Panorama II: Různou fyzickou zátěží proti obezitě a rizikovým faktorům

Obezitu prohlásila Světová zdravotnická organizace za globální epidemii. Podle řady odborníků představuje dokonce horší riziko než kouření nebo AIDS. Američané a Britové už kvůli ní vyhlásili krizový stav. Problémy s nadváhou má i polovina české populace a pětina Čechů trpí obezitou. Boj proti ní se vede na několika frontách. Už několik let čeští vědci zjišťují ve společné francouzsko-české laboratoři, jak ovlivňuje nadměrné množství tukové tkáně v těle například vznik cukrovky. Výsledky společné práce českých a francouzských odborníků už také publikovaly prestižní světové časopisy.

Problematice obezity se dlouhodobě věnují také odborníci v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Na základě uděleného grantu se nyní například zkoumá vliv rozdílné intenzity pohybové zátěže na rizikové faktory srdečních chorob a diabetu a s tím spojený vliv poklesu tělesné hmotnosti. První výsledky ukazují, že rozdílné fyzické zátěže ovlivňují zásadním způsobem jiné faktory. Hovoří vedoucí výzkumu Pavel Suchánek.

Pavel Suchánek,  foto: autor
"Nižší zátěž spíše ovlivňuje hladinu cholesterolu a třeba například i lepší pokles tělesné hmotnosti. Vyšší intenzita tělesné zátěže ale zase zásadním způsobem ovlivňuje například metabolismus glukózy."

Výsledkem studie odborníků z IKEMu by mělo být jakési doporučení pro lidi s nadváhou a obezitou, jak si zdravým způsobem vybírat pohybovou zátěž pro snížení hmotnosti.

"To znamená nedělat ty extrémy, které se dnes dějí, že lidé celý týden podstupují zátěže velmi náročné na tepovou frekvenci a najednou po půl roce zjistí, že se nedostavil úbytek tělesné hmotnosti, naopak došlo k nárůstu třeba svalové hmoty a celkové tělesné hmotnosti. Zároveň by se ale neměla dělat chyba, kdy se na takovou vysokofrekvenční zátěž zapomíná, to znamená na zátěž, která ovlivňuje i metabolismus glukózy, protože obezita ovlivňuje jak srdeční choroby, tak v podstatě i diabetes. Tím pádem, jak předpokládáme, by i fyzická aktivita měla být kombinovaná, protože ovlivňujeme oba rizikové faktory."

Ivana Lesná,  foto: autor
Jinými slovy řečeno, je dobré kombinovat nízkofrekvenční zátěž, například dlouhodobé procházky po lese, s vysokofrekvenční zátěží, třeba i v posilovně. V IKEMu zatím při výzkumu spolupracují pouze s ženami, a to ve věku 25 až 35 let. Jak říká doktorka Ivana Lesná, ženy jsou důslednější při dodržování určitého režimu. Muži si prý začnou uvědomovat svou obezitu až ve chvíli, kdy jim tvrdě pohrozí lékař.

"Velká část žen, které k nám přicházejí, má už za sebou svépomocné pokusy snižování hmotnosti. Často se až divím, jak drastickými metodami prošly z hlediska fyzické zátěže. A přitom se pokles tělesné hmotnosti u nich neprojevil."

Současný rozsáhlý grant na výzkum získal tým Pavla Suchánka na základě pozitivních výsledků grantové studie vypracované před dvěma roky.