůvěře vládě přidal poslanec za ČSSD Josef Hojdar, který nesouhlasí s vládní reformou veřejných financí.

S Pavlem Tigridem se na francouzském venkově rozloučily desítky Čechů

Desítky Čechů se přišly ve francouzském městečku Héricy naposled rozloučit s významným českým spisovatelem, publicistou a exministrem kultury Pavlem Tigridem, který zemřel 31. srpna ve Francii ve věku nedožitých 86 let. Mezi zhruba 250 smutečními hosty, kteří zaplnili chrám svaté Jenovéfy v obci nedaleko Paříže, byl i český exprezident Václav Havel. "Pavel Tigrid byl naší jistotou, jednou z našich jistot. Odešel, ale ne úplně. Nejen, že zůstal v našich vzpomínkách, ale existuje dál jako idea, jako postoj, jako inspirace, jako měřítko," řekl nad Tigridovou rakví Havel.

Vůdčí postavě českého exilu ve Francii přijela vzdát hold rovněž česká vládní delegace v čele s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou, která se do Francie dopravila vládním speciálem. Na francouzský venkov, kde Tigrid trávil penzi, se s legendou české žurnalistiky přijeli naposledy rozloučit jeho četní přátelé z Česka i Francie, včetně řady českých novinářů.

Tigridova smrt jeho blízké velmi zaskočila, neboť byl až do konce života velmi aktivní. Podle Mladé fronty Dnes, do níž Tigrid v poslední době přispíval, se rozhodl odejít ze světa dobrovolně, a to zřejmě proto, že mu docházely psychické a fyzické síly po mozkové mrtvici, kterou prodělal před třemi lety. Tyto úvahy potvrdila ve smuteční řeči jeho dcera Deborah. "Svůj osud sis dovedl sám do konce, s odvahou a odhodláním. Odešel jsi sám důstojně, tak jak sis to přál," řekla při obřadu Tigridova nejstarší dcera.

Prezident Klaus se setká s americkým velvyslancem Stapletonem

Prezident Václav Klaus se ve středu setká s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem. Na schůzku zavítá ambasador dopoledne na Pražský hrad, sdělil Klausův mluvčí Petr Hájek. Podle mluvčí americké ambasády Lisy Hellingové se velvyslanec s prezidentem už dříve dohodli na tom, že se budou čas od času scházet. "Je to jedna z těchto pravidelných schůzek. Nejde na Hrad s nějakým problémem," řekla ČTK.

Moody's: Rating ČR odráží nízký dluh a vysokou integraci s Evropskou unií

Rating dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A1 a stabilní výhled se zakládá na nízkém zadlužení veřejného sektoru a pokročilé finanční a ekonomické integraci s Evropskou unií. Vyplývá to z výroční zprávy mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service, kterou zveřejnila agentura Reuters. Mezi faktory, jež omezují rating České republiky, patří podle Moody's přetrvávající rozpočtový deficit a nedostatek politického konsensu. Výzvou pro úřady je rovněž tlak na růst domácí měny, který je důsledkem vysokého přílivu kapitálu.

Autor zprávy a viceprezident Moody's Jonathan Schiffer uvedl, že koaliční vládu charakterizuje politická slabost, vnitřní neshody a odpor některých klíčových lídrů ke strukturálním reformám. Čeští političtí předáci si podle Schiffera začínají teprve nyní uvědomovat naléhavou potřebu strukturálních reforem, které by pomohly řešit rozpočtové problémy. Neschopnost schválit tyto reformy by mohla vést k předčasným volbám, píše Moody's ve své zprávě.

