Zprávy úterý, 13. května 1997

Vazeni posluchaci, u zprav Radia Praha vas vita Eva Petrzilkova.

A nyni podrobneji:

Vaclav Havel zahajuje navstevu USA

Prezident CR Vaclav Havel zahujuje sestidenni pracovni navstevu USA, na niz ho doprovazeji manzelka Dagmar, ministr obrany Miloslav Vyborny a guverner Ceske narodni banky Josef Tosovsky. Prezident rozdeli svuj cas mezi Washington, kde bude predevsim jednat o rozsireni NATO a vstupu CR do Severoatlanticke aliance, a New York, kde prevezme spolu s nemeckym prezidentem Romanem Herzogem prestizni Cenu evropskeho statnika. Dale zde bude jednat v OSN o reforme teto mezinarodni organizace a nedaleko New Yorku se zucastni diskuse na tema bezpecnosti v pristim stoleti. Prvnim bodem jeho programu je setkani s vedenim Senatu USA, ktery sehraje klicovou roli pri ratifikaci smlouvy o ocekavanem rozsireni NATO. V New Yorku se prezident setka v sidle stale mise CR pri OSN s krajanskou komunitou.

Ministr Zieleniec se v Parizi ucastni jarniho zasedani ZEU

Cesky ministr zahranici Josef Zieleniec se v Parizi ucastni jarniho zasedani Rady Zapadoevropske unie (ZEU). Ministry zahranicnich veci a obrany 28 evropskych statu ceka ve francouzske metropoli debata zejmena o tom, kam zaradit ZEU v kontextu pripravovane reformy Evropske unie a blizicich se zasadnich premen NATO. ZEU vznikla v roce 1955 jako evropska vojenskopoliticka organizace s cilem koordinovat vojenske politiky clenskych statu EU. Vedle zemi EU ma v soucasne dobe v ZEU dalsich deset evropskych statu, vcetne CR, statut pridruzeneho partnerstvi.

Reakce na mozny odchod z funkce ministra Dlouheho

Premier Vaclav Klaus nepovazuje nedelni prohlaseni ministra obchodu a prumyslu Vladimira Dlouheho (ODA) o jeho umyslu odejit do konce roku z vlady za razny politicky krok, ale za pouhou strednedobou uvahu. Podle svych slov o ni vi jiz nekolik tydnu. Naopak predseda ODA Michael Zantovsky je Dlouheho prohlasenim prekvapen a bere ho vazne. Otazku, kdo nastoupi na uvolnene misto, ovsem povazuje za predcasnou. Oba politici to uvedli v pondeli po skonceni pravidelne schuzky predsedu koalicnich stran v prazske Kramarove vile. Ministr obchodu a prumyslu Vladimir Dlouhy, donedavna nejpopularnejsi politik v zemi, oznamil svuj umysl odejit z vedeni ministerstva do konce letosniho roku v nedelnim poradu televize Nova 7 cili Sedm dni.

Rozhodnuti ministra prumyslu a obchodu Vladimira Dlouheho odejit koncem roku z vlady privital mistopredseda Ceske strany socialne demokraticke Ivo Svoboda. Vyjadril jen litost nad tim, ze Dlouheho rozhodnuti prichazi "opozdene". Stejne tak by socialni demokrate podle Svobody privitali kazde dalsi podobne rozhodnuti clenu kabinetu.

Podle mistopredsedy a poslance Komunisticke strany Cech a Moravy Miloslava Ransdorfa udela ministr Dlouhy nejlepe, bude-li se opet venovat ekonometrickemu vyzkumu, v nemz patri mezi evropskou spicku. Ransdorf, ktery spolu s Dlouhym pred listopadem 1989 pracoval v Prognostickem ustavu CSAV, to rekl v pondelnim rozhovoru pro CTK.

Poslanci Obcanske demokraticke aliance pozadaji mistopredsedu aliance a ministra prumyslu a obchodu Vladimira Dlouheho, aby jim osvetlil sve uvahy o pripadnem odchodu z vlady. Rekl to v pondeli poslanec Libor Kudlacek s tim, ze jej osobne Dlouheho slova prekvapila. Podle Kudlacka by spolecnosti celkove prospelo, kdyby politicka reprezentace prokazala vetsi schopnost sebereflexe, nez jakou predstavoval vladni souhrn ekonomickych opatreni.

