Pražské Planetárium slaví 50 let

The Planetarium in Prague's Stromovka Park

Seznámit se s nejzajímavějšími souhvězdími, "toulat se" sluneční soustavou nebo se stát poutníkem vesmírným prostorem a časem, to vše si mohou dopřát návštěvníci pražského Planetária. Patří k největším optomechanickým planetáriím na světě a k nejmoderněji vybaveným v Evropě. Slaví už 50 let.

Praha o Planetáriu uvažovala už ve 30. letech 20. století, stavět se však začalo až na konci 50. let.

"V té době probíhal boom kosmonautiky. Byl vypuštěn Sputnik, chystal se let Gagarina, takže lidi to vše hltali. Díky tomu byl o Planetárium obrovský zájem,"

a ten stále trvá, uvedl v rozhovoru Jan Šifner, zástupce ředitele pro techniku a provoz. Budovu s velkou zelenou kopulí zdobí zlatý glóbus, což na první pohled evokuje spřízněnost s hvězdárnou. Projektoval ji přední architekt Jaroslav Fragner. Kopule se však neotevírá, ale slouží jako promítací plocha.

"Kopule je skutečně impozantní. Je to největší projekční plocha v ČR a jedna z největších na světě. Kopule má 800 metrů čtverečních a na celou se dá promítat. Není to klasické projekční plátno. Je vyrobena z hliníkových plechů, které jsou dírkované. Je tam asi 10 procent dírek kvůli akustice."

Spočítali jste, kolik hvězd se dá promítnout?

"Ano, to víme naprosto přesně. 3500 hvězd ze severní polokoule a 3500 z jižní, což odpovídá tomu, kolik hvězd může člověk vidět za dobrých pozorovacích podmínek venku v přírodě. Nový digitální projekční systém vám ukáže hvězdy, jak vypadají z kteréhokoliv místa ve vesmíru. Takže se od hvězd můžete dívat i směrem k Zemi a vidět Slunce jako malinkou hvězdičku."

Nový digitální projekční systém je skutečnou 'hvězdnou bránou'. Můžete se s ním vrátit třeba v čase. Umí to i starší projekční přístroj Cosmorama. Jen je to o něco pracnější, uvedl Jan Šifner.

"Teoreticky bychom se mohli dostat třeba do doby Karla IV. Jediný problém je, že vše v Cosmoramě je propojeno ozubenými kolečky a jeden rok trvá skoro 2 minuty, takže si můžete spočítat, jak dlouho bychom do té doby putovali. Pokud se týká digitálního planetária, tam to není problém. Stačí zadat příslušný letopočet na klávesnici. Zjistíte, že i hvězdy se vůči sobě pohybují a to právě umí nádherně ukázat digitální planetárium."

O jaký program je mezi návštěvníky největší zájem?

"Jsou to standardní programy, které ukazují, jak vypadá obloha. Potom to jsou astronomické pohádky pro malé děti, to je obrovský šlágr. Velký zájem je o programy nového digitálního planetária, ať už to jsou Poutníci prostorem a časem a nebo připravovaný Tajemný vesmír."

Loni pořady a expozice planetária přilákaly více než 96 tisíc návštěvníků.