Zprávy úterý, 2. prosince 1997

Vazeni posluchaci, u vysilani Radia Praha vas vita Josef Kubeczka. Na uvod prinasim zpravy.

A nyni podrobneji:

Snemovna o rozpoctu

Schvalovani vladniho navrhu zakona o statnim rozpoctu na pristi rok by melo byt klicovym bodem schuze Poslanecke snemovny, ktera ma zacit dnes odpoledne. Predpoklada se, ze poslanci koalice s pomoci predsedy snemovniho rozpoctoveho vyboru Jozefa Wagnera (nezarazeny) prijeti rozpoctu prosadi. Tomuto kroku bude ale predchazet jeste boj o podobu jednotlivych rozpoctovych kapitol. Poslanci vsak jiz nebudou moci nic menit na celkovych rozpoctovych prijmech a vydajich, ktere na konci rijna schvalili ve shodne vysi 536,6 miliardy korun.

Zavery mimoradneho nocniho zasedani CSSD

Socialni demokrate by chteli predcasne volby nejpozdeji do 30.cervna. Poslanecky klub CSSD se na tom shodl pri mimoradnem zasedani v noci na dnesek. Podporil tak stranicky navrh ustavniho zakona o zkraceni funkcniho obdobi soucasne Poslanecke snemovny. Sef socialnich demokratu Milos Zeman navic na tiskove konferenci po skonceni zasedani oznamil, ze o moznem reseni soucasne politicke situace bude jednat 5.prosince s prezidentem Vaclavem Havlem. Hodla s nim hovorit i o soucasne politicke situaci, ktera je poznamenana vladni krizi a o charakteristice jednotlivych koalicnich a opozicnich stran.

Poslanecky klub socialnich demokratu dale zmocnil predsedu CSSD Milose Zemana k jednanim, ktera by vedla ke zmrazeni privatizace statnich podilu v obchodnich spolecnostech a statnich organizacich.

CSSD nepodpori vladu vznikne-li na zaklade soucasne koalice

Ceska strana socialne demokraticka neda duveru nove vlade, pokud bude vytvorena na zaklade soucasne koalice, ktera selhala a ktera fakticky jiz ani neexistuje, protoze dve koalicni strany, KDU-CSL a ODA, z vlady vystoupily. Rekl to dnes predseda CSSD a Poslanecke snemovny Milos Zeman Ceskemu rozhlasu s tim, ze bude-li prijat socialnedemokraticky ustavni navrh zakona o zkraceni funkcniho obdobi nynejsi Poslanecke snemovny, bude mit kazda vlada casove omezeny mandat. Pak "lze tolerovat kazdou vladu s casove omezenym mandatem, nema-li jiny ukol nez vest zemi k volbam a je-li slozena z odborniku", dodal Milos Zeman.

Jednal poslanecky klub ODS

Lehce nadpolovicni vetsina ucastniku pondelniho jednani poslaneckeho klubu Obcanske demokraticke strany se priklanela k nazoru, ze Vaclav Klaus by jiz nemel kandidovat na predsedu strany. Predseda poslaneckeho klubu Jiri Honajzr po jednani rekl, ze Vaclav Klaus je proti tomu, aby nyni jeho strana vstupovala do vlady, ale bude respektovat nazor vetsiny clenu ODS. Pri jednani poslaneckeho klubu vsak prevazovaly hlasy, ze ODS by o ucasti ve vlade mela jednat, uvedl Jiri Honajzr.

Jan Ruml k situaci

Byvaly ministr vnitra a poslanec za ODS Jan Ruml si mysli, ze by se ODS mela pokusit sestavit vladu spolu se svymi soucasnymi koalicnimi partnery. Stejne jako predseda KDU-CSL Josef Lux vsak nepovazuje za realne, ze by novy kabinet vznikl, pokud by v cele ODS zustal Vaclav Klaus.

Jan Ruml na pondelni tiskove konferenci take prohlasil, ze nebude na nadchazejicim kongresu ODS kandidovat na predsedu strany. Podpori vsak kandidata, ktery se postavi proti Vaclavu Klausovi, jenz se chce o predsednictvi znovu uchazet. Ruml uvedl, ze by sice podporil i mistopredsedu strany Ivana Pilipa, s nimz vyzvali Klause k odstoupeni z cela ODS, ale prave kvuli tomu by podle Rumla nebylo dobre, aby se o predsednictvi uchazel Pilip a ani Vaclav Klaus.

