Otazníky, které vyvolala aféra kolem financování premiérova bytu

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V souvislosti s právě probíhající aférou kolem majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse vzniká celá řada otázek, jejich zodpovězení se zdá být pro budoucnost nezbytné. Autor rubriky Česko v komentáři Josef Kubeczka požádal o názor na některé z nich komentátora Petra Hartmana.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Například otázka zdvojených poslaneckých náhrad či výše jejich diet. Měly by být běžnou součástí poslaneckých příjmů, nebo by měly podléhat přesnému zúčtování?

"Já bych to rozlišil a rozdělil. Diety by poslanci samozřejmě měli dostávat, protože je to ze zákona a mají na to nárok, když cestují do zahraničí. Je otázka, zda by měli mít vyšší diety, či nikoli, ale jsou to reprezentanti státu a měli by tam vystupovat důstojně. Do toho bych se raději nepouštěl. Co se však týče různých poslaneckých náhrad, praxe nám jednoznačně dokazuje, že by bylo velmi prospěšné, aby poslanci žádné náhrady neměli, ale aby dostávali přiměřený plat, který by zahrnoval i peníze na provozování kanceláře, placení asistenta, aby se mohli běžně dopravovat do práce, atd. Mělo by to však být součástí jednoho platu, který by měl být řádně zdaněn. Nic dalšího by podle mého názoru pobírat neměli."

S souvislosti s nejasnostmi kolem majetkových poměrů své rodiny chce premiér Gross požádat o provedení bezpečnostní prověrky. Je to nejvhodnější způsob, jak tuto věc zprůhlednit?

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
"Samozřejmě nejvhodnější způsob by byl, kdyby premiér Stanislav Gross jasně a nezvratně řekl, jak to s penězi bylo, jak si pořídil peníze na koupi nového bytu, a nemusel by podstupovat žádnou bezpečnostní prověrku. Pochopitelně je plus, pokud projde tou prověrkou, ale to je otázka měsíců, možná i celého roku. Do té doby se ale může spousta věci udát. Je také otázkou, zda tou prověrkou projde, protože už jednou sliboval v souvislosti s nejasnostmi kolem bytu, že si prověrku nechá udělat, a udělat si ji nenechal. Prověrka by samozřejmě byla vhodná, ale mohl celou záležitost zprovodit ze světa jednodušším a rychlejším způsobem."

Jakou formou by se měla problematika majetků politiků a ústavních činitelů řešit do budoucna?

"Já si myslím, že v České republice zatím není politická kultura na takové úrovni, aby si politici dávali velký pozor na to, s kým se stýkají, komu jsou jak zavázáni, jaké majetky si pořizují, zda odpovídají jejich příjmům. U nás by tedy skutečně měl být přijat takový zákon, který by nařizoval vysoce postaveným politikům, především lidem, kteří jsou ve vládě, vysokým představitelům Poslanecké sněmovny nebo i Senátu, aby před nástupem do funkce zveřejnili naprosto průhledně své majetkové poměry a pak poté, co ve své funkci skončí, aby si každý mohl zkontrolovat a propočítat, zda mohli přijít k penězům a majetkům normálním, legálním způsobem, nebo zda tam jsou nějaké nejasnosti."

Nemělo by se u politiků a ústavních činitelů vedle právní bezúhonnosti více přihlížet i k jejich morálnímu, etickému profilu?

"Určitě mělo, ale to je otázka médií a veřejného mínění. Média mnohokrát upozorňovala na různé poklesky, ať už majetkové či jiné, různých politiků, ale příliš se to neodráželo v tom, že by třeba voliči nechtěli volit tu stranu nebo nějakým jiným způsobem dávali razantně najevo, že je to pro ně nepřijatelné. Ostatně různé průzkumy Transparency International dokazují, že korupční klima v České republice je velmi příznivé, a že lidé považují korupci za běžnou součást svého života. Pak je ani nepřekvapuje, že korupční aféry nebo náznaky korupce se objevují i ve vysoké politice. Zajímají se o to chvíli a potom už to nechají 'plavat'."

V případě této aféry se objevují i názory, že jde o politickou objednávku motivovanou nejen blížícím se sjezdem sociální demokracie, ale především parlamentními volbami v příštím roce? Dalo by se najít indicie, které by tuto tezi podporovaly?

"O politické objednávce se často mluví, je to takové laciné gesto. Samozřejmě pokud jsou takovéto kauzy, kde je mnoho neznámých, tak nelze vyloučit nikdy nic, ale já si myslím, že nejúčinnější obranou by bylo, kdyby se premiér Gross od začátku choval konzistentně, kdyby jasně vysvětlil původ peněz na pořízení bytu. Kdyby tam nebyly rozpory a pochybnosti, pak by se nemuselo o ničem takovém spekulovat. Na druhou stranu je pravda, že média se nyní soustředěně věnují Stanislavu Grossovi, že zpochybňují i jeho vysokoškolské vzdělání, i způsob diplomové práce, atd., tak že to určité znaky kampaně asi nese. Je ale otázka, zda je to kampaň řízená, nebo zda jen novináři konají svoji práci a byli k tomu vyprovokováni třeba tím, že premiér Gross nebyl schopen jasně vysvětlit, jak to s tím bytem bylo."

Za vyjádření svých názorů děkuji komentátorovi Petru Hartmanovi.