Českou pomoc v rozvoji Iráku by mělo znásobit vypracování studií

Expertní studie o některých oblastech rozvoje Iráku chce nabídnout ministerstvo zahraničí na dárcovské konferenci letos v říjnu v Madridu. Podle náměstka ministra zahraničí Jana Winklera by studie vypracované českými odborníky mohly až ztrojnásobit prostředky, které česká vláda vyčlenila na projekty v Iráku. Tento způsob je lepší, než kdyby česká vláda poskytla Iráku jen finance a tamní vláda by si tyto studie nechala vypracovat u renomovaných evropských poradenských společností, řekl Winkler. Vláda již dříve vyčlenila na program poválečné rekonstrukce a obnovy Iráku na příští tři roky 520 milionů korun. Osmdesát procent peněz je určeno pro velké podniky, zbytek, tedy asi sto milionů korun, připadne malým firmám.

Projekty na poválečnou obnovu Iráku už zaslalo na 670 firem, přesto šéfka české mise v úřadu prozatímní irácké správy Janina Hřebíčková nedávno vyzvala k jejich větší angažovanosti v zemi. Podle ní mají české firmy velké možnosti, budou-li přímo oslovovat vznikající irácká ministerstva, a uchytit se mohou i v připravované privatizaci.

Pardubicko chce mít do dvou let rotu cvičených záložáků

Do dvou let by mohla být v Pardubickém kraji k dispozici profesionální armádě i integrovanému záchrannému systému zhruba 150 členná rota vojáků v záloze. ČTK to řekl velitel krajského vojenského velitelství kraje Josef Růt. Vytvoření jednotek umožňuje novela branného zákona, přijatá v loňském roce. Budou je tvořit dobrovolníci, kteří se zavážou udržovat svou vojenskoodbornou připravenost a účastnit se výcviku. Celkem budou aktivní zálohy disponovat pro případ potřeby více než 4000 cvičenými lidmi, kteří mohou posílit armádu jak v době míru, například při živelných katastrofách, tak v případě ohrožení státu.

První etapa čištění Synthesie bude stát 150 milionů korun

První etapa likvidace starých ekologických zátěží v pardubické chemičce Synthesia bude stát přibližně 150 milionů korun. Peníze půjdou z prostředků Fondu národního majetku, který předpokládá vypsání veřejné obchodní soutěže ještě do konce roku. V prvním kroku by tak měly být ze závodu odstraněny železité kaly. Ty jsou spolu s betasmolou podle personálního ředitele Michala Kulhánka nejproblematičtějšími skládkami v Synthesii. Celkové množství těchto odpadů je asi 70 tisíc tun. Chemička však není zdaleka znečištěna pouze uvedenými látkami, celkem jde o více než milion tun škodlivého odpadu.

Česká krajina bude součástí evropskému programu chráněných území

Česká republika se již stává součástí soustavy evropských rezervací Natura 2000. Hlavním smyslem tohoto programu je zachování biologické rozmanitosti a nejdůležitějších přírodních lokalit v celé EU. Jako první byly v Česku navrženy oblasti ochrany ptactva, které budou po projednání s vlastníky pozemků vyhlášeny chráněnými územími, řekl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Tzv. ptačí oblasti pokryjí ještě před vstupem země do EU téměř devět procent území republiky. Půjde o zvláštně chráněná místa, kde žijí vzácné druhy ptáků nebo kde se jich shromažďuje větší množství. Podle evropských kritérií žije v České republice 39 druhů ptáků, kteří vyžadují zvláštní péči.

Komisař Evropské unie Byrne přijede do ČR jednat o bezpečnosti potravin

Komisař Evropské unie pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů David Byrne navštíví ve čtvrtek Českou republiku, aby zde jednal o otázkách souvisejících s politikou bezpečnosti potravin před vstupem Česka do EU. Rozhovory Byrneho s českými představiteli se budou především týkat schopnosti nových členských států zavádět ochranná opatření platná pro vnitřní trh unie v souladu s evropskými normami. Také se zaměří na přizpůsobení potravinářského průmyslu nových členů evropským standardům.

