Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

18-10-2003

Jordánský princ varoval před směšováním islámu s extremisty

Proti tomu, aby se teroristické organizace směšovaly s islámem vůbec, se na dnešní pražské konferenci NATO a Blízký východ vyslovil jordánský princ Hasan bin Talál. Podle něj by na Blízkém východě našla uplatnění multilaterální organizace, například Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Ujistil o tom, že muslimové se dívají na teroristy jako na vrahy. Je chybou směšovat celé učení islámu s jeho krajnostmi a s extremisty, kteří si islám přivlastnili, řekl. Nepřímo také kritizoval Izrael, když připomněl návrhy arabských zemí, které zůstaly bez odezvy - na vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě a na definici terorismu v této oblasti, která by se měla vztahovat i na akce státu. I když Izrael nikdy nepřiznal, že má jaderné zbraně, odborníci se shodují v tom, že jimi disponuje kvůli odstrašení případného útoku. Uzi Arad, izraelský analytik a poradce bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, se domnívá, že Severoatlantická aliance by se měla podílet na řešení problémů Blízkého východu tím, že Evropa bude sdílet toto břemeno s USA. Neměla by přitom Spojené státy podrážet vytvářením vlastních vojenských kapacit, obě strany by měly postupovat společně, řekl. Podle něj by Izrael byl při takových misích přirozeným partnerem NATO na Blízkém východě, protože má podobné problémy a stejné spojence a nepřátele. Francouzská analytička Thérese Delpechová označila za povzbudivý fakt, že se po válce v Iráku rozšířila transatlantická spolupráce, pokud jde o boj s terorismem a s šířením zbraní hromadného ničení. Vyslovila se pro urovnání ostatních sporů mezi USA a řadou evropských zemí kolem války v Iráku. Transatlantické spory jsou luxusem, který si ani jedna strana nemůže dovolit a nemůže si je dovolit ani nikdo na Blízkém východě, zdůraznila Delpechová, která působí ve francouzské Komisi pro atomovou energii. Podle ní je taková spolupráce nutná především v oblasti šíření zbraní hromadného ničení na Blízkém východě. Kdyby se nic nedělalo, může v tomto regionu do deseti let nastat vývoj, který nebude možné zastavit, řekla s tím, že použití těchto zbraní na Blízkém východě by bylo katastrofou i pro USA a Evropu.

Havel: Nynější pražská fóra by měla být známkou zájmu o svět

Mezinárodní konference a fóra konající se tento týden v Praze by měly být známkou zájmu české společnosti o dění ve světě. Účastníkům konference o NATO a Blízkém východě to dnes řekl bývalý prezident Václav Havel. Usoudil také, že není na škodu připomenout Čechům, že se nemohou uzavírat do sebe. Kromě konference o NATO a Blízkém východě, kterou pořádá organizace Program atlantických bezpečnostních studií a která pokračuje ještě v neděli, se v Praze do pátku konalo již posedmé Forum 2000. Inicioval je Havel a zúčastnila se ho i někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. V neděli pak začne mezinárodní konference skupin na podporu Tibetu za účasti tibetského dalajlamy. Exprezident prohlásil, že "by byl rád, aby tyto akce byly známkou toho, že Čechům není jedno, co se děje na této planetě". Myslím, že to je také velmi důležité připomenutí našim spoluobčanům, kterým vůbec neuškodí, když jim budeme znovu a znovu opakovat, že se nelze do české kotliny uzavřít a myslet si, že je jedno, co se děje mimo ni, řekl Havel. "Naše osudy jsou nedělitelné," dodal. Na konferenci měl vystoupit také polský novinář Adam Michnik, který se však omluvil a zaslal jejím účastníkům dopis, v němž zdůraznil, že intervence v Iráku bude úspěchem, jen když pomůže vybudovat Iráčanům demokracii. Havel v této souvislosti reagoval slovy, že svoboda, demokracie a právní instituce se nedají zavést ze dne na den. Země, kde je demokracie mnoho desetiletí či 200 let, by měly mít porozumění pro státy, kde je teprve deset nebo 13 let, a ty by zase měly chápat ty, kdo se až nyní zbavují hroutícího se systému, domnívá se Havel. Podle něj rovněž "vstupujeme do multipolárního světa", který vyžaduje "vzájemný respekt jednotlivých kultur a civilizačních okruhů" a hledání toho, "co nás spojuje a ne rozděluje".

