Zprávy Radia Praha

Narození potomka Marvanové může ovlivnit hlasování o reformě

Úterní narození třetího potomka poslankyně Hany Marvanové (US-DEU) může zásadně ovlivnit schvalování zákonů souvisejících s reformou veřejných financí. Za určitých okolností by se mohlo stát, že koalice bude mít dost sil na to, aby se obešla bez odbojného člena ČSSD Josefa Hojdara a zákony prosadila. Je ale otázkou, zda by i přesto Hojdara úplně odepsala - i jeho hlas totiž potřebuje při novém hlasování o zákonech vrácených prezidentem Václavem Klausem a Senátem.

Původně se čekalo, že Marvanová bude při hlasování chybět, neboť právě na tuto dobu měl připadat její první porodní termín. Situaci ale podstatně mění to, že Marvanová porodila již v úterý. Schůze sněmovny o reformních zákonech má sice začít příští úterý, ale jejich schvalování se čeká až koncem příštího týdne, nejdéle pak 30. září. To už by se Marvanová mohla do sněmovny vrátit a hlasování se zúčastnit. Za určitých předpokladů by to mohlo eliminovat rebelii Hojdara a vést k přijetí reformních zákonů.

Primář porodnického pracoviště Ústavu pro péči o matku a dítě Jan Kovařík ve středu v rozhovoru pro ČTK obecně uvedl, že vyhovuje-li to mamince, může s výjimkou fyzicky náročných činností obnovit své pracovní aktivity do jednoho až dvou týdnů po porodu. V poslední době především podnikatelky, které mohou pracovat u počítače, se vrací do zaměstnání velmi rychle, dodal.

Ve dvousetčlenné sněmovně má vládní koalice 101 a opozice 99 křesel. Kdyby všichni koaliční poslanci a Marvanová zvedli pro reformu ruku a současně chyběl komunista Josef Mandík, jehož čeká hospitalizace, koalice by měla 100 hlasů a opozice 98. Pak by na Hojdarově postoji vůbec nezáleželo. I kdyby hlasoval a zdržel se, nebo se proti reformě spojil s opozicí, vládní převahu by to neohrozilo. Hojdarovy akcie by zvýšilo jen to, kdyby Mandík na hlasování přišel a počet opozičních poslanců by se vrátil na 99. Pak by příklon Hojdara k opozici byl pro vládu srmtelný, protože jejích 100 poslanců by stálo proti 100 hlasům opozice a Hojdara.

Sociální demokraté se zatím snaží Hojdara příliš nedráždit a chtějí s ním vyjednávat. V kuloárech ale už některým dochází trpělivost a na jeho adresu pronášejí výroky typu "ať si jde". Umírněné postoje vycházejí do značné míry z toho, že stále není jasné, zda v řadách koalice zůstane Hojdar jediným odpůrcem reformy. Dalším faktorem je to, že koalice jeho hlas nezbytně potřebuje, aby přehlasovala prezidenta a Senát a znovu prosadila novely zákonů o dani z přidané hodnoty a o spotřební dani. V podobě, jakou chce koalice, budou platit jen tehdy, když pro ně zvedne ruku nejméně 101 poslanců - a tento počet koalice bez Hojdara dohromady nedá.

Česko a Lotyšsko mají zájem spolupracovat v rozšířené Evropě

Česká republika a Lotyšsko mají podobné názory na podobu rozšířené Evropy a chtějí ještě před vstupem do Evropské unie koordinovat své postupy. Premiér Vladimír Špidla, který přijel do této pobaltské země podpořit vstup Lotyšska do unie před sobotním referendem, o budoucnosti evropské integrace hovořil s lotyšskou prezidentkou Vairou Víkeovou-Freibergovou.

"Je naším strategickým cílem, aby nedošlo k vývoji takzvané dvourychlostní Evropy, to znamená, aby zůstala evropská integrace jako soudržný celek," řekl premiér ČTK a Českému rozhlasu po krátkém jednání v Rižském zámku. S prezidentkou hovořili o blížící se mezivládní konferenci, na níž budou politici členských i přistupujících zemí začátkem října v Itálii jednat o budoucí architektuře rozšířené EU. Lotyšsko je v otázkách reforem evropských institucí opatrné a konzervativní. Stejně jako ostatní nové státy EU odmítá myšlenku stálého voleného předsedy Evropské rady, nepodporuje ani další posilování Evropské komise.

Premiér Špidla přesvědčoval Lotyše ke vstupu do Evropské unie. Ti se ho ptali i na české pivo

Český premiér Vladimír Špidla ve středu přesvědčoval lotyšské studenty, důchodce i lidi střední generace, že vstup do Evropské unie nebude pro jejich zemi znamenat ztrátu národní suverenity. V městečku Dobele, ležícím 80 kilometrů od hlavního města Rigy, řekl místním obyvatelům, že v žádné jiné organizaci nemají malé státy takový vliv, jako právě v EU.

Lidé se předsedy české vlády ptali na klady a zápory evropské integrace, zajímali se o to, kdy hodlá Česko zavést euro nebo jak je to s vývozem českého piva do zahraničí. K uvolněné atmosféře přispěl i Špidla, který přítomným vyprávěl o knížkách Bohumila Hrabala. Když se mluvilo o pivu, prohlásil, že je docela dobrým znalcem tohoto pěnivého moku.

Lotyše čeká referendum o vstupu do unii tuto sobotu jako poslední z obyvatel kandidátských zemí. Velká část veřejnosti se obává, že sotva se Lotyšsko dostalo z područí sovětské moci, má vstoupit do jiného nadnárodního celku. Průzkumy zatím uvádějí, že ano EU chce v plebiscitu vyjádřit jen kolem 50 procent voličů. V českém referendu bylo pro vstup 77 procent hlasujících.

Špidla prohlásil, že srovnávat Sovětský svaz s Evropskou unií je mylné. EU je mezinárodní dohoda založená na jednoduchém principu, že některé věci je lepší dělat společně než každý sám. Právě pro Česko a Lotyšsko, menší evropské státy ležící mezi silným Německem a Ruskem, země s podobnou historickou zkušeností, je členství v takovém uskupení jedinečnou příležitostí, řekl premiér. "Evropská unie samozřejmě není rájem na zemi a nevyřeší všechny problémy, ale když sečtete plusy a minusy, je vstoupit lepší než zůstat mimo," prohlásil v zaplněném sálu kulturního domu. Po hodinové diskusi ho obyvatelé okresního města odměnili potleskem, na památku dostal knihu a květiny.

