Novoroční aktivity prezidenta Václava Klause

10-01-2004

Od novoročního projevu po televizní debatu o nejpalčivějších tématech současného Česka - tak lze charakterizovat aktivity prezidenta Václava Klause v prvních dnech roku 2004. Právě o nich bude řeč v dnešním vydání rubriky Česko v komentáři. S komentátorem deníku Právo Alexandrem Mitrofanovem hovoří Josef Kubeczka.

Novoroční projev Václava Klause, foto: ČTKNovoroční projev Václava Klause, foto: ČTK Prezident Václav Klaus zahájil rok 2004 zvýšenou aktivitou. Hned v jeho úvodu vystoupil s tradičním novoročním projevem, který měl rozsah zhruba deseti minut a byl na rozdíl od předchozích let přenášen živě hned dvěma televizními společnostmi. Co Vás v tomto projevu zaujalo?

"Zaujalo mě, jak Václav Klaus po poměrně dlouhé kariéře zcela vyhraněného pravicového politika si úspěšně vede ve snažení býti hlavou státu, která osloví všechny občany. Zdá se mi, že se touto rolí zabývá velmi vážně, možná se s ní už i srostl, a že se mu v ní daří."

Hned druhý lednový den se na společném obědě na zámku v Lánech setkali prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla s manželkami. Pochutnali si na jelenovi z lánské obory a setrvali v družné debatě více než dvě hodiny. Na následném setkání s novináři svorně prohlásili, že by se podobná novoroční setkání dvou nejvyšších ústavních činitelů měla stát tradicí. Jak Vy hodnotíte toto novoroční setkání?

"Kladně. Já si myslím, že taková tradice by býti mohla v naši zemi. Přitom by nemuseli tito dva lidé, protože víme, že Václav Klaus je člověkem s pravicovými názory a Vladimír Špidla s názory levicovými, souhlasit ve všem, co se týká politiky, co se týká názorů na život a dění v naši zemi. Myslím si, že k určité politické kultuře patří právě schopnost takto se stýkat, bez jakýchkoliv konfliktů a hádek, což bohužel v naši zemi bylo v nedávné minulosti poměrně rozšířené mezi nejvyššími představiteli."

Václav Klaus s Vladimírem Špidlou (vpravo), foto: ČTKVáclav Klaus s Vladimírem Špidlou (vpravo), foto: ČTK V neděli se prezident Václav Klaus v diskusním televizním pořadu vyslovil k několika důležitým tématům. Mimo jiné řekl, že preference komunistů rostou především kvůli nespokojenosti voličů s politikou vládní sociální demokracie. Souhlasíte s tímto názorem?

"Souhlasím, také si to myslím, protože sociální demokraté se skutečně potýkají s tím, že jim odcházejí voliči, pokud se dá věřit volebním preferencím a výzkumům veřejného mínění. Ovšem Václav Klaus možná ani nechtěl, protože jemu to příliš nepřísluší, rozebírat příčiny, proč tomu tak je. Ty jsou hlubší. Jde tam o celosvětový problém sociální demokracie, jak se vyrovnat s tím, že ekonomická situace si žádá liberálnější reformy a sociální demokraté, kteří jako naschvál, dá se říct, se ocitli u moci právě v této době, musí ony liberální reformy provádět, ale zároveň se musí nějakým způsobem snažit, aby neztratili tvář."

Prezident Klaus také kritizoval vysokou míru zdanění podniků a přeregulovanost ekonomiky. Zároveň vyzval vládu k radikálnější reformě veřejných financí. Sdílíte jeho výhrady?

"Tady si myslím, že na mém názoru nezáleží, protože ta realita se odehrává mimo názory politických komentátorů a je závislá na tom, jak si činí své závěry a rozhodnutí politici. Samozřejmě, z hlediska pravicových ekonomů, pravicových politiků je reforma, kterou nyní provádí Špidlova vláda, nedostatečná. Na druhou stranu si neumím představit, že by Vladimír Špidla v situaci, kdy mu odcházejí voliči, neboť nerozumějí tomu, že tato strana je jakoby levicová a zároveň z jejich hlediska dělá pravicové reformy, dokázal ještě více přitvrdit v první fázi reformy. Myslím si tedy, že je logickým závěrem obsahu naplnění činů Špidlovy vlády, že tato reforma veřejných financí je právě v takové podobě, v jaké je."

Václav Klaus také připomněl společnou novoroční iniciativu ze setkání s premiérem Špidlou, aby se představitelé obou komor parlamentu sešli na zevrubném jednání o Evropské unii. Neměla podobná iniciativa přijít o něco dříve?

"Rozhodně, ale opět to vychází z těch okolností, které jsou na české politické scéně. Je asi dobré, že dva ze čtyř nejvyšších ústavních představitelů takto našli k sobě cestu na začátku nového roku, je dobré i to, že tato iniciativa zazní. U nás je zatím zvykem, že strany si většinou nedokáží najít cestu nejenom k sobě, jako partneři, ale i k projednávání závažných věcí. Tam by těch společných iniciativ mělo být více. Nehledě na to, že je tady opozice a koalice, by se mohli dohodnout na tom, že existuje cosi společného, co by asi pak bylo tím mandátem, s nímž by vláda šla do evropských jednání. Takže vítám tuto iniciativu."

Hostem u mikrofonu Radia Praha byl komentátor deníku Právo Alexander Mitrofanov.

10-01-2004