Josef Lux o pristi vlade

KDU-CSL si podle sveho predsedy Josefa Luxe v soucasne chvili, kdy se rozpadla koalicni vlada, nepreje predcasne volby. O jejich pripadnem vypsani podle nej rozhodne akceschopnost ODS, jez musi rici, zda vubec v nove vlade chce byt. Nejpozdeji by se tak melo stat za ctrnact dni na jejim kongresu, kde se bude volit nove vedeni strany. Lidovci vsak naznacili, ze nebudou cekat, pokud bude zrejme, ze ODS, rozdelena na dva tabory, se neni schopna dohodnout. "Kdyby to bylo zrejme a ODS to deklarovala, tak nema smysl cekat na kongres, pak je mozne konat drive, " rekl na pondelni tiskove konferenci Josef Lux.

Podle predsedy ODA Skalickeho Klaus jiz nemuze byt premierem

Predseda Obcanske demokraticke aliance a odstupujici vicepremier Jiri Skalicky se domniva, ze pripadna nominace Vaclava Klause na premiera by vedla k predcasnym volbam. Klaus vsak jiz po jednani sobotni Vykonne rady ODS po oznameni sve demise prohlasil, ze v pristi vlade byt nehodla. Skalicky si vsak dovede predstavit, ze Vaclav Klaus bude kongresem ODS potvrzen ve funkci predsedy nejsilnejsi vladni strany. Pro ODA by se tak stal legitimnim partnerem, s nimz by bylo nutno jednat, rekl zpravodaji CTK.

Klaus nehodla kandidovat na urad prezidenta

Odstupujici premier Vaclav Klaus rekl, ze nehodla kandidovat na prezidentsky urad misto Vaclava Havla. "Ja myslim, ze na prezidenta ted budeme mit jednoho kandidata a ted tato vec neni aktualni pro me, ted se vede boj, spor, reseni o veci jine, " rekl Klaus rozhlasove stanici Frekvence 1. Vyzvy ke Klausove kandidature se objevily na nedelni manifestaci jeho skalnich privrzencu na Vaclavskem namesti. Stalo se tak pote, co Havel neprimo kritizoval ODS jako odpovednou za nynejsi vyvoj ve spolecnosti. Prezidenta ma koncem ledna zvolit parlament.

Havlovo hodnoceni "proklausovskeho" mitinku je chybne

Predseda senatorskeho klubu ODS Milan Kondr vyjadril nazor, ze prezidentovo hodnoceni mitinku na podporu predsedy ODS Vaclava Klause bylo chybne. Kondr v teto souvislosti uvedl, ze zatim nevi, zda podpori kandidaturu Vaclava Havla na znovuzvoleni do funkce prezidenta. Prezident v nedeli prohlasil, ze je "zhnusen" lidovym shromazdenim, ktere v sobotu vecer pred ustredim ODS v Praze manifestovalo podporu Vaclavu Klausovi, a toto shromazdeni odsoudil.

Kardinal prohlasenim ke Klausovi neprestoupil kompetence

Sobotni prohlaseni katolickeho primase kardinala Miloslava Vlka, ktere svym neobvykle ostrym hodnocenim pusobeni Vaclava Klause v ceske politice vyvolalo protichudne reakce vcetne udivu, nepovazuje mluvci ceskych biskupu Daniel Herman za nadbytecne ani za prestoupeni kompetenci cirkve ve spolecnosti. "Cirkev neni pouze necim, s cim se setkavame v sakristii, ale chape se jako soucast spolecnosti a citi odpovednost rici sve aktualni slovo v dulezitych chvilich, " rekl Herman na dotaz CTK.

Podle kardinala Vlka ztracel Vaclav Klaus v zahranici kredit a jeho zpusob vlady brzdil dalsi politicky vyvoj zeme. Kardinal Vlk soucasne v sobotu kritizoval Klausuv pragmatismus a ekonomismus a uvedl, ze pozadavek na odstoupeni Klause z funkce premiera je logickym zaverem politickeho vyvoje posledni doby.