Albrightová vzpomíná na brněnský vajíčkový útok s úsměvem

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nezanevřela na Brno po návštěvě v březnu 2000, kdy na ni dva anarchisté házeli vajíčka. Na událost, při níž ji jedno vejce potřísnilo, zavzpomínala dnes s novináři s úsměvem. "Mně to nevadilo, já mám vajíčka ráda," uvedla. Albrightová považuje za úsměvné především to, že jako americká ministryně nebyla napadena při návštěvách rizikových států, ale ve své původní vlasti. "Smála jsem se tomu, že po celém světě se mi žádná věc nestala. Moji známí si pak ze mě dělali trošku blázna," řekla. Úsměvnou událost před třemi lety považovali představitelé Brna za ostudu. Policie proto nechce, aby se něco podobného opakovalo. Na návštěvu Albrightové se připravovali i kriminalisté. V centru Brna se v poledne pohybovalo více policejních hlídek než obvykle. V knihkupectví, v němž Albrightová podepisovala svoji knihu Madeleine, bylo vidět více členů ochranky než prodavačů. Útok na Albrightovou, která má české kořeny, se odehrál před třemi lety poté, co v aule právnické fakulty Masyrykovy univerzity převzala Velkou zlatou medaili za přínos světové diplomacii. Albrightová chtěla neformálně promluvit se studenty, ale dva mladíci začali házet vejce a vykřikovat vulgární nadávky. Dvojice byla zatčena na místě. Mladíci se přihlásili k organizaci anarchistů Solidarita. Útok odůvodnili svým bojem proti americkému imperialismu. Oba dostali u soudu podmínku. "Žádný velký problém. Ostatně, někteří lidé si vajíčky myjí i vlasy," komentovala Albrightová incident krátce po útoku. Tehdejší prezident Václav Havel útok odsoudil slovy: "Kdo není schopen přemýšlet o vážných problémech dnešní civilizace včetně globalizace, tomu nezbývá než vzít vajíčko a po někom ho házet."

Na autogramiádu Albrightové čekaly v Brně stovky lidí

Stovky lidí čekaly dnes v centru Brna i několik hodin na autogramiádu bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, která začala ve 12:50 v knihkupectví Barvič a Novotný. Zájemci o podpis autorky knihy Madeleine vytvořili více než padesátimetrovou frontu. Čekali v trojstupu. "Takový zájem o autogramiádu jsme ještě nikdy neměli. Lidé se už týden ptají, kdy paní Albrightová přijede. Mnozí by si s ní rádi povykládali," řekla pracovnice knihkupectví Radka Praxová. První, kdo získal podpis Albrightové, byla Marie Pavlíčková. Do fronty na autogram si před knihkupectví přišla stoupnout po 09:00. "Pro mě je (Albrightová) krásná a chytrá žena. Dokázala to tím, že byla lepším ministrem zahraničí než mnozí muži," řekla ČTK příznivkyně americké diplomatky. Souhlasí s názory, podle nichž by Albrightová byla výbornou českou prezidentkou.

Dalajlama je opět v Praze

Do Prahy dnes přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajlama. Tibetský duchovní vůdce přicestoval na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla. V neděli se zúčastní konference nevládních organizací, které podporují tibetský lid v nenásilném boji za svobodu. Proti jeho návštěvě a konferenci protestovalo čínské velvyslanectví. Konference skupin na podporu Tibetu, která se bude konat od neděle do úterý v Top Hotelu Praha, se zúčastní zástupci 250 organizací z celého světa a jejím hostem bude i Havel. Dalajlama přednese na konferenci jeden z úvodních projevů. Přes poledne bude mít soukromý program a od 15:00 do 17:00 zavítá na setkání zástupců světových církví, jedné z doprovodných akcí konference Forum 2000. Přijet má například londýnská rabínka Julia Neubergerová, islámský myslitel Mustafa Cerič z Bosny a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Dalajlama se v České republice zdrží do pondělí. Nejvyšší duchovní i světský vůdce Tibetu přijel do Česka popáté. Jeho návštěvy vyvolávaly protichůdné reakce. Vedle hlasů, které vyzývají Čínu k dodržování lidských práv na území Tibetu a Tchaj-wanu, se objevovaly i názory, že podobný postoj může poškodit česko-čínské obchodní vztahy. Peking nese kontakty českých představitelů se zástupci Tibetu a Tchaj-wanu nelibě.