V Evropské unii přežije méně než polovina z 65 českých mlékáren

Podle předsedy Českomoravského mlékárenského svazu Stanislava Coufala přežije vstup do Evropské unie méně než polovina ze současných 65 českých mlékárenských podniků. "Vyplývá to například ze zkušeností v sousedním Rakousku, kde po začlenění do EU zkrachovaly i moderně vybavené podniky," řekl Coufal ČTK na Mlékárenských dnech v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Konkurenci by mělo úspěšně čelit především deset exportních podniků, které se už se západoevropskými normami musely vyrovnat.

Experti z Evropské unie prošetřují postup státu při pomoci bankám

Bankovní experti a právníci z Evropské komise prošetřují postup státu při sanaci našich bank. Evropská komise zkoumá, zda zhruba tří set miliardová pomoc českého státu bankám při jejich privatizaci byla slučitelná s evropským právem. Podle náměstka ministra financí Ladislava Zelinky její verdikt ovlivní i výsledek arbitráže mezi státem a japonskou Nomurou kvůli IPB. Pokud totiž komise řekne, že Česko porušilo soutěžní pravidla, významně by to podpořilo argumenty Nomury. Ministr financí Bohuslav Sobotka proto nevzdává snahu dohodnout se s Nomurou mimosoudně. Příští měsíc odletí do Japonska, aby v tokijské centrále osobně dokončil sérii jednání o případném smíru. Podle člena představenstva ČSOB Jana Lamsera své účty v Česku nemá vyřízeny ani Nomura. Obchodní banka na ní soudně vymáhá 12 až 24 miliard korun.

Řidiče od července čekají trestné body za přestupky

Tuzemské řidiče čeká pravděpodobně od července příštího roku zavedení bodového systému za přestupky v silničním provozu. Po dosažení určitého počtu bodů by pak na rok nebo na dva přišli o řidičské oprávnění. Navrhuje to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou chce v říjnu předložit vládě ministr dopravy Milan Šimonovský. Návrh počítá s odstupňovaným bodovým hodnocením podle závažnosti přestupku řidiče. Po dosažení 12 bodů by řidič na čas přišel o řidičský průkaz. Naopak za jízdu bez prohřešků během 12 měsíců by šofér mohl ze svého konta dva body umazat.

Nová právní úprava by měla rovněž zlepšit vymahatelnost postihů za přestupky. Pokud by se řidič nedostavil na dopravní úřad pokutu zaplatit, mohl by mu být opakovaně uložen pětitisícový správní poplatek a případně následná exekuce majetku. Pokud policie shledá, že je řidič opilý nebo pod vlivem drog a není tedy schopen pokračovat v jízdě, bude mít policie právo mu dočasně zadržet řidičský průkaz a znehybnit vozidlo. V současné době policie řidičské průkazy zadržovat nesmí.

V centru Ostravy má vzniknout až osm tisíc pracovních míst

Až osm tisíc nových pracovních míst a 1500 bytů by mělo vzniknout v gigantickém obchodním centru, jehož výstavba se plánuje v areálu bývalé koksovny Karolina v centru Ostravy. Počítá s tím urbanistická studie, kterou vypracovali architekti z Polska a České republiky a v těchto dnech předložili městu Ostrava. Zatím však není vůbec jasné, kdy se s výstavbou na šedesátihektarovém pozemku začne. Podle autorů projektu je v evropské urbanistické praxi dosud nevídané, aby se v centru města nabízely investorům k využití tak rozlehlé plochy, které jsou navíc v blízkosti historického jádra. Podobný projekt podle nich vzniká v Kodani, kde na něm pracuje tým finských architektů.

Vedle obytných domů, které obsadí 3600 stálých obyvatel, má městské centrum tvořit administrativní budovy a obchody, nebudou chybět jezírka, počítá se ovšem i s zachováním průmyslových hal a větrací šachty jako trvalého dokladu historie města. Autoři studie nevylučují ani možnost vybudování sportovního areálu. Územím bude procházet tramvaj a povedou jím trolejbusy.

