Zprávy středa, 24. září 1997

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Eva Petrzilkova. Na uvod jsou pripraveny zpravy.

A nyni podrobneji:

Vaclav Havel se sesel s izraelskym premierem

Prezident Vaclav Havel se sesel v utery v Jeruzaleme s izraelskym premierem Benjaminem Netanjahuem. Ten po skonceni schuzky prohlasil, ze by prezident Havel jako decentni a proziravy statnik mohl hrat jistou roli ve snahach o mir na Blizkem vychode. Podle nej budou vedouci roli ve zprostredkovatelskem usili v mirovych rozhovorech s Palestinci a Syrii hrat Spojene staty. Pomocnou roli by ale mohli hrat prave evropsti i dalsi statnici. Netanjahu dodal, ze prezidenta Havla vnima v tradici Tomase Masaryka, ktery byl v pocatcich sionismu jeho zprostredkovatelem a podporovatelem teto myslenky. Ocenil ho jako jednoho z nejvetsich bojovniku za svobodu v tomto stoleti.

Spolu s manzelkou Dagmar cesky prezident take navstivil jeruzalemske Stare mesto. Prohledli si chram Boziho hrobu, nejposvatnejsi misto krestanu v Jeruzaleme. Pote se prosli po Krizove ceste a zastavili se u Zdi narku, nejuctivanejsiho posvatneho mista zidovskeho nabozenstvi.

Podepsana cesko-izraelska dohoda

V Jeruzaleme byla podepsana ministrem prumyslu a obchodu Karlem Kuhnlem a izraelskym premierem Benjaminem Netanjahuem cesko-izraelska dohoda o ochrane a podpore investic. Slavnostnimu podpisu dohody byl pritomen take prezident Vaclav Havel. Jak uvedl zastupce ministerstva financi Vaclav Rambold, dohoda ma vytvorit stabilni ramec pro izraelske investory v Ceske Republice a ceske investory v Izraeli.

Cesky premier jednal s predsedou danske vlady

Dansko podporuje jednoznacne vstup Ceske republiky do Evropske unie a do NATO. Rozhovory o vstupu do EU muze vsak zkomplikovat danske referendum o schvaleni vysledku amsterdamskeho summitu unie. Po setkani s danskym premierem Poulem Nyrupem Rasmussenem to v utery v Kodani rekl cesky ministersky predseda Vaclav Klaus. Amsterdamska smlouva primo neobsahuje zavazek rozsireni unie o zeme stredni a vychodni Evropy, ale pripadne danske odmitnuti smlouvy v referendu by prineslo potize ve vnitrnim fungovani Evropske unie a tim zkomplikovalo situaci pro staty uchazejici se o clenstvi.

Na vyrocni konferenci Svazu danskeho prumyslu v Kodani premier Klaus rekl, ze Ceska republika se v dohledne budoucnosti nevrati k fixnimu kursu koruny, ktery od jeho zavedeni v roce 1990 vydrzel 75 mesicu. Zruseni pevneho kursu koruny vuci menovemu kosi marky a dolaru oznamil premier v kvetnu letosniho roku pote, co doslo k dalsimu propadu platebni bilance a ke spekulativnimu utoku na ceskou menu. Koruna pak oslabila o temer deset procent vuci stredove hodnote fluktuacniho pasma.

CR zahajila rozhovory o vstupu do NATO

Ceska republika zahajila v utery v Bruselu rozhovory o vstupu do Severoatlanticke aliance. Jejich cilem je pripravit vstupni protokol, ktery bude schvalen v prosinci ministry zahranici NATO. Prvni kolo je venovano politickym a pravnim zalezitostem, zejmena pripravenosti Ceske republiky vzit na sebe zavazky plynouci z Washingtonske smlouvy a dalsich smluvnich dokumentu NATO. Klicova je mezi nimi pripravenost clenskych zemi plnit povinnosti plynouci z kolektivni obrany. Ceskou delegaci v sidle aliance vede namestek ministra zahranici Karel Kovanda.

Ministr zahranicnich veci k zavedeni viz

Rozhodovani o zavedeni viz ma vzdy dve stranky. Kazde omezeni pro vstup cizincu k nam znamena omezeni pro nase obcany pri vstupu do jejich zemi. Rekl to v utery v New Yorku cesky ministr zahranicnich veci Josef Zieleniec, ktery se zde ucastni jednani 52. Valneho shromazdeni OSN. Reagoval tak na navrhy nekolika socialnedemokratickych politiku, kteri v zavedeni viz pro urcite vychodoevropske zeme spatruji lek na cast kriminality.

Danska delegace poslancu ukoncila navstevu CR

Rozhovory s predsedou Senatu Petrem Pithartem, ministrem zemedelstvi Josefem Luxem a s ceskymi poslanci ukoncily tridenni navstevu predsedy danskeho parlamentu Erlinga Olsena v Ceske republice. Pri jednanich s Petrem Pitthartem se predevsim shodl na nutnosti intenzivni komunikace s verejnosti o vsech aspektech clenstvi v Evropske unii a NATO. Na setkani s mistopredsedou vlady a ministrem zemedelstvi Josefem Luxem dominovala predevsim myslenka podpory usili Ceske republiky o zacleneni do evropskych struktur.

