Ctěnice - dříve ruina, dnes krásný zámek s expozicí Habsburků

0:00
/
0:00

Dnes se vydáme na severovýchodní okraj Prahy, do části zvané Ctěnice. Skrývá v sobě malý klenot zámek, který by se mohl stát lákadlem pro turisty. Představují se zde Habsburkové, kteří vládli v českých zemích téměř čtyři století, ale také unikátní expozice kočárů. Jeden z kočářů si dokonce zahrál v oscarovém filmu. Ale více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Zámkem ve Ctěnicích teď zní při jeho prohlídce hymna rakousko-uherského mocnářství Zachovej nám Hospodine.

Na zámku se však neusadil žádný potomek habsburského rodu, ale je zde stálá expozice, která dobu Habsburků připomíná. Město chce totiž do zámku přivést i zahraniční turisty a lákadlem by měla být právě tato výstava, což potvrdil ředitel Pražské informační služby Václav Novotný.

"Stojíme o to, aby sem chodili nejenom Pražané, kteří si myslím zvyknou na pojem Ctěnice tak, jako si zvykli na pojmy Průhonice, Zbraslav a Roztoky a postupně se naučí na toto místo chodit. My bychom rádi, aby sem chodili i turisté. Neděláme si iluze, že bychom tím pojmem Ctěnice okouzlili turisty do té míry, že by se sem začali hrnout. Čili jsme potřebovali nějaké silné téma, kterému turisté bez překládání na první poslech rozumí a které je do té míry nosné, že budou ochotni tu cestu absolvovat. A myslíme si, že je to nejlepší možná volba."

Jméno Ctěnice - ví se jak vzniklo?

"Pokud jsem se seznámil s literaturou, tak vidím, že se to jméno všelijak komolilo. Ve středověku se psalo Stienetic a potom jistou dobu se zase psalo Štěnice, což chápete, je dehonestace nejhlubšího zrna a já bych se chtěl domnívat, že to Ctěnice má něco společného se ctí."

Ctěnice patřily Strahovskému klášteru, ale ve 14. století se dostaky do rukou bohatých pražských měšťanů. Zámek poměrně často měnil své majitele. Těmi nejznámějšími byli asi Valdštejnové, za nichž byla gotická tvrz přestavěna. Další stavební zásahy pak provedli Windischgrätzové, kteří dali zámku současnou barokně-klasicistní podobu. Ve 20. století byl vyvlastněn a za spravovávní státního statku vznikla ze zámku ruina. Město se nedávno rozhodlo k radikálnímu kroku - kompletní opravě památky.

"Doposud za těch 8 let, co to děláme, rekonstrukce stála asi 150 milionů korun,"

uvádí ředitel Pražské informační služby. Ale opravy ještě nekončí. K zámku, k budově s expozicí kočárů a jezdeckému středisku přibude v brzké době ještě restaurace a kavárna. A právě výstava Habsburků, kteří jsou evropským fenoménem, by mohla návštěvníky přilákat. V Praze totiž o nich žádná stálá expozice není. Ta ve Ctěnicích bude méně oficiální. Bude zahrnovat vše od velkých věcí - jako jsou portréty až po drobnosti. Jak říká jeden z autorů expozice Jiří Rak, Habsburkové byli totiž ve své době na spoustě věcí. Jejich portréty zdobí těžítka, popelníky, skleničky i talířky.

"To je právě věc, která odpovídá zálibě 19. století v suvenýrech, která se projevovala způsobem, který nám už dnes připadá vyloženě bizarní. Například po bitvě na bojišti zůstala ležet spousta věcí - vystřelené nábojnice, odhozený bodák a podobně. Brzy se toho zmocnil moderně řečeno turistický průmysl. Lidi to sbírali, začali z toho vyrábět těžítka. Je tam například svícen, kde ta tulejka bajonetu slouží na zasunutí svíčky a normálně to měli na psacím stole. Dneska bychom si to neudělali."

Tam jsou taky zajímavé terče s císařem.

"To je přesně ono. Dneska kdyby si někdo vzal portrét státníka a pak do něj střílel, tak to bude výraz jeho hluboce negativního vztahu k dotyčnému politikovi. Kdežto tady naopak si ten obraz panovníka třeba při jubileu nechali pořídit, dali si ho jako terč a dokonce to byly slavnostní střelby. Ty nejparádnější terče i prostřílené byly pak vystaveny v těch spolkových místnostech."

Jak dodal Jiří Rak, který si sám při otevření expozice oblékl dobovou uniformu, na jednom z terčů je například císařovna Marie Terezie s malým Josefem v náručí, jak žádá uherskou šlechtu o podporu při válce o dědictví rakouské. O téhle scéně se také říká, že matka pozdějšího císaře Josefa II. štípala do zadečku, aby víc brečel a šlechta jí přísahala věrnost.

Expozice představuje také portréty posledních Habsburků. Jak uvedl Jiří Rak, je tu například zajímavý obraz císaře Ferdinanda.

"Založil dráhu, která po něm nese jméno Severní dráha Ferdinandova, která roku 1845 přijela do Prahy. On je tu zabrán jakoby stál nad Jindřišskou věží. Tady je Vítkov a pod ním jede vlak. Takže on tu má atributy panovnické a vedle toho mašinku, což je velice zajímavý portrét. Jinak je v ornátu řádu svatého rouna."

Jak dodal ředitel Pražské informační služby Václav Novotný, zajímavý je také obraz milenky císaře Františka Josefa.

Císař František Josef I.

"Určitě není ani umělecky, ani pokud jde o hodnotu vyjádřenou penězi nejvzácnější, ale myslím si, že mimořádně zajímavý je obraz herečky Schrattové, což byla milenka císaře Františka Josefa. To jeho manželství se Sisi nebylo úplně ideální a měl milenku. Na tom obrazu je zajímavé to, že je to jediný existující olej na plátně herečky Schrattové na celém světě."

Kromě expozice o Habsburcích mohou turisté navštívit i kočárovnu. V unikátní expozici kočárů z období 18. - 20. století je například poštovní dostavník, bryčky i saně. Který z kočárů je nejvzácnější?

"Nejstarší a nejvzácnější je arcibiskupský kočár. Je zhruba z roku 1720 a je myslím i evropsky špičkový."

Účinkoval v nějakých filmech?

"Ano, pokud já vím, tak účinkoval ve filmu Amadeus."

Jak dodal Václav Novotný, vystaveny jsou rovněž dobové livreje, které byly součástí kočárové obsluhy. Až skončí rekonstrukce další budovy, bude možné na romantickém zámečku i přespat, měl by tu totiž být malý hotýlek. Bývalá ruina na okraji Prahy se tak pomalu probouzí k novému životu.

10
50.149048900000
14.564223290000
default
50.149048900000
14.564223290000