Guvernér ČNB Rusnok: Česko by přechod na euro zvládlo

24-06-2017

Česká republika je v obecné rovině na přijetí eura připravena a přechod na jednotnou evropskou měnu by zvládla. Stále je ale velká propast mezi Českem a eurozónou v oblasti cen a příjmů, kterou by bylo dobré před přijetím eura snížit. V rozhovoru s ČTK to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Foto: Štěpánka BudkováFoto: Štěpánka Budková Podle makroekonomické prognózy ministerstva financí je ČR nyní zhruba na 60 procentech cenové úrovně zemí platících eurem. Před 20 lety to bylo 35 procent. Roční průměrná mzda v ČR v roce 2014 činila přibližně 345.000 korun, tedy 37 procent průměru Evropské unie.

Podle europoslance Luďka Niedermayera za TOP 09 by mohly mzdy výrazněji stoupnout po přijetí jednotné evropské měny:

"Já si myslím, že k vyšším mzdám by se občané dostali, kdyby se euro poměrně rychle zavedlo, protože by to posílilo naši konkurenceschopnost, a urychlilo ekonomický růst. A právě ekonomický růst je cesta k dosažení vyšších mezd."

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová by s přijetím eura počkala podle toho, jak se bude vyvíjet kurz koruny a mzdy v Česku. Pro vstup do eurozóny by tak byla až za několik let. Také podle ministra financí Ivana Pilného z Hnutí ANO teď na přijetí eura není vhodný čas. Varuje před vývojem v zemích jižní Evropy, velkou nejistotu vidí také ve vyjednáváních o brexitu.

"Mě prohlášení pana guvernéra nepřekvapuje. Kritéria plníme už dlouhou dobu, a rozhodně lépe, než některé země, které už v eurozóně jsou. Na druhou stranu, podívejte se, jak je složité jednání o brexitu. Není vyřešeno ještě Řecko, a rýsuje se nám Itálie. Rozhodně to necháme na příští vládu."

Eurem se nyní platí v 19 z 28 zemí Evropské unie, jako poslední se mezi ně přidala na začátku roku 2015 Litva.

Trh práce čekají do budoucna velké změny

Podle některých odhadů zasáhne až 53 procent pracovních míst v brzké budoucnosti proces digitalizace, někdy nazývaný jako další průmyslová revoluce. Některá místa zaniknou úplně, u jiných se změní jejich náplň. Na novou situaci bude muset reagovat systém sociálního zabezpečení, zaměstnavatelé i školství. Řekl to ředitel odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Vladimír Špidla:

"Málo budou zasaženy vysoce tvůrčí práce, které jsou spojeny s vysokou mírou citlivosti a empatie, určitě se budou rozvíjet práce v pečovatelských systémech, určitě se budou rozvíjet práce ve školství, ale pravděpodobně dost zasažená bude střední technická kvalifikace."

Sdružení CZECH TOP 100 zveřejnilo žebříček nejvýznamnějších českých firem

Foto: Radana Schaeferová, ČRoFoto: Radana Schaeferová, ČRo Tržby stovky největších tuzemských firem loni meziročně stouply zhruba o 10 a půl procenta na 2 biliony a 600 miliard korun. Vyplývá to z údajů Sdružení CZECH TOP 100, které už po 23. zveřejnilo žebříček nejvýznamnějších českých firem. První tři místa obsadily stejně jako loni společnosti Škoda Auto, ČEZ a Agrofert. 100 nejúspěšnějších českých firem zaměstnávalo loni 327 tisíc zaměstnanců.

Jak důležité jsou pro rostoucí tuzemskou ekonomiku největší společnosti, vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek:

"Mají zásadní význam pro formování politické ekonomiky země. Řada z nich bývá díky své velikosti v přímém kontaktu s vládními představiteli. Odpovědné vlády představitelům velkých firem naslouchají, protože s nimi mají společný zájem, a to je ekonomická prosperita země."

Sdružení už počtvrté vyhlašovalo také kategorii Gentlemanská firma. Jejím cílem je ocenit společnosti, které se řídí zásadami společenské odpovědnosti nebo podporují vědu a výzkum. Letošním vítězem se stala společnost Jablotron, a to hlavně díky aktivitě zakladatele firmy - Dalibora Dědka, vysvětluje Igor Mesenský:

"On se stará nejen o své zaměstnance, ale podporuje nemocnici, podporuje nadaci, která zajišťuje vzdělávání. Skoupil pozemky, aby zůstaly tak, jak jsou - loukami. To je velice skromný člověk, který se stará nejen o firmu, ale o celý region, takže jeho vítězství bylo celkem jednoznačné."

