Zprávy Radia Praha

Lichtenštejnsko: Nechtěli jsme ohrozit EHP, je to dobrá smlouva

Lichtenštejnsko podepíše smlouvu o rozšíření Evropského hospodářského prostoru (EHP) o deset nových členů Evropské unie, protože nechce ohrozit Evropský hospodářský prostor. Uvedl to lichtenštejnský ministr zahraničí Ernst Walch, kterého citovala agentura AFP. Svou roli podle něj sehrály i solidarita a zprostředkovatelská aktivita Islandu a Norska. "Nechceme EHP ohrozit, protože je to dobrá smlouva," řekl Walch s tím, že Lichtenštejnsko bude nadále trvat na tom, aby Česká republika a Slovensko "bezvýhradně uznaly suverenitu" knížectví. Knížectví se postavilo proti rozšíření EHP, protože Česko a Slovensko nesouhlasily s prohlášením, podle něhož respektují Lichtenštejnsko jako "dlouho existující a uznávaný stát, který byl v době první i druhé světové války neutrální". Lichtenštejnsko podpis odmítalo kvůli historickým majetkovým sporům s Českem a Slovenskem. Mezi Prahou, Bratislavou a Vaduzem jsou neshody kvůli zabavení majetku vládnoucího rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce v souvislosti s prezidentskými dekrety. Hodnotu majetku odhaduje Lichtenštejnsko na sto milionů eur, tedy zhruba 3,2 miliardy korun. Praha odmítá jakékoli debaty o vyrovnání. Lichtenštejnsko považuje vztahy k ČR, jež je počtem obyvatel třistakrát větší, již dávno za napjaté. Je to právě kvůli tomu, že Praha není ochotna jednat o majetkových nárocích knížecího rodu. Ministr zahraničí Cyril Svoboda v úterý zopakoval, že česká diplomacie je připravena navázat s knížectvím styky, ale bez jakýchkoli podmínek.

Vojna má skončit do konce roku 2004, do té doby se asi nezkrátí

Vojenská základní služba by měla být zrušena ke konci příštího roku, ale její délka se do té doby pravděpodobně nezmění. Senát dnes zamítl návrh svého člena Martina Mejstříka (za Cestu změny), aby byla dvanáctiměsíční vojna zkrácena na devět měsíců. V Poslanecké sněmovně je stále ještě ve hře návrh poslanců Petra Nečase a Jana Vidíma (oba ODS) zkrátit vojenskou základní službu na šest měsíců. Po zveřejnění záměru ministerstva obrany zrušit vojnu ke konci příštího roku ale nic nenasvědčuje tomu, že by se sněmovna návrhem Nečase a Vidíma dále zabývala. Ministr obrany Miroslav Kostelka dnes v Senátu potvrdil, že na záměru zrušit vojenskou základní službu ke konci příštího roku se nic nezměnilo. Počítá s tím i návrh reformy armády, kterou má příští středu projednat vláda. Kostelka zopakoval, že co nejrychlejší profesionalizace armády je lepší než zkrácení vojenské základní služby.

Mercedes získal v Plzni pozemky na továrnu za výhodnější cenu

Prodej 2,2 hektaru pozemku automobilce Mercedes Benz na výstavbu technologického centra v průmyslové zóně Borská pole schválili plzeňští zastupitelé. Za metr čtvereční firma zaplatí 250 korun, zatímco předchozí investoři museli zaplatit nejméně 500 korun. Vedení města cenu odůvodnilo tím, že Mercedes musí na své náklady srovnat se zemí budovy bývalého armádního letiště a zajistit vynětí ze zemědělského půdního fondu. Dceřiná společnost Mercedes Benz Engineering postaví na okraji plzeňské zóny technologické centrum se zkušební a vývojovou dílnou, v nichž bude vyvíjet prototypové díly a zakázkové typy osobních automobilů. "Zahájí činnost v červnu příštího roku. Zaměstná nejprve 60 a do konce roku 2007 až 200 lidí," řekl plzeňský primátor Jiří Šneberger. Podle něj se bude jednat o vysoce kvalifikované výzkumníky, inženýry a techniky. Němci v první fázi investují až 90 milionů korun. Druhá etapa, jejíž náklady zatím nevyčíslili, skončí v roce 2007. Firma od města požaduje rezervovat další dva hektary plochy pro plánovaný rozvoj. Pozemky se nacházejí ve Vědeckotechnickém parku Plzeň, v těsném sousedství 120hektarových Borských polí, která už jsou investory plně obsazená. Mercedes v Plzni bude zpočátku vyrábět části motorů a speciální výrobní přípravky. Postupně chce projektovat kusové prototypy aut na zakázku, dodal primátor. Pracoviště bude mít vysoký stupeň ochrany před konkurencí i veřejností. Už v polovině května začalo na Borských polích fungovat vývojové a výzkumné centrum výrobce televizorů Panasonic, do něhož vloží mateřský japonský koncern Matsushita do tří let 250 milionů korun a chce tam mít 160 lidí.

