V Pelhřimově padaly rekordy

18-06-2005

V Pelhřimově se opět konal festival rekordů. Letos to byl jubilejní 15. ročník a o rekordy opravdu nebyla nouze. Diváci mohli vidět zamraženého otužilce, siláka visícího za kůži na zádech, polykače syrových vajíček ale i mistra fotografické paměti. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové v rubrice České nej....

Festival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTKFestival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTK Když se řekne Pelhřimov - město rekordů, každému se vybaví pozoruhodné výkony na tomto klání siláků, jedlíků a lidí s unikátními schopnostmi. Jak uvedl Miroslav Marek z agentury Dobrý den, protože festival slaví jubileum, dostal i zajímavý dárek. Od koho?

"Od pardubických perníkářů - od paní Zachové. Protože se každý stává v 15 letech právoplatným občanem ČR, tak i my jsme dostali občanský průkaz, ovšem z perníku a samozřejmě obří, o rozměrech 2 metry krát 140 centimetrů."

U příležitosti 15. jubilea festivalu se tu určitě odehrávaly i nějaké nej.... rekordy, které to byly?

"Padlo jich celkem 73. Z těch nejzajímavějších bych možná jmenoval otužilecký rekord Petra Kociána, což je člověk, kterého my jsme doslova zamrazili v mrazáku. On se věnuje otužování 30 let, ale něco podobného ještě nepodstoupil. V 300 litrech vody, ale doslova mrazivé vody byl navíc ještě zasypán 150 kilogramy ledu a v této lázni vydržel 41 minut a 17 vteřin, což je tedy hodnota naprosto úctyhodného rekordu."

Festival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTKFestival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTK Petr Kocián se o otužilecké plavání začal zajímat jako dítě v roce 1974, kdy František Venclovský přeplaval kanál La Manche. Do vody vleze i když je venku minus 17 stupňů. A jak se na rekord připravoval?

"Loni jsem dělal rekord v Náchodě, kdy jsem vydržel plavat ve studené vodě zhruba 30 minut a od té doby jsem pořád chodil na koupaliště a na rybníky plavat dvakrát týdně 20 minut. Jinak specificky se na tohle připravit nedá."

Jak vám bylo ke konci rekordu? Vy jste tam vydržel přes 40 minut.

Festival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTKFestival rekordů v Pelhřimově, foto: ČTK "Já už si myslím, že se tam dalo vydržet déle. Tělesná teplota za tu celou dobu klesla jen o stupeň. Určitě budu pomýšlet na světový rekord, že by se ta hodinka a nějaké drobné dalo určitě vydržet."

Další extrémní výkon předvedl silák Ladislav Hanzel, který utáhne i lokomotivu. Nechal se zavěsit za kůži na háky a vysokozdvižnou plošinou byl vyzdvižen do výšky 12 metrů, kde vydržel déle než 3 minuty. A přitom přes mikrofon komunikoval s diváky. Na festivalu padl i světový rekord, který pokořil muž s fenomenální pamětí.

"Tak to mluvíme o Španělovi, který se jmenuje Ramon Campayo. To je chlapík, který si na obrazovce počítače nechal zobrazit a to na dobu pouhých dvou vteřin 44 číslic a po těch dvou vteřinách, kdy obrazovka zhasla, tak je v tom pořadí v jakém je před tím viděl, zapsal na papír a tím o dvě číslice překonal dosavadní světový rekored. Jinak je to člověk, který má na svém kontě takové výkony jako zapamatování si více než 23 tisíc slov, které mu byly přečteny a on je poté dokázal zopakovat přesně v tom pořadí, v jakém mu byly čteny."

Měli jste tam také rekordmany, co se týče jídla a pití?

"Kamil Hamerský to je doslova žrout k pohledání. Je to člověk, který dokázal za necelých 9 minut sníst šišku salámu Vysočina vážícího přes 60 deka a potom naprosto úctyhodný je výkon Miroslava Helebranta, chlapíka, který vypil 100 syrových vajec."

18-06-2005