Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

05-10-2003

Letošní cenu Havlovy nadace Vize 97 převzal exministr USA Reich

Letošním laureátem ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se stal Robert Reich, americký ekonom a někdejší ministr práce ve vládě Billa Clintona. Ocenění, diplom a berlu, která je spojována se svatým Vojtěchem, převzal dnes v pražském Obecním domě. Ocenění nadace českého exprezidentského páru je už tradičně udíleno v den Havlových narozenin. Letos je slaví po sedmašedesáté, poprvé po definitivním odchodu z Pražského hradu.

"Roberta Reicha si velmi vážím, protože to je jeden z těch světových ekonomů, který dokáže ekonomické jevy a procesy vidět v jejich širokých lidských a sociálních souvislostech, a je si tudíž vědom dvojznačnosti některých z nich. Jsem rád, že cenu přijal," řekl Havel.

Reich podle svých obdivovatelů proslul jako nejaktivnější ministr práce v amerických dějinách. Pod jeho vedením se ve Spojených státech podařilo zredukovat nezdravá a nebezpečná pracoviště a překupníky se sociálním a zdravotním pojištěním. Inicioval také kampaň za vymýcení dětské práce ve světě. Během svého působení v ministerském křesle podpořil první zvýšení minimální mzdy od roku 1989. Inicioval také zákon o poskytování pracovního volna k péči o rodinu ze zdravotních důvodů.

Odpolednímu slavnostnímu předání ceny předcházela diskuse s letošním laureátem na téma "Vzdělání pro 21. století - výzva pro otevřené ekonomiky", kterou moderoval český ekonom a profesor Michiganské univerzity Jan Švejnar. Cenu uděluje nadace Vize 97 od roku 1999. Je určena myslitelům, kteří svým dílem pomohli významně rozšířit lidský obzor, ukázali na méně známé souvislosti jevů, rozšířili alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí. Jejím prvním laureátem se stal rakouský neurochirurg a myslitel žijící v USA Karl Pribram. O rok později cenu získal světoznámý italský spisovatel a literární kritik Umberto Eco a po něm český filozof a biolog Zdeněk Neubauer. Loni ocenění obdržel americký informatik a myslitel německého původu Joseph Weizenbaum.

Různé názory na ústavu EU nejen na konferenci, ale i v Česku

Začátek mezivládní konference o ústavě EU ukázal roztříštěnost názorů jednajících států. České opoziční strany ale míní, že česká vláda nesmí přistoupit na uměle vytvářený časový tlak a nechat se dohnat k přijetí euroústavy nevýhodné pro Česko. Zároveň dávají najevo, že s vládním mandátem pro jednání v mnohém nesouhlasí.

Stínový ministr zahraničí ODS, poslanec Jan Zahradil v neděli uvedl, že dohoda za každou cenu není nezbytná. "Buď k dohodě dojde, nebo ne. Pokud ne, bude Evropská unie fungovat na dosavadním smluvním základě, ale není tu žádný kategorický imperativ, podle kterého bychom se museli dohodnout," míní.

Itálie chce mít ústavu do Vánoc. Premiér Silvio Berlusconi ale připustil, že jednání se může protáhnout do příštího roku.

Vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) v neděli v televizi Nova řekl, že podle první signálů je reálné doufat, že ústava bude do konce roku přijata. Poslanec KSČM Vojtěch Filip má ovšem opačný názor.

Zahradil podotkl, že existující návrh ústavy EU nesmí být pro 25 jednajících zemí nedotknutelný. Před jeho výraznými změnami varují velké země, jimž návrh v podstatě vyhovuje. Malé a střední země včetně Česka naopak chtějí zvýšit váhu menších v budoucí EU.

Opozice ale dává najevo, že český vyjednávací mandát na mezivládní konferenci neodpovídá jejím představám. "Názor vlády není v české společnosti vydiskutovaný, takže o prosazení vládního stanoviska příliš nestojím," řekl Filip.

Komunisté hodlají v úterý na schůzi sněmovny, která má na programu právě ústavu EU, prosazovat do vládního mandátu vlastní myšlenky. Odstranili by například z ústavy část o politikách EU a místo Charty základních práv občanů EU by ponechali jen odkaz na mezinárodní úmluvy o lidských právech. Ani ODS nesouhlasí s vládou. Navrhovat změny ale nehodlá na protest proti tomu, že kabinet mandát pro mezivládní konferenci s opozicí neprojednal.

