ExxonMobil si cení vysoké kvalifikace Čechů

22-07-2004

Světová jednička mezi ropnými společnostmi ExxonMobil otevřela minulý týden v Praze své celoevropské centrum pro řízení finančních operací. Považuje se to za další úspěch vlády, která láká do Česka zahraniční investory. Více už se dozvíte od Zdeňka Vališe.

Sherman Glass, foto: AutorSherman Glass, foto: Autor Od této chvíle se všichni velcí evropští zákazníci koncernu ExxonMobil budou se svými problémy obracet do hlavního města České republiky. Pražské centrum má poskytovat společnostem skupiny ExxonMobil zákaznický servis a služby v oblasti informačních technologií, financí a účetnictví. Centrum bude zpočátku obsluhovat zejména pobočky koncernu ExxonMobil v Evropě, ale v budoucnu pak částečně také v Asii a ve Spojených státech. Do konce letošního roku by měl ExxonMobil vytvořit v Praze 300 pracovních míst, převážně pro lidi s vysokoškolským titulem. Během pěti let by pak mělo pražské centrum zaměstnávat více než tisíc lidí. Jde o investici v řádu miliard korun. Sherman Glass, prezident společnosti ExxonMobil Global Services, který pražské centrum slavnostně otevíral, se netajil tím, že Praha soupeřila o investici koncernu s jinými metropolemi.

 Milan Urban, foto: Autor Milan Urban, foto: Autor "To, že jsme se rozhodli pro Prahu, mělo několik důvodů. Myslím si, že tím hlavním byli lidé, které jsme zde našli. My jsme totiž zjistili, že jak studenti, tak lidé, kteří už mají nějakou praxi, mají vysokou úroveň znalostí už na počátku své profesní dráhy. Nejsou to pouze technické, odborné znalosti, ale také jazykové znalosti. A také mají hodně vnitřní energie."

Poznamenal Sherman Glass. A leckoho z přítomných možná napadlo, kde jsou ty doby, kdy zahraniční investoři přicházející do Česka, jen s povzdechem konstatovali, že jazyková vybavenost českých zaměstnanců je ubohá a že jim také chybí ten správný pracovní elán. Kvalita pracovní síly ale nebyla samozřejmě jediným důvodem, proč si ExxonMobil zvolil Prahu.

"My jsme s tím projektem začali loni v létě a dalším důvodem, proč jsme si zvolili Prahu, bylo to, že jsme zde nalezli perfektní prostory v podobě Paláce Flora a perfektní telekomunikační zázemí, tedy infrastrukturu, která nám velice vyhovuje."

Martin Jahn, foto: AutorMartin Jahn, foto: Autor Přičetl Sherman Glass další body pro Prahu. A člověk si mohl opět připomenout, jak ještě relativně nedávno popisovali zahraniční investoři s hrůzou v hlase úroveň českých telekomunikací. Také se ale oproti nedávné minulosti dosti podstatně změnil přístup vlády a jejích orgánů k investorům.

"Třetím hlavním důvodem, proč jsme zvolili Prahu, byla velmi intenzivní podpora ze strany vlády České republiky a agentury Czechinvest, která nám při všech jednáních a přípravách velice pomohla."

Dodal prezident společnosti ExxonMobil Global Services. A vyvolal tím spokojený úsměv na tváři ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana.

"Centrum strategických služeb společnosti ExxonMobil je významnou investicí pro Českou republiku, a to nejen proto, že zaměstná více než tisíc vysoce kvalifikovaných lidí. Hlavně je to proto, že rozhodnutí Exxonu potvrzuje trend investovat v České republice do projektů s vyšší přidanou hodnotou, využít kvalifikace českých lidí."

Američtí manažeři společnosti ExxonMobil, foto: AutorAmeričtí manažeři společnosti ExxonMobil, foto: Autor To, že se Česká republika stává atraktivní i pro investory, kteří přicházejí spíše za mozky, než za šikovnýma rukama a surovinami, zdůraznil také generální ředitel vládní agentury Czechinvest Martin Jahn. Připomněl přitom průzkumy nadnárodních poradenských společností, jako je třeba Ernest and Young, které dávají Česko mezi prvních pět až deset nejlepších investičních lokalit ve světě, pokud jde o technologická centra a strategické služby.

"Myslíme si, že tato investice je dalším potvrzením toho, že Praha se stává centrem tohoto sektoru, minimálně ve střední a východní Evropě."

Není samozřejmě žádným tajemstvím, že ExxonMobil přihlížel při svém rozhodování o umístění svého evropského centra také k investičním pobídkám české strany. Ty se vlastně skrývají za onou "velmi intenzivní podporou ze strany vlády České republiky", o které hovořil Sherman Glass. Různými pobídkami se snaží nalákat do země investory každá vláda ve světě. Nicméně, jak uvádí Martin Jahn, americký investor nebude nijak zvlášť hýčkán.

Milan Český, foto: AutorMilan Český, foto: Autor "Podle tohoto programu může firma získat přímé dotace na podnikatelskou činnost, na školení a rekvalifikace zaměstnanců. A protože je tato investice lokalizována v Praze, tak výše veřejné podpory je nižší než ve zbytku České republiky. Maximum, které může firma získat je dvacet procent uznatelných nákladů. Ale ještě bych upřesnil, nejsou to v žádném případě daňové úlevy, daňová prázdniny." Evropské centrum ExxonMobil bude sídlit v Paláci Flora na Vinohradech. Starosta městské části Praha 3 Milan Český je tím velmi potěšen.

"To je jenom potvrzením toho, že Praha 3 je výborná adresa. Vinohradská ulice, Královské Vinohrady, to mluví samo za sebe. Já jsem velmi rád, že tato významná firma si vybrala Prahu 3."

Vy mluvíte o Královských Vinohradech, jenže Praha 3 je také Žižkov. A právě na území Žižkova je například Vysoká škola ekonomická....

"Ano, spousta lidí, kteří tady budou pracovat, jsou právě absolventi VŠE. Jsem velmi rád, že těmto lidem, kteří studují nebo studovali na VŠE, se na Žižkově velmi líbí. Kupují a pronajímají si tady byty. Už dávno není pravdivé rčení Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni."

22-07-2004