Lázně Libverda

02-06-2006

Dnes se vypravíme za zdravím a to do Lázní Libverda. Od Zdeňky Kuchyňové se dozvíte, proč mají lázně ve znaku kohouta, jaký původ má zvláštní název lázní i kdo ze slavných zde pobýval.

Lázně Libverda, foto: CzechTourismLázně Libverda, foto: CzechTourism Když přijedete do Lázní Libverda, které leží v podhůří Jizerských hor, podívejte se na střechu Eduardova zřídla. Uvidíte tam kohouta, kterého má obec i ve svém znaku. A jak uvedla Eva Machková, není to kohout obyčejný, ale podle legendy i objevitel zdejší léčivé kyselky.

"Léčivé prameny objevil kohout, který chodil pravidelně se svými slepičkami pít do studánky, která tam vyvěrala. Ještě bych poznamenala, že konec 14. století znamenal pro tento kraj morovou ránu a lidi, kteří pozorovali drůbež, napadla spásná myšlenka, že tuto vodu budou také pít, a skutečně stal se zázrak. Rodiny, které tuto minerální vodu pily, byly uchráněny morové rány a lidé věřili, že voda tady vytryskla na Boží zásah a od té doby se také libverdské vodě říká Boží voda."

Libverdský kohout, foto: Jan Polák, CC BY 3.0 UnportedLibverdský kohout, foto: Jan Polák, CC BY 3.0 Unported Poněkud zvláštní je samotný název obce, který se v průběhu staletí měnil. Začátek jména je zřejmě z německého "lieb", což znamená "milý", v doslovném překladu je celý název "milý ostrov uprostřed bažin". O vznik zdejších lázní se zasloužil Kristián Filip Clam - Gallas, který tu na konci 18. století nechal otevřít nové prameny. Pro stavbu lázní vymezil velkorysých 80 hektarů.

"Na větší části lázní je krásný lázeňský park, spíše do středu situoval výstavbu nových domů. My můžeme jmenovat dům Turecká hlava, kde vznikl první balneoprovoz a ubytování pro lázeňské hosty. Clam - Gallasové tady neopomněli postavit své vlastní sídlo, což je letní empírový zámeček. Byl prý vždy velice plný, protože poslední Clam - Gallas měl prý sedm dcer a ty byly provdány do různých šlechtických rodin, takže to byla taková velice rozvětvená rodina. Krásná je i kolonáda, která je v klasicistním i empírovém slohu."

Lázně Libverda, foto: CzechTourismLázně Libverda, foto: CzechTourism Za doby Clam-Gallasů to byly lázně spíše relaxační. O libverdské minerálce se vědělo, že má velice pozitivní účinky na lidský organizmus, již tehdy se doporučovala na problémy se srdcem a pohybovým ústrojím. Dnes můžeme dokázat, že uhličitá koupel snižuje krevní tlak a má schopnost člověka pozitivně naladit. Do lázní přijížděla řada známých osobností. Kdo tu pobýval?

"Protože kultura patří k lázním, budeme jmenovat hudebního skladatele Carl Maria von Webera, který byl údajně inspirován krásou Jizerských hor, roklí a vodopádu k napsání části své opery Čarostřelec. Významným hudebním skladatelem v Lázních Libverda byl i Christoph Willibald Gluck. Nesmíme opomenout velkého vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Je o něm známo, že na svá válečná tažení musel mít dostatečnou zásobu právě libverdské minerální vody. Nebo ještě z těch starších vzpomeneme českého humanistu Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, českého humanistu. Z těch novodobějších osobností byl hostem Lázní Libverda i bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk."

Lázně Libverda, foto: CzechTourismLázně Libverda, foto: CzechTourism Dnes může v lázních pobývat na 600 pacientů. Jezdí sem především klientela, která nehledá velkoměstské lázně, ale spíše klid, pohodu a turistiku. Například na přelomu května a června je ve zdejším parku uvítají krásně kvetoucí rododendrony staré 200 až 250 let. Okolí lázní nabízí řadu hradů a zámků. Kdo je fyzicky zdatný, může vyrazit na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor a po návratu usednout do zdejší atrakce - obřího sudu. Jak dodala Eva Machková, není v něm víno, ale hosté.

Obří sud v Lázních Libverda, foto: Jan Polák, CC BY-SA 3.0 UnportedObří sud v Lázních Libverda, foto: Jan Polák, CC BY-SA 3.0 Unported "Obří sud je v Čechách rarita. Je pouze jeden jediný. Ještě existoval na Javorníku, ale ten vyhořel. Obří sud je v Lázních Libverda už od roku 1931. Byl postaven podle projektu Antona Luxe a má obsah téměř 12 tisíc hektolitrů. Lidé mohou sedět v přízemí i v patře. Do sudu se vejde asi 130 hostů a je tam i krásný taneční parket."

Když už jsme v restauraci, mají Lázně Libverda nějakou gastronomickou specialitu?

Kolonáda, foto: Jan Polák, CC BY-SA 3.0 UnportedKolonáda, foto: Jan Polák, CC BY-SA 3.0 Unported "Z těch specialit musím jmenovat sladkost, což jsou lázeňské oplatky, které se prodávají přímo na kolonádě. Je nepřeberné množství jejich druhů a jsou velice oblíbenou lahůdkou lázeňských hostů."

Zdejší specialitu vyrábí Jiří Kellner, který oplatky i sám prodává. Nabízí jich 20 druhů, a které lázeňským hostům nejvíce chutnají?

"Domnívám se, že nejvíce jsou na odbyt oříškové s vanilkovým cukrem."

Jak dlouho oplatky děláte, je to rodinný recept?

"Rodinný recept to není, ale oplatky v Libverdě pečeme už patnáctým rokem. Začal jsem sám, rodina je víceméně jiného zaměření."

02-06-2006