Sobotka:Zákony proti šedé ekonomice možná přinesou až miliardy korun

Tři chystané zákony proti šedé ekonomice by mohly v horizontu tří let přinést státu řádově až miliardy korun. Vláda připravuje zákony v rámci druhé fáze reformy veřejných financí a měla by je poslancům předložit do konce roku. "V úhrnu by tyto zákony měly zlepšit výběr daní, možná půjde v horizontu tří let o miliardy korun," uvedl v neděli český ministr financí Bohuslav Sobotka.

První ze zákonů by měl zavádět kolkování lihovin. "Je to metoda, která je v řade zemí používána, aby se omezil únik v oblasti spotřební daně z lihu," vysvětlil Sobotka.

Další zákon se bude týkat přiznání k registrovanému majetku. Opatření by mělo podle ministra směřovat k prevenci v praní špinavých peněz a praní peněz, které byly získány v důsledku daňových úniků.

Třetí zákon by měl zavést registrační pokladny u těch subjektů, které přijímají většinu plateb v hotovosti, dodal Sobotka. V televizi Prima dnes ministr uvedl, že opatření nezpůsobí nárůst počtu pracovníků na finančních úřadech.

Druhou etapu reformy s napětím očekávají odborové organizace. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch již dříve řekl, že odbory požadují plošné zavedení registračních pokladen, kolkování alkoholu, vznik finanční policie a majetková přiznání. Je podle něj chybou, že tato část nebyla již součástí stávající reformy.

Ekonomové jsou vůči připravované legislativě proti šedé ekonomice zatím spíše skeptičtí. Například kolkování lihovin podle nich způsobí růst černého trhu s alkoholem a dražší lihoviny pro spotřebitele. Do státní pokladny podle nich v důsledku těchto opatření připlynou spíše jen desítky milionů Kč.

Jedenáct reformních zákonů k první fázi reformy veřejných financí schválila Poslanecká sněmovna minulý týden. Vláda počítá s tím, že díky těmto změnám příští rok připutuje do státní pokladny celkem 25 miliard korun.

V dalších fázích reformy vláda plánuje i stabilizaci systému zdravotní péče bez zvýšení spoluúčasti pacienta. Chce pokračovat také v prohlubování daňových zákonů. Do konce funkčního období kabinetu, tedy do roku 2006, chce vláda předložit návrhy základní legislativy k reformě penzijního systému.

V Krkonoších od rána chumelí, na Sněžce je deset centimetrů sněhu

Zhruba deset centimetrů sněhu napadlo v neděli na nejvyšší české hoře Sněžce v Krkonoších. "Od dopoledne stále chumelí. Je to první letošní větší příděl sněhu," řekl pracovník obsluhy lanovky na vrcholu Sněžky. Vzhledem k předpovědi chladného počasí by sníh na Sněžce mohl vydržet i v dalších dnech. Teplota se dnes na Sněžce pohybovala kolem dvou až tří stupňů nad nulou a byla mlha. Na níže položených hřebenech Krkonoš dnes padal déšť se sněhem, který při teplotě kolem šesti stupňů Celsia ihned tál. V údolích celý den pršelo.

První sníh v Krkonoších napadl již 2. září, ale brzy roztál. Sněžení v září či na počátku října není v Krkonoších nijak výjimečné. Například loni sněžilo v polovině září, kdy v okolí Luční boudy na hřebenech Krkonoš ležely několik hodin zhruba tři centimetry sněhu. V roce 2001 sněžilo poprvé o druhém zářijovém víkendu.

Dálniční obchvat Plzně zasadí ránu majitelům čerpacích stanic

Výraznou ránu zasadí majitelům čerpacích stanic v Plzni a nejbližším okolí budovaný dálniční obchvat města, který od 15. prosince odvede na okraj Plzně 5000 kamionů, jež denně projíždějí městem. "Podle odhadů expertů mají tržby benzinových pump poklesnout až o 60 procent," řekl koordinátor výstavby obchvatu Petr Otásek, podle něhož budou dostavbou obchvatu nejvíce biti pumpaři a majitelé restaurací.

"Chtěli jsme postavit obrovskou pumpu v centru města pod Prazdrojem. Územní rozhodnutí už máme, ale kvůli obchvatu asi od záměru ustoupíme," uvedl zdroj, který pro významnou světovou petrolejářskou firmu pomáhal připravovat celý projekt obrovské čerpací stanice s administrativním centrem.