Policie proveruje informace o zahranicnim kontu ODS

Ceska policie zacala proverovat informace o existenci penezniho konta Obcanske demokraticke strany v cizine a z toho plynouci podezreni z poruseni trestniho zakona. CTK to potvrdila mluvci ceske policie Ivana Moosova. Podle ni vsak policejni setreni nikdo z ODS ani odjinud neinicioval a policie se pripadem zacala zabyvat sama po jeho zverejneni v mediich. Z neoficialnich informaci vyplyva, ze pripadem se zabyva Utvar pro odhalovani korupce a zavazne hospodarske trestne cinnosti, tzv. ekonomicka kontrarozvedka.

Petr Pithart v Japonsku

Situace v Ceske republice po padu vlady Vaclava Klause je dominantnim tematem uvodnich rozhovoru predsedy Senatu Petra Pitharta pri jeho oficialni navsteve Japonska. K teto zalezitosti smerovala take vetsina otazek japonskych senatoru pri setkani ceske delegace se skupinou clenu horni komory parlamentu, Snemovny poradcu, v jejichz cele byl jeji predseda Dzuro Saito. Petr Pithart se snazi japonske predstavitele presvedcit, ze pomery v Ceske republice se touto udalosti nijak nedestabilizuji.

Evropska komise k vladni krizi v CR

Evropska komise vyjadrila duveru, ze vladni krize v Ceske republice nezdrzi jeji pripravu na clenstvi v Evropske unii. Zdroje blizke komisi zaroven CTK sdelily, ze by CR nemela ani za teto situace zapominat na narocne ukoly, ktere ji cekaji pri vstupnich rozhovorech. "Evropska komise podle oficialni linie nekomentuje odstoupeni ceske vlady, ktere je vnitrni zalezitosti Ceske republiky. Verime, ze priprava CR na clenstvi v EU nedozna zadne zpozdeni, " sdelila CTK mluvci komise Lousewies van der Laanova.

NATO nekomentuje ceskou vladni krizi

Cinitele Severoatlanticke aliance nekomentuji vladni krizi v Ceske republice. "Mame velkou duveru v politickou stabilitu a demokraticke koreny ve vsech trech zemich pozvanych ke vstupu do aliance, " odpovedel na otazku CTK americky velvyslanec pri NATO Robert Hunter. Dalsi zdroj aliance, ktery si nepral byt jmenovan, usoudil, ze vyvoj v CR je "soucasti demokratickeho procesu". Takoveto udalosti se v clenskych i partnerskych zemich stavaji. "V teto chvili nenasvedcuje nic tomu, ze by to melo ovlivnit cestu Ceske republiky smerem k plnemu clenstvi v NATO. "

S dalsim snizenim ratingu CR se nyni nepocita

Dalsi snizeni uveroveho ratingu Ceske republiky ze strany evropske ratingove agentury IBCA je v kratkodobem horizontu i pres pad ceske vlady nepravdepodobne. Rekl to financni televizi Reuters ekonom agentury David Reilly. "V teto fazi budeme cekat a pozorovat. Jejich vnejsi pozice se vseobecne zlepsuje, " rekl Reilly. IBCA by vsak byla podle neho znepokojena v pripade, kdyby pravdepodobne tri nebo ctyrmesicni obdobi politickeho provizoria bylo doprovazeno rozemilanim soucasneho trendu rozpoctove politiky nebo odkladanim dalsich reforem kapitaloveho trhu.

Ratingova spolecnost Standard and Poor's nepovazuje posledni vyvoj v CR za negativni a neuvazuje o snizeni sve hodnotici znamky. CTK to v New Yorku rekla reditelka oddeleni mezinarodnich financi spolecnosti Helena Hesselova.

Svetovy tisk k situaci v CR

Svetovy tisk se shoduje v tom, ze Klausuv pad se dal ocekavat jiz urcitou dobu a znacny podil na nem ma sam cesky premier, protoze odmital reagovat na stale silnejsi varovne signaly o potrebe zmen dosavadni politiky.