Konference o Tibetu v ČR podle Rumla vztahům s Čínou neuškodí

Naděje na budoucí dialog mezi tibetskou samosprávou a Čínou svítá podle místopředsedy Senátu Jana Rumla. Někdejší český disident to vyvozuje z toho, co mu dnes řekl předseda exilové tibetské vlády Samdhong Rinpočhe. Setkání předcházelo pražské konferenci nevládních organizací podporujících Tibet, kterou zaštítil předseda Senátu Petr Pithart. Čínské velvyslanectví proti konferenci protestovalo, podle Rumla by však vztahům mezi Českem a Čínou uškodit neměla. Na konferenci na podporu Čínou okupovaného Tibetu, kterou pořádají od neděle do úterý německá Nadace Friedricha Naumanna a exilová tibetská vláda, bude zhruba 250 nevládních organizací jednat o strategiích na podporu Tibeťanů. Akce se zúčastní také tibetský duchovní vůdce dalajlama. Čínská strana tohoto muže označuje za "politického emigranta vyvíjejícího činnost směřující k rozštěpení vlasti a poškození národní jednoty". "Dalajlamova klika" chce podle pátečního čínského prohlášení konferencí podněcovat "osamostatnění Tibetu" a poškozovat vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Proti čínskému prohlášení ostře protestovalo české ministerstvo zahraničí. Podle Rumla není na konferenci nic, co by mohlo vztahy mezi Českem a Čínou poškozovat. "Jde o setkání nevládních organizací pod záštitou Senátu, takovéto akce nemohou být kritizovány, protože jsou součástí demokratického postupu," řekl Ruml ČTK. Čína protestuje proti setkání dalajlamy s vysokými představiteli České republiky i ostatních států tradičně. V minulých letech označili představitelé Číny účast dalajlamy na konferenci Forum 2000 za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Kritice Číny za přijetí tibetského duchovního vůdce se nevyhnuli například ani Bill Clinton či Frančois Mitterrand.

Další případ BSE v Česku?

Pokud se potvrdí podezření na nemoc BSE u jedné z krav z farmy Zemědělská výroba Kovář v Záblatí na Prachaticku, bude to mít negativní vliv na zemědělce v regionu. Zároveň to však bude pro konzumenty záruka, že systém kontrol funguje bezchybně, řekla dnes ČTK ředitelka Jihočeské agrární komory Hana Hricová. "Zemědělci jsou už takhle oslabeni loňskými povodněmi, letošním suchem a dlouhodobým propadem cen všech produktů," připomněla. Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského se podezření na BSE objevilo u osmileté krávy a zatím ho potvrdil opakovaný test metodou Western Blot. Definitivně bude možné nemoc potvrdit či vyvrátit v úterý nebo ve středu. Veterináři zatím dávají dohromady seznam podobně starých zvířat, které by, v případě potvrzení BSE, bylo nutné utratit. Podle Holejšovského to zatím vypadá, že půjde o 30 až 40 zvířat. Podle ředitele okresního inspektorátu veterinární správy v Prachaticích Miroslava Štěpánka má soukromý zemědělec Václav Kovář na svém statku kolem 370 kusů skotu, většinou na masný chov. Mezi zvířaty je také jeden chovný býk plemene Salers, které bylo do ČR dovezeno z Německa. Podle Štěpánka však podezření zřejmě s dovozy zvířat nemá nic společného. Kovář působí podle internetových zdrojů asi na 611 hektarech a specializuje se na chov masného skotu. Je členem Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio Šumava. Sám zemědělec se s novináři odmítá bavit. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna byl chov po zjištění BSE uzavřen, což znamená, že zvířata se z něj až do odvolání nesmí přesunovat. Kráva, u níž byl test pozitivní, se narodila v roce 1995 a je tak obdobné věkové kategorie jako předchozí případy nemoci šílených krav v tuzemsku. Všechna nakažená dobytčata byla narozena v letech 1995 až 1997. V ČR bylo dosud testováno na BSE 480.000 kusů zvířat. BSE se dosud objevilo u šesti z nich, respektive u pěti, pokud se poslední podezření neprokáže. Od prvního výskytu nemoci v ČR nařídila veterinární správa na BSE testovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku. Do té doby se prověřovaly jen určité rizikové skupiny. V roce 2001 platil náklady vyšetřování stát. Od loňska však přešla tato povinnost u poráženého skotu na zpracovatele.