Peru má zájem o české zkušenosti při rozvoji lázeňství

Peru má velký zájem o využití českých zkušeností pro rozvoj lázeňství v této jihoamerické zemi. Řekl to peruánský prezident Alejandro Toledo při středečním jednání s premiérem Vladimírem Špidlou, který je na dvoudenní návštěvě Peru. Oba státníci se dohodli na vzájemné spolupráci při využití velkého množství minerálních pramenů, kterými Peru disponuje. Vladimír Špidla z rukou prezidenta Toleda převzal nejvyšší peruánské státní vyznamenání Řád Zlatého slunce v hodnosti velkokříže. Toto vyznamenání bylo českému premiérovi uděleno na návrh peruánského ministerstva zahraničí za zásluhy o rozvoj peruánsko-českých vztahů. Špidla je prvním tak vysokým českým představitelem, který Peru navštívil.

Brno čeká první kolo doplňování Senátu, Strakonicko finále

Voliči na Strakonicku v pátek a v sobotu definitivně rozhodnou, zda je bude v Senátu zastupovat Pavel Pavel z ODS nebo lidovec Josef Kalbáč. Jen jeden z nich po nadcházejícím druhém kole senátních voleb usedne v horní komoře do křesla, které v létě uvolnil nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podstatně širší výběr budou mít voliči v Brně, které o víkendu čeká teprve první kolo doplňovacích senátních voleb. Brňané v něm budou hledat nástupce Dagmar Lastovecké, která se stala také ústavní soudkyní. Její místo v Senátu by rádo obsadilo sedm kandidátů, z nichž jsou za favority považováni náměstek brněnského primátora Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL) a brněnská fotbalová legenda Karel Jarůšek (ODS). Při nízké účasti voličů není podle expertů bez šancí vysokoškolský pedagog Daniel Borecký, kandidát KSČM. Otazníky visí nad kandidaturou ministryně zdravotnictví Marie Součkové (ČSSD), která je sice známou osobností, ale v kvůli problémům v rezortu zdravotnictví není právě nejpopulárnější. Před pěti lety s kandidátkou ODS Lastoveckou soupeřil ve finálovém kole právě sociální demokrat. Předností pro kandidáta Liberální reformní strany Jiřího Löwa, kterého podporují další menší strany, může být jeho dlouholeté působení v komunální politice. Architekt Löw je krajským zastupitelem. O zvolení se uchází také někdejší disident a předseda politické strany Pravý blok Petr Cibulka. Vydavatel neoficiálních seznamů spolupracovníků předlistopadové Státní bezpečnosti (StB) se o senátorský mandát již dvakrát neúspěšně ucházel v Praze.

Na Strakonicku je za favorita považován strakonický místostarosta Pavel, který je znám i širší veřejnosti vyřešením záhady transportu obřích soch Moai na Velikonočním ostrově. V prvním volebním kole o minulém víkendu zvítězil nad bývalým přednostou okresního úřadu Kalbáčem s desetiprocentním náskokem. Tento rozdíl by ale ve finále při malé voličské účasti mohly smazat hlasy komunistických voličů, pro které je Kalbáč vzhledem sociálnímu přesvědčení přijatelnější. Letošní doplňovací senátní volby ve dvou obvodech příliš neovlivní rozložení sil v horní komoře parlamentu. Vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU zdaleka nemá v Senátu většinu 41 hlasů a musí hledat podporu hlavně u spřízněných nestraníků. Navíc ani senátoři z koaličních stran nejsou vždy při hlasování jednotní. Opoziční ODS má v horní komoře nejpočetnější klub, sdružuje 25 senátorů. Pokud by uspěli oba její kandidáti, mohl by její senátorský klub bez cizí pomoci navrhovat svolání mimořádné schůze horní komory.