"Makroekonom Klaus, jehoz souputnici rikaji, ze moc nevi o hospodarskych problemech zakladny, bral na vedomi realitu jen tehdy, kdyz se vesla do jeho koncepce. Skandaly zametal pod koberec a nalehave problemy odkladal. Jeste v sobotu Klaus nevidel duvod k demisi. Realita ho sice definitivne predehnala, avsak on se do posledni minuty branil ji vzit na vedomi, " napsal rakousky denik Der Standard.

Podle deniku Suddeutsche Zeitung ztroskotal Vaclav Klaus prave na tom, ze si nedokazal predstavit, ze spolecnost se sklada z neceho vic, nez jen z cisel, vyrovnanych rozpoctu a bilanci. Vyhybal se dusledne debatam o pravnim statu, legitimite ci moralnich aspektech reforem. Ve vire v silu trhu prenechal spolecenske debaty jinym - lidem, o jejichz prumernosti byl hluboce presvedcen. Prave proto se vsak ceska spolecnost vlastne ani nepokusila udelat rozhodujici reformni krok - prejit od klientskeho systemu k pravnimu statu, od diktatury k osobni odpovednosti.

Wall Street Journal Europe si vice vsima ekonomickych souvislosti. Pripomina Klausuv raketovy start v duchu thatcherovskeho liberalismu a cituje z jeho projevu pred ctyrmi lety, v nemz oznacil CR za "jedinou zemi, v niz se realizuje epochalni ukol zmen bez vysoke nezamestnanosti, s nizkou inflaci a stabilni menou". Od te doby ztratil cesky uspech svuj lesk - diky kuponove privatizaci se podniku ujaly fondy, ktere nemely zajem je reformovat. Kapitalovym trhem otrasla serie bankrotu bank a financnich skandalu. CR ziskala povest jednoho z nejzradnejsich mist pro zahranicni investory.

Daily Telegraph upozornil, ze srovnavat Klause s nekdejsi britskou premierkou Margaret Thatcherovou neodpovida realite. Klausova privatizace, zalozena na rozdeleni kuponu mezi verejnost, byla mene efektivni nez britsky pristup - prodavat tomu, kdo nabidne nejvic -, kteremu dalo prednost Madarsko. Cesi jednoduse prodali sve kupony investicnim fondum kontrolovanym statnimi bankami. Vysledkem je, ze Ceska republika ma prevazne stale jeste socialistickou ekonomiku.

K uklidneni investoru by mela byt vlada sestavena do konce roku

Z hlediska duvery zahranicnich investoru je zadouci, aby byla nova vlada zformovana co nejrychleji. Optimalni by bylo ji sestavit do dvou tydnu. Nejasna situace by nicmene nemela trvat dele nez do konce letosniho roku. Pro CTK to rekl makroekonomicky analytik spolecnosti Patria Finance Martin Kupka. V pripade prodluzovani takoveho stavu by podle jeho slov mohlo dojit k nepriznivym efektum.

CNB bude i nadale branit korunu pred prudkymi vykyvy

Ceska narodni banka je pripravena branit i v nasledujicich dnech smenny kurs tuzemske meny pred prilisnymi vykyvy, bude-li to nezbytne, rekl v pondeli CTK mluvci CNB Martin Svehla. Koruna v pondeli brzy rano spadla na nejslabsi hladinu vuci marce v historii na dohled psychologicke latky 20 Kc/DEM pote, co o vikendu odstoupil kabinet premiera Vaclava Klause. Narodni banka zvedla tydenni repo sazbu na 19 procent a dvoutydenni na 18,5 procenta, aby klesajici korunu podporila, a take neprimo intervenovala na devizovem trhu v jeji prospech. Po zasazich CNB se koruna ustalila na hladine 19,840 Kc/DEM, ale koncila slabsi na 19,870 Kc/DEM.

Rozpoctovy schodek se rozsiril na 6,2 miliardy korun

Schodek statniho rozpoctu se rozsiril na 6,2 miliardy korun ke konci listopadu proti 3,9 miliardy v zaveru rijna. Rekl to sef rozpoctoveho odboru ministerstva financi Eduard Janota. Uvedl, ze na zaklade listopadovych cisel ministerstvo snizilo prognozu deficitu na konci roku 1997 na pet az osm miliard korun z predchozich deseti miliard.