Právní analýzy hovoří proti brzké privatizaci Budvaru

První výsledky právních analýz hovoří proti tomu, aby byl pivovar Budějovický Budvar v nejbližší době privatizován. ČTK to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něho pivovar sice dříve nebo později privatizován bude, ale nemělo by to být za situace, kdy není zcela jisté, že se v průběhu privatizace podaří obhájit pozici Budvaru ve známkoprávních sporech, které vede po celém světě. Na mezinárodní výstavě Země živitelka, která se konala na přelomu srpna a září, začala petiční akce proti privatizaci Budvaru.

Wind Energie chce stavět větrné parky; první v Božím Daru

Zřejmě první větrný park by měl vyrůst na pláni u Božího Daru na Karlovarsku, kde se nyní připravuje výběrové řízení na dodavatele. Firma, v níž má Boží Dar pětinový podíl, má za sebou nizozemské a německé investory, kteří provozují několik větrných parků v Německu. V ČR plánují elektrárny o celkovém výkonu 150 megawattů. Mají být ve vrcholových partiích Krušných hor a na rozhraní Plzeňského a Karlovarského kraje. Stavba větrných parků je podle starosty Božího Dary Jana Horníka jeden z mála způsobů, jak mohou obce v nejbližší době získat peníze na rozvoj. Navíc tím podpoří zlepšení životního prostředí.

Spotřebitelé si nejvíce stěžují na obuv, elektroniku a oděvy

Čeští spotřebitelé si nejvíce stěžují na zakoupenou obuv, následuje elektronika, oděvy a textil a mobilní telefony. Ve službách dostaly nejhorší vysvědčení telekomunikace, služby spojené s bydlením, dodávkami a placením energií, stavební služby, opravny a cestování. ČTK to sdělili představitelé Sdružení na obranu spotřebitelů České republiky (SOS). V letošním roce podle nich počet stížností opět vzroste. Sdružení totiž letos za šest měsíců již zaregistrovalo asi 4000 stížností, když loni za celý rok obdrželo 6100 takových podání.

Růst úvěrů domácností zvyšuje obavy České národní banky o vývoj ekonomiky

České domácnosti si u bank půjčují stále více peněz. Úměrně s tím roste také obava České národní banky (ČNB) o stabilní vývoj domácí ekonomiky. Vyplývá to ze zápisu z jednání rady, které banka zveřejnila. Stavební spořitelny i hypoteční banky neustále hlásí rekordní růsty objemů půjček. Boom zažívají také společnosti, které prodávají zboží na splátky či spotřebitelské úvěry. Nízké úroky totiž lákají stále více rodin k zadlužování. Pokud by se ale jejich schopnost splácet úvěry v porovnání se současností zhoršila, mohla by v budoucnu negativně ovlivnit stabilitu domácí ekonomiky, upozornila ČNB.

Zástupci obchodních bank i ekonomové přitom tvrdí, že v České republice je stále prostor pro zvýšení zadlužení domácností. I přes každoroční zhruba třetinový nárůst, dosahuje například podle údajů ČSOB v ČR výše poskytnutých úvěrů asi 45 procent hrubého domácího produktu (HDP). V zemích EU je to přibližně třikrát tolik. V některých zemích EU se však již zadlužování rodin stává neúnosné. Každá německá domácnost má například průměrně dluh ve výši šesti tisíc eur (kolem 200 tisíc Kč) a téměř tři miliony z nich - polovinu z nich tvoří rodiny s dětmi - už jsou zadluženy až po uši, uvedla například německá televize n-tv.

Vzniká zákon proti zneužívání ekonomické závislosti obchodníků

Na minimální míru omezit zneužívání ekonomické závislosti u obchodníků navrhuje předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal. Za zneužívání chce výslovně označit praktiky, kdy velké firmy požadují po menších výrobcích peníze nebo jiné výhody za zařazení jejich zboží do prodeje. Za nezákonné je označeno i chování, kdy je vyžadován závazek dodavatele, že odebere zpět neprodané odebrané zboží a také praktiky, kdy velký odběratel vyžaduje po menších dodavatelích zboží slevy a jiná finanční zvýhodnění v souvislosti s otevřením nové provozovny.

