Aluminiový klíček Felixe Holzmanna

Jako pokaždé v závěru týdne bude i dnes část programu patřit knihám. Jejich prostřednictvím navštěvujeme zajímavé osobnosti a poznáváme jejich myšlení a názory formulované na stránkách knih. Svérázným názorem na život a svět je i komika, ne náhodou o smíchu a humoru vznikla i řada filosofických pojednání. Snad vám v tomto letním čase přijde vhod seznámení s knihou Ondřeje Suchého Aluminiový klíček Felixe Holzmanna.

Felix Holzmann byl jedním z nejvýraznějších českých komiků 20. století. Bez rozpaků ho můžeme přiřadit k veličinám, jakými byli na poli humoru Jára Kohout, Ferenc Futurista, Vlasta Burian, Voskovec a Werich nebo - s určitými výhradami - později i Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová, Jiří Suchý, Ivan Vyskočil, Miloslav Šimek a další.

Název knihy Ondřeje Suchého o Felixi Holzmannovi zní Aluminiový klíček Felixe Holzmanna. Slavná scénka o hledání klíčku tam, kde je světlo, ne ve tmě, kde se ztratil, v sobě ukrývá starou židovskou moudrost a ukazuje, že v nejlepším slova smyslu lidový humor Felixer Holzmanna má hlubší nadčasové jádro.

Holzmannovým partnerem byl ve scénce Stanislav Budín. Ondřej Suchý na knize o Holzmannovi pracoval léta, začal ještě dlouho před tím, než v roce 2002 Holzmann zemřel. Radiu Praha vysvětlil, proč kniha vychází až teď.

"Ta práce na té knížce, byť je tak útlá, byla docela náročná. Samozřejmě tu práci zkomplikoval samotný odchod pana Holzmanna. Zůstalo mi v ruce mnoho věcí, k nimž jsem si musel najít nové prameny, především mi hodně pomohla dcera pana Holzmanna Irena Petrichová. Také jeho dlouholetý a řekl bych i nejlepší partner František Budín. Stalo se, že během těch šesti let, které od jeho smrti uplynuly, jsem napsal ještě další knížky, takže jsem najednou musel upřednostnit práci k nějakému výročí, například ke stému výročí narození Jana Wericha, nebo z jiných akutních důvodů, tak vznikly například knížky o Rudolfu Cortézovi, Ince Zemánkové, o filmových hvězdách doby byvší. A vlastně jsem na tu knížku o Felixi Holzmannovi ani moc nepospíchal, protože jsem si říkal, že jeho humor a postava, kterou vytvořil, jsou opravdu tak nadčasové, že se nic nestane, když to vyjde s takovým spožděním."

Kniha Aluminiový klíček Felixe Holzmanna obsahuje přepisy scének, rozhovory s pamětníky, vzpomínky přátel, kolegů, lidí z branže. Holzmann nebyl školený herec, připomíná Ondřej Suchý:

"Neměl žádné herecké školy. Začínal jako litoměřický ochotník. Měl ovšem záhy velké úspěchy jako veseloherní herec, hrál tam hlavní role, dokonce i v hrách z repertoáru Vlasty Buriana nebo Voskovce a Wericha. Rád na ty začátky vzpomínal."

Felixe Holzmanna znají čeští i zahraniční diváci jako protagonistu komických scének, dialogů, v nichž Holzmann zastával roli natvrdlého muže s šátkem u krku, kloboučkem a kulatými brýlemi. Když jsem úvodem Holzmanna srovnával s dalšími českými komiky, některé jsem dal stranou s poukazem na určité výhrady. Tito totiž nevytvořili svůj vlastní komický typ, univerzální figuru, jakou komik potřebuje a jejímž prototypem byl ve 20. století třeba Tulák Charlie nebo nerozlučná dvojice Laurel a Hardy. A právě Holzmann takovou postavu našel. Ondřej Suchý vysvětluje, jak k tomu došlo.

"On tu figurtu dlouho hledal, zkoušel například různé kostýmy, dokonce i kostým chaplinovský, zkoušel i různý herecký projev. A podle tvrzení Františka Budína už na začátku 50. let krystalizoval ten osobitý holzmanovský humor. A vzhledem k tomu, že felix Holzmann byl maximalista, tak to, co zabíralo u lidí, a co jej dělalo odlišným od ostatních tehdejších komiků a estrádních umělců, to pomalu rozvíjel. Nejprve s tím na začátku 60. let začínal v rozhlase a pak v 70. letech už jsme ho znali z televize."

Holzmann byl hvězdou 70. a 80. let. Protože pocházel ze Sudet a dobře ovládal němčinu, mohl postupně pronikat i na německá podia. Ondřej Suchý vysvětluje, že po sňatku s německou bavičkou Bärbel Greifovou trávil Holzmann většinu času v Německu a zde také zemřel.

"Začal tam jezdit s našimi umělci, tehdy do NDR, třeba zvěvák Popper byl slavný, nebo Rudolf Cortéz. A protože to bylo obdpobí velkých estrád, tak bylo zapotřebí i slova smluveného a tak se Felix Holzmann začínal objevovat na pódiích tehdejší NDR. Později se oženil s entertainerkou Bärbel Greifovou a začali vystupovat ve dvojici a já si myslím, že poté, co se objevil na velkém turné Karla Gotta po Západním Německu, tak ta jeho popularita byla velká. Já sám jsem si svého času koupil v Německu elpíčko, na kterém jsou ty dvě nejznámější scénky: o akváriu a o řízku na lavičce. Nicméně mám-li porovnat popularitu Felixe Holzmanna v Německu a u nás, tak u nás měl bezpochyby větší a myslím, že Felix Holzmann se do budoucna stane takovou naší trvalkou, jako je Vlasta Burian nebo Vladimír Menšík. Felix Holzmann je zkrátka nadčasový komik, který bude bavit ještě další a další generace."