Senát: Do důchodu se půjde později, předčasné penze budou kráceny

Věková hranice pro odchod do důchodu se bude zvyšovat tak, aby v roce 2013 muži a bezdětné ženy odcházeli do penze v 63 letech. Dříve budou moci přestat pracovat ženy s dětmi. Až na výjimky se bude muset smířit s trvale kráceným důchodem každý, kdo odejde do předčasné penze. Senát dnes schválil důchodovou novelu, která je součástí vládní reformy veřejných financí. Vládní koalice tak podle očekávání přehlasovala odpůrce novely z řad opoziční ODS, podle nichž předloha není systémovou změnou a zvýší nezaměstnanost. Odborářský předák Milan Štěch (ČSSD) se neúspěšně pokusil zrušit jak zvýšení věku pro odchod do penze, tak tvrdší podmínky pro předčasný odchod do důchodu, neboť podle něj v době nárůstu nezaměstnanosti nepřinese požadovaný efekt. "Je třeba spíše hledat řešení k nastartování vyššího hospodářského růstu," míní Štěch. Novela počítá s tím, že výhody nekrácené předčasné penze by měly být zachovány pro invalidní důchodce. Předpokládá rovněž, že lidem, kteří studovali před rokem 1996, se bude do doby penzijního pojištění dál započítávat i střední škola. Ženy s pěti a více dětmi půjdou do penze v 59 letech, ženy se třemi nebo čtyřmi dětmi v 60, ženy se dvěma potomky v 61 a žena s jedním dítětem ve 62 letech.

Železný povede nový klub Nezařazení, v němž jsou i komunisté

Bývalý generální ředitel televize Nova Vladimír Železný se třemi komunistickými senátory a nezávislým Jaroslavem Kubínem založili nový senátorský klub Nezařazení. Komunističtí senátoři se tak po devíti letech působení v horní komoře dočkali svého klubu. ODA a Cesta změny ve společném prohlášení mluví o puči a vyzývají Železného, aby složil senátorský mandát. Senátoři přiznali, že si založením nového klubu, k čemuž je třeba nejméně pěti členů, chtějí finančně přilepšit. "Absolutně mi nevadí být se senátory za komunistickou stranu v jednom klubu, který má tento účel," prohlásil Železný, jenž se stal i předsedou nového klubu. Jako liché předem odmítl spekulace, že by důvodem vzniku frakce bylo něco jiného než využití "technických, provozních a dalších benefitů, které přináší založení klubu". Nový klub bude tak jako ostatních pět senátorských frakcí dostávat na svou činnost ze senátního rozpočtu měsíční příspěvek 31.850 korun a navíc 4420 korun za každého člena. Klubu nezařazení tak bude náležet necelých 54.000 korun, které dostává stejně velký klub Nezávislí. "Zdůrazňujeme, že klub není složen z členů shodných názorů, a to i politických," ocitoval Železný ze zakládajícího prohlášení frakce. Nepředpokládá, že by klub zaujímal tak jako politické frakce společná stanoviska k projednávaným zákonům. Senátorský klub má také nárok na sekretářku a kancelář vybavenou faxem a kopírkou. Železný jako předseda klubu bude moci využívat služební auto. Protože nemá řidičský průkaz, budou podle něj vůz používat všichni členové klubu. Železný si také jako šéf klubu polepší platově. Jak ale připomněl, svou senátorskou mzdu dává ve prospěch obyvatel Znojemska, svého volebního obvodu. Nová frakce chce ponechat na úvaze Senátu, zda vezme její vznik v potaz při obsazování funkcí v orgánech horní komory. Například klub Nezávislí získal po loňských volbách křeslo předsedkyně komise pro krajany.

Kyanidovým vyděračům dal soud osm a sedm let vězení

Dva muže, kteří vyhrožovali otrávením jídel v nemocnicích a veřejných jídelnách, odsoudil dnes Městský soud v Praze k osmi a sedmi letům vězení. Petr Hirják a Patrik Jirsa na jaře hrozili, že otráví jídlo kyanidem, pokud od státu nedostanou 300 milionů korun. Oba by také měli nahradit škody, které způsobili ministerstvu zdravotnictví a nemocnicím. Hirják dostal přísnější trest proto, že vyděračskou akci vymyslel a opatřil kyanid. Jirsa, který se k činu na rozdíl od Hirjáka přiznal, pak plán samostatně uskutečnil. V rámci rozsudku soud oběma obžalovaným nařídil, aby pražským nemocnicím a ministerstvu zdravotnictví nahradili škodu, kterou jim svou trestnou činností způsobili. Společně by měli zaplatit ministerstvu zdravotnictví 325.000 korun, motolské fakultní nemocnici 32.000 korun a Všeobecné fakultní nemocnici 82.000 korun. Vyděračský plán začal Jirsa uskutečňovat 5. května, když z telefonního automatu v Lublaňské ulici v Praze 2 zavolal na linku tísňového volání 158 a požadoval 300 milionů. Chtěl mít peníze do deseti dnů na účtu u České národní banky. Žádal, aby mu policie dala do 100.000 výtisků deníku Metro platební karty. Jednu by si pak vybral a zavolal policejní mluvčí o PIN. Potom by postupně vybíral každý den 100.000 korun. Aby potvrdil, že myslí svůj plán s otrávením jídel vážně, zanechal v nemocniční kuchyni ampuli naplněnou kyanidem. O čtyři dny později telefonoval znovu a své hrozby opakoval, současně další ampuli s jedem položil do automatu na náměstí Míru. Naposledy se ozval 22. května, kdy na parkovišti městských strážníků v Americké ulici v Praze 2 nechal dopis, ve kterém své výhrůžky stupňoval. Jirsa se ve své závěrečné řeči omluvil všem, kterým způsobil svým počínáním problémy. "Mrzí mě, co jsem spáchal a omlouvám se všem lidem, kterým jsem způsobil komplikace," uvedl. Hirják naproti tomu ve své závěrečné řeči opakoval, že se ničeho nedopustil.