Československá plavba labská ztrácí každný den půl milionu korun a hrozí jí zánik

Československá plavba labská (ČSPL) kvůli suchu denně dál ztrácí půl milionu korun. Sto jejích lodí totiž už od června stojí v přístavech. "Pokud se něco nestane, česká plavba během dvou měsíců stoprocentně skončí," řekl člen představenstva firmy Miroslav Šefara. S milionovými ztrátami se potýkají i České přístavy, které začaly propouštět. Ztrátový provoz podle Šefary začal v květnu. Měsíčně přicházíme o 15 milionů korun, další tisíce stojí hlídání lodí. Finanční rezervu má společnost omezenou. Usiluje proto o státní pomoc na vyrovnání dopadů sucha.

Praha si chce vzít úvěr na další úsek trasy C metra

Město Praha si chce vzít od Evropské investiční banky úvěr 75 milionů eur (asi 2,46 miliardy korun) na výstavbu další části trasy C metra z Ládví do Letňan. "Městská rada vzala na vědomí i další záměr jít v zadlužení, pokud jde o tuto trasu metra, až do částky 300 milionů eur," řekl primátorův náměstek Jiří Paroubek. Půjčka je podle něj velmi výhodná: má splatnost 25 let s odložením splatnosti jistiny o šest let. Město ji chce čerpat v korunách, aby vyloučilo kurzová rizika, sdělil náměstek.

Praha by chtěla zákonem omezit prostituci a také ji zdanit. Tento záměr obsahují zásady normy, které schválila městská rada. "Základem návrhu je dekriminalizace prostituce a vytvoření legálního rámce pro její provozování tak, aby byla důsledně oddělena od kriminálních činností," řekl náměstek Rudolf Blažek, který má do poloviny října připravit paragrafové znění zákona. Město vychází z toho, že prostituci nelze zákazy vymýtit.

Za vydírání firmy Coca-Cola dostal muž osm let vězení

Pražský městský soud odsoudil Anastase Staneva k osmi letům vězení za to, že opakovaně prostřednictvím internetu vydíral českou pobočku společnosti Coca-Cola. Stanev, Bulhar žijící deset let legálně v České republice, jí hrozil otrávením nápojů a požadoval od dvou do šesti až deseti milionů korun. Popírá ale, že Coca-Colu vydíral, a proti rozsudku se proto na místě odvolal. Státní zástupkyně v závěrečné řeči připustila, že proti Stanevovi neexistuje žádný přímý důkaz. "Je ale řada nepřímých důkazů, které tvoří uzavřený kruh," řekla.

Škoda Auto předvedla na frankfurtském autosalonu studii Roomster

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem svou novou automobilovou studii Škoda Roomster. Vedle Roomsteru vystavuje Škoda Auto všechny typy ze svého výrobního programu. Návrh kompaktního rodinného vozu Roomster přináší kromě jiného asymetrickou konstrukci. Zadní dveře vozu jsou pouze na pravé straně. To má znemožnit cestujícím a hlavně dětem vystupovat směrem do vozovky, uvedla automobilka.

Mluvčí popřeli, že by se stěhování Radia Svobodná Evropa kvůli penězům odložilo

Ministerstvo zahraničí a Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) nadále hledají vhodný objekt k přestěhování redakcí z centra Prahy. Reagovaly tak na informace Hospodářských novin, podle nichž se stěhování odkládá kvůli nedostatku peněz. Nadále platí, že RFE/RL chce zůstat v Praze, pokud možno na místě, které bude bezpečnější pro Pražany i pracovníky rádia, řekla mluvčí Winterová.