LOK k protestům nevyzval; Součková pokračuje ve své reformě

Zatímco v pátek se okolo problémů zadlužených nemocnic strhla ostrá debata ve sněmovně, na adresu ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD) padala kritická slova a Lékařský odborový klub (LOK) hrozil plošnými protesty, dnešní den byl o poznání klidnější. Lékařské odbory své hrozby nesplnily a ministryně, podpořena premiérem Vladimírem Špidlou a svými stranickými kolegy, pokračuje v přípravách reformy zdravotnictví. Situace v některých zadlužených nemocnicích nicméně zůstává kritická. Nejvážnější je stále na Vysočině, kde lékaři nemocnic v Havlíčkově Brodě a Jihlavě nenastupují kvůli platům na pohotovostní služby a odmítají sloužit přesčasy. Vyhrocená situace se zatím podle lékařů výrazně nepromítla do zhoršení péče o pacienty. Představitelé LOK na dnešním zasedání v Čejkovicích na Hodonínsku nevyzvali lékaře k celoplošnému vypovězení pohotovostních služeb, jak o tom původně uvažovali. Varovali však, že k protestům se zřejmě postupně přidají některá další zařízení. Vyzvali k rezignaci hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala (KDU-ČSL) a požadují odvolání krajské radní zodpovědné za oblast zdravotnictví. Hejtmanova zástupce Miloše Vystrčila to překvapilo. "Měl jsem pocit, že jsme se shodli, že vina není na hejtmanovi nebo na radní, ale úplně jinde," řekl. Na čtvrtečním jednání podle něj obě strany dospěly k závěru, že vinu na krizi v nemocnicích má vláda. "Shodli jsme se, že primárně byl důvodem stát. Ale kraj má odpovědnost již devět měsíců a problémy neřešil," zdůvodnila výzvu k rezignaci Šárka Drinková za havlíčkobrodský odborový klub. Také předseda LOK Milan Kubek je přesvědčen o tom, že zodpovědnost nesou kraje, které zadlužené nemocnice od státu převzaly. "Když neprotestovaly při převzetí toho majetku, tak je nyní trošičku falešné, když odmítají splnit svoji povinnost zajistit občanům dostupnou zdravotní péči," řekl Českému rozhlasu. Ani v pražském Lidovém domě dnes nepadala žádná zásadní rozhodnutí. Předsednictvo ČSSD na svém jednání vyjádřilo svou naprostou podporu ministryni Součkové v její snaze reformovat zdravotnictví. Koncepci má Součková předložit v blízké době koaličním partnerům, první jednání je plánováno na úterý. "Budeme předstupovat s konkrétním řešením a bude i v souladu s reformou veřejných financí," uvedla ministryně. Premiér Špidla znovu potvrdil, že s plošným oddlužením nemocnic vláda nepočítá.

Topolánek byl vůči ČR loajální, ale americkým podnikatelům nelhal

Předseda ODS Miroslav Topolánek, který se setkal v New Yorku s americkými podnikateli, byl "loajální" k České republice, když ji líčil jako nejlepší možnost k investicím v regionu. Zároveň ale americkým podnikatelům nekreslil růžové zámky a dokonce je žertem upozornil, aby si s investicemi pospíšili, protože ODS zruší investiční pobídky. "Řekl jsem spíše žertem, ať investují velmi rychle, protože my ty investiční pobídky zrušíme. To spíše vzbudilo smích, protože žádný podnikatel nebere investiční pobídku jako hlavní důvod svého podnikání (v ČR)," řekl Topolánek v New Yorku, kde končí návštěvu Spojených států. Sociální demokracie nabídla investorům pobídky a podle statistik se za dobu její vlády příliv zahraničního kapitálu zvýšil tak, že ČR se řadí k jeho předním příjemcům v bývalých postkomunistických zemích střední a východní Evropy. ODS je odpůrcem tohoto systému, který považuje za zvýhodňování zahraničních investorů před českými podnikateli. "Musím říci, že jsem byl velmi loajální," řekl Topolánek na dotaz, jak propagoval jako opoziční politik ekonomické prostředí země, které vládou jeho političtí oponenti. Dodal však, že řada amerických podnikatelů v České republice byla a ví, jaká je tam situace. Podle Topolánka si stěžovali na nedostatečný boj s korupcí ze strany vlády a na byrokratické překážky podnikání. "Shodli jsme se v tom, že prostor velkého byznysu je obsazen a že největší prostor zůstává pro malé a střední podniky," řekl Topolánek.