Trzby v prumyslu vzrostly v rijnu mezirocne o 8,1 procenta

Trzby z prumyslove cinnosti se v rijnu mezirocne zvysily o 8,1 procenta ve stalych cenach. Prumerna mesicni nominalni mzda v prumyslu vzrostla o 13,1 procenta, realna mzda se zvysila o 2,6 procenta. Informoval o tom Cesky statisticky urad.

Konzilium doporucuje Vaclavu Havlovi dodrzet plan rekonvalescence

Lekarske konzilium prezidentu Vaclavu Havlovi doporucilo, aby v maximalni mozne mire dodrzel puvodne navrzeny rezim rekonvalescence a z tohoto hlediska zvazoval svuj pracovni program. Po pondelnim mimoradnem setkani konzilia to sdelil jeho sef Miroslav Cerbak. Prezident byl z duvodu vyhrocene politicke situace nucen o vikendu prerusit domaci lecbu a venovat se svym statnickym povinnostem.

CR patri k nejvetsim znecistovatelum vzduchu

Prestoze se v Ceske republice od roku 1990 snizily o 23 procent emise sklenikovych plynu, patri cesky stat podle clenu ekologicke organizace Greenpeace stale k nejvetsim znecistovatelum ovzdusi plyny zpusobujicimi sklenikovy efekt na pocet obyvatel. Za hlavni pricinu tohoto faktu povazuji Greenpeace neexistenci statni strategie hospodareni s energii. Pokles emisi sklenikovych plynu nastal pouze v dusledku propadu vyroby tezkeho prumyslu, rekl Tomas Nenicka z Greenpeace. Podotkl, ze za sest let existence statu nevznikl dokument o energeticke politice, ktery by urcoval strategii statu v hospodareni energii.

Dnes bude v Praze otevren Strahovsky tunel

Vyrazne ulehceni dopravnimu provozu na Male Strane v Praze ma prinest dnesni otevreni Strahovskeho tunelu. Jako soucast mestskeho okruhu bude tunel slouzit predevsim jako zkratka mezi sestym a patym prazskym obvodem. Strahovsky tunel, bez nehoz nelze vyresit dopravni situaci na Male Strane, ma v prvni etape slouzit jako mistni komunikace s pribliznou kapacitou 23 tisic automobilu denne. Tunel ma, stejne jako metro, slouzit take jako kryt Civilni ochrany.

Litomysl zavrsila dalsi krok pro prijeti do UNESCO

Vychodoceska Litomysl, znama svymi architektonickymi pamatkami, otevrela v pondeli opravenou cast historickeho jadra mesta. Rekonstrukce nekolika mensich namesti a ulic ve stredu mesta je jednim z kroku v cilene priprave mesta na zapsani do seznamu svetoveho kulturniho a prirodniho dedictvi UNESCO. Oficialni zadost o zarazeni mesta do seznamu UNESCO hodlaji litomyslsti radni podat v polovine pristiho roku. "Ocekavame, ze prvni navstevy odborniku z UNESCO by k nam mohly prijet v zime 1999 a pokud organizace vyhovi nasi zadosti, chteli bychom se na seznamu UNESCO ocitnout v roce 1999 nebo 2000," rekl CTK mluvci mestskeho uradu Marek Ridky. Soucasti svetoveho kulturniho a prirodniho dedictvi se rozhodnutim UNESCO stala v Ceske republice zatim Praha, Cesky Krumlov, Telc, Kutna Hora, kostel sv. Jana Nepomuckeho na Zelene Hore u Zdaru nad Sazavou a lednicko-valticky areal.

Ze sportu

Dohravanym zapasem 15. kola, v nemz Teplice remizovaly s prazskou Spartou 1:1, skoncila v pondeli podzimni cast prvni fotbalove ligy. Sparta prezimuje na prvnim miste tabulky s deseti bodovym naskokem na Slavii, ktera ziskala 26 bodu. Za ni nasleduji tri tymy s dvoubodovou ztratou - Brno, Olomouc a Liberec. Predposledni Plzen vybojovala 12 bodu a posledni Bohdanec pouhych 7 bodu.

Kratce o pocasi

V Ceske republice je dnes oblacno az zatazeno, misty dest nebo prehanky, od strednich poloh smisene az snehove. Teploty se pohybuji mezi 0 az 4 stupni Celsia.

Tolik zpravy Radia Praha.