Odborari odsouhlasili demonstraci

O terminu a forme sveho protestu proti hospodarske a socialni politice vlady rozhodovali v utery ucastnici snemu Ceskomoravske komory odborovych svazu. Odborari generalni stavku zamitli a souhlasili s demonstraci. Za nejpravdepodobnejsi termin demonstrace oznacil predseda odboraru Richard Falbr 8. nebo 15.listopad a za misto konani prazskou Letenskou plan.

Ministr dopravy k majetkovemu propojeni autobusovych spolecnosti

Ministr dopravy Martin Riman pripustil, ze dochazi k majetkovemu propojeni autobusovych spolecnosti. Podle jeho nazoru nejde o primarne spatnou vec, pokud nedosahne stadia nutneho k zasahu antimonopolniho uradu. Ministr vsak soudi, ze mely vzniknout nove dopravni firmy. Pro vytvoreni konkurencniho prostredi by totiz bylo dobre, kdyby 10 az 20 procent trhu proti soucasnym dvema procentum meli prave tito novi dopravci.

Majetkove presuny v ceskem leteckem prumyslu

Dalsi majetkove presuny zaznamenal Cesky letecky prumysl. Aero Holding prodal vsech svych 44 procent akcii Letova spolecnosti Aero Vodochody. Ceskemu rozhlasu to potvrdil reditel Aera Vodochody Adam Stranak. Dodal, ze akcie jeho podnik koupil proto, aby pro svoji vyrobu letounu L 159 zabezpecil dodavky kridel a zadni casti trupu z produkce Letova. Letouny L 159 jsou urceny do vyzbroje ceske armady. Letov je ve vaznych financnich problemech a hrozi mu konkurs. Stranak uvedl, ze vedeni Aera Vodochody si je vedomo financnich problemu Letova. Pripomnel vsak, ze konkurs neznamena zanik spolecnosti. V soucasne dobe novi akcionari zjistuji konkretni situaci Letova a zpresnuji svuj dalsi postup. Prodavajici Aero Holding je majitelem 44 procent Aera Vodochody.

Institut pro vyzkum verejneho mineni k povodnim

Temer polovina ucastniku zarijoveho pruzkumu verejneho mineni pripustila, ze cervencove katastrofalni povodne zmenily jejich zivotni postoje. Vice nez tretina z nich uvedla, ze povodne zpusobily zmenu jejich zebricku hodnot. Respondenti uvedli, ze si nyni vice vazi zivota a uznavaji vyssi hodnoty nez majetek. Necela ctvrtina podle Institutu pro vyzkum verejneho mineni uvedla, ze by se ve spolecnosti mel obnovit vetsi respekt k prirode.

Pruzkumy agentury STEM k praci vlady

Verejnost vidi praci vlady stale skepticky, jeji odvolani by vsak podle pruzkumu agentury STEM nepodporila. Za schopnou resit dulezite problemy totiz poklada vladu podle zarijovych vysledku jen 43 a pul procenta obyvatel, tedy o jednu celou tri desetiny procenta mene nez v cervnu. Jeji odstoupeni by vsak pozadovala zhruba tretina obyvatel. V cervnu pritom souhlasila s odstoupenim cele vlady polovina obcanu.

Zemrel klavirista Rudolf Rokl

Klavirista Rudolf Rokl podlehl v utery tezke nemoci v motolske nemocnici v Praze. Byl znam jako interpret jazzove, popularni i vazne hudby i jako hudebni skladatel.

Klaus Maria Brandauer v Praze

Predni rakousky filmovy a divadelni herec a reziser Klaus Maria Brandauer bude dnesnim hostem Prazskeho divadelniho festivalu nemeckeho jazyka. Na scene Divadla na Vinohradech prednese tento clen videnskeho Burgtheatru, kde pusobi od roku 1971, s vlastnim vyberem basni, dopisu a pribehu, ktere bude cist poprve. Na prazskem festivalu hostoval Brandauer i loni. Letos zavital na Mezinarodni filmovy festival do Karlovych Varu, kde se podle vlastnich slov setkal "s radou bajecnych pratel".

Kratce ze sportu

Uterni 8. kolo hokejove extraligy prineslo nasledujici vysledky: Vsetin - Jihlava 6:2, Trinec - Litvinov 2:2, Opava - Zlin 3:3, Plzen - Slavia 2:1, Kladno - Vitkovice 8:4, Sparta - Karlovy Vary 5:3 a Pardubice - Ceske Budejovice 6:2. Tabulku vede Sparta pred Vitkovicemi se stejnym poctem 11 bodu. O bod mene maji na dalsich prickach Litvinov, Plzen a Vsetin. Posledni jsou nadale Karlovy Vary, ktere si na sve konto pripsaly zatim pouhe 2 body.

Ceskym tenistum na turnajich stesti nepralo. Vacek prohral v prvnim kole v Toulouse s Britem Henmanem 4:6, 6:1 a 3:6. Chladkova podlehla v Lipsku Nizozemce Oremansove 7:6, 6:7, 0:6 a Sukova Rakusance Paulusove 6:4, 4:6 a 2:6. V Surabaji porazila Nemeckova dalsi ceskou tenistku Gersi 6:3, 6:7 a 6:1.

Predpoved pocasi

V Ceske republice je dnes prevazne polojasno, misty prehanky. Nejvyssi denni teploty se pohybuji mezi 14 az 18 ti stupni Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.