Druhá kariéra Marty Kubišové

Marta Kubišová, foto: Tomáš Lébr / Český rozhlas
0:00
/
0:00

Magický hlas rebelky. Tak se jmenuje dokument Olgy Sommerové, který mapuje profesní i soukromý život Marty Kubišové. Na festivalu v Karlových Varech letos získal cenu diváků a v souvislosti s 25. výročím listopadové revoluce ho mohli vidět i diváci televize.

Film Magický hlas rebelky byl uveden také na karlovarském festivalu | Foto: Kristýna Maková,  Radio Prague Int.
Silný je moment, kdy dcera Marty Kubišové teprve z archivů objevuje matčin tehdejší půvab. „Já ji znala jenom jako mámu, co přijde z práce a vaří večeři," přiznává.

Její Modlitba pro Martu se stala v roce 1968 protestsongem okupovaného Československa. Martě Kubišové bylo 27 let, kdy jí režim zakázal zpívat. Píseň zněla i po dvaceti letech, v roce 1989. Během revoluce zažila Marta Kubišová comeback, který by jí mohla závidět leckterá světová hvězda. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, a opět se stala jedním ze symbolů odporu proti komunismu.

Marta Kubišová,  foto: YouTube
Většina lidí zná písně Marty Kubišové z její první pěvecké kariéry. Za posledních dvacet pět let však nazpívala řadu nových písní. Vítej lásko, to je název CD, kde je autorem textů básník Jan Schneider. Jeho Magdalénu ze šedesátých let má Marta Kubišová dodnes v repertoáru. Jak sama na CD napsala, při prvním setkání s jeho verši žasla, jak lze reálný problém sdělit písní. Básník stojící pevně na zemi s hlavou v oblacích.

Podle autora textů, básníka Jana Schneidera je životní příběh Marty Kubišové natolik dramatický, že je sám o sobě nepřeslechnutelnou písní. V její verzi se střídá světlo s tmou, úspěch s násilným umlčením, významné pocty s urážkami.

Marta Kubišová s dcerou Kateřinou,  foto: Adam Kebrt / Český rozhlas
Když se Jan Schneider vrátil z exilu, oslovili ho přátelé, aby pro Martu Kubišovou napsal nové písničky. Jak napsal ve svém textu k CD, čekal, až opadnou vlny nadšení a přijdou všední dny, které přinesou rozčarování, nové konflikty a nové náměty k písním. Když napsal texty, neměl je už dát komu zhudebnit. Jeho přátelé zemřeli.

Teprve pár let po roce 2000 se sešel s Martou Kubišovou a Pavlem Větrovcem před jejich vystoupením v Třeboni. Když jim u kávy ukazoval své texty a postěžoval si, že nemá nikoho, kdo by je zhudebnil, prohlásil Pavel Větrovec, zkušený pedagog Pražské konzervatoře, že u něho studují skladbu talentovaní mladíci. Hned jedenáct textů pak zhudebnil David Solař.

Marta Kubišová,  foto: Tomáš Lébr / Český rozhlas
Zhudebnění básní Jana Schneidera se ujali i zkušení autoři - Daniel Fikejz, Pavel Fořt, Dan a Vítězslav Hádlovi, Petr Malásek a Karel Štolba. Všech dvacet písní znělo v recitálu Marty Kubišové v pražském divadle Ungelt. Tady zpěvačka působí 17 let.

Za muzikál Líp se loučí v neděli získala Marta Kubišová cenu Thálie. Vyšlo další CD Já jsem já a nejnovější s názvem 25. Jedná se o nahrávku recitálu její z domovské scény Divadla Ungelt. Zpěvačka na něm rok po roce vzpomíná na zásadní milníky v jejím životě za uplynulých 25 let.