ČR splatila starý dluh v předstihu, ušetří tak 585 mil. Kč

Česká republika splatila více než deset let starý zahraniční dluh ve výši 3,8 miliardy korun o tři roky dříve, než původně měla, a na úrocích tak ušetřila 585 milionů korun. Původní půjčka byla jediným zahraničním dluhem v cizích měnách, takže nyní jsou součástí státního dluhu již jen půjčky v korunách. Stát tím odstranil i možá kurzová rizika, oznámila to ve středu Eva Nováková z ministerstva financí.

Ministerstvo přikročilo ke splacení starého dluhu v předstihu především kvůli výraznému poklesu úrokových sazeb v České republice, zejména v letech 2002 a 2003. Placení vysokých zahraničních úroků se tak stalo příliš nákladné a nevýhodné. Země si tyto necelé čtyři miliardy korun půjčila v letech 1991 až 1993 od Světové banky a Japonské banky pro mezinárodní spolupráci a využila je k podpoře platební bilance v počátečních fázích ekonomické transformace. Jejich postupné splácení začalo v březnu 1997 a mělo skončit až v roce 2006. Půjčky byly podle Pavla Filipce z ministerstva financí původně několikanásobně vyšší. Po jejich postupném splácení zbyla zmíněná částka 3,8 miliardy korun.

Klaus nemůže říci vysídleným Němcům nic nového

Česko-německé vztahy jsou nejlepší v dosavadních dějinách, prohlásil ve středu prezident Václav Klaus na tiskové konferenci v bavorském Pasově, kam přijel na mezinárodní konferenci o budoucnosti Evropské unie. Zároveň zdůraznil, že Česká republika nemá jinou alternativu než členství v tomto společenství. "Minulost nemůžeme změnit," upozornil český prezident před několika desítkami novinářů, kteří se do Pasova sjeli z Německa, Rakouska i České republiky. Na německé dotazy, zda právě v Bavorsku nemá zájem nic říci vysídleným sudetským Němcům, Klaus prohlásil, že nemůže říci "nic nového". Minulost se nesmí zapomínat, ale také ji nelze měnit, konstatoval. Jakékoli pokusy měnit to, co se stalo, "jsou neproduktivní". Také vysídlenci koncipované Centrum proti vyháněním v Berlíně podle Klause "určitě nezlepší porozumění ve střední Evropě".

Prezident navrhuje vážnou diskusi o "evropské ústavě

V komplexu pasovského vydavatelství večer Klaus debatoval o Evropě s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, polským exprezidentem Lechem Walesou a dalšími politiky. Skutečnost, že od svého letošního zvolení do čela státu je v Německu už počtvrté, prezident označil za důkaz, jak důležité jsou pro něj vztahy s touto zemí.

Klaus si umí představit, že by ČR dva až tři roky po vstupu do EU také začala uplatňovat schengenskou smlouvu, na jejímž základě západní země chrání své vnější hranice proti nelegální migraci a kriminalitě a odbourávají hraniční kontroly mezi sebou. Vstup do schengenského prostoru podle něj nastane dříve než převzetí eura jako měnové jednotky v ČR. Před novináři opakoval svou skepsi vůči euru, které podle něj nemělo pozitivní vliv na růst ekonomiky zemí EU. Prezident se zároveň vyslovil pro "vážnou diskusi" o budoucí evropské ústavě na nadcházející mezivládní konferenci v Itálii, která nyní předsedá EU. Rozptyloval přitom obavy větších zemí, zejména Německa, že otevíráním dalších debat bude narušen pracně dosažený konsens. Zejména menší státy, včetně kandidátských, usilují o některé změny v návrhu ústavy, aby měly v budoucí EU větší váhu.

V postojích k euroústavě zatím ve sněmovně vítězí opozice

Při prosazování stanovisek, která se týkají chystané evropské ústavy, zatím opozice v Poslanecké sněmovně poráží koalici. Důvodem je nízká účast vládních poslanců při jednání sněmovních výborů. Početnější opozici pak nečiní problém koalici přehlasovat a prosadit své návrhy. V posledních dvou týdnech se to stalo už ve dvou klíčových výborech - pro evropskou integraci a zahraničním.

Výhradně díky hlasům zástupců ODS a KSČM zahraniční výbor ve středu doporučil sněmovně, aby vypracovala a projednala ústavní zákon o referendu, v němž by občané rozhodli o přijetí evropské ústavy. Podobný návrh přijal před týdnem výbor pro evropskou integraci, kde rovněž bylo málo zástupců koalice. Občanští demokraté a komunisté ve středu v zahraničním výboru navíc prosadili i návrh, aby vláda už na sněmovní schůzi příští týden informovala o postoji, se kterým půjde na mezivládní konferenci Evropské unie o euroústavě.

Klaus navštíví USA, vystoupí mimo jiné na konferenci

Prezident Václav Klaus navštíví Spojené státy. Od čtvrtka do soboty se zúčastní výročního zasedání Mont Pelerinské společnosti v Chattanooze ve státě Tennessee, poté odletí do Dallasu, kde se setká s univerzitními studenty a převezme prestižní cenu Národního centra pro politické analýzy. Klausův návrat do vlasti je plánován ve středu 24. září, informoval o tom ČTK ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

Prezident přednese na konferenci v Tennessee úvodní projev a zúčastní se diskuse na téma Svoboda, podnikání a prosperita. S přednáškou vystoupí rovněž před studenty University of Tennessee; jejím tématem bude současná situace v Evropě.

Montpelerinská společnost je nevládní organizací, která vznikla před 50 lety z obav amerických i evropských intelektuálů z komunistických a fašistických režimů. Sdružuje přední liberální ekonomy, byznysmeny i vládní činitele z desítek zemí světa. Klaus je podle Hájka dlouholetým členem této společnosti.

Od září 2004 bude čeština řádným jazykem Evropské školy

Čeština, polština a maďarština se připojí od září příštího roku k 11 oficiálním jazykům dnešní Evropské unie, ve kterých se vyučuje v zařízeních Evropské školy. Tedy školy určené pro děti zaměstnanců institucí, úřadů a orgánů EU. Zatím bude podle sdělení Evropské komise česká "sekce" otevřena v jedné ze tří škol v Bruselu; není ještě jisté, zda taková potřeba vyvstane i v Lucemburku. Podle velmi předběžných odhadů vyšle české ministerstvo školství jednoho učitele pro předškolní výuku a pět kantorů pro první stupeň, tedy jednoho na ročník.

Pro druhý stupeň, tedy střední školu, budou zapotřebí češtinář, matikář, fyzikář, chemikář a profesor biologie; jejich počet závisí na tom, kolik dětí se do dubna-května 2004 přihlásí. Zeměpis a dějepis se v evropské střední škole vyučují v jiném jazyce, obvykle v angličtině, francouzštině nebo němčině.