Klatovští rybáři: Vánoční ceny budou jasné až koncem listopadu

Letošní ceny vánočních kaprů budou jasné až koncem listopadu, kdy skončí podzimní výlovy a budou uzavřeny dohody s obchodními řetězci. Klatovské rybářství, druhý největší producent ryb v zemi, ale tvrdí, že žádné dramatické zdražení se nechystá a na Vánoce jich bude dostatek. ČTK to řekl jeho ředitel Jaroslav Průcha. Firma je s podzimními výlovy teprve na začátku a zatím se ukazuje, že i přes extrémní sucho a nedostatek vody v rybnících i sádkách bude produkce stejná jako loni - 800 tun kaprů, 150 tun lososovitých ryb (pstruhů a sivenů) a 50 tun tolstolobiků, štik a sumců. Klatovští rybáři, kteří mají lovit až do 16. listopadu, prodávali při dnešním výlovu rybníka Hnačov kilogram kapra za 60 korun, což je cena shodná s loňskem. Rybáři nechtějí ceny ryb nijak výrazně zvyšovat. "Konečnou sumu si ale stejně tvoří prodejci," upozornil ředitel, který je zároveň předsedou Rybářského sdružení ČR. Průměrná spotřeba sladkovodních ryb v zemi dlouhodobě činí kilogram na osobu a rok, což je třikrát méně než v zemích EU. Klatovští rybáři počítají s tím, že jim podzimní výlovy vynesou 550 tun kaprů, z toho 300 tun jich půjde na vánoční stoly. Celkem letos uloví 1000 tun ryb, což odpovídá loňskému roku. Více než třetinu sami zpracují a 42 až 45 procent ryb vyvezou do Německa. Vzhledem k velkému zájmu o zpracovanou rybu připravil podnik projekt rozšíření provozovny, která už rok nabízí také různé druhy mořských ryb.

V Děčíně začala oprava gotického mostu poškozeného povodní

Město Děčín zahájilo opravu pozdně gotického kamenného mostu přes Ploučnici, který loni poškodila srpnová povodeň. Rekonstrukce, která má skončit příští rok v dubnu, bude stát pět milionů korun, řekla dnes mluvčí města Romana Silvarová. Most, který slouží pouze chodcům, byl postaven v roce 1567. Od středověku do 19. století byl významnou dopravní spojnicí Děčínska. V roce 1714 na něm bylo umístěno barokní sousoší zemských patronů: sv. Václava, sv. Víta a Jana Nepomuckého, které vytvořil Michal Josef Brokoff. Děčín získal na opravu památky dotaci 1,5 milionu korun od nadace Člověk v tísni a dva miliony korun z ústeckého krajského úřadu. Zbývajícího 1,5 milionu korun uhradí město ze svého rozpočtu. Loňská povodeň poškodila pilíř mostu, dvě kamenná pole zábradlí a parapet. Kromě toho je popraskaná mostovka a narušená statika. Kontrolních dnů při rekonstrukci se podle Silvarové budou účastnit i památkáři. Most opravuje českolipská firma Silnice a mosty, která vyhrála výběrové řízení.

