Nejvyšší člověk ČR měří 224 centimetrů

17-06-2006

Víte, kdo je nejvyšším člověkem v Česku, jak dlouho vydrží rekordman v ledové vodě a zda se hrát na kytaru ze sirek? Tak na tyto otázky odpověděl už 16. festival rekordů a kuriozit, který se konal v Pelhřimově. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Festival rekordů a kuriozit trval v Pelhřimově dva dny a o rekordy skutečně nebyla nouze. Jak uvedl prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek, představil se zde nejvyšší žijící člověk České republiky. Je jím sedmadvacetiletý Tomáš Pustina.

"Měří 224 cm a kromě jiného je to také majitel největší boty, jakou kdy kdo v Čechách nosil. V Muzeu rekordů a kuriozit je vystavena bota pana Musila, která měří 38 centimetrů. Ač pravá noha Tomáše Pustiny má 37,5, tak levá má 39 centimetrů."

Tomáš Pustina drží ještě jeden rekord. Kromě největší výšky má také největší dlaně, které v nejširším místě měří 25 centimetrů. Tomáš Pustina je po havárii v invalidním důchodu a má problém s páteří. Kdyby se dokázal postavit úplně rovně, určitě by měl o deset centimetrů více.

Na festivalu byl vyhlášen také rekordman a rekordmanka roku. V jaké disciplíně vynikli?

"Rekordmanem roku se stal Petr Kocián, což je člověk, který vydržel zamražen v mrazícím boxu rekordně dlouhou dobu 41 minut a 47 vteřin. To je výkon, který nedoporučujeme nikomu opakovat, protože mu předcházel třicetiletý trénink tohoto sportovního otužilce. On mimochodem byl zasypán kromě té mrazivé vody ještě 150 kilogramy ledu a to je výkon, který kandiduje na titul světový rekord. Rekordmankou roku mezi ženami se stala kadeřnice Blanka Hašková, která v limitu pouhých 60ti minut dokázala vytvořit účesy a ostříhat celkem 30 lidí, což jednak bylo v den jejích třicátých narozenin a jednak je to průměr dvě minuty na jednu upravenou hlavu, takže skutečně velká rychlovka."

A jeden z rekordmanů byl uveden i do síně slávy.

Pelhřimov byl po 16. dějištěm festivalu rekordů a kuriozitPelhřimov byl po 16. dějištěm festivalu rekordů a kuriozit "To byl pan Ladislav Likler, což je člověk, který je už 35 let předsedou Klubu sběratelů kuriozit a především je to majitel druhé největší sbírky sýrových etiket na světě. Dokonce je držitelem rytířského řádu Cammembertu a je to světově uznávaný odborník v tomto oboru."

V Pelhřimově byli vidět siláci, i mistři bojových umění, představil se Jindřich Pavelka s nejdelší bradkou v ČR. Jeho vousy jsou spletené do copánků a měří 78 cm. Karikaturista Lubomír Vaněk dokázal za jednu hodinu vypodobnit 170 návštěvníků festivalu. A jak uvedl Miroslav Marek, při jednom z galavečerů mohli být návštěvníci i svědky naprosto nevídaného koncertu.

"Pan Štěpán Rak kytarový virtuos, mimochodem člověk, který vyučoval hru na kytaru už v 70 zemích světa, svůj koncert odehrál na kytaru zhotovenou ze sirek. Je to absolutně světový unikát, který je vystaven v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Autor pan Tomáš Korda na tu kytaru spotřeboval více než 16 tisíc zápalek a právě o plné funkčnosti tohoto hudebního nástroje svědčí odehrané skladby panem Štěpánek Rakem."

17-06-2006