16-07-2016

Londýn, foto: jikatu, CC BY-SA 2.0 GenericLondýn, foto: jikatu, CC BY-SA 2.0 Generic Odchodem Velké Británie z Evropské unie se ve čtvrtek poprvé zabývala pracovní skupina zřízená vládou. Po jednání státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD) uvedl, že brexit je pro Česko příležitostí přilákat na své území centrály nadnárodních firem nebo unijních agentur, které sídlí v Londýně. Z Londýna se podle něj bude stěhovat například Evropská bankovní agentura nebo Evropská léková agentura. Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo za úkol vytipovat firmy, které by mohly mít zájem přesunout svá sídla do Česka.

 

Vláda schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému s firmou Kapsch. Rozhodnutí kritizuje opozice a také konkurent Kapsche, firma SkyToll. I ve vládní koalici předcházela souhlasu ostrá výměna názorů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) má být tendr na nového provozovatele mýta vypsán příští rok.

Na elektronickém mýtném v Česku se letos do června vybralo téměř 5 miliard korun. Oproti loňsku je to o tři procenta víc. Ukázaly to statistiky provozovatele mýta, společnosti Kapsch. Nejvíce se vybralo v červnu, celkem 880 milionů. Podle ministerstva dopravy za nárůstem stojí častější cesty dopravců po tuzemských dálnicích a rychlostních silnicích.

 

Foto: Filip Jandourek, ČRoFoto: Filip Jandourek, ČRo Učitelé a další pracovníci školství mají naději, že se jejich platy zvýší už od září, ne až od ledna příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání s odbory uvedl, že na to bude hledat peníze. Vláda by o platech učitelů měla jednat ještě do konce prázdnin.

 

V Česku dál klesá nezaměstnanost. V červnu byla 5,2 procenta oproti květnovým 5,4 procentům. Vyplývá to z dat Úřadu práce. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února. Pomohla tomu silná česká ekonomika a sezonní práce. Zároveň na jaře začala turistická sezona. Práci v červnu hledalo zhruba 384 tisíc lidí, nejmíň od prosince 2008. Nejlépe je na tom Plzeňský kraj a tradičně Praha, naopak nejvíc lidí je bez práce v Ústeckém kraji. V červenci analytici očekávají mírný nárůst nezaměstnanosti, a to kvůli nástupu absolventů na trh práce.

 

Foto: Filip Jandourek, ČRoFoto: Filip Jandourek, ČRo Desítku důležitých dopravních staveb bude možné zahájit bez nutnosti opakovat posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Umožňuje to novela zákona, kterou schválil Senát. Schválený zákon má pomoci výstavbě desítky projektů. Jde celkem asi o 120 kilometrů dálnic a také modernizaci železniční tratě Sudoměřice - Votice.

 

Železniční dopravu bude v Česku zřejmě regulovat nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. Jeho vznik schválila Sněmovna. Úřad má hlídat, aby stát spravedlivě rozděloval železnici mezi různé dopravce. Měl by taky řešit spory mezi nimi. Vznik regulačního úřadu je jednou z podmínek otevírání železnice soukromým osobním dopravcům. Úředníci by měli taky chránit spoje objednané z veřejných peněz proti soukromým linkám. Na starosti dostanou taky leteckou infrastrukturu. Poslanci do zákona zapracovali i připomínky opozice. Normu teď musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Úřad začne fungovat půl roku po vyhlášení zákona.

 

Foto: Archiv SÚRAOFoto: Archiv SÚRAO Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách se geologický průzkum zatím neuskuteční. Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pokud se ukáže, že lokality Horka a Kraví hora nejsou pro úložiště vhodné, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí.

 

O šest let dříve do důchodu by podle prezidenta Miloše Zemana měli odcházet jen horníci hlubinných dolů. Rozšíření na další horníky by bylo otevíráním Pandořiny skříňky. Zeman to řekl při setkání se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.

 

Foto: oficiální stránky služby eztraty.czFoto: oficiální stránky služby eztraty.cz V Česku zahajuje provoz bezplatná on-line databáze nalezených věcí. Služeb portálu eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí, mezi nimi například Fakultní nemocnice Motol, liberecký a jablonecký dopravní podnik nebo mladoboleslavská městská policie. Podle odhadů se v Česku ročně ztratí asi 120.000 věcí, k majitelům se jich vrátí zpět méně než desetina.

16-07-2016