Jediné dvě nové čerpací stanice, které vzniknou na trase 20kilometrového obchvatu, získala podle pondělního vydání časopisu Euro a.s. Benzina. "Ano, na velkém dálničním odpočívadle ve Šlovicích bude mít tato firma pumpy na obou stranách dálnice," potvrdil Otásek. Podle něj už žádná čerpací stanice podél obchvatu nevzniká. Otázkou je, zda se k její výstavbě neuchýlí Ahold, který má příští rok v dubnu otevřít v Černicích největší plzeňský hypermarket Centrum Olympia. "V tomto případě by se nejednalo o klasickou dálniční pumpu podél komunikace, ale firma by musela vybudovat sjezd," dodal Otásek.

Pražská Benzina už má na dálniční trase z Plzně do Rozvadova z 12 čerpacích stanic tři. Firma hodlá zahájit provoz obou velkých čerpacích stanic ve Šlovicích koncem listopadu.

Invex očekává všechny mobilní operátory a 150.000 návštěvníků

Všichni tři domácí mobilní operátoři, tedy Eurotel, T-Mobile i Český Mobil se zúčastní od 6. do 10. října mezinárodního veletrhu Invex v Brně. Počet vystavovatelů sice klesl o 14 procent na 650 firem, přijedou však z osmnácti zemí. Pořadatelé očekávají stejně jako loni 150.000 návštěvníků, řekl tiskový pracovník veletrhu Petr Ondrášek.

Telekomunikační firmy tvoří letos 13 procent z celkového počtu vystavovatelů, více než pětina je ale z oboru multimédií a software. Ani letos nebude chybět antivirová konference spolu s poradnou. Na Invex znovu zavítá světový odborník na bezpečnost dat Eugene Kaspersky s přednáškou o moderních IT hrozbách. Vůbec poprvé se na akci bude hovořit o možnostech bioinformatiky.

I přes pokles celkového počtu vystavovatelů se na veletrhu objeví stovka nových firem s 200 produktovými novinkami. Pondělí patří na Invexu Fóru o elektronických komunikacích za účasti ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka. V úterý následuje mimo jiné tradiční tisková konference o účasti resortu vnitra.

Veřejnost se na Výstavišti může zúčastnit řady soutěží, mimo jiné v otevřeném turnaji ve hře Counter Strike. Zájemci se také mohou přihlásit na mistrovství v nejrychlejším posílání SMS zpráv, nebo si přečíst horkou novinku, nový čtrnáctideník Svět počítačů. Zejména od středy do pátku vypraví České dráhy do Brna z celé České republiky zvláštní vlaky a posílí řadu spojů.

Novinkou letošního Invexu je rozdělení na tři části, což má umožnit lepší zaměření expozic na cílové skupiny. Část s názvem Invex Classic vychází z klasických základů Invexu, Invex Business je určena pro vystavovatele, kteří chtějí vést jednání výhradně s pozvanými partnery, a Invex Home je zaměřená na prezentaci koncovým uživatelům.

Sjezdu evangelické mládeže se zúčastnilo 700 chlapců a děvčat

Více než 700 účastníků 13. sjezdu (nejen) evangelické mládeže přivítali ve Vsetíně o víkendu věřící z Českobratrské církve evangelické. Pozvali jsme také naše přátele, a proto slůvko nejen v programu, řekl Filip Keller, evangelický farář, jenž má v Česku na starosti mladé evangelíky.

Celorepublikový vsetínský sjezd Homo Christianus - Člověk věřící položil podle něho na úvod otázku: Jak se křesťan vymezuje vůči okolí? Jaký názor má na politiku, co to znamená být křesťanem. Přednášky a diskusi doplnily praktické dílny.

Z Německa přijel farář, který doma pracuje s postiženými lidmi. "Zájemci si u něj vyzkoušeli, jaké to je jezdit na vozíčku a vozit vozíčkáře," uvedl Keller. Mladí si ověřili, jak obtížná je chůze s páskou na očích a jak těžké je například čistit zuby jinému člověku. Při třídenním setkání byl zájem i o výtvarnou dílnu vedenou profesionální kreslířkou. Mladí autoři využili nabídky Poetické čajovny k prezentaci tvorby.

Evangelíci připravili řadu doprovodných pořadů, například koncert Zuzany Navarové a skupiny Koa. Z tradičních akcí zůstalo promítání filmů, koncert duchovní hudby a sportovní klání.