Kostelka: Vojenská základní služba by mohla skončit už příští rok

Konec základní vojenské služby by mohl přijít i dříve než s rokem 2006. Připustil to ministr obrany Miroslav Kostelka. "V ideálním případě, nejen z hlediska lidí, ale i z hlediska peněz, by mohla skončit už v roce 2004. Reálný termín je rok 2005, nejpozději 2006," řekl. S novou podobou reformy armády seznamuje vedení ministerstva tento týden poslance ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

Vláda by měla o reformě rozhodnout v říjnu nebo počátkem listopadu. Podle Kostelky jsou v nynější verzi některé změny proti první podobě, prezentované před prázdninami, nejde však o zásadní odlišnosti. Vojáci předpokládají, že armáda bude mít 30.000 až 35.000 zaměstnanců, tedy vojáků i civilistů.

Na odchodu armády z Chrudimi prodělá město i stát, říká radnice

Termín odchodu elitního výsadkového praporu z Chrudimi, s nímž počítá návrh reformy armády, se oproti původnímu zhruba o rok odsunul. Výsadkáři by měli v Chrudimi zůstat do roku 2005 či 2006. Tento odklad však podle místostarosty Chrudimi Petra Řezníčka neřeší podstatu problému. Odchod výsadkářů bude mít podle něj negativní ekonomický dopad na město, armádě, tedy státu, však úspory nepřinese. "Nikdo nám například nevysvětlil, jakou logiku má stěhování posádky ze základny, do níž armáda v minulých letech investovala miliony, na místo, kde se bude zázemí opět nákladně budovat. Je nelogické a hlavně neekonomické, aby jednotka speciálního určení byla odstěhována od letiště, z něhož se může v krátkém čase přesunout do zahraničí," řekl ČTK místostarosta.

"Rozhodnutí o jejich odchodu z Chrudimi postrádá veškerou logiku. Pokud jsou u nás politická rozhodnutí podpořena ekonomickými argumenty, musí vláda nebo parlament, které budou o reformě v konečné fázi rozhodovat, hodit stopku," dodal. Aleš Opata, velitel 4. brigády rychlého nasazení, jejíž součástí výsadkový prapor je, jeho názor ani návrh reformy nekomentoval. "Pro mě je fakt, že výsadkáři v Chrudimi zůstávají minimálně další dva roky," řekl ČTK.

V průzkumu veřejného mínění vedou občanští demokraté

Občanští demokraté vedou i po prázdninách žebříček preferencí politických stran. Podle agentury STEM se nezměnilo ani postavení jednotlivých politických stran. ODS má podle průzkumu uskutečněného v prvních devíti zářijových dnech 32 procent preferencí, ČSSD 17,2 procenta, komunisté 16 procent, KDU-ČSL 7,9 procenta a Unie svobody 2,6 procenta. Občané jsou podle analytiků STEM více nerozhodní a váhaví před prázdninami. Na 11 procent se totiž zvýšil podíl těch, kteří nemají žádnou preferovanou politickou stranu. O váhavosti svědčí i to, že v září by šlo k volbám 65 procent dotázaných, kdežto v červnu 2003 to bylo 70 procent.

Havel má převzít vyznamenání 14. října ve Valdštejnském paláci

Bývalý prezident Václav Havel by měl převzít dvě nejvyšší státní vyznamenání v úterý 14. října. Řády Bílého lva a Tomáše Garrigua Masaryka, které mu letos na jaře propůjčily obě komory parlamentu, má obdržet v Rytířském sále Valdštejnského paláce - sídla Senátu. Doporučil to senátní organizační výbor.

Na slavnostní shromáždění 14. října mají být pozváni mimo jiné poslanci, senátoři a Havlův nástupce Václav Klaus. Byla by to jeho první návštěva budovy parlamentu poté, kdy byl letos na konci února zvolen hlavou státu.

Normálně tato ocenění uděluje a propůjčuje prezident republiky vždy 28. října a 1. ledna. Dělá to na základě svého rozhodnutí, nebo na návrh sněmovny, Senátu a vlády. K jejich návrhům ale přihlížet nemusí. Výjimkou je oceňování exprezidentů, jimž mohou nejvyšší státní vyznamenání doživotně propůjčit Poslanecká sněmovna a Senát.

Epidemiologové: Češi nejsou dostatečně chráněni proti chřipce

Česká republika patří mezi země, v nichž je očkována proti chřipce pouze malá část obyvatel. Podle Běly Tůmové z pražské hygienické stanice bylo loni očkováno proti chřipce 5,5 procenta české populace. Předloni to bylo o dvě procenta lidí méně. Chřipka přitom každoročně postihne zhruba desetinu populace. Vzhledem k malému počtu očkovaných proto hrozí, že v případě celosvětové epidemie dostane Česko v první fázi málo dávek účinné vakcíny, řekl ve středu novinářům ředitel pražské hygienické stanice Vladimír Polanecký.

Odbory: Čeští kantoři mají stejně práce jako kolegové v zahraničí

Čeští kantoři učí podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) méně hodin než jejich kolegové v jiných zemích, odboráři však tvrdí, že jejich pracovní vytížení je stejné. Často prý zajišťují činnosti, které jinde učitelé nedělají. ČTK to potvrdili i další odborníci.

Menší počet hodin odpovídá i nižším platům českých učitelů ve srovnání s kolegy ve světě. Vzhledem k pracovnímu vytížení mají ale právo volat po vyšších platech, řekl ČTK místopředseda školských odborů Jiří Valenta. Údaje o pracovním vytížení poskytuje podle odboráře průzkum EU, který byl zpracováván jinou metodikou. Podle Valenty je studie OECD, která pouze srovnává počty hodin bez bližšího výzkumu, zavádějící.

Předseda školské komise sněmovny Walter Bartoš (ODS) i předseda Asociace základních škol Karel Bárta uznávají, že čeští kantoři učí méně. Poznamenávají však, že mají mnoho povinností navíc, které jinde v zahraničí učitelé neznají. Oba se shodli na tom, že pedagogové by mohli učit víc, pokud by nedělali dozor a nebyli zatěžováni administrativou.

Němci mají zájem jen o majoritní podíl v české energetické společnosti

Německý energetický gigant E.ON bude uvažovat o vstupu do společnosti ČEZ, pokud česká vláda nabídne k prodeji velký akciový podíl. Oznámil to ve středu předseda představenstva E.ON Czech Holding AG Michael Fehn. Dodal, že společnost, která již má podíly v českých distribučních firmách, nemá zájem o 16 procent akcií ČEZ, které vláda chce nabídnout na pražské burze. Podle něj jde o příliš malý podíl. Stát touto nabídkou zamýšlí snížit svou účast ve společnosti ČEZ z nynějších 67,6 procenta. Přitom si ale chce ponechat majoritní podíl akcií. "Tato nabídka nás asi mine," řekl Fehn.