Novym ministrem pro mistni rozvoj se stal Tomas Kvapil

Prezident republiky Vaclav Havel jmenoval novym ministrem pro mistni rozvoj Tomase Kvapila. Ten ve funkci nahradi odstoupivsiho stranickeho kolegu z KDU-CSL Jaromira Schneidra. Podle prezidentovych slov se novy ministr muze stat posilou vlady. Tomas Kvapil uvedl, ze ma v umyslu pokracovat v tom dobrem, ceho bylo v jeho resortu jiz dosazeno. Jako priklad zminil vytvoreni koncepce bytove politiky nebo cestovniho ruchu. Premier Vaclav Klaus, ktery se jmenovaciho aktu take zucastnil, vyjadril nadeji, ze se Tomas Kvapil stane platnym clenem vlady "v teto nelehke situaci" a bude nejen ridit svuj resort, ale ucastnit se i dalsich politickych diskusi ve vlade.

Probehla schuzka predsedu koalicnich stran

Hlavnim problemem ustaveni vyssich uzemnich celku neni jejich pocet, ale sverene kompetence a jejich zarazeni do spravni struktury zeme. Shodli se na tom predsedove koalicnich stran. Jak po skonceni jednani uvedl Vaclav Klaus, koalice si plne uvedomuje zavaznost tohoto problemu a v nasledujicich tydnech se jim hodla intenzivne zabyvat.

Filmova produkce v AB Barrandov zustane zachovana

Filmova produkce v Barrandovskych atelierech zustane zachovana. Po schuzce s ministrem kultury Jaromirem Talirem to prohlasil novy generalni reditel AB Barrandov Pavel Prerovsky. Ministr take vyslechl informaci predstavenstva o duvodech odvolani z funkce byvaleho reditele Vaclava Marhoula. Odmitl se k ni vyjadrit, pouze ji vzal na vedomi. Ministr i novy generalni reditel Barrandova se shodli dale na tom, ze po schuzce nebudou odpovidat na otazky novinaru. Pavel Prerovsky pouze sdelil, ze zamery noveho vedeni budou zverejneny ve stredu na tiskove konferenci.

Vysledky jednani tripartity

Odborum se v pondeli nepodarilo na jednani predsednictva Rady pro dialog socialnich partneru prosadit, aby se vlada znovu vratila k deregulaci najemneho a cenam energii. Zastupci vsech tri socialnich partneru se shodli na pokracovani diskuse o vladnim materialu "Korekce hospodarske politiky a dalsi transformacni opatreni". Debata o tomto materialu ma pokracovat v druhe polovine cervna. Predseda Ceskomoravske komory odborovych svazu Richard Falbr rekl, ze skokova deregulace bude velkou zatezi pro obcany a navic prichazi v dobe, kdy jsou odbory vyzyvany k mzdove zdrzenlivosti. Odbory vyuziji nabidky premiera Vaclava Klause, ktery jim v odpovedi na otevreny dopis, v nemz kritizovaly vladni opatreni, slibil, ze je ochoten zucastnit se setkani, kde bude mozne o teto problematice diskutovat, a pozadaji ho o schuzku.

Prezident republiky podepsal novelu celniho zakona

Novelu celniho zakona a zakon o potravinach a tabakovych vyrobcich podepsal v pondeli prezident Vaclav Havel. Novela celniho zakona ma prinest zejmena posileni kompetenci a novou organizacni strukturu celnich organu pro sirsi moznost zabranovat danovym a celnim unikum a chce take propojit cinnosti celnich a financnich slozek.

Ceska vojenska delegace v politicko-vojenskem vyboru NATO

Ceska vojenska delegace vedena namestkem ministra obrany Jirim Paynem v pondeli dokoncila v politicko-vojenskem vyboru NATO pripravu dokumentu o procesu planovani a hodnoceni obrany v partnerstvi. Ten se stane jednim z podkladu pro rozhodovani, zda bude Ceske republice nabidnuto clenstvi v NATO. Podle Jiriho Payna vyznelo hodnoceni vcelku pozitivne, i kdyz v procesu jednani byla ze strany NATO polozena rada neprijemnych otazek, zejmena ohledne systemu planovani, programovani a rozpoctovani. S politicko-vojenskym vyborem pak projednala ceska delegace take dokument o budouci ceske ucasti v Partnerstvi pro mir.

Vojenska spoluprace s Polskem

Nektere zbranove systemy bude mozna v budoucnosti vyvijet Ceska republika spolu s Polskem. Vyplynulo to z pondelniho setkani delegace komise narodni obrany polskeho Sejmu s namestkem ministra obrany Vladimirem Sumanem. Ten uvedl, ze spolecny vyvoj by se pritom tykal zejmena takovych projektu, ktere jsou prilis narocne pro jednu zemi.