Divadlo Ypsilon vystupuje v Moskvě

Představení Prodaná nevěsta uvede v neděli a v pondělí v moskevském divadle Ermitáž pražské Studio Ypsilon. České centrum zařadilo jeho vystoupení do své roční přehlídky české kultury nazvané Česká kulturní sezona v Rusku, která se koná pod záštitou ministerstev kultury obou zemí.

Ypsilonka se představí v Moskvě vůbec poprvé. Podle ředitele divadla Jana Schmida je kolektiv hostováním na moskevské scéně velmi potěšen a nevyloučil ani další plány spojené s Ruskem. "Než jsme sem jeli, ani mě nenapadlo, že bychom sem mohli někdy znovu. Za pár dní jsem ale poznal tolik nových, zajímavých lidí, že mne opravdu ta spolupráce napadá," uvedl.

"Jsme moc rádi, že jsme tady. Člověk si zcela změní názory na to, jak to tady vypadá. Kvůli tomu, jaký obraz dávají média, nemá ani představu, že tady žijí normální lidé a že svým způsobem je to tady normální, podobné jako u nás," uvedl.

Studio Ypsilon se podle ředitele a zároveň režiséra představení Prodaná nevěsta rozhodlo v Moskvě ukázat právě tuto hru, neboť "se muselo přivézt divadlo, které je typicky české". "Nemá smysl sem vozit Čechova, nebo nějaké ruské divadlo, když víme, že to tady hrají jistě lépe. Museli bychom to nějak osobitě česky vyložit a jinak hrát, aby to bylo zajímavé. Je rozhodně lepší ukázat něco domácího a národního," uvedl.

Sdělil, že žádnou speciální úpravu pro Rusko studio Ypsilon nepřipravilo. "Když s tím jezdíme po světě, tak to necháváme tak, jak to je. Je to trochu retro představení. První nastudování Smetanovy opery bylo víceméně také zpěvohrou. Myslíme si, že tento naivistický způsob je zajímavý," uvedl. Sdělil, že ačkoli Prodaná nevěsta byla svého času přeložena do ruštiny, Ypsilonka se ani nesnažila nastudovat ji v ruštině. Text bude synchronně tlumočen do sluchátek.

Schmid vyjádřil politování, že mezi ruským a českým divadlem je v poslední době slabá výměna. "Myslím, že je hrozně špatně, že spolu nekomunikujeme. Prožili jsme podobné věci, podobné utrpení a podobné zacházení se svobodou. Na Západě se o tom nikomu ani nesnilo, jak člověk riskuje, jak musel volit nejrovnější čistou cestu, aby se nějak mohl realizovat. Dnes všichni jako blázni míříme na Západ, kde jsou peníze a kde je to pro nás atraktivní. Podobný trend je ale i tady v Rusku. Je ovšem nesmírná škoda, že se navzájem nevidíme a neslyšíme. Náš proces směrem k životnímu i existenciálnímu normálu je úplně společný. Kdybychom se víc stýkali, přijdeme i na společné jmenovatele toho, v čem bychom si rozuměli," uvedl.

Sport:

Ve zcela odlišném složení budou dohrávat fotbaloví reprezentanti v sobotu 11. října kvalifikaci ME v Rakousku. Ze čtrnáctky, která nastoupila v minulém utkání s Nizozemskem, nebude mít trenér Karel Brückner k dispozici šest hráčů: potrestaní jsou Ujfaluši a Poborský, zranění postupně vyřadila Baroše, Rosického, Šmicera a dohromady se nedal ani Grygera. Jediným příjemným zjištěním pro kouče je skutečnost, že se na pondělím srazu bude hlásit útočník Koller.

Petja Nedělčevová se stala nejúspěšnější hráčkou mezinárodního mistrovství České republiky v badmintonu. Bulharka dnes suverénně vyhrála dvouhru a společně s krajankou Nely Botevovou kralovaly i čtyřhře. Titul z dvouhry mužů si z Hradce Králové odvezl Dán Michael Christensen.

Počasí:

Noc z neděle na pondělí má být zatažená s občasným deštěm nebo přeháňkami, na hřebenech hor to mohou být srážky sněhové. Od západu pak bude oblačnosti ubývat. Teploty klesnou na 7 až 3 stupně Celsia. V pondělí má být oblačno, místy s přeháňkami, na hřebenech hor sněhovými. Na Moravě a ve Slezsku bude ještě zpočátku zataženo s občasným deštěm.Teploty vystoupí na 8 až 12, na horách bude jen kolem 4 stupňů Celsia.

05-10-2003