Praha chce učinit přítrž přetíženým nákladním automobilům

Pražský magistrát chce učinit přítrž přetíženým nákladním automobilům, které poškozují ulice města. Do několika měsíců je začne spolu s policií namátkově kontrolovat. Poslouží k tomu přenosné váhy, které bude správa komunikací umisťovat na různá místa v metropoli. "Chystáme se možná ještě letos, ale určitě příští rok, vytvořit systém přísných kontrol na výpadových místech z Prahy," řekl ČTK radní Radovan Šteiner. Přetížené nákladní automobily způsobují podle něj na komunikacích ročně škody za stamiliony korun.

Na zkoušku byly podle něj nákladní automobily váženy už začátkem letošního roku. "Ukázalo se, že výsledky jsou velmi znepokojivé... Řádově více než třetina nákladních aut neodpovídala předpisům," řekl Šteiner. Problémy prý měla zejména vozidla vnitrostátní přepravy. Kamiony mezinárodní dopravy totiž bývají většinou váženy na hraničních přechodech.

Hoteliéři budou v Praze koncem října diskutovat o vstupu do EU

Hoteliéři a provozovatelé restaurací budou koncem října v Praze na konferenci Horeca 2003 diskutovat o vlivu vstupu do Evropské unie na obor hotelnictví a gastronomie. Tématem setkání ale bude i globalizace nebo trendy v oblasti potravin a nápojů pro restaurace, sdělil to ve středu novinářům Jiří Jindra z Vysoké školy hotelové, která konferenci pořádá.

Podle něj se na zájmu o konferenci nijak neodrazil fakt, že příjezdová turistika po loňských povodních prožívá již druhý slabý rok. I přes úbytek zahraničních turistů totiž V České republice vysokým tempem přibývají hotelové kapacity, což se především v Praze odrazilo v cenové válce. Do země sice loni i letos v hlavní letní sezoně přijelo méně turistů než v předchozích letech, více Čechů ale trávilo dovolenou v tuzemsku.

Hromadná doprava při soutěži v Praze opět porazila automobily

Pražská hromadná doprava porazila v rychlosti přepravy automobily i ve středečním kole soutěže s názvem Ranní závod s časem. Z informace, kterou ČTK poskytl magistrát, však vyplývá, že rozdíl mezi oběma druhy dopravy se proti úterý snížil. Cestující autobusem a metrem ze severu i jihu města byli v centru jen o dvě minuty dříve než osádky osobních vozidel. Ukázalo se také, že ještě kratší dobu trvaly cesty řidičům mopedů a cyklistům, kteří jeli mimo oficiální závod. Údajně totiž nebylo možné kontrolovat, zda dodržují předpisy.

Soutěž, kterou pořádá magistrát a rozhlasová stanice Radiožurnál, pokračuje ještě ve čtvrtek, kdy budou výsledky vyhodnoceny. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility.

Podle informací dopravního podniku se množství lidí cestujících hromadnou dopravu zvyšuje. Loni jejich počet vzrostl proti roku 2001 o devět milionů na 1,115 miliardy. "Údaj je ještě zajímavější, vezmeme-li v úvahu, že část loňského roku byly některé úseky linek uzavřeny kvůli povodni," poznamenala mluvčí podniku Michaela Kuchařová.

Valaši se zapojí do Evropského týdne mobility

Valašské Meziříčí na Vsetínsku se v pátek připojí k 11. ročníku Dne bez aut. Veřejnost své sympatie k letošnímu motu Budoucnost patří šetrné dopravě bude moci vyjádřit účastí na zábavním odpoledni, řekl mluvčí radnice Josef Beneš. Pro děti i jejich rodiče připraví organizátoři soutěže a atrakce.

Den bez aut je součástí Evropského týdne mobility, který má lidi upozornit na problémy související s automobilovou dopravou. V celé Evropě se k této akci připojí na 1000 měst. Vedle dopravních soutěží se během týdne mobility pořádají i výstavy a propagační cyklistické pelotony a hromadná doprava jezdí v některých městech zdarma.

Hradecká radnice dokončila studii využití armádního letiště

Královéhradecká radnice dokončila studii, která popisuje další kroky po získání armádního letiště do majetku města. Areál by měl fungovat jako regionální letiště s mezinárodním provozem, některé objekty chce radnice nabídnout pro obchodní aktivity. O získání letiště, které armáda opustila v roce 2001 kvůli úsporám, usiluje radnice již několik let. Pravidelný provoz vojenských letounů zde skončil v roce 1992. Nyní na jeho ploše startují pouze letadla soukromé společnosti, která si část areálu pronajímá.

Ruzyní prošlo v srpnu 871 tisíc pasažérů, o 30 pct více než loni

Letištěm Ruzyně prošlo letos v srpnu rekordních 871 tisíc cestujících. Meziročně tak počet odbavených pasažérů vzrostl o 30 procent. Výrazný růst v řádech desítek procent vykázala také regionální letiště v Ostravě a Karlových Varech, sdělila to mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková. "Více než 870 tisíc cestujících za jeden měsíc je absolutním rekordem letiště v jeho historii a odpovídá například polovině počtu cestujících za celý rok 1991," dodala Kovaříková. Od ledna do konce srpna 2003 ruzyňské letiště odbavilo téměř 4,8 milionu pasažérů. Loni za celý rok letištěm prošlo 6,3 milionu.

Růst počtu cestujících podle mluvčí ovlivnila především obchodní politika ČSL, která letecké společnosti motivovala k posilování spojení s Prahou a na ruzyňské letiště přivedla řadu nových především nízkonákladových dopravců. Částečně se však na meziročním srovnání podílely také nižší počty odbavených cestujících v loňském srpnu kvůli povodním.

Stát podpoří revitalizaci severozápadních Čech 300 miliony korun

Vláda hledá peníze na financování projektů tzv. globálního plánu revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech, který je souhrnem priorit rozvoje Ústeckého a Karlovarského kraje. Ministerstvo financí proto vyčlení zhruba 300 milionů korun na úhradu projektů, které nelze financovat ze stávajících dotačních programů, sdělil to ČTK vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht. "Premiér přislíbil, že vláda převezme globální plán revitalizace.

Globální plán schválila loni vláda. Je programem pro kriticky postižené regiony severozápadních Čech na dobu deseti let a obsahuje priority rozvoje v oblasti průmyslu, služeb a dopravní infrastruktury, dopravní dostupnosti pánevních oblastí, životního prostředí, lázeňství a cestovního ruchu, rozvoje zemědělství či lidských zdrojů.