Kanadsky inspekcni tym v CR

Dodrzovani Smlouvy o konvencnich ozbrojenych silach v Evrope priletel v pondeli do Ceske republiky kontrolovat kanadsky inspekcni tym. Obdobne inspekce se v Ceske republice uskutecnuji zhruba petkrat za rok. Ceska republika smi podle mezinarodni smlouvy vlastnit 957 tanku, 1367 obrnenych vozidel a 767 delostreleckych systemu. Zahranicni inspekce, ktere na uzemi republiky jiz pobyvaly, nezjistily dosud proti dodrzovani smlouvy zadne prohresky. Jedine vyhrady k plneni dohody meli zahranicni inspektori v Rusku.

CSSD ke kolaboraci Radu nemeckych rytiru s nacisty

Dukazy o kolaboraci Radu nemeckych rytiru s nacisty udajne maji socialni demokrate. Rekl to v pondeli poslanec za tuto stranu Pavel Dostal s tim, ze se jedna o expertizy historiku, dokazujici kolaboraci tohoto radu, ktery nyni pozaduje navraceni rady ceskych historickych pamatek. Jde pry o dopisy, ktere rad napsal Hitlerovi, Himmlerovi a Henleinovi a v nichz je ujistoval o sve loajalite a upozornoval na svou zasluznou germanizacni cinnost ceskeho prostoru.

Mira nezamestnanosti v CR za duben

O 0,1 procenta na 3,8 procenta klesla letos v dubnu proti letosnimu breznu mira registrovane nezamestnanosti v Ceske republice. Ve srovnani se stejnym obdobi lonskeho roku vsak mira nezamestnanosti vzrostla o jedno procento. Vyplyva to z udaju, ktere CTK poskytl tiskovy odbor ministerstva prace a socialnich veci.

Vaclav Havel znovu vystoupil na obranu cinskeho disidenta

Prezident CR Vaclav Havel opet vystoupil na obranu cinskeho disidenta a obhajce lidskych prav. V predvecer zverejneni Dopisu z vezeni Wej Ting-senga v Newyorske verejne knihovne Havel v dopise pripomnel, ze hajil Weje mnohokrat a navrhl ho na Nobelovu cenu za mir. V dopise, ktery zverejnilo Stredisko pro lidska prava pri pamatniku Roberta Kennedyho, Havel uvedl, ze chova hlubokou uctu k dedictvi asijske kultury, filozofie a mysleni jako zdroji inspirace pro dnesni svet. Wej byl nejprve za ucast v demokratickem hnuti odsouzen v roce 1978 k 15 letum vezeni. V roce 1993 byl propusten, ale po sesti mesicich na svobode byl po setkani se zastupcem ministerstva zahranici USA znovu zatcen a bez rozsudku veznen. V roce 1995 byl usvedcen z pokusu o "svrzeni vlady". Nyni si odpykava 14 let vezeni.

Konference Klubu UNESCO zacala v Kromerizi

Pravo na zivot je tema seste konference kromerizskeho Klubu UNESCO, ktera zacala v Muzeu Kromerizska. Konference pripomene Desetileti vychovy k lidskym pravum a jeji mottem je ochrana a hodnota zivota na sklonku dvacateho stoleti. Zastitu nad dvoudennim setkanim prevzali predseda Senatu Parlamentu CR Petr Pithart, Cesky helsinsky vybor a moravsky metropolita a olomoucky arcibiskup Jan Graubner.

Zahajen hudebni festival Prazske jaro

Nejvetsi hudebni svatek roku - dvaapadesaty rocnik mezinarodniho hudebniho festivalu Prazske jaro v pondeli slavnostne zahajil v prazskem Karolinu ministr kultury Jaromir Talir. Ten pripomnel dlouholetou hudebni tradici a zduraznil radost nad mistem konani festivalu - v nove zrekonstruovanem Obecnim dome. Vecer se uskutecnil za pritomnosti prezidenta republiky Vaclava Havla a jeho choti zahajovaci koncert, na kterem tradicne zaznela Ma Vlast Bedricha Smetany, tentokrat v podani Symfonickeho orchestru hlavniho mesta Prahy FOK pod vedenim Gaetana Delogu. Pri sesti desitkach koncertnich a divadelnich akci se vystrida patnact orchestru a stejny pocet komornich souboru, pres padesat solistu a dvacet dirigentu, sbory, dechove hudby a folklorni soubory. Tri festivalove tydny nabidnou vice nez padesati tisicum posluchacu celkem 150 hodin hudby.

Predpoved pocasi na utery:

Vetsinou oblacno, misty prehanky. Nejvyssi denni teploty 19 az 23 stupnu Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.