Vláda schválila tři miliardy korun na infrastrukturu u Kvasin

Na zlepšení veřejné infrastruktury v okolí průmyslové zóny Kvasiny na Rychnovsku půjdou v dalších letech 3 miliardy korun. Schválila to vláda. Celkové náklady tak budou šest miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD vysvětlil, proč se vláda rozhodla peníze navýšit:

"Došlo tam k výraznému posílení ekonomické aktivity, tím pádem také dopravy a zaměstnanosti. Vláda se opakovaně zabývala tím, jak můžeme pomoci řešit problémy, které souvisí právě s tímto bouřlivým ekonomickým rozvojem."

V plánu je mimo jiné stavba nájemních bytů, posílení kapacit policie, výstavba obchvatů měst nebo nových chodníků. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán z ČSSD rozhodnutí vlády vítá. Za důležité považuje hlavně investice do dopravní infrastruktury.

Provozovatel mýtného systému Kapsch nabídl státu, ať si část firmy koupí

Foto: Barbora KmentováFoto: Barbora Kmentová Výběrčí mýta v Česku společnost Kapsch chce státu prodat část své firmy. S nabídkou přišla loni v listopadu, teď ji prezentuje jako záložní řešení pro případ, kdyby stát v nedávno vypsaném tendru nevybral vítěze na nového provozovatele mýta. Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO ale tvrdí, že nedostal žádnou oficiální nabídku, co by stát mohl od firmy přesně koupit. S Kapschem o této možnosti podle Ťoka jen mluvili.

"Úkol z vlády nebyl koupit si stávající mýtný systém, a dále ho provozovat. Úkol byl vypsat soutěž na technologicky neutrální mýtný systém, a to jsme udělali. Představa, že bych po všech peripetiích, které byly kolem mýta, přišel na vládu s tím, že Kapsch má výborný nápad, že nám prodá svoji společnost, a tím pádem přestaneme soutěžit, mě přijde trošku absurdní."

Podle společnosti Kapsch by odprodej znamenal, že by pro stát začaly pracovat desítky technologických expertů a projektových manažerů, kteří teď mají výběr mýta v Česku na starosti. Ťok věří, že nový provozovatel systému vzejde s vypsaného výběrového řízení.

Stát chce do roka rozdělit mezi lidi v nouzi potraviny a další zboží za 65 milionů korun

Stát vypsal zatím největší veřejnou zakázku na potraviny a další základní potřeby pro nejchudší lidi v Česku. Během roku plánuje na více než 50 místech rozdělit mezi potřebné zboží za 65 milionů korun. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt chce resort financovat zejména z evropských dotací, které by měly pokrýt asi 85 % výdajů. Potraviny a další zboží pro sociálně slabé získá podle ministerstva 17 partnerských organizací. Vedle 11 potravinových bank je to Charita ČR, tři církevní diakonie, organizace Naděje a město Jindřichův Hradec.

Stát tak chce pomoct například bezdomovcům, lidem ohroženým ztrátou bydlení nebo neúplným rodinám v tíživé finanční situaci. Kromě potravin a hygienických potřeb mohou lidé v nouzi od letoška dostat nově i domácí potřeby nebo oděvy.

V Česku roste svatební byznys

Photo illustrative: tompumford / Pixabay, CC0Photo illustrative: tompumford / Pixabay, CC0 Krásná svatba bez stresu a zařizování. V Česku roste obliba svatebních koordinátorů. Ceny se v jednotlivých regionech značně liší, organizace celé svatby od prvních schůzek po svatební den může vyjít i na desítky tisíc korun. Navíc zkušení svatební koordninátoři mají ve svých diářích často plná místa už na následující rok. Ceny za svatby na klíč se pohybují v desítkách tisíc korun, v případě náročných a originálních požadavků se můžete dostat i na částky přes sto tisíc. Svatební koordinátoři se ale postarají o vše a často snoubencům plní i ta nejméně obvyklá přání, říká Jana Kubáčová, majitelka agentury Svatební agentka.

"Měli jsme svatbu, kdy ženich vystupoval k oltáři z vrtulníku. Měli jsme také unikátní svatbu, kdy snoubenci Češi, kteří dlouhodobě žijí v Anglii přiletěli ve středu do ČR, ve čtvrtek ženich nevěstu požádal o ruku, v pátek probíhaly svatební přípravy a v sobotu byla svatba o 60ti lidech a všichni to vydrželi před nevěstou utajit."

Některé agentury se specializují i na svatební obřady na bílém písku u moře. Takové ano ale může snoubence vyjít i na stovky tisíc.

24-06-2017