Svaz průmyslu chce dále snížit limit pro investiční pobídky

Další snížení limitu investic, od kterého poskytuje stát investiční pobídky, chce v budoucnu prosadit do české legislativy Svaz průmyslu a dopravy. Prvním čtením ve sněmovně již prošla úprava směrem dolů z nynějších 350 milionů na 200 milionů korun, svaz by však chtěl limit dostat na stomilionovou úroveň. "Pobídky by tak měly být dostupné i pro české investory," řekl ČTK šéf svazu Stanislav Kázecký.

Málokterá česká firma si totiž podle něj může nyní dovolit věnovat do rozvoje výrobních kapacit necelé čtvrt miliardy korun, aby mohla čerpat například daňové úlevy z investičních pobídek. Kázecký naopak ocenil připravované prodloužení těchto výhod z pěti na deset let. Firmy, které již v tuzemsku investovaly, tak nebudou znevýhodněny, vysvětlil. Dodal, že čím nižší bude limit pro pobídky, tím snáze na ně domácí podniky dosáhnou.

Karosa chce letos na Slovensku prodat 110 až 120 autobusů

Český výrobce autobusů Karosa chce letos na Slovenku prodat 110 až 120 vozů a udržet si tak nejméně 50procentní podíl na zdejším trhu. Karosa předpokládá, že z tohoto počtu bude zhruba 60 procent meziměstských autobusů, asi 22 procent linkových a 18 procent vozidel pro městský provoz. Novinářům to ve středu na autosalonu v západoslovenské Nitře řekli představitelé společnosti.

"Již několik se držíme na Slovensku s podílem kolem 50 procent a letos bychom rozhodně pod 50 procent klesnout nechtěli," řekl ČTK obchodní ředitel Karosy Petr Rusek. Celkový prodej Karosy by se podle Ruska měl v příštím roce "výrazně zvednout". Společnost totiž předpokládá vstup na nové trhy - zejména do Polska. Autobusy z Vysokého Mýta se podle zástupců firmy dobře prosazují na trzích Evropské unie. Například ve Francii Karosa prodala až 68 procent ze všech školních autobusů, rozvíjí se také export do Itálie, Německa, zemí Beneluxu a první Karosy je možné vidět například ve Švýcarsku.

Tradiční český výrobce autobusů Karosa je součástí holdingu Irisbus, jehož jediným vlastníkem je od prosince loňského roku společnost Iveco. Karosa se součástí holdingu stala v roce 1993 díky privatizaci firmou Renault. Irisbus je druhým největším producentem autobusů v Evropě, jeho tržní podíl přesahuje 25 procent a ročně vyrobí zhruba 10.000 autobusů. Karosa letos do zahraničí vyvezla přibližně 71 procent své produkce.

Karlovy Vary nevzdávají prodej Národního domu, snižují cenu

Karlovarská radnice ani po třech neúspěšných pokusech nevzdává snahu prodat bývalý hotel Národní dům, zdevastovanou secesní památku v centru města. Radní ve snaze najít pro rozsáhlou budovu konečně kupce zjednodušili některé formality výběrového řízení a snížili i minimální nabídkovou cenu, řekl ve středu náměstek karlovarského primátora Jan Duda (US-DEU). Za Národní dům chce radnice nyní získat nejméně dvacet milionů korun, což je o deset milionů méně, než v předchozím výběrovém řízení. Uzávěrka nové soutěže je 15. listopadu.

Náklady na rekonstrukci sedmipodlažního objektu s velkým společenským sálem se odhadují na 350 až 450 milionů korun. Budoucí majitel podle rozhodnutí zastupitelstva získá objekt i s přilehlými pozemky až poté, co jej opraví. Do kolaudace bude mít hotel v nájmu.

Soud se zabývá kauzou Němce zastřeleného za komunismu na hranici

Brněnský krajský soud se ve středu začal zabývat 35 let starým případem smrti Richarda Schlenze z bývalé Německé demokratické republiky, kterého zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se to koncem srpna 1967, když chtěl cizinec se třemi přáteli ilegálně překročit hranici do Rakouska. Vybrali si k tomu místo pod slovenským hradem Děvín, kde se stéká Dunaj s Moravou. Tu chtěli přeplavat, ale zastihla je vojenská hlídka.

Žaloba tvrdí, že Schlenze zastřelil dnes šestapadesátiletý dělník Josef Mlčoušek z Vyškova. Tehdy jako vojín vystřelil s velitelem Jozefem Hudákem po skupině východních Němců 48 kulek. "Tvrdíme, že Schlenz byl zastřelen až na rakouském území, kde se pak našlo deset střel. To je zásadní porušení zákona a navíc zadržet běžence neznamenalo je zlikvidovat," řekl ČTK státní zástupce Zdeněk Adámek. Mlčouškovi hrozí až 15 let vězení.

Majiteli mirovických slepic hrozí rok vězení za týrání zvířat

Jeden rok vězení nebo peněžitý trest hrozí sedmatřicetiletému podnikateli Juraji Beňákovi. Jeho nedostatečnou péčí zemřelo několik tisíc slepic, které předtím přivezl do Mirovic na Písecku, aby se je pokusil prodat. Policie ve středu muže obvinila z trestného činu týrání zvířat, řekla mluvčí písecké policie Hany Tomáškové.

Beňák 29. července nakoupil ve Slaném asi 20.000 slepic. Polovinu potom převezl nákladními automobily do Mirovic, aby je prodal tamní drůbežářské firmě. Ta však zvířata odmítla a Beňák je uskladnil na dvoře jednoho z mirovických domů. Nedokázal jim však zajistit vhodné prostředí a dostatek potravy a vody a následkem toho stovky zvířat uhynuly. Podle mluvčí bylo 19. srpna z místa odvezeno více než 2,3 tuny mrtvých slepic a zvířata hynula i poté, co veterináři nařídili Beňákovi zajistit dostatek krmiva a napájení.

Soud kvůli pokácenému lesu v rezervaci byl opět odročen

Kvůli nelegálnímu pokácení lesa přímo uprostřed Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les (CHKO) stanul ve středu opět před soudem v Chebu domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann, známý mimo jiné svými spory o karlovarskou Becherovku. Hlavní líčení bylo již několikrát odročeno a ani nyní pro nedostatek času soud rozsudek nevynesl. V projednávání případu bude pokračovat 1. prosince.

Hoffmann podle obžaloby nechal na podzim 1996 plošně vykácet 25 hektarů svého lesa v přísně chráněné oblasti Kladská - Trojhran ve Slavkovském lese. Z prodeje dřeva získal Hoffmann údajně 11 milionů korun. Podnikatel se dosud hájil tím, že k nezákonnému kácení ho donutila pražská firma PPC, které dlužil peníze. Škody na fauně, flóře a chráněných léčivých prameništích v rezervaci se budou podle znalců zacelovat nejméně 250 let, některé změny ekosystému v chráněném území jsou již dokonce nevratné.

