Marek Bílek: Komu se korupce ve fotbale prokáže, měl by skončit

24-07-2004

Českomoravský fotbalový svaz čelí ostré kritice za to, že je málo efektivní v boji s korupcí. Vždycky se říkalo, že pro korupci chybí důkazy. Když je ale nakonec svaz dostal, tak se stejně nic nestalo... Jeho odvolací a revizní komise totiž dva disciplinárkou už potrestané rozhodčí - Josefa Dvořáčka a Slováka Eduarda Cichého - nečekaně omilostnila. O korupci v českém fotbale jsme hovořili s redaktorem deníku Sport Markem Bílkem:

Jak mohou podle Vás dva orgány téhož svazu vydávat tak rozporuplná rozhodnutí?

"Je to zarážející, Českomoravský fotbalový svaz by měl být jednotný. Jenom to zavádí ke spekulacím a škodí to fotbalu."

V úterý rezignovala dosavadní komise rozhodčích vedená Milanem Brabcem. Ale Milan Brabec zůstává místopředsedou svazu. Komisi rozhodčích teď povede Jaroslav Melichar. Myslíte, že toto řešení něco přinese českému fotbalu?

"Lidi z fotbalového prostředí tvrdí, že pan Melichar je opravdu charakterní člověk a že to prostředí zná. To, že pan Brabec byl odvolán z funkce předsedy komise rozhodčích a zůstal místopředsedou ČMFS, je myslím nešťastné řešení. Řídil komisi, jejíž pověst tímto skandálem utrpěla. Měl by prostě z fotbalového prostředí odejít sám, nečekat na to, až ho bude odvolávat výkonný výbor. Rozhodně by měl rezignovat i na funkci místopředsedy fotbalového svazu."

Nemáte pocit, že za omilostněním těch dvou rozhodčích mohou být nějaké osobní vazby?

"Samozřejmě, ale to jsou věci o kterých se spekuluje, a nikdo je naplno neřekne. Jako se mluví o tom, že pan Mokrý, první místopředseda svazu, je z Brna a pan Dvořáček je také z Brna a že se dobře znají..."

Navíc rozhodčí Josef Dvořáček, Jaromír Hlaváč a Bohuslav Krátký jsou na mezinárodní listině FIFA a UEFA. Jak konkrétně to poškozuje český fotbal v mezinárodním měřítku?

"Myslím si, že velice. Čeští rozhodčí v poslední době neměli úplně ideální pozici na mezinárodních listinách. Pokud tři z nich, kteří tam figurovali, jsou zapleteni do této aféry, tak samozřejmě až se budou shánět noví kandidáti, tak si každý rozmyslí, jestli je vezme z České republiky."

Jsou podle Vás tresty udělené disciplinární komisí dostatečné?

"Dva roky zákaz činnosti, jako dostal pan Dvořáček, považuji za nedostatečný trest. Podle mě, pokud se korupce prokáže, tak by měl takový člověk skončit a nedá se nic jiného dělat."

24-07-2004