Skupina Pražský výběr obnoví po sedmileté přestávce činnost

Rocková skupina Pražský výběr obnoví v prosinci po sedmileté přestávce svou činnost. Turné začne 13. prosince v Hradci Králové a pokračuje v Brně a Plzni. Ukončí ho 19. prosince koncert v Praze. Skupina vystoupí bez hostů v čtyřčlenné základní sestavě; frontmana Michaela Kocába doprovodí kytarista Michael Pavlíček, baskytarista Vilém Čok a bubeník Klaudius Kryšpín. Na prosincové turné vyjede Pražský výběr s repertoárem složeným pouze ze svých největších hitů. "Vezmeme deset patnáct největších pecek, a ty prostě zahrajeme," řekl Michael Kocáb. "Je to nakopnutí starého Výběru, abychom se jako lidi zase dali dohromady," uvedl Michal Pavlíček. Hudebníci z Pražského výběru chtějí poté od příštího jara nejprve vyzkoušet na koncertech v menších klubech nové písničky, které by rádi vydali na podzim na nové desce. Zatímco na turné bude podle Kocába Pražský výběr znít syrově, jako na koncertech v 80. letech, na jaře by se do jeho hudby měly "vplížit nové písničky i avantgardní prvky". "Líbil by se mi punk-dancing," řekl Kocáb. "Nebudeme těžit ze staré slávy, bude to něco nového a zajímavého," dodal Michal Pavlíček. Pražský výběr patří k nejvýznamnějším českým rockovým skupinám. Kapela se několikrát na delší dobu odmlčela. V 80. letech byly příčinou úřední zákazy vystupování. Po koncertě k příležitosti odchodu sovětských vojsk z tehdejšího Československa v roce 1991 nazvaném Adieu C. A. členové kapely pracovali na vlastních projektech. Michael Kocáb se věnoval zejména politice a podnikání. Na další, zatím poslední turné po Česku se Pražský výběr vydal v roce 1996. Skupina dosud vydala pět alb.

Českým meteorologům začal sloužit výkonný superpočítač

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes uvedl do provozu nejvýkonnější počítač ve střední Evropě. Superpočítač japonské provenience NEC SX-6 nahradí pět let starého předchůdce. Meteorologové budou nyní moci na počítači modelovat a sledovat vývoj počasí pro oblasti s rozlišením devět kilometrů. Na stroji SX-4 skončili na rozlišovací schopnosti 12 kilometrů. Počítač lze použít k jakémukoli vědeckému výzkumu, čeští meteorologové na něm budou zpracovávat a vyvíjet předpovědní model Aladin. Data pro model Aladin sdílí podle Filipa Váni z oddělení numerických předpovědí počasí ČHMÚ sedmnáct zemí. "Nový počítač jsme potřebovali také proto, abychom mohli model vyvíjet, což je jednou z podmínek účasti v mezinárodním projektu," řekl. Předchozí počítač pracoval v ústavu pět let, přičemž v posledním roce už byl hodně zastaralý. Nový s operační pamětí 32 gigabytů stál zhruba 50 milionů korun a vydržet má šest let, přičemž za tři roky projde modernizací. Na jeho nákup vypsal ústav výběrové řízení. Počítač je přímo napojen na meteorologické centrum ve francouzském Toulouse, které posílá do Čech data o stavu počasí na celém světě. Čeští meteorologové potom tyto informace používají k modelaci předpovědí pro území České republiky. Stroj, který kvůli své spotřebě elektrické energie při instalaci několikrát vyhodil pojistky v celém ústavu, našel své místo v počítačovém centru ČHMÚ. Vzniklo v bývalé konírně zámečku v pražských Komořanech.

Počasí

Zatím ještě bez superpočítače předpovídají meteorologové, že v noci bude oblačno až skoro zataženo, občas déšť, nebo déšť se sněhem, od vyšších poloh srážky sněhové. Teploty klesnou na +3 až -1 stupeň. V pátek má být oblačno s občasným deštěm, od vyšších poloh srážky sněhové. Teploty 3 až 7 stupňů, na horách nula.