Celníci odhalili nelegální obchodníky se zbraněmi a municí

Celníci odhalili pětičlennou skupinu, která organizovala nelegální vývoz zbraní a munice z České republiky. "Zbraně a munice byly při vývozech deklarovány například jako dlažba či hračky," řekl ve středu mluvčí celníků Jiří Barták. Zásahová jednotka policie skupinu pozatýkala v pátek o obce Komořany na Mostecku. Završila tak roční práci celníků, kteří pětici Čechů sledovali, uvedl Barták.

Česko předalo USA další žádost o pomoc s galeristou Novotným

Nejvyšší státní zastupitelství již předalo Spojeným státům druhou ze žádostí o právní pomoc v souvislosti s Čechoameričanem Georgem Novotným. Galerista je zároveň se senátorem a bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným stíhán kvůli daňovým únikům za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Americké úřady mají Novotnému doručit obsílku, v níž je vyrozumíván o ukončení vyšetřování, řekl ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka.

Novotný je v dalším případu, vyšetřovaném odděleně, podezřelý z vydírání Železného, nedovoleného ozbrojování a zpronevěry obrazů. Uzavření této kauzy vázne také na tom, zda USA doručí galeristovi obsílku s předvoláním k říjnovému seznámení se spisem. "Zatím jsme od americké strany nedostali žádnou zprávu o vyřízení naší květnové žádosti o právní pomoc," podotkl Omelka. Také součástí druhé obsílky pro Novotného je oznámení o tom, že se může v říjnu dostavit na policii, aby se seznámil s vyšetřovacím spisem, v němž figuruje jako spoluobviněný Železného. Podle dřívějších informací se ale galerista nechystá do Česka vrátit a USA své občany ke stíhání do ciziny nevydávají.

Stádo býků na Rychnovsku v úterý smrtelně zranilo svého chovatele

Stádo býků v úterý odpoledne napadlo na oplocené pastvině v Olešnici v Orlických horách šestapadesátiletého majitele, který zraněním na místě podlehl. Další muž skončil se zraněními v nemocnici. ČTK to řekla Marie Kotková z východočeské policejní správy. "Sedmačtyřicetiletý muž, který se snažil napadenému majiteli pomoci, skončil s poraněním hrudníku v nemocnici v Opočně," řekla Kotková. Podle lékařů z opočenské nemocnice je poraněný muž ve stabilizovaném stavu. Tragická událost otřásla obcí s více než pěti stovkami obyvatel. "Je to veliké neštěstí, podobný případ u nás v obci ani v okolí nepamatujeme," řekla starostka Olešnice v Orlických horách Eva Skalická. Dodala, že muž, který po útoku býků zemřel patřil ke zkušeným chovatelům. "Na pastvinách choval šest býků na maso, jak přesně k neštěstí došlo, nevím. Nebyla jsem u toho," řekla.

Geniální Cimrman se konečně dostal na internet

Ve středu začala nová éra cimrmanologie - na světové informační dálnici byl spuštěn Cimrmanův zpravodaj. Webové stránky ve stylu zažloutlých a tiskově nedokonalých novin začátku 20. století obsahují aktuální informace o divadelním souboru Járy Cimrmana, stejně jako "aktuality" z let 1900 až 1908. S obsahem stránek seznámili novináře webmasteři ze společnosti Globedesign a herci Cimrmanova divadla Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.

"První, kdo načrtl osnovu zázračné sítě s názvem Internet, byl samozřejmě Jára Cimrman. Bylo to tenkrát, když získal levně cirkusový stan, který proměnil v proslulé informační šapitó," vysvětlil vztah populárního českého génia k moderním technologiím Smoljak. V šapitó bylo zaměstnáno 12 emeritních profesorů, kteří telefonicky zodpovídali dotazy ze svých oborů. Telefonistka vše spojovala. "Proto ani my jsme nemohli zůstat pozadu a začali jsme pracovat na našem webu www.cimrman.at," řekl známý cimrmanolog. Netradiční koncovka byla zvolena na počest Annemary Tilbachové, dominy, se kterou Cimrman úzce spolupracoval na distribuci původního tištěného zpravodaje - vebu.

"Zpravodaj byl původně umisťován na veřejné budovy, neboli veby, jak jim Cimrman zkráceně říkal," uvedl Smoljak. Problém byl v tom, že časem ubylo vývěsních ploch na veřejných budovách a Cimrmanovi zůstaly k vylepování zpravodaje jen veřejné domy. Zde se seznámil s dominou Tilbachovou, dodal Smoljak.

Nový internetový zpravodaj představuje členy divadelního souboru Járy Cimrmana, popisy jednotlivých her, fotografie a speciálně vybrané audio a video ukázky. "Ke spuštění audia ani videa nepotřebuje uživatel žádný speciální program, máme na ně Cimrmanův patentovaný přehrávač," uvedl webmaster Jakub Ditrich. Kategorie věnovaná fenoménu Járy Cimrmana obsahuje jeho přibližný životopis a rejstřík Cimrmanových pojmů. Lahůdkou je i zábavná sekce, která je přístupná pouze po správném doplnění pojmu do některé ze zlidovělých replik. Pro znalce je připraveno hudební pexeso a netradiční osmisměrka.

Firma R.Jelínek začala pálit slivovici, vyrobí jí o 50 pct více

Akciová společnost Rudolf Jelínek Vizovice začala pálit první slivovici z letošní úrody švestek, která byla v celé Evropě velmi dobrá. Firma, jež má dominantní postavení na tuzemském trhu ovocných destilátů, proto zvýší produkci tohoto svého nejpopulárnějšího výrobku nejméně o 50 procent. ČTK to řekl ekonomický ředitel společnosti František Vlček.

Zvýšení výroby slivovice souvisí i se zlepšením prodeje v České republice. Přestože tuzemský trh s destiláty letos v meziročním srovnání klesl zhruba o deset procent, tržby společnosti na domácím trhu jsou za prvních devět měsíců o 20 procent vyšší než loni. Kvůli změnám zákona o spotřební dani, které mají od příštího roku zvýšit ceny cigaret, pohonných hmot a tvrdého alkoholu, navíc podle odborníků poptávka po lihovinách do konce roku ještě výrazně vzroste.

Zájem lidí o pivní turistické stezky podle malých pivovarů roste

Mezi lidmi roste zájem o pivní turistické stezky, které připravují domácí výrobci piva s cílem zaujmout spotřebitele a rozšiřovat okruh svých zákazníků. "V některých případech je zájem veřejnosti i nad možnosti pivovaru," řekl ve středu novinářům viceprezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Karel Witz. S budováním stezek se podle něj začalo zhruba v roce 1995 a v současnosti se pivní turistice věnuje z malých pivovarů asi deset výrobců.