Unie otců: Exekuce dětí nejsou nutné, leda v krajních případech

Exekuce dítěte je krajní řešení, které by měl soud volit jen v případech, kdy je ohroženo zdraví nebo život dítěte. Předávání dítěte mezi dvěma rozvedenými rodiči přes exekutora by mělo nastoupit, až budou vyčerpány všechny ostatní prostředky, například asistované předávání, jak je umožňuje Fond ohrožených dětí, míní předseda Unie otců Daniel Nebeský. V případě desetiletého Jana Kotana, který byl v pátek odebrán exekutorem ze školy, aby byl předán otci, navíc podle Nebeského pochybil i soud. "Soud za celé dva roky nedal matce žádnou pokutu, přestože na to měl právo. Matka bránila otci ve styku s dítětem. To je stíhatelné," uvedl Nebeský. Soudní systém totiž umožňuje potrestat rodiče, který porušuje soudní rozhodnutí o styku s druhým rodičem. Běžně se však toto nařízení nepoužívá.

V Praze byl otevřen nový azylový dům pro děti

V Praze byl otevřen nový azylový dům pro děti, které se ocitly v obtížné životní situaci. Zařízení rodinného typu poskytuje komplexní péči o děti od 3 do 18 let. Dočasné útočiště a pomoc nabízí především dětem, které jsou oběťmi těžkého konfliktního rozchodu rodičů, případně terčem nebo svědky domácího násilí. Péči o děti zajišťuje kromě vychovatelů a sociálních pracovníků i tým odborníků s kvalifikací v oboru psychologie, psychiatrie a psychoterapie. Ředitelka předpokládá, že pomoc a dočasné ubytování bude možné ročně poskytnout zhruba 50 až 60 dětem.

Portál s informacemi z veřejné správy bude spuštěn 6. října

Ministerstvo informatiky (MI) spustí portál s informacemi z veřejné správy 6. října. "Na stránkách www.portal.gov.cz lidé i firmy například zjistí, jak žádat o občanský průkaz, rodičovský příspěvek, nebo jak změnit trvalý pobyt a na který úřad kvůli tomu musí zajít," řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář. Stránky nabídnou i informace o státních úřadech a kompletní adresář obecních a krajských úřadů. K dispozici bude přehled českých zákonů a poprvé rovněž kompletní český překlad směrnic Evropské unie. Stránky budou mít i verzi pro nevidomé.

Cílem je umožnit na stránkách elektronické vyřízení nejdůležitějších podání, zatím ale funguje pouze pilotní projekt s Českou správou sociálního zabezpečení. Časem by však měla přibýt i možnost podání daňového přiznání a další agenda. Česká republika je mezi posledními zeměmi ve vyspělé Evropě, které vlastní portál veřejné správy neměly.

Vyšla publikace Němci a Maďaři v dekretech prezidenta republiky

Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vydal dlouho očekávanou publikaci kolektivu autorů s názvem Němci a Maďaři v dekretech prezidenta republiky. Studie a dokumenty 1940-1945. Text knihy, souběžně český a německý, je významný tím, že vedle úplného znění příslušných dekretů poprvé publikuje i dokumentaci geneze těchto zákonných aktů, protokoly z vládních debat o jejich návrzích a doplňuje je historickými a právními rozbory. Karel Jech, editor tohoto kolektivního díla špičkových českých odborníků, ocenil zejména studii Jana Kuklíka, uvádějící dekrety do historického kontextu, a stať Vladimíra Mikuleho hodnotící právní stav dekretů a jejich místo v současném právním řádu Česka.

Herzigová a MacShane zahájili festival filmů nové Evropy

Česká modelka a herečka Eva Herzigová pomohla náměstkovi britského ministra zahraničí Denisu MacShanovi zahájit v Londýně filmový festival nových členských zemí EU. Podle MacShana má ukázka kinematografie ze středu a východu starého kontinentu uváděná pod titulkem "Nová tvář Evropy" pomoci ukázat Britům sílu tvůrčího talentu v této části světadílu. Českou kinematografii na festivalu zastupuje snímek Smradi. Podle názoru Herzigové není o České republice na Západě dostatečná povědomost. "Myslím, že můžeme nabídnout mnohem více, než je Praha. Máme krásná zákoutí a mezinárodní talenty, jako je Svěrák, Hegerová, Šafránková."

