Turistů sice přibývá, ale hoteliéři chudnou

Foto: www.czechtourism.cz

Dramatický pokles počtu turistů v Česku se stal častým námětem médií začátkem léta. Dokonce se hovořilo o katastrofální sezóně. Český statistický úřad ale minulý týden tyto prognózy nepotvrdil. Přesto se odborníci v názorech na aktuální vývoj příjezdového turistického ruchu rozcházejí. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Počet turistů ubytovaných v Česku ve 2. čtvrtletí meziročně mírně klesl. Tento trend ale zahrnuje i domácí klientelu. Zahraničních turistů naopak mírně přibylo. A po započtení celého pololetí se jejich počet zvýšil o 3,6 procenta. Poněkud se ale mění struktura turistů. Stagnují příjezdy z Francie, Německa, Velké Británie či z USA.

„Stoupá zájem turistů z východních zemí, jako je Rusko, Ukrajina. Na vzestupu jsou destinace jako je Polsko, Řecko, Portugalsko, Španělsko.“

Dodává Rostislav Vondruška, ředitel státní agentury CzechTourism. Odkud tedy pramenily pochyby odborníků, když předvídali dramatický pokles návštěvnosti? Je zřejmé, že v nich zejména zaznívaly nářky hoteliérů a dalších podnikatelů v cestovním ruchu, kteří si stěžovali na prudký pokles tržeb. Ty se prý snížily meziročně až o pětinu. Hlavní příčinu vidí podnikatelé v příliš silné koruně. Za euro či dolar dostávají méně korun, i když rostou jejich korunové náklady, jako jsou mzdy či výdaje za energie. Někteří analytici ale nevidí v silné koruně jedinou příčinu menších tržeb. Zcela jistě snížila silná koruna počty jednodenních návštěvníků, především z Polska a Slovenska, kteří jezdí do Česka za nákupy. Ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška zase tvrdí, že k nám už jezdí turisté, kteří nejsou na změny v kursu měny až tak citliví.

„To znamená, že to jsou ti movitější klienti. A jsou to také formy cestovního ruchu, jako je třeba kongresoví turismus, který nehledí v první řadě na ekonomiku.“

Naproti tomu šéf Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura má o vyšších počtech movitějších turistů pochybnosti.

„Dělali jsme si analýzu od restaurací na Staroměstském náměstí, Na Příkopech, na Národní třídě, od obchodů na Královské cestě v centru Prahy. A je vidět, že solventní turisté v České republice ubývají.“

Foto: www.czechtourism.cz
Co když má ale pokles tržeb podnikatelů ještě jinou příčinu? Analytici už delší dobu poukazují na fakt, že v České republice, a zejména v Praze, roste počet lůžek v ubytovacích zařízeních rychleji než počet turistů. Tento fakt připomíná třeba ředitel agentury Mag Consulting Jaromír Beránek.

Jaromír Beránek
„Já bych řekl, že hlavně je to sílící konkurence. Český statistický úřad vykazuje zhruba 75 tisíc lůžek v Praze. Ale pokud jsme si v minulých dnech udělali šetření a vzali to toho v letním období - což je nutné – ještě koleje a různé internáty, došli jsme k závěru, že v současnosti je v Praze na 120 tisíc lůžek v hromadných ubytovacích zařízeních. Jinými slovy, každá desátá postel v Praze je předurčena pro turistu. A takto vysoký poměr nemá žádná jiná metropole v Evropské unii.“

V Praze tedy existuje na hotelovém trhu přesycenost. Přitom další hotely se staví. Podniká zde asi 29 zahraničních společností. Hosté se ´rozmělňují´ mezi stále více ubytovacích zařízení. A ty musí podle Jaromíra Beránka čelit ještě další konkurenci.

„V loňském roce se v našich hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo více než šest milionů zahraničních turistů, celkem to bylo téměř 13 milionů turistů. A ještě k tomu podle našich výzkumů více než jedna čtvrtina turistů se ubytovávala v soukromí A právě i z tohoto pohledu by se na to hoteliéři měli dívat. Zahraniční turisté se stále více ubytovávají mimo hromadná ubytovací zařízení.“

To by ovšem zase potvrzovalo obavy hoteliérů ze silné koruny. Prostřednictvím internetu se hodně cizinců ubytovává za mnohem nižší ceny v soukromí. Přitom třeba nové a velmi dobře vybavené pražské hotely ve svém většině nejsou podle ředitele CzechTourismu Rostislava Vondrušky předražené.

„Neřekl bych, že ubytování v Praze je drahé. Zcela naopak. Možná je nejlevnější v Evropě. Dá se pořídit ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru Prahy za cenu šesti minerálních vod zakoupených na pražském Ruzyňském letišti.“

Tím se ale opět dostáváme ke sporu o to, zda do Česka nyní míří spíše movitější klientela či naopak. Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří trvá na svém. Movitých turistů je prý méně. A má to svou jasnou příčinu.

„Silná koruna samozřejmě není tím primárním důvodem. Vždyť v Evropě jsou daleko dražší města než Praha, třeba Londýn, Paříž, Řím. A turisté se tam jen hrnou. Problém je v tom, že poté, co posílila koruna, stali jsme se nechtěně drahou destinací, protože už nenabízíme takové luxusní prostředí. Téměř v každém zahraničním průvodci je napsáno, že se tady krade, že je nutné dávat si pozor na taxikáře a jsou tam popsané další problémy. A samozřejmě, je-li dnes ta naše destinace tak drahá, tak se těm solventním turistům už do České republiky nechce.“

Tomio Okamura si myslí, že je to problém české politické reprezentace. Ta by se měla přičinit o to, aby se Česko stalo bezproblémovou destinací. Soustřeďovat se jenom na propagaci země prý nestačí.

„Praha je v počtu turistů na šestém místě v Evropě. My už jsme v počtu turistů dávno předehnali Vídeň. To znamená, že Praha je skutečně známým městem. Nepotřebujeme tedy až tak moc říkat Praha, Praha. Myslím, že to stačí v těch relacích, co dělá CzechTourism. A myslím, že to dělá docela dobře. My ale potřebujeme dát světu určitou zprávu. Potřebujeme vystrnadit z turistických průvodců to, že je tady kriminalita, že nemáme řešené problémy. A to je skutečně úkol pro naše politiky.“

Pokles tržeb českých podnikatelů v cestovním ruchu ale můžeme dát i do širších souvislostí. Upozorňuje na ně Jaromír Beránek z Mag Consulting.

„Musíme si uvědomit, že Evropská unie vstupuje do určité recese, kdy se zpomaluje ekonomický růst. A na jednom z prvních míst, které lidé mohou postrádat, jsou právě výdaje na cestovní ruch. A to nejen v Evropské unii, ale v celém světe.“