Podle ředitele Pivovaru Náchod Josefa Hlavatého jsou pivní stezky jedním ze způsobů, jak vejít ve známost i s regionálními značkami. Jde hlavně o to, aby se malé pivovary zviditelnily a mohly konkurovat částkám, které na propagaci dávají nadnárodní pivovarské společnosti, dodal. "Pivní stezky nebudou pro pivovary záchranným pásem, ale představují jeden z projektů podporujících povědomí o značce piva," soudí prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek. Pivní turistika od pivovaru vyžaduje, aby měl mimo jiné zmapováno své okolí, nabízel prohlídku provozu, ochutnávku a měl třeba vlastní restauraci, zdůraznil Witz. "Základem je ale dobré pivo," podotkl.

V České republice působí přibližně 27 malých pivovarů. V prvním pololetí jim meziročně klesl výstav piva zhruba o šest procent na 968 tisíc hektolitrů. Celková domácí produkce piva za šest měsíců roku naopak meziročně mírně stoupla na 8,98 milionu hektolitrů.

Ze zchátralé historické sýpky by se mělo stát společenské centrum

Zchátralá historická sýpka z 18. století v centru Lednice na Břeclavsku by se v budoucnu měla změnit na společenské centrum. Oprava deset let neužívaného objektu si vyžádá asi 15 milionů korun. Rekonstrukcí by měl vzniknout velký společenský sál s 350 místy, který by se mohl využívat ke koncertům nebo k pořádání různých odborných seminářů a konferencí.

"Do oprav zapojíme podnikatele, bez kterých to v žádném případě nepůjde," řekl ČTK člen zastupitelstva v Lednici Jaroslav Martinek. Sýpka začala v uplynulých letech chátrat. Její statika byla nakonec tak špatná a opravy natolik nákladné, že budova zůstala od roku 1993 opuštěná. "Od státu jsme ji získali teprve letos. Naštěstí se záhy našli pracovníci občanského sdružení Vize Lednicko-valtický areál a podnikatelé, kteří přišli s návrhem oprav," doplnil Martínek.

"Lednice se chlubí velkým zámeckým areálem a měla by se stát centrem jihomoravského lázeňství. Společenské centrum tedy budeme potřebovat," uvedl zastupitel. Upřesnil, že v nejbližších týdnech bude vedení obce hledat způsob, jak na opravách spolupracovat s investory. Těm chce nabídnout například dlouhodobé pronájmy.

Volavka, nad níž lidé lámali hůl, se vrátila do volné přírody

Volavka, kterou před několika měsíci našli zraněnou strážníci v Lázních Bohdaneč na Pardubicku, se ve středu vrátila do volné přírody. Ptáka, který měl poraněné nohy a perspektivu, že již nebude chodit, vypiplali lidé ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Boru u Skutče na Chrudimsku. Do přírody volavku vypustili spolu s dalšími uzdravenými ptáky.

"Tady u Štěnce je pro ně příznivé prostředí. Na rybníce žijí další volavky, v okolí nejsou dráty elektrického vedení a je tu klid," řekl ČTK Josef Cach ze záchranné stanice. Další vypouštění uzdravených ptáků chystají ochranáři na sobotu, kdy se jej zúčastní děti z dětského domova v Poličce na Svitavsku.

Záchranná stanice v Boru funguje čtvrtým rokem. Za tu dobu vrátila do přírody na 500 zvířat. Převažují mezi nimi ptáci, nejčastěji ti, kteří se zraní o dráty elektrického vedení. Často se zde starají i o slabá mláďata, která by bez pomoci lidí nepřežila. "Měli jsme tu i několik čápů, ale ty jsme už vypustili, neboť odlétají na jih. Jeden z nich například spadl do komína. Když jsme jej dostali, byl černý od sazí," dodal Cach.

Děčínská radnice připravuje Slavnost svěcení varhan

Slavnost svěcení varhan v kostele Povýšení svatého Kříže v Děčíně připravuje na sobotu místní radnice. Varhany, které pro děčínský kostel vyrobila v roce 1891 firma Gebruder Rieger Krnov, byly od loňského května v opravě. "Varhany budou vysvěceny při dopolední bohoslužbě," řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová. Slavnost svěcení bude pokračovat odpoledním a večerním koncertem.

Varhany zrestaurovala firma Organa z Kutné Hory za zhruba 1,4 milionu korun. Náklady zaplatilo město. Použilo i peníze od firem, které v Děčíně provozují hrací automaty. Podle restaurátorské firmy jsou varhany po opravě v takovém stavu, že se na ně nebude muset mimo běžné údržby sto let sáhnout, poznamenala Silvarová.

Pozvání na Slavnost svěcení přijali podle ní i členové rodu Thunů, spjatého s Děčínskem od roku 1628. Od roku 1989 udržují Thun-Hohensteinové s Děčínskem opět čilé kontakty. Například v březnu 1993 se jejich zásluhou vrátil na své místo do levého oltáře v kostele Povýšení svatého Kříže v Děčíně obraz Zvěstování Panně Marii od neznámého malíře z 18. století.

Želary jsou stále na druhém místě v žebříčku návštěvnosti

Filmová novinka Ondřeje Trojana a Petra Jarchovského Želary se drží na druhém místě aktuálního žebříčku návštěvnosti českých kin. Vidělo ji už 72.000 lidí, z toho 26.000 o uplynulém víkendu. Návštěvníci doposud na Želarech podle informací Unie filmových distributorů nechali v tržbách 7,5 milionu korun. První jsou podle návštěvnosti stále Piráti z Karibiku, americký dobrodružný film, který o víkendu zhlédlo více než 30.000 lidí a celkově už 142.000 návštěvníků. Třetí je nadále příběh Terminátora - Arnolda Schwarzeneggera - ve třetím pokračování akční podívané s podtitulem Vzpoura strojů.

Stálicemi první dvacítky nejnavštěvovanějších snímků jsou domácí tituly Pupendo a Nuda v Brně, které se v žebříčku drží už řadu měsíců. Hřebejkovo Pupendo skončilo nyní třinácté a na svém kontě má více než 771.000 diváků. Filmový debut uznávaného divadelního režiséra Vladimíra Morávka, popisující na černobílém materiálu jednu noc v moravské metropoli, přilákal už do kin přes 116.000 filmových fanoušků a skončil jedenáctý. Víkendová návštěvnost obou filmů se pohybuje kolem dvou tisícovek lidí.