Ministerstvo kultury zpřístupní o víkendu Nostický palác

V rámci Dnů evropského dědictví bude o víkendu veřejnosti zpřístupněn Nostický palác na Maltézském náměstí v Praze. Nostický palác, který se po rekonstrukci stal v květnu novým sídlem ministerstva kultury, byl otevřen veřejnosti už v polovině srpna u příležitosti 250. výročí narození Josefa Dobrovského. Možnosti vidět interiéry barokního objektu, kde významný český buditel kdysi žil, tehdy využily stovky lidí. Dobrovský pracoval u Nosticů v knihovně a jako vychovatel jejich dětí bydlel v blízkém zahradním domku. Palác je součástí Pražské památkové rezervace zapsané v seznamu UNESCO. V ČR se ke Dnům evropského dědictví připojilo celkem 947 památek, z nichž polovina je běžně uzavřena.

Pražský hrad vydal nového knižního průvodce a multimediální CD

Správa Pražského hradu představila nové vydání podrobného průvodce po nejvýznamnější české památce. Knihu doplní multimediální CD, které umožní i virtuální prohlídku Pražského hradu. "Přeji si, aby knížka i CD našly své uživatele," poznamenala první dáma Livia Klausová, která průvodce slavnostně pokřtila. Druhé vydání průvodce Pražským hradem nabízí čtenářům kromě zasvěceného výkladu a plánků i přes 200 barevných fotografií. Na CD jsou také všechny zahrady, Jelení příkop, ale i interiéry Starého královského paláce, Svatovítské katedrály, baziliky svatého Jiří, kostela Všech svatých, kaple Svatého kříže a dokonce i běžně nepřístupných prostor.

Samostatná část CD-ROM je věnována založení, vývoji a proměnám Pražského hradu v průběhu 11. století. Rekonstrukci areálu, na níž Hrad roste doslova před očima, doplňuje text o historických událostech, které vývoj Pražského hradu výrazněji ovlivnily.

Tenisté bude hrát DC bez Štěpánka, v týmu jsou Ulihrach a Berdych

Bez Radka Štěpánka se musí obejít tým českých tenistů v utkání o udržení ve Světové skupině Davisova poháru. Do Thajska kapitán Cyril Suk nominoval domácí jedničku Jiřího Nováka, Bohdana Ulihracha, nadějného juniora Tomáše Berdycha a deblového specialistu Davida Rikla. Do Bangkoku tenisté odletí v sobotu a utkání se uskuteční příští týden od 19. do 21. září. Štěpánka, jedenačtyřicátého hráče žebříčku, trápí od US Open bolavá záda. Navíc má v těle streptokoka. Dva týdny už nehraje a lékaři mu doporučují delší klid bez námahy. Proto se kapitánovi z utkání omluvil.

Fotbalisté do 21 let podlehli Nizozemsku

Čeští fotbalisté do jednadvaceti let si zkomplikovali cestu do baráže o evropský šampionát. V Liberci prohráli s Nizozemskem 1:2, a pokud ve středu Bělorusko zvítězí v Moldavsku, v čele třetí kvalifikační skupiny je předstihne. Zatím není jisté, zda by k českému týmu k postupu stačilo i druhé místo ve skupině.

Počasí

Meteorologové očekávají, že ve středu, ve čtvrtek a částečně i v pátek bude zataženo s deštěm a ojediněle i bouřkami. Zejména v Čechách může déšť zvednout hladiny malých vodních toků. Déšť přijde po dlouhém období sucha na území České republiky se studenou frontou, která postupuje střední Evropou. Teploty se budou pohybovat od 14 do 18 stupňů Celsia.

09-09-2003