Boskovice zdobí ode dneška busta výtvarníka a sochaře Kubína

Boskovice na Blanensku dnes uctily jednoho ze svých nejslavnějších rodáků, jímž je výtvarník a sochař Otakar Kubín (1883-1969). V centru města je ode dneška jeho busta, jeho dům zdobí pamětní deska a v boskovické galerii začala výstava Kubínových děl. "S nápadem postavit památník přišli občané. Slavnost jsme uspořádali v rámci dnešního 120. výročí narození umělce. Dlouho jsme ji připravovali," řekl mluvčí radnice Jaroslav Parma. O uctění výtvarníka usiloval Spolek přátel Boskovic, který o bustu a pamětní desku doslova svedl těžký boj. Sdružení totiž muselo na akci sehnat asi 230.000 korun. Nechalo si proto vytisknout 6000 pohlednic s Kubínovými díly. Zisk měl jít na památník, ale o pohlednice nebyl zájem. Málo bylo i sponzorů. Situace byla natolik vážná, že spolek uvažoval o tom, že se zadluží, aby potřebné peníze získal. Nakonec pomohla boskovická radnice a krajský úřad. Obě instituce přispěly částkou 100.000 korun. Postupně se pak objevili i dárci z řad občanů města. Kubín patřil k významným představitelům pařížské malířské školy. Značnou část života prožil ve městě Apt v Provence. Mnoho Kubínových děl vyjadřuje vnitřní pocity a je poznamenáno vlivem Vincenta van Gogha a Paula Gauguina. Kubín se také řadil k uznávaným krajinářům a inspirovala jej často Vysočina.

Lidé si budou moci 28. října opět prohlédnout sídla parlamentu

Den otevřených dveří opět chystají na státní svátek 28. října Poslanecká sněmovna a Senát. Prohlídka obou sídel českého parlamentu je již tradiční součástí státního svátku k výročí vzniku československého státu v roce 1918. Ve sněmovně si občané budou moci prohlédnout reprezentační prostory, hlavní jednací sál a místnosti určené pro schůze výborů a klubů. Budou moci nahlédnout i do kanceláří poslanců. Odborný výklad o historii budov a jejich současném využití by jako obvykle měli návštěvníkům poskytnout pracovníci Pražské informační služby. V Senátu budou lidé moci procházet historicky nejcennějšími prostorami Valdštejnského paláce, mezi něž patří Rytířský sál a síň, Ovidiova chodba a Valdštejnova pracovna. I jim se dostane odborného výkladu. Nebudou ochuzeni ani o prohlídku jednacího sálu, v němž senátoři rozhodují o zákonech.

Na pražském nebi létají draci

Desítky barevných draků a dráčků různých tvarů a velikostí se dnes dopoledne vznášely nad pražskou Letenskou plání. Velké i malé děti se buď samy nebo za pomoci rodičů snažily udržet draka nad zemí co nejdéle. Přesto občas některý drak ve vzduchu nevydržel a vrhnul se střemhlav na zem. Během dopoledne přišlo na druhý ročník Drakiády na Letnou přes 120 dětí. Prvních sto dostalo draka zdarma, řekl Petr Karvánek, ředitel stanice techniků Domu dětí a mládeže, která akci pořádala. "Z účasti jsme přímo uchváceni," uvedl. Loni na Drakiádu přišlo jen kolem 30 dětí. Rodiče byli podle Karvánka překvapeni, že dostali draka zadarmo. Stanice techniků je mohla koupit díky grantu pražského magistrátu, podotkl. I když se organizátoři báli bezvětří, počasí jim nakonec přálo, bylo větrno. Děti tak mohly vznášející se draky pozorovat z místa a nemusely běhat, aby je dostaly do vzduchu. I když nevál příliš silný vítr, občas se nějakému dítěti drak vytrhl a muselo honit šňůru, na níž drak držel. Někteří lidé si na akci přinesli draka svého, do vzduchu se tak vzneslo papírové letadlo, loď nebo beruška. Na dnešní Drakiádě byla i sedmiletá Katka. Se svým bratrem a maminkou pouští draky každý rok. Jezdí s ním na Letnou i na chalupu. Pouštění draka ji prý baví, líbí se jí, jak vysoko dokáže létat. Malé dráčky se snažili udržet i předškoláci. Většinou jim s tím ale pomáhali jejich tatínkové, kteří se tak vrátili do dětských let.

Počasí

Sobota byla slunečná s teplotami do 11 st. V noci bude jasno, teploty -4 až nula. V neděli bude polojasno až oblačno. Teploty 7 až 11 stupňů C.

18-10-2003