Roudnice nad Labem - město u památné hory Říp

Kousek od památné hory Říp leží jedno z nejstarších českých měst - Roudnice nad Labem. S největší pravděpodobností tu byl vysvěcen na kněze Mistr Jan Hus, na hradě pobýval i císař Karel IV. Dnes se roudnický zámek vrátil opět rodu Lobkowiczů. Při prohlídce města se mimo jiné dozvíte, jak vznikl název Roudnice.

Roudnice nad Labem vznikla na obchodní cestě z Prahy do Horní Lužice. Brod u řeky Labe byl totiž ideálním místem pro odpočinek i jednání obchodníků. Původně se městu říkalo Rúdník nebo Rúdnica.

"Město Roudnice získalo název podle rudného pramene, který vyvěrá poblíž kostela, z jedné strany Proboštské zahrady,"

uvedla naše průvodkyně Renata Minářová. Roudnice původně patřila biskupům, kteří tu nechali postavit na přelomu 12. a 13. století kamenný hrad. Ten byl po Pražském hradu druhou takovou světskou stavbou v českém knížectví.

"Základy románského hradu jsou ještě vidět v tom dnešním zámku. V literatuře se uvádějí dva biskupové, pod kterými mohl hrad vzniknout. Tím prvním je biskup Daniel a druhým Jindřich Břetislav."

Dalšího z biskupů Jana z Dražic připomíná jedno ze zdejších náměstí.

"Za tohoto biskupa byl postaven augustiniánský klášter a první most v Roudnici. Ten most je třetím nejstarším v Čechách. První byl Juditin v Praze, který byl při povodni pobořen, pak most v Písku a třetí tady v Roudnici. Takže most v Roudnici je starší než Karlův most."

Roudnický most se bohužel nezachoval, v roce 1910 byl postaven nový, ale v prostoru Podřipského muzea jsou vidět kameny a dřevěný oblouk ze starého mostu. Náměstí Jana z Dražic je dnes maličké, dřív bývalo větší a celé město bylo obehnáno hradbou z prken. Pohromou byly pro Roudnici husitské války. Nejničivější ze tří vpádů bylo přepadení v roce 1421, kdy Žižkova vojska zničila klášter. Ten už nebyl nikdy obnoven a město přešlo z rukou církve do rukou rychle se střídajících majitelů. Tím prvním byl Jan Smiřický. Pak přišli další a další. Jak uvedla Renata Minářová, do dějin města výrazně zasáhl Vilém z Rožmberka, který nechal rozšířit celý areál zámku.

Zámecká jízdárna
"Začal vzkvétat hlavně poté, když si Vilém z Rožmberka vzal Polyxenu z Pernštejna, která se o zámek starala. Byla za něj však vdaná jen pět let a v roce 1603 se provdala za Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz. Ale nejvíc se o zámek zasloužil syn Polyxeny - Václav Eusebius. Ten se pozval italské stavebníky, posledním byl Porta, a za Lobkowiczů se zámek přebudoval prakticky do dnešní podoby. Jsou to tři křídla s hlavním vstupem z jižní strany. Typické pro zámek je, že je dvoubarevný - červený a bílý."

Na zámku, který opět patří Lobkowiczům, vzniká ve sklepeních vinotéka a právě cestou do krásných klenutých prostor míjíte věže původního hradu, které vypadají skutečně impozantně. Zdejší vinařství má čtyřsetletou tradici. Z hlásky, která patří k opevnění bývalého města, je vidět kopec Sovice, kolem kterého se rozprostírají vinice Lobkowiczů.

Roudnice má nejen třetí nejstarší most, ale také třetí nejstarší galerii v republice. To potvrdila Alena Potůčková, ředitelka Galerie moderního umění.

"V roce 2010 budeme slavit stoleté výročí založení. Sbírka vznikla díky daru mecenáše Augusta Švagrovského městu Roudnice nad Labem. Je to pýcha našeho města. Galerie sídlí v krásné bývalé lobkowiczké jízdárně s barokním zaklenutým stropem. Sbírka obsahuje význačná díla českého umění od 19. do konce 20. století. Hlavní rodinné stříbro města Roudnice i naší galerie je kolekce šedesáti obrazů Antonína Slavíčka, což byl zakladatel českého moderního výtvarného umění. Soubor obrazů byl součástí toho velikého daru Augusta Švagrovského městu Roudnici."

Švagrovský patřil k předním osobnostem obrozeneckého hnutí v Roudnici nad Labem. Spolu se starostou Ervínem Špindlerem organizoval tábor lidu na Řípu v roce 1868, který se konal u příležitosti odvozu základního kamene na stavbu Národního divadla v Praze.

"Protože byl ten kámen tvrdý, je to čedičová vyvřelina, tak nešel navrtat, nešla do něj uložit zakládací listina, tak potom byla použita žula z Louňovic,"

dodal starosta Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek. Říp je nejpamátnější českou horou a symbolem dějin. Vztahuje se k ní pověst o příchodu praotce Čecha do země oplývající mlékem a strdím. Na vrcholu kopce stojí románská rotunda na paměť vítězné bitvy knížete Soběslava I. proti římskému císaři Lotharovi v bitvě u pohraničního Chlumce.

"Pozemek je v majetku pana Lobkowicze. Lobkowiczové zalesňovali tento kopec třicet let, což je úžasné. Potom proběhla v tisku zpráva, že by se vršek měl vyholit, aby byla vidět rotunda tak, jak bývala před padesáti lety, když stromy dorůstaly. Je to věc, která vzbudila velkou pozornost, někdy nevoli majitele, protože necitelné zásahy do biotopu, by asi nebyly vhodné. Jinak je na Řípu románská rotunda z roku 1126. Je v majetku církve a provozuje ji Národní památkový ústav."

Kdo chce poznat okolí Roudnice, muže využít kolo a vydat se po Labské vinařské stezce. A kdo si chce prohlédnout okolí ze vzduchu, může se vydat na zdejší letiště a dopřát si dávku adrenalinu při tandemových seskocích.

10
50.425552400000
14.261677700000
default
50.425552400000
14.261677700000