Je připravovaná reforma veřejných financí dostatečná?

Jaroslav Skalický

Je připravovaná reforma veřejných financí dostatečná? To je téma dnešního vydání rubriky "Česko v komentáři". S ekonomickým redaktorem Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaroslavem Skalickým hovoří Josef Kubeczka.

Ministři českého kabinetu a jejich ekonomičtí experti už více než dva týdny intenzívně jednají o reformě veřejných financí. Jaké hlavní důvody je, podle Vás, k tomuto kroku vedou?

"Je to především obrovské zadlužení státu. V letošním roce se téměř dotkne 600 miliard korun. Schodek státního rozpočtu bude v letošním roce asi 120 miliard korun a to je neudržitelná situace. V porovnání se zeměmi Evropské unie to zadlužení ještě není tak vysoké, ale alarmující je především ten trend, neustále se zvyšuje a to je nutné zastavit."

Reforma veřejných financí je připravována také s ohledem na blížící se vstup České republiky do Evropské unie. Děje se tak pouze v souvislosti s pozdějším přechodem na společnou evropskou měnu?

Euro
"Je to jeden z důvodů, protože podmínkou je, že zadlužení nesmí přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu a teď je mnohem vyšší. Pokud tedy ta reforma bude přijata a bude uplatňována, tak jejím cílem je dosáhnout toho, aby v roce 2008 zadlužení bylo pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je podmínka pro přistoupení k evropské měnové unii."

O tom, že je třeba veřejné finance zreformovat, se ví už poměrně dlouho. Proč se k tomuto kroku přistupuje až nyní?

"Samozřejmě to je nepopulární krok, tak že všechny předchozí vlády se toho bály. Zvláště před volbami si žádná z nich nic takového netroufla. Je otázkou, jestli se to podaří této vládě."

Jednotlivé reformní kroky se teprve rodí, podrobnosti se dopracovávají. Dá se už nyní říci, zda mají šanci na úspěch?

Bohuslav Sobotka a Vladimír Špidla,  foto: ČTK
"Myslím si, že šanci na úspěch má, pokud se ptáte, zda bude přijata nebo ne. Opoziční politici samozřejmě tvrdí, že je nedostatečná, že by měla být razantnější, že v mnoha případech jde pouze o kosmetické úpravy. I v takovém stavu, v jakém je teď navrhována, by ale úspory měla přinést. Ministr financí Bohuslav Sobotka je vypočítává až na 80 miliard korun. V každém případě je to krok správným směrem. Otázka je, zda je ten krok dostatečný."

Hovoří se úsporách osmdesáti miliard korun během nejbližších tří let, což by znamenalo zhruba 27 miliard ročně. Roční deficit ale přesahuje sto miliard. Je to tedy dostatečné?

"Zřejmě ne, ale vláda musí počítat s tím, že ty kroky musí být postupné, že nelze razantními škrty zrušit nebo omezit výrazně sociální dávky a další věci. Musí tedy postupovat pomalými kroky. Asi si netroufne ani z toho důvodu, že by mohla být smetena. Už víme, že odbory výrazně protestují. Asi si netroufne přistoupit k razantnějším krokům okamžitě."

Kamenem úrazu je tedy výdajová stránka rozpočtu. Největším problémem jsou zřejmě mandatorní výdaje, tedy výdaje "ze zákona". Nebylo by rozumnější pozměnit některé zákony, aby se mandatorní výdaje omezily?

"Jistě, to je jeden z hlavních důvodů, proč to zadlužení je tak vysoké. Chtějme to ale od sociálnědemokratické vlády, která zaručuje obyvatelstvu, že tyto dávky budou pokračovat. Od ní to asi těžko lze čekat a, bohužel, v minulosti jsme se toho nedočkali ani od pravicovějších vlád, které tady byly."

Jako snad každá reforma, i tato zásadní změna veřejných financí s sebou nese řadu nepopulárních kroků, které nebude snadné veřejnosti vysvětlit. Například odbory už teď hrozí radikálními protesty, generální stávku nevyjímaje. Myslíte si, že zavádění této reformy může narušit sociální smír v Česku?

"Obávám se, že může, protože odbory vystoupily velmi razantně, netají se tím, že, jak jste uvedl, jsou ochotny přistoupit i ke stávce. Myslím si tedy, že problémy tady budou, odbory vysloveně říkají, že ta jejich první akce 22. května v Ostravě odstartuje vlnu sporů a protestů."

Existuje tedy, podle Vašeho názoru, šance na prosazení reformy veřejných financí v Parlamentu?

"Určitě existuje. Samozřejmě zase musím říci, že i mnozí koaliční poslanci s touto reformou nejsou zcela spokojeni, vadí jim některé věci, jako například registrační pokladny atd., ale přesto si myslím, že by mohla tato reforma projít."

...soudí ekonomický redaktor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaroslav Skalický.