B. Doležal: "Úroveň volbní kampaně neustále klesá"

04-02-2006

Po lidovcích a občanských demokratech schválili svůj volební program také komunisté a sociální demokraté. Logicky by se tedy dalo čekat, že se naplno rozjede věcná předvolební kampaň, v níž budou jednotlivé strany voličům nabízet přednosti svých programů a nabádat je k odevzdání hlasů právě a jedině jim. Zatím se však zdá, že opět zůstane jen u mnohdy pustých slibů a ostrých slovních výpadů na adresu volebních konkurentů. Politologa Bohumila Doležala jsem se zeptal, zda je podle něj volební program, který sociální demokraté představili v sobotu na konferenci v pražském Kongresovém centru, realizovatelný?

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTKPremiér Jiří Paroubek, foto: ČTK "Politické programy většinou realizovatelné nejsou a většinou se na to v průběhu všedních dní nějak potichu zapomene. Něco z toho se ale uskutečnit dá. Zdá se mi, že ten program je o něco střízlivější než třeba program Občanské demokratické strany. Na druhé straně ale zase neslibuje nic dobrého. Já jsem vždycky nervózní, když politici nebo politická strana mluví o dialogu s médií. Politická strana nemá co vést dialog s médií o jejich programové skladbě. Politická strana je objektem médií. Zcela obecně řečeno, myslím, že ten program není žádné překvapení a jeho realizovatelnost je úměrná těm politickým programům, s kterými jsme tady měli možnost se zatím seznámit, to znamená tak půl na půl."

Které body sociálnědemokratického volebního programu jsou podle Vás nejvíce diskutabilní z hlediska jejich naplnění?

"Já jsem to spíše bral z hlediska, čeho je třeba se obávat. A tady musím říct například toho, že důchodová reforma nebude provedena tak, aby to znamenalo nějaký skutečný průlom. Obávat se je třeba toho, že reforma zdravotnictví povede de facto k návratu, k stavu před rokem 1989, přičemž stejně se sociální demokracie nakonec nevyhne tomu, čemu se brání jako čert kříži, to znamená nějaké zvýšení spoluúčasti lidí na financování zdravotní péče."

Volební lídr sociální demokratů, premiér Jiří Paroubek opět vyloučil možnost povolební spolupráce s komunisty na vládní úrovni. Opoziční ODS, ale i koaliční lidovci však jeho slovům příliš nevěří. Jak premiérova opakovaná ujištění vnímáte Vy?

Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTKPremiér Jiří Paroubek, foto: ČTK "Já stoprocentně premiérovi věřím, že v tomto volebním období ještě s komunisty na vládní úrovni spolupracovat nebude v tom smyslu, že by je přizval do vlády. Tichá spolupráce s komunisty za určité úlitby, za určité posty vlastně už probíhá teď a po volbách bude probíhat ještě horlivěji. A to je možná ještě horší než transparentní, průhledná spolupráce na rovině vlády."

Obě největší strany, tedy sociální a občanští demokraté, vsadily před sněmovními volbami na prohlubování sociálních jistot a předhánějí se ve slibech. Především se však vzájemně slovně napadají a osočují. Myslíte si, že se letos dočkáme klasické věcné předvolební kampaně?

"Klasická věcná předvolební kampaň tady ještě nikdy nebyla, ale je třeba spravedlivě konstatovat, že úroveň té kampaně neustále klesá. Já například nechápu, co vede ODS k tomu, aby se pokusila zviditelnit u příležitosti konference sociální demokracie klukovinami. To znamená, že tam vylepí potupné plakáty, na kterých zesměšňuje sociální demokraty. Oni by se měli snažit o to, aby měli jasný, pozitivní, přesvědčivý program, aby ten program byl vidět, a ne, aby z nedostatku jiných, lepších nápadů představovali své oponenty jako hlupáky."

Předpokládáte tedy, že předvolební období ještě bude horké?

"Předpokládám, že bude horké a že ta volební kampaň překoná všechno, co jsme zatím zažili. Ona také ta situace je daleko vypjatější," soudí politolog Bohumil Doležal.

04-02-2006