Kotrbovi chybělo ke spokojenosti pět minut a zdravý Petráš

Fotbalová Sparta za sebou má nevydařený vstup do Ligy mistrů. Proti milionářům z Chelsea držela dlouho remízu, která by pro ni byla úspěchem. Pět minut před koncem však inkasovala a právě tolik času chybělo kouči Jiřímu Kotrbovi ke spokojenosti. Vedle ztracených bodů ho navíc trápí zranění Martina Petráše, kterému zlomená zánártní kůstka vystavila nejméně měsíční neschopenku.

Na Kotrbovi ještě ve středu bylo zřejmé velké vypětí, které pro něho znamenala premiéra v Lize mistrů. Dlouho do noci se mu v hlavě přehrávala chvilka ze závěru zápasu, která zhatila předchozí snažení. Ale když měl najít konkrétního viníka situace, při níž Chelsea skórovala, k jednoduchému vysvětlení nedošel. "Byla to totiž souhra několika okolností. Centr ze strany vůbec neměl přijít, měli jsme dokázat zachytit hlavičkové prodloužení a ustrážit střelce," vyjmenoval hlavní důvody, které vedly ke gólu. Pro připomenutí: soupeř centroval z Poborského strany, při hlavičce si počínal nedůrazně Kováč a střelec Gallas vyběhl z Labantova stínu.

Gól podle Kotrby navíc přišel ve chvíli, kdy měla být obrana dostatečně zformována. "Gólu předcházela standardní situace a tam je pokrytí hráčů zcela jasné," láteřil Kotrba při tradičním hodnocení. Klíč k úspěchu soupeře však přinesly už poločasové změny. "Když jsem viděl, kdo se rozcvičuje, tak jsem musel zareagovat. Původně jsem chtěl na trávník poslat Zelenku, jenže Duff se měl pohybovat na Poborského straně a já věděl, že v té chvíli by se Karel musel výrazně stáhnout a věnovat defenzivě. Hrou ve středu, měl získat více prostoru pro rozehrávku," vylíčil přestávkové manévry se střídáním, které si na sparťanské straně navíc vynutilo Petrášovo zranění. Ukázalo se, že Duff i druhý střídající Lampard byli skutečně přínosem pro družinu Claudia Ranieriho. Na nedostatek podobně kvalitních náhradníků si však Kotrba nechtěl stěžovat. "O tom nemá cenu mluvit. Patnáct miliard korun je pádným vysvětlením," hořce se usmál letenský kouč v narážce na sumu, kterou už stačil investovat Roman Abramovič při vstupu do anglického klubu.

Pochvaloval si i výkon Labanta, který podle všeho pomůže překonat krizi na levé straně sparťanské sestavy. "Poledica hrál v posledních zápasech opravdu špatně, Zbončák byl jen nouzovým řešením. A Vlado navíc dokázal odehrát dva těžké zápasy za národní tým, proto byl už dostatečně připraven naskočit do sestavy," vysvětlil, proč se odhodlal k riskantnímu zařazení slovenského fotbalisty. Podle Kotrby obránce vesměs obstál. "Jen nemám rád, když hráč má v závěru potíže s křečemi. Labant na sobě musí ještě v tréninku hodně zapracovat," pokáral svého svěřence, kterému v poslední době chybělo těžké zápasové vytížení. Zápasy v dresu rezervy asi nebyly tak vyčerpávající, aby byl Labant v pohodě. "A nebo v těch zápasech tomu tolik nedal," naznačil Kotrba, v čem mohou být původy křečí. Zatímco na levé straně obrany Spartě problémy ubyly, na druhé straně hřišti ji čekají. Petráš nebude hrát nejméně měsíc a Kotrba řeší dilema, kdo půjde na pravou stranu hřiště. Zda Kováč, který si ostatně na kraji obrany v úterý počínal lépe než v roli defenzivního záložníka, nebo Flachbart. A naznačil, že návrat na trávník možná oslaví i Zelenka. "Už je připraven podobně jako Labant, naší hře jeho schopnosti moc chyběly," přiznává kouč.

Nakonec se vrátil k výkonu Igora Gluščeviče, který je v kritické palbě mnohých odborníků. "Vůbec nesouhlasím, že to byl v úterý náš nejhorší hráč. Měl i slabé momenty, ale kdyby se po jeho vyhraných hlavičkách dokázali včas dotáhnout záložníci, efektivita ofenzivy by vypadala jinak," vysvětlil Kotrba, že ho černohorský kanonýr nezklamal, přestože se opět nedokázal trefit.

V pražských ulicích byl po utkání Sparty s Chelsea klid

Zhruba 1500 fanoušků Chelsea, kteří v úterý sledovali zápas fotbalové Ligy mistrů na Letné, oslavilo jednobrankové vítězství svého klubu nad pražskou Spartou pokojně. Policie nezaznamenala žádné výtržnosti a nikdo z anglických příznivců nebyl zadržen. Pro ČTK to uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Utkání doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření kvůli obavám z neblaze proslulých "rowdies". Na pomoc českým policistům v případném boji s výtržníky přijeli i angličtí specialisté. Podle Miklíkové navíc nevpustili celníci do země několik set anglických fanoušků, kteří figurují na seznamech nežádoucích osob.

Bilance neporažených celků ligy mluví pro domácí Brno a Teplice

Dvě bitvy dosud neporažených celků letošního ročníku přinese osmé kolo první fotbalové ligy. O čtyři body vedoucí Ostrava bude chtít na půdě druhého Brna udržet náskok a pokusit se po devíti a půl letech na jihu Moravy vyhrát. V samostatně české lize se to Baníku podařilo pouze jednou, v dubnu 1994. Od té doby v Brně sedmkrát prohrál a dvakrát remizoval.

Podobně je na tom Liberec ve vzájemných zápasech na teplických Stínadlech. Slovan zvítězil v Teplicích hned v prvním vzájemném duelu v české lize v listopadu 1996, od té doby si v severočeském derby odvezl domů pět porážek a jedinou remízu.

Domácí prostředí stoprocentně svědčí Spartě proti Synotu - všechny tři duely Letenští vyhráli. Synot dokázal Spartu zdolat jen jednou, v prvním zápase ve Starém Městě, jinak ostatních pět utkání prohrál. Neporazitelnost si před vlastními diváky drží Jablonec proti Plzni (pět výher a jedna remíza) a Opava proti Českým Budějovicím (tři vítězství a jedna remíza).

Počasí

Ve čtvrtek nás čeká slunečno a teplo - 22 až 26 stupňů. Na horách kolem 19. Ráno ojediněle mlhy. Vát bude slabý proměnlivý, postupně mírný jižní vítr do 20 km v hodině. Tlak slabě klesne.