Cisco připravuje Česku odborníky na počítačové sítě

25-05-2006

Za tři roky prý Česku bude už chybět více než pět tisíc počítačových odborníků na síťové technologie. Vyplývá to z průzkumu, který v 31 evropských zemích provedla analytická společnost IDC. Nedostatek těchto odborníků pak může zpomalit konkurenceschopnost a ekonomický růst země. Jedno z řešení nabízí světová jednička přes počítačové sítě, americká firma Cisco. Také na toto řešení se ptal Zdeněk Vališ generálního ředitele Cisco Systems ČR Miloslava Ruta.

Miloslav Rut, foto: AutorMiloslav Rut, foto: Autor Pane řediteli, vy jste reprezentant velké a globální firmy. Jak z této pozice hodnotíte možnosti českých firem z IT oblasti na globálním trhu?

"Velcí hráči samozřejmě přicházejí primárně z Ameriky nebo z jiných velkých zemí. Nicméně v této chvíli se objevilo plno českých firem, které především v oblasti vývoje softwaru, bezpečnostního softwaru, mají poměrně zajímavý podíl na trhu v zahraničí a expandují do zahraničí. Příkladem může být Software 602, Kerio atd. V oblasti rozvoje hardwarové technologie je to samozřejmě poměrně složité, protože tam investice do výzkumu a vývoje jsou velké. Čeští programátoři jsou ale známi po celém světě. Jsou velice šikovní, takže skutečně v té softwarové oblasti je hodně příkladů českých firem, které dokázaly prorazit na zahraniční trhy."

Jak našim softwarovým firmám konkurují třeba asijští programátoři? Hodně se mluví například o dovednostech indických programátorů.

"Zrovna jsem chtěl říci, že asijští spíše ne, až na indické. Indie má samozřejmě velice kvalitní lidi. Už jsme ale zaznamenali plno projektů, které se posouvají nazpátek z Indie do východní Evropy, protože komunikace s odborníky, kteří se nacházejí v uvozovkách v té vyspělejší oblasti světa je pro americké i západoevropské firmy podstatně jednodušší."

Jak berete české IT firmy, jsou pro vás spíše konkurenty nebo s nimi můžete i spolupracovat?

"S některými spolupracujeme, například se společností Zoom, která vyrábí nahrávání, které je komplementární součástí našeho IT telefonního řešení a IT kontaktních center. To je třeba příklad firmy, která s námi spolupracuje. Jinak se většinou s českými firmami setkáváme spíše v konkurenčním prostředí. Na druhou stranu musím říci, že my jsme samozřejmě velká firma, která dělá velká řešení a firmy, které v Česku vyrábějí a zabývají se především oblastí IT bezpečnosti, jsou pro nás spíše doplňkem našich řešení. Přestože jsou tedy částečně konkurenty, tak v závěru se s nimi v přímém boji o zákazníky nestřetáváme."

Cisco je také světová jednička v oblasti internetové, tedy IP telefonie. Jak tuto IP telefonii přijímají podle vás české podniky? Nemám teď na mysli velké podniky, spíše ty střední a menší.

"Pokud byste se podíval pět let nazpátek, tak bych řekl, že tehdy IP telefonii nikdo nedůvěřoval. Dnes už všichni vědí, že IP telefonie je ten správný směr, kterým se svět postupně z hlediska telefonních ústředen bude ubírat. Postupně také dochází k tomu, že právě menší firmy v této chvíli daleko rychleji implementují IP telefonii, protože je pro ně daleko jednodušším řešením, než mít samostatnou ústřednu. To znamená, že kupují IP telefonii jako součást své počítačové sítě. Příkladů menších firem máme podstatně více než příkladů těch opravdu velkých projektů, které samozřejmě do České republiky také přijdou."

Cisco bylo iniciátorem projektu GetIT. O čem je vlastně ten projekt?

"Projekt GetIT si klade za cíl zajistit to, aby střední a menší podniky měly dostatečnou informovanost o tom, jak čerpat ze strukturálních fondů Evropské unie prostředky na rozvoj počítačových a telekomunikačních sítí, na řešení informačních systémů. Projekt se už v této chvíli přesunul na půdu Hospodářské komory ČR a tam pokračuje. Bude v nejbližší době distribuován a umístěn na 204 poboček Hospodářské komory a tam bude dostupný primárně těm menším a středním podnikatelům, kteří běžně chodí do prostorů Hospodářské komory pro rady. Jedna z rad by měla právě být, jak využít strukturální fondy při rozvoji informačních systémů a jak tím dosáhnout zvýšení konkurenceschopnosti firmy."

A pak je tu další zajímavý projekt, Cisco Academy....

"Ten název zní přesně Cisco Networking Academy. Je to projekt, který má v této chvíli 53 akademií, ve kterých se snažíme studenty na středních a vysokých školách učit dovednostem v oblasti budování, navrhování a provozování telekomunikačních sítí. Program je rozdělen na čtyři semestry. Nyní máme 2600 studentů a už zhruba přes tisíc absolventů. Nejsou samozřejmě důležití jen odborníci na sítě. Jsou důležití odborníci na veškeré složky informačních systémů. Pro nás je samozřejmě důležitá ta složka síťová, protože naše hlavní oblast činnosti jsou počítačové sítě a rozlehlé sítě, sítě service providerů a operátorů, takže pro nás je samozřejmě důležité, abychom měli odborníky v této oblasti."

Jsou tady ale přece české vysoké školy, které ročně opouští několik tisíc odborníků v oblasti informačních technologií? Ti odborníci nestačí, popřípadě jsou málo kvalifikovaní?

"Všechny vysoké odborné školy, zabývající se počítačovou technologií, jsou našimi partnery, protože sedm z těch 53 akademií jsou právě na vysokých školách. Ta naše část, Cisco Networking Academy, je vlastně takové profesní doplnění teoretických předmětů, které studenti na školách mají. Pro ně je tedy velice zajímavé, že si mohou doplnit teoretické vzdělání o praktickou výuku konkrétního předmětu na konkrétních technologiích."

25-05-2006